Listopad 2011

Pít či nepít

29. listopadu 2011 v 16:09 | milasko |  Úvahy o víně
Marek Eben

Rozhovor Marka Ebena se známým kardiologem profesorem Milanem Šamánkem dává jednoznačnou odpověď na otázky zda pít či nepít, případně co. Klikněte si, stojí to za to!

Prof. MUDr Milan Šamánek, DrSc.
Viz též: Víno a zdraví

Vinařské aktuality - listopad 2011

25. listopadu 2011 v 7:31 | milasko |  Úvahy o víně
Mimořádný úspěch německých pinotů

V Londýně se konala srovnávací soutěž vín z odrůdy Pinot noir. V čele odborné poroty byla slavná Jancis Robinson. Výsledek byl víc než překvapivý. Na prvních dvou místech byly pinoty z Oregonu a Kalifornie (Pinot Noir Eola Amity Hills 2009 Antica Terra a Pinot Noir Isabelle 2008 Au bon Climat), v první desítce bylo ale 7 (!) pinotů z Německa, na třetím místě Spätburgunder Hölle 2008 QbA Winzerhof Thörle. Na osmém místě se ještě mezi německé vtlačil jeden pinot z Nového Zélandu.


Německá královna vína

Hezkou a dlouhou tradici má v Německu volba královny vína. Ta je vybírána v několika kolech porotou tvořenou politiky, vinaři a novináři. Celé akci je věnována velká pozornost a královna potom reprezentuje německé vinařství na různých akcích. Soutěžící musí být nejen milé a krásné, ale musí vínu rozumět. Letos to vyhrála třiadvacetiletá studentka vinařství Annika Strebel a stala se tak již 63. královnou.


Divný koktejl

V jednom z novozélandských pubů teď jako specialitu nabízejí opravdu originální koktejl. Je vytvořen z jablečné šťávy a spermatu hřebců. Udivit může nejen nápad, ale určitě i to, že to návštěvníci rádi konzumují.


"Francouzská, italská a australská" vína z Číny

V Číně se dost často objevují vína, která si hrají na něco, co nejsou. Napodobují slavná francouzská, italská a v poslední době i australská vína. Jsou dvojího druhu. Některá mají přímo okopírované zahraniční etikety, jiná je trochu pozměňují, třeba přehodí nějaké písmenko, ale zřejmě počítají s tím, že to čínský zákazník stejně nepozná. Nejnověji se na čínském trhu objevila vína s označením Benfolds, což samozřejmě připomíná známou australskou značku Penfolds.


Trochu větší sklenička

Na výstavě Wine Fest na Ukrajině padl zase jeden z rekordů. 55 litry šumivého vína ze 75 lahví naplnili jednu trochu větší skleničku, vyrobenou v kyjevském sklářském podniku, která se tak dostala do Guinnesovy knihy rekordů.Zpřísnění pravidel pro alsaská vína

Počínaje letošní sklizní jsou v Alsasku zpřísněna dosud poměrně volná pravidla pro výrobu vín kategorie grand cru. Je zakázáno docukřování a dokyselování, i když v ostatních kategoriích alsaských vín je to i nadále možné.


Vína z Etiopie

Začátkem příštího roku se začne ve Francii prodávat víno ročníku 2011 z Etiopie. Je to výsledek spolupráce francouzské firmy The Castel Group a etiposké vlády. V zemi byla v roce 2007 na 125 ha vysázena vinná réva odrůd Merlot, Cabernet Sauvignon, Syrah a Chardonnnay, která byla dovezena z oblasti Bordeaux.


Gruzínské kvevri pod ochranou UNESCO

V gruzínské oblasti Kachetie se víno tradičně vyrábí a uchovává v zvláštních džbánech o velikosti až 2 m, které jsou zakopány do země. Nazývají se kvevri, jsou doložené asi 8 tisíc let zpět a brzy mají být uvedeny v Seznamu světového dědictví v rámci UNESCO. Nejde jen o samotné nádoby, ale celou technologii výroby, která se zřejmě za celou tu dobu nezměnila. Hrozny se drtí šlapáním nohama, víno se zraje v kvevri pod zemí při stálé teplotě 17 stupňů.

Rasové a jazykové dělení tureckých kmenů

21. listopadu 2011 v 6:39 | milasko |  Ujguři, Kyrgyzové a další kočovníci
Otázkou jazykové a rasové klasifikace kočovných kmenů jsem se již jednou zabýval. Tehdy jsem se ale zaměřil na rozdělení těchto kmenů v období středověku. Nyní bych si všiml, jak se v současné době dělí národy turecké jazykové skupiny po jazykové a rasové stránce. V současnosti představují národy hovořící tureckými jazyky velmi pestrou paletu rasových typů. Od téměř čistě europoidních přes smíšené typy až po mongoloidy. Přitom třeba Jenisejští Kyrgyzové patřili k europidům, zatímco dnešní Kyrgyzové jsou mongoloidní. Podobná situace je i u Ujgurů. Jak k tomu vlastně došlo?
Původně byli nositelé této jazykové větve (Žungové) europoidní. Velmi záhy ale došlo k míšení s mongoloidy - Číňany a mongolskými kmeny. Už Hunové Siung-nu představovali velmi zvláštní rasový typ a svými výraznými nosy připomínali některé indiánské kmeny Ameriky. V jejich velké říši ale byla řada europoidních tureckých kmenů. Pochopitelně mezi nimi docházelo k míšení. Situace se trochu opakovala po vzniku turkutského kaganátu. Zatímco vlastní Turkuti byli zřejmě mongoloidní, celá řada jejich poddaných patřila k europoidům. Totéž pak platí i o mongolské epoše.
Jak je vidět, vládnoucí vrstvy mnoha mocných říší byly mongoloidní, mnoho podřízených kmenů pak europoidních. Není divu, že podíl mongoloidů postupně stoupal. Celkově přibývá mongoloidních rysů směrem na východ. Ty čisté představují asi 10 % obyvatel hovořících tureckými jazyky. Jsou to například Uzbekové, Ujgurové, Turkmeni, Kyrgyzové, Jakuti aj. (I u příslušníků těchto národů se ale setkáme s europoidními rysy.) Přechodný typ představuje asi 30 % a jedná se třeba o Kazachy nebo Tatary. Zbytek je převážně europidní. To jsou Turci nebo Ázerbajdžánci.
A jak vypadá jazykové rozdělení? Různé zdroje ho uvádějí poněkud odchylně, ale jednoduše je možné ho uvést takto:
1. Jižní Turci (Oguzská skupina) - Turci, Turkmeni, Ázerbájdžánci
2. Západní Turci (Kypčacká skupina) - např. Tataři, Čuvašové, Baškirové, Kazaši, Nogajci
3. Východní Turci (Karlucká skupina) - Uzbekové, Ujguři
4. Severní Turci (Sajano-altajská nebo Sibiřská skupina) - Kyrgyzové, Chakasové, Altajci,
Tuvinci, Jakuti
Jazykové rozdělení se tak částečně kryje s rasovým. Oguzská skupina je převážně europoidní, západní Turci jsou smíšení, východní a severní převážně mongoloidní.

Festival českých a moravských vín

15. listopadu 2011 v 6:45 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
5. listopadu se v restauraci Moravská chalupa v Brně uskutečnil 1. ročník Festivalu českých a moravských vín. Svá vína zde prezentovalo 19 vinařství ze všech moravských vinařských podoblastí a jedno české z Mělnicka. Jednalo se o podniky různé velikosti, ale vesměs patřící k velmi dobrým až špičkovým. Kladem bylo, že vinařství prezentovali jejich zástupci nebo přímo vinaři, bylo tedy možné se případně i na něco podrobnějšího zeptat, což je někdy problém na akcích, kde u stánků bývají jen najatá děvčata, která mají jen nejzákladnější znalosti. Vedle vína bylo v rámci vstupného (350,-) možné ochutnat i velmi dobré sýry, čokolády a jiné dobrůtky. K dispozici byl i dostatek pečiva a minerálek. Celkově zde bylo asi 160 značek vín a výhodou bylo, že jejich seznam byl již před akcí zveřejněn na internetu, takže bylo možné si předem rozmyslet, čemu dát přednost. To jsem také udělal a mohl jsem jít podle plánu, který byl jen mírně narušený tím, že několik vinařství nakonec oproti původnímu plánu chybělo. Zbylá dvacítka ale byla zcela dostačující. Po pravdě jsem i tento počet zredukoval a u některých zkusil třeba jen jeden vzorek, jiná úplně vynechal. Mohl jsem se tak lépe soustředit na ta, která mě zajímala nejvíce.


A jak to tedy celé vypadalo? Nepočítám-li jednu místnost, kde byly ochutnávky sýrů apod., byly tu další čtyři, ve kterých u jednotlivých stolů představovala svou produkci jednotlivá vinařství. I když byl docela zřetelný rozdíl v počtu zájemců u jednotlivých stolů, nikde se netvořily nějaké větší fronty, takže nebylo nutné na vzorky čekat. Kdo si nabídku nezjistil předem na internetu, mohl si vybírat podle přehledného katalogu. Vystavovaná vína bylo možné i na místě koupit.
Ale abych jen nechválil. S některými věcmi jsem ale úplně spokojený nebyl. Velmi dobrá vína, která tu byla nabízena, si rozhodně zasloužila vhodnější skleničky. Některá vinařství neměla úplně ideálně vyřešené chlazení lahví, takže postupně byly některé vzorky, hlavně bílé, přece jen o něco teplejší, než by bylo optimální. A konečně bylo tu jen minimum volných židlí a stolků, takže většina lidí si neměla kde na chvíli posedět, trochu si odpočnout, v klidu si zapsat případné poznámky apod. Nerad bych, aby to vyznělo příliš negativně, protože celkově to byla akce povedená. Zajistit účast tolika kvalitních vinařství dalo jistě velkou práci a přijde mi, že vlastně stačilo doladit jen několik podstatně jednodušších věcí, aby byl výsledný dojem ještě lepší.


A která vína a vinařství mě zaujala nejvíce? Na prvním místě bych uvedl Spielberg a Reisten. Od Spielbergu jsem ochutnal několik bílých, jeden klaret a také červená. Prakticky vše se mi líbilo. Pro mě nejlepšími vzorky byly Pinot blanc Austerlitz 2009 pozdní sběr a Ryzlink rýnský Austerlitz 2009 pozdní sběr. U Reistenu mi nejvíce chutnaly Pinot blanc Maidenburg 2008 pozdní sběr a Pinot gris Maidenburg 2009 pozdní sběr. U dalších vinařství mě zaujalo:

Tramín červený 2009 výběr z hroznů - Gotberg

Rulandské bílé 2010 výběr z hroznů - Waldberg Vrbovec

Cuvée Fantome klaret (CS, Me, RM) 2010 - Nové Vinařství

Ryzlink vlašský 2009 slámové - Esterka Čejkovice

Irsai Oliver 2010 jakostní - Vladimír Tetur

Kerner 2009 výběr z hroznů - Mělnické vinařství Vondrák


Jak je vidět, větší úspěch u mě měla vína bílá, kterých jsem také ochutnal více než červených. Uvedený přehled také naznačuje, že výběr vinařství pro festival byl opravdu povedený. Celkově se mi akce líbila a lze jen doufat, že v dalších ročnících se podaří odstranit některé nedostatky a přitom se udrží vysoká úroveň prezentovaných vinařství, kde by možná mohlo být trochu početnější zastoupení z Čech.

Mongolská říše 10. Dokončení výbojů na Blízkém východě a v Číně a vnitřní rozklad

9. listopadu 2011 v 8:15 | milasko |  Mongolové

Rok 1259 byl pro další vývoj vskutku přelomový. Zemřel totiž velký chán Möngke. Jeho bratr Hülegü se pochopitelně okamžitě vrátil na chural a s ním i většina bojovníků. V Palestině jich zůstalo jen asi dvacet tisíc v čele s Kit-buka-nojanem. Situace se pokusila využít část křižáků, kteří pod vedením hraběte ze Sidonu napadli jeden oddíl Mongolů. Ti pak jako odvetu vypálili Sidon. To už se ale blížily i oddíly mamlúků z Egypta. Mamlúci chtěli svým muslimským souvěrcům pomoci proti Mongolům i křižákům.V roce 1260 se střetli s Mongoly ve velké bitvě u Ajn Džalúdu a porazili je. Kit-buka-nojan byl zajat a popraven. Ani vítězný Kutuz se ale z úspěchu dlouho neradoval. Byl totiž zavražděn dalším mamlúckým vojevůdcem kypčackého původu Bajbarsem. Ten se stal novým sultánem. Hülegü se pokusil vývoj zvrátit a poslal novou armádu do Sýrie, ta byla ale Bajbarsem poražena u Homsu a stáhla se za Eufrat. Hülegü se pak soustředil na dobudování nového ulusu, říše ílchánů, která se táhla od Malé Asie po Afghánistán.Ve Svaté zemi byla důsledkem neúspěchu Mongolů postupná likvidace křižáckých státečků vítěznými muslimy, i když se jejich agónie táhla až do roku 1291.
Zásadní změny ale nastaly i v samotné Mongolské říši. Vlastní Mongolsko spravoval další Möngkeho bratr Arik-buka. Ten se pokusil na svolaném churalu převzít moc. Největší vojsko měl ale k dispozici Chubilaj, který v roce 1260 svolal konkurenční chural a nechal se sám prohlásit velkým chánem. Říše se začala štěpit. Chán Zlaté hordy Berke, který usiloval o nezávislost, podpořil kandidaturu Arik-buky. Hülegü, nepřítel Berkeho, se celkem logicky postavil za Chubilaje. Oba ale nehodlali do konfliktu nějak výrazněji zasáhnout, protože jejich společným cílem byla samostatnost. Jejich podpora byla víceméně symbolická.
Válka mezi oběma bratry, Chubilajem a Arik-bukou, se táhla několik let a byla vedena dosti váhavě. Oba se několikrát pokusili usmířit, snad to mysleli i upřímně, ale vždy jim v tom zabránili jejich bojovníci, kteří je přinutili konflikt obnovit. Válku nakonec vlastně rozhodl třetí příbuzný. Byl jím Čagatajův vnuk Alguj, kterému se podařilo obnovit ve střední Asii ulus, zrušený za vlády chána Möngkeho. Ten se velmi aktivně zapojil do války na straně Chubilaje a Arik-buka tak byl nucen bojovat na dvou frontách. Nakonec se v roce 1264 vzdal. Dostal sice milost, ale jeho stoupenci byli popraveni.

Chubilaj se tak stal nejmocnějším z mongolských vládců a velkým chánem, jeho nadvláda nad celou říší byla ale jen formální. Už v roce 1264 přenesl své hlavní město z Karakorumu do Pekingu, severovýchodně od něj si krátce na to vybudoval zcela nové sídelní město Chánbalyk. V roce 1271 se pak prohlásil císařem říše Jüan. Tedy vládcem další z barbarských říší v Číně, jakých tam v předchozích staletích bylo již mnoho. Stále ještě pokračovala válka proti čínské říši Sung, ta ale skončila jejím podrobením v roce 1279. Další tři velké říše sice formálně uznávaly vrchní vládu velkého chána, fakticky ale byly hodně samostatné. Vedle Zlaté hordy na pomezí východní Evropy a Asie to byly říše ílchánů s centrem v Íránu a obnovená Čagatajská horda. Posílaly sice Chubilajovi vojáky, když bojoval proti Sung, ale spíše jako spojenci než poddaní. Zatímco dobývání Číny bylo úspěšné, podrobit si Japonsko se Chubilajovi nepodařilo. V centrální Asii se proti němu otevřeně postavil Ögödejův vnuk Chajdu, jehož podporovali ti Mongolové, kterým se nelíbila přeměna chanátu na císařství a přenesení hlavního města do Číny. Chajdu si počínal velmi obratně, dokázal dobře manévrovat. Ovládal území mezi řekami Talas a Černým Irtyšem. Podařilo se ho porazit až vnukovi a nástupci Chubilaje Temürovi v roce 1301. Ten sice ještě obnovil jednotu mezi příslušníky Čingischánova rodu a dosáhl i formálního uznání své svrchovanosti nad ostatními chány, to vše bylo ale již iluzorní. Samotná říše Jüan byla nakonec zničena povstáním Číňanů v roce 1368.

Kagor, Mavrud, André a další říjnová vína

4. listopadu 2011 v 20:56 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Na počátku podzimu bylo mé domácí koštování docela pestré co se týče barev, zbytkových cukrů a tentokrát dokonce i suroviny, protože jsem k popisovaným vínům přidal i jeden "rybízák", který ale nebyl špatný.

Vzorků bylo opět sedm, trochu výjimečně jen dva bílé. A takto vypadá jejich hodnocení:


Ryzlink rýnský 2010 pozdní sběr - Vinselekt Michlovský Rakvice. Vinařská obec Rakvice, viniční trať Trkmansko. Láhev ze zeleného skla byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 12,5 %. Světlejší zlatavá barva, viskozita nižší. Vůně intenzivnější, velmi kořenitě působící, po vydýchání se postupně uvolňují tóny kyselejšího ovoce, meruněk a angreštů. V těle poměrně plné, ovocitá chuť s náznakem minerality. Středně dlouhá až delší dochuť s mírnou hořčinkou. Ocenil jsem 7,5 (83) body.
Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský 2009 pozdní sběr, Collection cuvée, terroir Pálava - Vinařství pod Martinkou. Vinařská obec Mikulov, viniční trať Pod Svatým kopečkem. Láhev z průzračného skla byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 12 %. Sytě zlatavá barva s lehkým zelenkavým nádechem, nižší viskozita. Jemná lehká vůně lučního kvítí a medu. Středně plné tělo. Výrazná kořenitá chuť medu a meruněk, dochuť kratší až střední. Příjemné svěží víno, které jsem ohodnotil 7 (80) body.
André 2008 moravské zemské - Vinum Romanorum Dolní Dunajovice. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plastovou zátkou. Tmavší barva na pomezí rubínu a granátu, viskozita nižší. Obsah alkoholu 12,5 %. Středně intenzivní ovocná vůně ostružin, které byly spolu s malinami znát i v chuti, která byla o něco lepší než vůně. Třísloviny dobře uhlazené. Dochuť kratší až střední. Dávám 6,5 (77) bodů.

Mavrud 2003 Rothenberg Reserve - Trakia Estate, Bulharsko. Zelená bordo láhev byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) o délce 45 mm. Označení kategorie jsem moc nepochopil. Vedle rezervy bylo ještě v azbuce uvedeno trapezno vino, což je vlastně stolní. Tahle kombinace by se u nás asi těžko objevila. Navíc zřejmě málokteré stolní víno by ve velmi dobré formě vydrželo tolik let. Víno z tradiční bulharské odrůdy. Obsah alkoholu 13 %, barva tmavého granátu, vysoká viskozita. Středně intenzivní vůně višní, marmelády + takový zvláštní tón, který lze najít u vinných destilátů nebo některých fortifikovaných vín. Robustní plné víno s vyrovnanými tříslovinami a chutí trpkých višní. Středně dlouhá dochuť. Dostává lepších 7 (81) bodů.
Kagor Dessert Wine. Ročník neuveden - Lion-Gri, Moldávie. Atypická zelená láhev ozdobená pytlovinou byla uzavřena krátkým korkem z drti. Obsah alkoholu 16 %, 160 g zbytkového cukru. Vyrobeno z odrůdy Cabernet Sauvignon. Tmavě rubínová barva, velmi vysoká viskozita. Intenzivnější sladká vůně černého rybízu. Těžké, hodně sladké, nepostrádající ale jisté pikantnosti. Středně dlouhá dochuť. Dostává lepších 7 (81) bodů.
Rulandské modré 2008 jakostní odrůdové - Vinařství Baloun Velké Pavlovice. Zelená bordo láhev byla uzavřena korkem z drti dlouhým 38 mm. Obsah alkoholu 11,5 %. Dosti tmavá granátová barva, viskozita střední až vyšší. V těle poměrně plné. Příjemná pikantní chuť peckovin. Docela harmonické víno, ze kterého nic nevyčnívalo. Hodnotím 7 (80) body.

Devínské ribizlové víno 2010 - Pavel Kúkal, Bratislava-Devín. Na závěr přidávám jednu raritku, která se tu moc neobjevuje, ale na Pardubickém festivalu vína jsme narazili na stánek se slovenskými rybízovými víny, tak jsme se rozhodli to také vyzkoušet a já k popisu přistoupil jako u každého jiného vína. Láhev z průzračného skla byla uzavřena korkem z drti. Bylo vyrobeno z černého rybízu a získalo zlatou medaili na soutěži Devínský strapec. Obsah alkoholu 14 %. Hezká světlejší rubínová barva s nahnědlými menisky. Hodně vysoká viskozita, víno jen neochotně stékalo po sklence a vytvářelo krásné mosty. Středně intenzivní vůně, v níž nebylo nic rybízového. Působila spíše sladce, připomínala pampeliškový med a nějaké byliny. Středně plné tělo, chuť trpce-sladká, višňovo-rybízová. Dochuť kratší až střední. Nakonec to nebylo špatné, i když postupně mě začínalo trochu nudit. I tak dávám horších 7 (79) bodů.


Jak je vidět, byla tato série tvořena spíše víny solidního průměru, na nic mimořádného jsem tentokrát nenarazil. Podle očekávání nezklamal Vinselekt Michlovský, docela zajímavý byl i bulharský Mavrud.