Vinařské aktuality - listopad 2011

25. listopadu 2011 v 7:31 | milasko |  Úvahy o víně
Mimořádný úspěch německých pinotů

V Londýně se konala srovnávací soutěž vín z odrůdy Pinot noir. V čele odborné poroty byla slavná Jancis Robinson. Výsledek byl víc než překvapivý. Na prvních dvou místech byly pinoty z Oregonu a Kalifornie (Pinot Noir Eola Amity Hills 2009 Antica Terra a Pinot Noir Isabelle 2008 Au bon Climat), v první desítce bylo ale 7 (!) pinotů z Německa, na třetím místě Spätburgunder Hölle 2008 QbA Winzerhof Thörle. Na osmém místě se ještě mezi německé vtlačil jeden pinot z Nového Zélandu.


Německá královna vína

Hezkou a dlouhou tradici má v Německu volba královny vína. Ta je vybírána v několika kolech porotou tvořenou politiky, vinaři a novináři. Celé akci je věnována velká pozornost a královna potom reprezentuje německé vinařství na různých akcích. Soutěžící musí být nejen milé a krásné, ale musí vínu rozumět. Letos to vyhrála třiadvacetiletá studentka vinařství Annika Strebel a stala se tak již 63. královnou.


Divný koktejl

V jednom z novozélandských pubů teď jako specialitu nabízejí opravdu originální koktejl. Je vytvořen z jablečné šťávy a spermatu hřebců. Udivit může nejen nápad, ale určitě i to, že to návštěvníci rádi konzumují.


"Francouzská, italská a australská" vína z Číny

V Číně se dost často objevují vína, která si hrají na něco, co nejsou. Napodobují slavná francouzská, italská a v poslední době i australská vína. Jsou dvojího druhu. Některá mají přímo okopírované zahraniční etikety, jiná je trochu pozměňují, třeba přehodí nějaké písmenko, ale zřejmě počítají s tím, že to čínský zákazník stejně nepozná. Nejnověji se na čínském trhu objevila vína s označením Benfolds, což samozřejmě připomíná známou australskou značku Penfolds.


Trochu větší sklenička

Na výstavě Wine Fest na Ukrajině padl zase jeden z rekordů. 55 litry šumivého vína ze 75 lahví naplnili jednu trochu větší skleničku, vyrobenou v kyjevském sklářském podniku, která se tak dostala do Guinnesovy knihy rekordů.Zpřísnění pravidel pro alsaská vína

Počínaje letošní sklizní jsou v Alsasku zpřísněna dosud poměrně volná pravidla pro výrobu vín kategorie grand cru. Je zakázáno docukřování a dokyselování, i když v ostatních kategoriích alsaských vín je to i nadále možné.


Vína z Etiopie

Začátkem příštího roku se začne ve Francii prodávat víno ročníku 2011 z Etiopie. Je to výsledek spolupráce francouzské firmy The Castel Group a etiposké vlády. V zemi byla v roce 2007 na 125 ha vysázena vinná réva odrůd Merlot, Cabernet Sauvignon, Syrah a Chardonnnay, která byla dovezena z oblasti Bordeaux.


Gruzínské kvevri pod ochranou UNESCO

V gruzínské oblasti Kachetie se víno tradičně vyrábí a uchovává v zvláštních džbánech o velikosti až 2 m, které jsou zakopány do země. Nazývají se kvevri, jsou doložené asi 8 tisíc let zpět a brzy mají být uvedeny v Seznamu světového dědictví v rámci UNESCO. Nejde jen o samotné nádoby, ale celou technologii výroby, která se zřejmě za celou tu dobu nezměnila. Hrozny se drtí šlapáním nohama, víno se zraje v kvevri pod zemí při stálé teplotě 17 stupňů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Latryna Latryna | Web | 28. listopadu 2011 v 5:26 | Reagovat

Ahoj Milasko! Správne si usúdil, zdravotne som už v pohode, ale i tak mám ako na PC tak aj na blog málo času, stále doháňam zameškané domáce práce... Tiež som zvedavá, či sa jedná o humbuk alebo ozajstného mimozemšťana - čo by som teda rada uvítala! Zdravím a prajem pekný prvý adventný týždeň! Viera

2 Grace Thomas Grace Thomas | E-mail | Web | 28. listopadu 2011 v 6:31 | Reagovat

Líbí se mi tvůj Blog O Vinařské aktuality - listopad 2011.I Love Váš Blog.I jsem velmi šťastný, že si přečetl Váš Blog.Really Velké Post.Its brilantní.

Díky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama