Kagor, Mavrud, André a další říjnová vína

4. listopadu 2011 v 20:56 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Na počátku podzimu bylo mé domácí koštování docela pestré co se týče barev, zbytkových cukrů a tentokrát dokonce i suroviny, protože jsem k popisovaným vínům přidal i jeden "rybízák", který ale nebyl špatný.

Vzorků bylo opět sedm, trochu výjimečně jen dva bílé. A takto vypadá jejich hodnocení:


Ryzlink rýnský 2010 pozdní sběr - Vinselekt Michlovský Rakvice. Vinařská obec Rakvice, viniční trať Trkmansko. Láhev ze zeleného skla byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 12,5 %. Světlejší zlatavá barva, viskozita nižší. Vůně intenzivnější, velmi kořenitě působící, po vydýchání se postupně uvolňují tóny kyselejšího ovoce, meruněk a angreštů. V těle poměrně plné, ovocitá chuť s náznakem minerality. Středně dlouhá až delší dochuť s mírnou hořčinkou. Ocenil jsem 7,5 (83) body.
Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský 2009 pozdní sběr, Collection cuvée, terroir Pálava - Vinařství pod Martinkou. Vinařská obec Mikulov, viniční trať Pod Svatým kopečkem. Láhev z průzračného skla byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 12 %. Sytě zlatavá barva s lehkým zelenkavým nádechem, nižší viskozita. Jemná lehká vůně lučního kvítí a medu. Středně plné tělo. Výrazná kořenitá chuť medu a meruněk, dochuť kratší až střední. Příjemné svěží víno, které jsem ohodnotil 7 (80) body.
André 2008 moravské zemské - Vinum Romanorum Dolní Dunajovice. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plastovou zátkou. Tmavší barva na pomezí rubínu a granátu, viskozita nižší. Obsah alkoholu 12,5 %. Středně intenzivní ovocná vůně ostružin, které byly spolu s malinami znát i v chuti, která byla o něco lepší než vůně. Třísloviny dobře uhlazené. Dochuť kratší až střední. Dávám 6,5 (77) bodů.

Mavrud 2003 Rothenberg Reserve - Trakia Estate, Bulharsko. Zelená bordo láhev byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) o délce 45 mm. Označení kategorie jsem moc nepochopil. Vedle rezervy bylo ještě v azbuce uvedeno trapezno vino, což je vlastně stolní. Tahle kombinace by se u nás asi těžko objevila. Navíc zřejmě málokteré stolní víno by ve velmi dobré formě vydrželo tolik let. Víno z tradiční bulharské odrůdy. Obsah alkoholu 13 %, barva tmavého granátu, vysoká viskozita. Středně intenzivní vůně višní, marmelády + takový zvláštní tón, který lze najít u vinných destilátů nebo některých fortifikovaných vín. Robustní plné víno s vyrovnanými tříslovinami a chutí trpkých višní. Středně dlouhá dochuť. Dostává lepších 7 (81) bodů.
Kagor Dessert Wine. Ročník neuveden - Lion-Gri, Moldávie. Atypická zelená láhev ozdobená pytlovinou byla uzavřena krátkým korkem z drti. Obsah alkoholu 16 %, 160 g zbytkového cukru. Vyrobeno z odrůdy Cabernet Sauvignon. Tmavě rubínová barva, velmi vysoká viskozita. Intenzivnější sladká vůně černého rybízu. Těžké, hodně sladké, nepostrádající ale jisté pikantnosti. Středně dlouhá dochuť. Dostává lepších 7 (81) bodů.
Rulandské modré 2008 jakostní odrůdové - Vinařství Baloun Velké Pavlovice. Zelená bordo láhev byla uzavřena korkem z drti dlouhým 38 mm. Obsah alkoholu 11,5 %. Dosti tmavá granátová barva, viskozita střední až vyšší. V těle poměrně plné. Příjemná pikantní chuť peckovin. Docela harmonické víno, ze kterého nic nevyčnívalo. Hodnotím 7 (80) body.

Devínské ribizlové víno 2010 - Pavel Kúkal, Bratislava-Devín. Na závěr přidávám jednu raritku, která se tu moc neobjevuje, ale na Pardubickém festivalu vína jsme narazili na stánek se slovenskými rybízovými víny, tak jsme se rozhodli to také vyzkoušet a já k popisu přistoupil jako u každého jiného vína. Láhev z průzračného skla byla uzavřena korkem z drti. Bylo vyrobeno z černého rybízu a získalo zlatou medaili na soutěži Devínský strapec. Obsah alkoholu 14 %. Hezká světlejší rubínová barva s nahnědlými menisky. Hodně vysoká viskozita, víno jen neochotně stékalo po sklence a vytvářelo krásné mosty. Středně intenzivní vůně, v níž nebylo nic rybízového. Působila spíše sladce, připomínala pampeliškový med a nějaké byliny. Středně plné tělo, chuť trpce-sladká, višňovo-rybízová. Dochuť kratší až střední. Nakonec to nebylo špatné, i když postupně mě začínalo trochu nudit. I tak dávám horších 7 (79) bodů.


Jak je vidět, byla tato série tvořena spíše víny solidního průměru, na nic mimořádného jsem tentokrát nenarazil. Podle očekávání nezklamal Vinselekt Michlovský, docela zajímavý byl i bulharský Mavrud.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Milan Milan | E-mail | Web | 8. listopadu 2011 v 18:58 | Reagovat

Ahoj Mílo! Víkend jsi měl možná náročný, ale tebe jako zkušeného vinaře jistě bavil a snad jsi si ho náležitě užil! Souhlasím s tebou, že vyrábět plyšová zvířátka s vyhřezlými vnitřnostmi je hnus největšího kalibru! Nechápu, jak na to vůbec mohl někdo přijít. Teď jen doufám, že se nenajdou žádní rodiče, kteří by podobně nevkusnou hračku svému dítěti pořídili! Měj se moc krásně, hezké listopadové dny ti přeje jmenovec Milan

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama