Festival českých a moravských vín

15. listopadu 2011 v 6:45 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
5. listopadu se v restauraci Moravská chalupa v Brně uskutečnil 1. ročník Festivalu českých a moravských vín. Svá vína zde prezentovalo 19 vinařství ze všech moravských vinařských podoblastí a jedno české z Mělnicka. Jednalo se o podniky různé velikosti, ale vesměs patřící k velmi dobrým až špičkovým. Kladem bylo, že vinařství prezentovali jejich zástupci nebo přímo vinaři, bylo tedy možné se případně i na něco podrobnějšího zeptat, což je někdy problém na akcích, kde u stánků bývají jen najatá děvčata, která mají jen nejzákladnější znalosti. Vedle vína bylo v rámci vstupného (350,-) možné ochutnat i velmi dobré sýry, čokolády a jiné dobrůtky. K dispozici byl i dostatek pečiva a minerálek. Celkově zde bylo asi 160 značek vín a výhodou bylo, že jejich seznam byl již před akcí zveřejněn na internetu, takže bylo možné si předem rozmyslet, čemu dát přednost. To jsem také udělal a mohl jsem jít podle plánu, který byl jen mírně narušený tím, že několik vinařství nakonec oproti původnímu plánu chybělo. Zbylá dvacítka ale byla zcela dostačující. Po pravdě jsem i tento počet zredukoval a u některých zkusil třeba jen jeden vzorek, jiná úplně vynechal. Mohl jsem se tak lépe soustředit na ta, která mě zajímala nejvíce.


A jak to tedy celé vypadalo? Nepočítám-li jednu místnost, kde byly ochutnávky sýrů apod., byly tu další čtyři, ve kterých u jednotlivých stolů představovala svou produkci jednotlivá vinařství. I když byl docela zřetelný rozdíl v počtu zájemců u jednotlivých stolů, nikde se netvořily nějaké větší fronty, takže nebylo nutné na vzorky čekat. Kdo si nabídku nezjistil předem na internetu, mohl si vybírat podle přehledného katalogu. Vystavovaná vína bylo možné i na místě koupit.
Ale abych jen nechválil. S některými věcmi jsem ale úplně spokojený nebyl. Velmi dobrá vína, která tu byla nabízena, si rozhodně zasloužila vhodnější skleničky. Některá vinařství neměla úplně ideálně vyřešené chlazení lahví, takže postupně byly některé vzorky, hlavně bílé, přece jen o něco teplejší, než by bylo optimální. A konečně bylo tu jen minimum volných židlí a stolků, takže většina lidí si neměla kde na chvíli posedět, trochu si odpočnout, v klidu si zapsat případné poznámky apod. Nerad bych, aby to vyznělo příliš negativně, protože celkově to byla akce povedená. Zajistit účast tolika kvalitních vinařství dalo jistě velkou práci a přijde mi, že vlastně stačilo doladit jen několik podstatně jednodušších věcí, aby byl výsledný dojem ještě lepší.


A která vína a vinařství mě zaujala nejvíce? Na prvním místě bych uvedl Spielberg a Reisten. Od Spielbergu jsem ochutnal několik bílých, jeden klaret a také červená. Prakticky vše se mi líbilo. Pro mě nejlepšími vzorky byly Pinot blanc Austerlitz 2009 pozdní sběr a Ryzlink rýnský Austerlitz 2009 pozdní sběr. U Reistenu mi nejvíce chutnaly Pinot blanc Maidenburg 2008 pozdní sběr a Pinot gris Maidenburg 2009 pozdní sběr. U dalších vinařství mě zaujalo:

Tramín červený 2009 výběr z hroznů - Gotberg

Rulandské bílé 2010 výběr z hroznů - Waldberg Vrbovec

Cuvée Fantome klaret (CS, Me, RM) 2010 - Nové Vinařství

Ryzlink vlašský 2009 slámové - Esterka Čejkovice

Irsai Oliver 2010 jakostní - Vladimír Tetur

Kerner 2009 výběr z hroznů - Mělnické vinařství Vondrák


Jak je vidět, větší úspěch u mě měla vína bílá, kterých jsem také ochutnal více než červených. Uvedený přehled také naznačuje, že výběr vinařství pro festival byl opravdu povedený. Celkově se mi akce líbila a lze jen doufat, že v dalších ročnících se podaří odstranit některé nedostatky a přitom se udrží vysoká úroveň prezentovaných vinařství, kde by možná mohlo být trochu početnější zastoupení z Čech.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Milan Milan | E-mail | Web | 17. listopadu 2011 v 18:08 | Reagovat

Ahoj Mílo! O víkendu jste si udělali opravdu nádherný výlet. Fotografie jsou jak ze žurnálu, vážně krása, počasí jste měli naprosto nádherné! Rád jsem poznal další neznámé místo, děkuji za odkaz. Opravdu moc hezké! Přeji ti samé krásné dny a ještě spoustu podobně zajímavých výletů! Měj se moc krásně! Milan

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama