Prosinec 2011

Vinařské aktuality - prosinec 2011

30. prosince 2011 v 9:13 | milasko
10 největších vinařských značek

Jaké firmy hrají ve vinařském světě prim? Všechny působí v Novém světě, i když některá z nich mají oficiální sídla firmy ve Francii nebo Anglii.

  1. Gallo, USA, objem výroby 20,5 mil kartonů
  2. Concha y Toro, Chile, 17,2 mil.
  3. Yellow Tail, Austrálie, 11,2 mil.
  4. Robert Mondavi, USA, 10,4 mil.
  5. Hardys, Austrálie, 9,7 mil.
  6. Beringer, USA, 8,3 mil.
  7. Sutter Home, USA 8,1 mil.
  8. Jacob´s Creek, Austrálie, 7,1 mil.
  9. Lindeman´s, Austrálie, 6,7 mil.
  10. Blossom, USA, 5,7 mil


Korková zátka zpět?

Podle údajů portugalské firmy Corticeira Amorim, která je vedoucím producentem přírodních korkových zátek na světě, zájem o korkové zátky ve světě opět roste, zatímco o ty plastikové a další typy uzávěrů klesá.


Evropská sklizeň hroznů 2011

V mnoha evropských zemích byl z vinařského hlediska rok 2011 hodnocen jako nestabilní. Mimořádně teplé jaro velmi rychle nastartovalo vegetační období, dále se to pak v jednotlivých regionech vyvíjelo různě. U nás si vinaři docela pochvalovali velmi dobrou kvalitu hroznů, ale jak to viděli jejich kolegové z dalších zemí?

V Rakousku hovoří o počasí jako na houpačce: teplé jaro, chladné léto, velmi teplý podzim. Výsledkem byla velmi pěkná úroda se zdravými, dobře vyzrálými hrozny. K úspěchu hodně napomohlo velmi dlouhé období, kdy bylo příznivé počasí pro sklizeň a vinaři si mohli vybrat, kdy kterou odrůdu sklidí. V Německu také mluví o výtečné kvalitě, která umožní vytvořit plná vína s bohatou chutí. I tady byla výhodou možnost počkat se sklizní až do října.

Za ideální pokládají úrodu i Portugalci. Chladný srpen dal hroznům možnost pomalého vyzrávání. Očekává se výborná kvalita tichých vín i tradičního portského. Ve Španělsku příliš horké září málem celou úrodu vysušilo a vinaři se modlili o déšť. V regionu Rioja nepršelo od července do října, v Prioratu to bylo podobné. Pouze na severozápadě země byla situace výrazně lepší. Celková úroda byla nižší, přesto se očekává, že vína by měla mít dobrou kvalitu, bylo ale nutné přistoupit k přísnější selekci sklizeného.


Bílá Rioja

Rioja je španělský region, který je proslulý svým kvalitním červeným vínem. Již pět let je ale možné produkovat tu i bílá vína. To se zatím příliš neprosadilo, červená stále představují 90 % produkce, dalších 5 % růžová - na bílá tedy zbývá jen 5 %. Ta se vyrábějí hlavně z odrůdy Viura, několik dalších má jen doplňkový charakter.


Gruzínský vynález

Jeden gruzínský vynálezce chce ochránit víno před kroupami a ptáky. Vytvořil soustavu zvláštních deštníků, tvořených plastovými trubkami a sítí, které se v případě ohrožení rozevřou pomocí stlačeného vzduchu. Údajně je to celé poměrně dobře vymyšlené a má to naději na komerční úspěch.

Říše Wu-sunů. 2. Mocenský vzestup

25. prosince 2011 v 8:58 | milasko |  Hunové Siung-nu
V nové vlasti Wu-sunové postupně zesílili a někdy po smrti velkého hunského šan-jü Gjunčenga se kolem roku 125 př. n. l. od Hunů odtrhli a osamostatnili, což se zřejmě odehrálo bez bojů. Poměrně velký hunský vliv v říši přetrvával i nadále a bylo běžné, že gun-mo si bral za manželku hunskou princeznu, nicméně brzy je zřejmá snaha a posílení nezávislosti cestou orientace na tradičního hunského nepřítele - Čínu. Asi v roce 119 př. n. l. byly s Čínou navázány přátelské kontakty. V té době měla říše Wu-sunů vážné vnitřní problémy. Zemřel totiž syn gun-ma Liejiaomiho, který se původně měl stát jeho následníkem. Liejiaomi jmenoval novým nástupcem Junxujmiho (jeho vnuk nebo syn). Ostatní synové s tím byli ale nespokojení, hlavně vlivný Dalu, který velel armádě. Aby upevnil pozici svou i následníka, vyslal gun-mo k čínskému císaři Wu-ti posla s darem tisíce koní a žádostí o princeznu za manželku. V roce 108 př. n. l. dostal za ženu dceru jednoho čínského knížete. Ta obdržela jako věno kočár, drahé obleky, šperky, úředníky a několik set eunuchů. Stala se ale až druhou ženou, protože gun-mo již měl první manželku hunského původu. Čínská princezna poprosila, aby ji Wu-sunové postavili dřevěný palác. V něm se pak jednou za tři měsíce setkávala s gun-mem, pořádala hostiny pro jeho velmože, které bohatě obdarovávala. Gun-mo byl již velmi starý, neuměl čínsky a navíc chtěl aby si vzala jeho nástupce za muže. Princezna byla velmi nešťastná a složila píseň:


Vydali mě blízcí

do daleké země,

poslali do cizí říše

wu-sunskému vládci.

Žije v chudé vesnici,

pokryté plstí.

Maso je jeho potravou,

Mléko jeho nápojem.

Když vzpomenu na rodnou zemi,

chtěla bych se stát divokou husou,

abych se vrátila do vlasti.


Když se o tom dozvěděl čínský císař, poslal ji krásné hedvábné látky a stany, ale poradil jí, že musí respektovat zvyky své nové země. Po smrti Liejiaomiho si tak opravdu vzala Junxujmiho, ale již v roce 105 př. n. l. zemřela. Čína poté vyslala další princeznu Cze-ju (opět dceru jednoho knížete), která se také provdala za Junxujmiho. Tentokrát brzy zemřel on a princezna se znovu provdala za jeho bratra a nástupce Wengujmiho. Tato žena poměrně významně ovlivňovala další politiku říše a snažila se o další sblížení s Čínou a důsledné odtržení od Hunů. Ti na to reagovali nepřátelstvím a od 80. let př. n. l. začínají na Wu-suny útočit. Wengujmi navrhl Číňanům společný útok proti Hunům. 72 př. n.l. zaútočilo na Huny 5 čínských armád o síle asi 160 tisíc mužů a zároveň na ně ze západu udeřil gun-mo s 50 tisíci jezdci. Zatímco před Číňany se Hunové včas stáhli, gun-mo dosáhl velkého úspěchu. Zajal asi 40 tisíc lidí, mezi nimi členy rodiny šan-jü a uloupil asi 700 tisíc kusů koní a dobytka. Hunové se sice pokusili o protiútok, ten ale skončil katastrofou, při níž kvůli mimořádným mrazům zahynula skoro celá jejich armáda. Následoval v roce 71 př. n. l. další vpád Wu-sunů, k nimž se přidaly další stepní kmeny, což mělo za následek pobití asi třetiny obyvatelstva hunské říše.

Altos de Tamaron, Teran, Hibernal a další vína z počátku zimy

20. prosince 2011 v 6:29 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Na počátku zimy jsem doma ochutnal sedm vín, z nichž byla tentokrát jen tři domácí, dále hned dvě španělská a po jednom chorvatském a rakouském. Ani jedno mě úplně nezklamalo, všechna představovala poměrně slušnou kvalitu.


Rulandské bílé 2009 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice. Vinařská obec Dolní Dunajovice, viniční trať Pod Slunným vrchem. Láhev z průzračného skla byla uzavřena korkem s logem vinařství o délce 45 mm. Obsah alkoholu 12 %. Sytá zlatožlutá barva, vysoká viskozita, středně intenzivní vůně. U ní se zastavím. Toto vinařství má na zadní etiketě vždy poměrně podrobný popis, co můžeme od vína očekávat. To by nebylo až tak výjimečné. Co je však pro mě neobvyklé, že zde to většinou není odraz nějaké fantazie nebo přání, ale většinou to dost přesně sedí. Takže, zde jsem našel vůni vyzrálých hroznů a proslazeného ovoce. V těle plné, příjemná hořkosladká chuť, dochuť delší. Ocenil jsme horšími 8 (85) body.
Ryzlink vlašský 2008 moravské zemské víno - Vinum Romanorum Dolní Dunajovice. Zelená láhev byla uzavřena plastovou zátkou. Světlá zlatavá barva s nazelenalým nádechem, viskozita vyšší. Jemná ale pikantní vůně angreštu. Plnější tělo, svěží ovocná, hodně kořenitá chuť. V ústech působilo zajímavě jakoby olejovitě. Středně dlouhá dochuť. Hodnotím lepšími 7 (81) body.
Altos de Tamaron 2005 Reserva, Denominación de Origen - Pagos del Rey, Ribera del Duero, Španělsko. Vyrobeno ze stoprocentního Tempranilla, zrálo 24 měsíců v sudech z francouzských a amerických dubů. Obsah alkoholu 14 %. Láhev z tmavohnědého skla byla uzavřena plným korkem o délce 44 mm. Barva velmi tmavého rubínu s nahnědlými menisky, viskozita velmi vysoká, na sklence zůstávají krásné mosty a víno jen velmi pomalu stéká. Intenzivnější opojná vůně, ze které se točí hlava. Byl v ní tabák, dřevo, pod tím postupně vystupovaly ovocné tóny, hlavně borůvek. V těle plnější. Hodně kořenitá chuť tmavého ovoce. Hezky zakulacené sladké třísloviny, dochuť delší. Pěkné víno, kterému jsem dal lepších 8 (87) bodů.
Hibernal 2009 moravské zemské víno - Víno Sýkora Čejkovice. Láhev ze zeleného skla byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 13,5 %. Světlinká zlatavá barva s našedlým nádechem, viskozita vyšší. Stříbrná medaile z Forum Moravium. Intenzivnější příjemná široká ovocně květinová vůně s tóny meruněk a růží. Plnější tělo, velmi kořenitá chuť, delší dochuť. Dostalo 7,5 (83) bodů.
Viña Rillago 2004 Gran Reserva, Denominación de Origen Protegida - Bodegas Navarro López, Valdepeñas, Španělsko. Vyrobeno ze stoprocentního Tempranilla, zrálo 24 měsíců v sudech z francouzského a amerického dubu. Zlatá medaile z Berliner Wein Trophy. Tmavá Bordo láhev byla uzavřena plným korkem o délce 44 mm. Obsah alkoholu 13 %. Velmi tmavá granátová barva s nahnědlými menisky. Jemná vůně marmelády a koření. V těle plnější, hezky uhlazené třísloviny, chuť trpčích višní. Trochu překvapivě nejsou moc zřetelné vlivy bariku. Dochuť delší. Poměrně pěkné víno za rozumnou cenu, dávám lepších 7,5 (84) bodů.
Teran 2008 kvalitetno vino kontrolirano podrijetlo - Agrolaguna Poreč, Chorvatsko. Vinogorje Zapadna Istra, Chorvatsko. Teran je označení pro vína z odrůdy Refošk, ze které se vyrábí především proslulý slovinský Kraški Teran a která je dále známá z italského regionu Friuli jako Refosco. Zelená láhev byla uzavřena korkem z drti, který byl úplně prosáklý, což zrovna dobrý první dojem neudělalo. Velmi tmavá granátová barva, velmi vysoká viskozita. Po nalití se ze sklenky linula hodně divná nepříjemná vůně, kterou jsem ale neuměl určit. Po hodně dlouhém vydýcháni to nejnepříjemnější vyvanulo a zůstale jen neurčitá slabounká ovocná vůně. V těle bylo poměrně plné, hodně kořenité, s dobře uhlazenými tříslovinami a chutí tmavých višní. V láhvi i sklence zůstalo nebývale velké množství usazenin. Dochuť delší. Výsledný dojem tedy nebyl nakonec tak katastrofální, jak to vypadalo v první chvíli, žádná sláva to ale také nebyla. Celkově horších 7 (79) bodů.
Grüner Veltliner 2009 Weinviertel DAC - Weinviertler Sektmanufaktur Stützenhofen, Rakousko. Láhev ze zeleného skla byla uzavřena plným korkem o délce 45 mm. Světlejší zlatavá barva, zřetelné perlení ve vzhledu, viskozita nižší. Středně intenzivní kořenitá vůně sladkých hroznů. V těle plnější, v chuti opět velmi kořenité s pikantní kyselinkou a zajímavou lehkou hořčinkou v delší dochuti. Tato firma je možná známější svým sektem s kousky zlata, ale zdá se, že umí i slušná tichá vína. Hodnotím 7,5 (83) body.


Pokud to mám shrnout: Španělská vína potvrdila tradičně dobrý poměr mezi kvalitou a cenou, z domácích vcelku podle očekávání nezklamaly Vinné sklepy Valtice, u vína chorvatského jsem si bohužel ověřil zatím ne úplně nejlepší zkušenost (i když ne na základě zvlášť velkého počtu vzorků) v tom, že relativně vyšší cena není v úplném souladu s kvalitou a pokud si chce člověk opravdu pochutnat, musí docela připlatit.

Ochutnávka Vinařství Vladimír Tetur

15. prosince 2011 v 6:35 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
1. prosince se na pardubickém zámku setkali milovníci vína na ochutnávce vín z Vinařství Vladimír Tetur, která nám představoval sám vinař. Vinařství má nyní 13 ha vlastních vinic, další hrozny nakupuje od dlouholetých partnerů, vše z Velkých Bílovic. Podle slov pana Tetura jsou jeho vína určena spíše k rychlejšímu vypití, kdy jsou svěží a voňavá, dlouhou archivaci příliš nedoporučoval.
Sál byl zcela plný, což by jinak bylo určitě fajn, kdyby na rozdíl od většiny podobných akcí, pořádaných zde panem Oldřichem Bujnochem, nebyla tentokrát hladina hluku příliš vysoko. Není to o počtu, ale o tom, jací lidé se zrovna sejdou. Snaha pánů Tetura a Bujnocha o bližší přiblížení vinařství, vín a dalších zajímavostí tak byla úspěšná jen částečně. Přitom se tu jako obvykle našlo dost lidí, kteří vínu rozuměli, což bylo jasně vidět, když se organizátor v průběhu ochutnávky ptal na názory na právě koštovaná vína. Úvod akce byl slavnostní a milý zároveň. Fanfárami nás přivítala a poté zahrála několik dalších skladeb skupina dětí. Ty se i přes nízký věk opravdu snažily a zasloužily si potlesk. Velmi pestré bylo i občerstvení, které vedle tradičních dobrot nabídlo také některé sladké pamlsky ke sladším vínům. Ocenit musím i rychlou a ochotnou obsluhu. Na akci byl původně pozvaný i pan MUDr. Uzel, který se ale ze zdravotních důvodů omluvil.
A teď co jsme vlastně ochutnali. Přehledně zpracovaný degustační list nabízel dvanáct vzorků, z nichž se poněkud vymykal ten první, protože se jednalo o Sekt Tanzberg 2007 z Tanzbergu Mikulov. Následovalo 11 tichých vín z vinařství Tetur, která se cenové pohybovala mezi 80,- až 195,- Kč. V sále bylo tentokrát docela šero, takže barvy sice budu uvádět, je to ale třeba brát se značnou rezervou (Všude by se hodilo dodat slůvko snad.).


Ryzlink vlašský 2010 jakostní odrůdové. 15 g zbytkového cukru, 19,5 g bezcukerného extraktu, 6,6 g kyselin a 11 % alkoholu. Cukernatost při sběru ale odpovídala kabinetnímu vínu. Zavíňovací vzorek za skoro symbolickou cenu 80,- Kč. Zlatavá barva s nazelenalým nádechem, viskozita nižší. Intenzivní, trochu ostřejší, přesto lákavá vůně angreštu. Lehčí ovocné víno příjemné chuti s čistou kratší až střední dochuti. Hodnocení začínám lepšími 6 (75) body.

Rulandské modré klaret 2010 pozdní sběr. 10,7 g zbytkového cukru, 21,3 g bezcukerného extraktu, 9,2 g kyselin a 12,5 % alkoholu. Tmavší barva s narůžovělým nádechem, viskozita vysoká. Středně intenzivní, trochu těžší vůně proslazených višní. V těle středně plné, ovocné, poměrně výrazná kyselina. Kratší až střední, mírně natrpklá dochuť. Lepších 6,5 (78) bodů.

Sauvignon 2010 kabinet. Tohle víno si pan Tetur prý udělal tak trochu pro sebe. 42,8 g zbytkového cukru, 19,4 g bezcukerného extraktu, 8 g kyselin a 9,3 % alkoholu. Světle zlatavá barva, viskozita střední. Vůně poměrně typická, sladší broskve. Plné tělo, chuť hodně sladká, hruškový kompot, přezrálé švestky. Dochuť středně dlouhá. Opět jsme trochu poskočili nahoru, dávám 7 (80) bodů.

Pálava 2010 pozdní sběr. 8 g zbytkového cukru, 21,2 g bezcukerného extraktu, 6,1 g kyselin a 12,5 % alkoholu. Sytější zlatavá barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní, velmi lákavě působící vůně, připomínající původ této odrůdy z tramínu. Poměrně plné, lahodné, dostatečně svěží. Nejdražší z bílých vín - 175,- Kč. Lepších 7 (81) bodů.

Tramín červený 2009 výběr z hroznů. 7,9 g zbytkového cukru, 21,6 g bezcukerného extraktu, 3,98 g kyselin a 14 % alkoholu. Sytější zlatavá barva s šedavým nádechem, viskozita vysoká. Intenzivnější, sladká, poměrně typicky odrůdová vůně, ze které ale dost vystupoval alkohol. Méně plné, chuť zřetelně horší než slibovala vůně. Ve středně dlouhé dochuti dost výrazná hořčinka. Toto víno mě moc neoslovilo, dal jsem mu horších 6 (73) bodů.

Irsai Oliver 2010 jakostní odrůdové. Hezká zlatavá barva, vyšší viskozita. Velmi intenzivní krásná vůně, v níž byly tóny muškátu a sladkokyselých bonbónů. Středně plné, velmi svěží, i když chuť přece jen o něco horší než vůně. Dochuť kratší až střední. Za 125,- Kč pěkné víno. Hodnotím lepšími 7 (81) body.

Merlot rosé 2010 kabinet. 18 g zbytkového cukru, 19,4 g extraktu, 8,2 g kyselin a 10,5 % alkoholu. Tmavší malinová barva, vysoká viskozita. Slabá, jemně nasládlá, nezařaditelná ovocná vůně. Poměrně plné, dobře pitelné s kratší až střední dochutí. Horších 7 (79) bodů.

Zweigeltrebe 2008 jakostní odrůdové. 1,5 g zbytkového cukru, 27,2 g bezcukerného extraktu, 4,78 g kyselin a 13 % alkoholu. Barva tmavého rubínu, vysoká viskozita. Velmi těžká, opravdu divná chemická vůně čistícího prostředku na okna. Chuť trochu lepší, višně, náznak karamelu, ale velmi ostré třísloviny. Dochuť krátká. Cena 80,- Kč. Horších 5,5 (69) bodů.

Rulandské modré barrique 2007 výběr z hroznů. 10,4 g zbytkového cukru, 28,4 g bezcukerného extraktu, 6,46 g kyselina 12,5 % alkoholu. Hezká rubínová barva, vysoká viskozita. Velmi příjemná višňová vůně se zřetelným vlivem bariku. V těle středně plné, hezky uhlazené, sametové, velmi dobře pitelné, chuť višní v čokoládě. Středně dlouhá dochuť Cena 195,- Kč. Nejdražší, ale pro mě zároveň nejlepší vzorek večera. Oceňuji lepšími 8 (87) body.

Dornfelder barrique 2007 jakostní odrůdové. 6,7 g zbytkového cukru, 28,1 g bezcukerného extraktu, 6,43 g kyselin a 12,5 % alkoholu. Tmavá granátová barva, viskozita střední až vyšší. Jemná příjemná ovocná vůně, v níž tentokrát nebyl barik tak výrazný. V těle středně plné, živé, hezky sametové, s chutí tmavého ovoce. Středně dlouhá dochuť. Dal jsem mu 7,5 (83) bodů.

Chardonnay 2010 pozdní sběr. Další víno, o kterém pan Tetur prohlásil, že si ho dělal pro sebe. 34,4 g zbytkového cukru, 20,3 g bezcukerného extraktu, 9,5 g kyselin a 10 % alkoholu. Zlatavá barva, vysoká viskozita. Velmi intenzivní sladká vůně exotického ovoce. Plnější, svěží, šťavnaté, s chutí proslazeného ovoce. Středně dlouhá dochuť. Za cenu 125,- Kč určitě stojí. Ohodnotil jsem 8 (86) body.


Vína z tohoto vinařství jsem sice již několikrát pil, poprvé jsem je ale mohl ochutnat na souvislé degustaci. Byl jsem tedy docela zvědavý. Jak je vidět, byly mezi jednotlivými vzorky docela výrazné rozdíly. Poslední dvě červená byla velmi pěkná, ale Zweigeltrebe představovalo i přes nízkou cenu docela propadák. Bílá vína byla vesměs sladší, hodně aromatická, kvalita většinou odpovídala ceně. Od každého vzorku bylo k dispozici dost lahví, takže nebyl problém se k některým vínům ještě po skončení degustace vrátit a ověřit si první dojem, což jsme udělali jednak u těch nejlepších, zkusili jsme ale znovu i ta, která nás moc nepřesvědčila. Celkově se jednalo o další hezkou akci na zámku a jen doufám, že příště se zase sejde trochu pozornější osazenstvo, jak tomu bývá obvykle.

Říše Wu-sunů. 1. Tajemní europoidi v Číně a Kazachstánu

10. prosince 2011 v 17:06 | milasko |  Hunové Siung-nu
Wu-sunové (též Wusunové, Usun) byli významným národem, který kolem přelomu letopočtu hrál důležitou úlohu v dějinách východní a střední Asie. Jejich europoidní vzhled budil již ve starověku pozornost. Mnohé z jejich historie, otázka původu i zařazení jazyka a další problémy nejsou dosud zcela spolehlivě vysvětleny. Některá data jsou sporná a podoba jmen významných osobností značně kolísá. Do dějin vstoupili ve 3. století př. n. l. a v 5. stol. n. l. zase zmizeli.

Ve 3. století př. n. l. žili Wu-sunové na severu dnešní Číny v provincii Kan-su a patřili k velké skupině žungských kmenů. V roce 208 př. n. l. byli poraženi svými sousedy, severoíránskými kočovnými kmeny Jüe-č´. Přitom padl jejich kníže Nantoumi. Poté ustoupili do Mongolska, kde ale utrpěli další porážku. Podrobil si je zakladatel říše Hunů Siung-nu, šan-jü Mote. Z pověření Hunů pak Wusunové vedení svým novým vládcem Jieliaomi napadli asi v 60. letech 2. stol. př. n. l. Jüe-č´, sídlící v té době kolem řeky Ili na východě dnešního Kazachstánu. Porazili je a poté obsadili jejich zemi, Sedmiříčí, mezi jezery Issyk-kul a Balchaš. Asimilovali zde i zbytky severoíránského obyvatelstva, jehož kultura je ovlivnila. Někdy kolem r. 160 př. n. l. si vytvářejí říši, nacházející se na území dnešního východního Kazachstánu, části Kyrgyzstánu a v čínském Džúngarsku. Zpočátku byli vazaly Hunů, s nimiž sousedili na východě. Na západě byla jejich sousedem říše Kang-jü, na jihovýchodě Ferghana.
Říše měla jednoduchou organizaci. V čele byl gun-mo (velký beg, kunbek). Jemu bylo podřízeno 16 vysokých úředníků. Zástupcem gun-ma byl duglu, jakýsi premiér. Pod ním byli dva velcí vojevůdci, tři správci údělů (západního, středního a východního), na něž se říše vnitřně dělila. Dále tu byli pomocníci vojevůdců dartu, úředník, který se staral o chod hlavního stanu vládce, jiný o vybírání daní, další dohlížel na dodržování zákonů. K vládnoucí vrstvě patřili dále kmenoví vůdcové - begové, žrecové a členové vládcovy družiny.

Gun-mo sídlil ve městě Čigu (Město Červeného údolí, dnes Kyzyl Suu) na severním břehu Issyk-kulu. V 1. stol. př. n. l. odhadovali Číňani celkový počet Wu-sunů na 630 000, počet vojáků na 188 000. Jejich území popisovali jako převážně rovinaté a travnaté, byly zde ale i hory, pokryté jehličnatým lesem. Podle jejich popisu šlo o typické kočovníky, kteří se vůbec nezabývali zemědělstvím, což ale zřejmě nebyla pravda. Byli střední postavy, měli světlou pleť, modré oči a ryšavé vlasy. Byli to tedy europoidi. Jejich řeč patřila s největší pravděpodobností k turecké větvi altajských jazyků.
Převažoval u nich kočovný způsob života, poměrně dlouhou dobu ale vždy žili na jednom místě, takže se jim vyplatilo vybudovat si trvalejší sídla. Vedle typických kočovnických jurt si stavěli i domy z cihel a kamene. Obvykle 5-6 domů tvořilo malou vesnici - aul. Chovali hlavně koně a ovce, dále kozy, velbloudy a osly. Stáda a půda byly soukromým vlastnictvím. Existovaly zde velké majetkové rozdíly. Boháči vlastnili stáda koní v počtu asi 5 000. Žena byla považována za vlastnictví muže. U vesnic se našly i zavlažovací kanály, což ukazuje, že se alespoň v jisté míře věnovali i zemědělství. Zrní mleli mezi dvěma plochými kameny. Řemeslníci zpracovávali železo, drahé a barevné kovy. Vyráběli šperky, meče, kinžály, hroty šípů. Rozvinuté bylo i hrnčířství, tkaní látek, zpracovávání kožešin a kůží, výroba předmětů z kostí a kamene.
Rozdíly v bohatství se zřetelně projevovaly v pohřebních kurganech. Samotné jejich budování i vnitřní výbava ukazují na severoíránské vlivy. Zatímco většina kurganů měla průměr 6-20 m a výšku 0,5-1,5 m, existovaly i mnohem větší o průměru 50-80 m a výšce 8-12 m. Uvnitř se nacházely četné milodary. Vyobrazení zvířat ze zlatého a bronzového plechu je ovlivněno severoíránským prostředím, dále tu byly například skříňky ze zdobně vyřezávaného dřeva nebo bronzová zrcadla. K nejvýznamnějším kurganům patří Utegen, Tajgak, Karlak, Talgar, Altyn-Emel, Karatuma a Aktas.

Ochutnávka vinařství Lahofer v restauraci Birdie

4. prosince 2011 v 10:10 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
Po nějakém čase jsem zase navštívil ochutnávku vinařství Lahofer, tentokrát v pardubické restauraci Birdie. Na akci, pořádané firmou Víno-Grim, nás s víny seznamoval zástupce vinařství pan David Toman. Pověděl nám něco o vinařství, které vzniklo v roce 2003 jako První znojemská vinařská, ale po třech letech začalo používat nový název, který připomíná jméno slavného rodáka z Dobšic, řezbáře, který vyzdobil překrásnou knihovnu, nacházející se nyní v klášteře na Strahově. Vinařství se v poslední době výrazně zvětšilo, (koupili například Eko Hnízdo) a se 410 ha je nyní druhým největším vlastníkem vinic u nás. Nové tratě umožní rozšířit odrůdovou skladbu, část hroznů ale budou prodávat.


Mohli jsme ochutnat deset vzorků, vesměs pěkných, převážně z ročníku 2010.

Začali jsme Mladým Lahoferem 2011 moravským zemským vínem, což je jakási odpověď vinařství na boom Svatomartinských vín. Mělo 11,5 % alkoholu, 17 g zbytkového cukru, 6,2 g kyselin a bylo vytvořeno z odrůd Müller Thurgau a Muškat moravský. Světlinká, skoro vodová barva s nazelenalým nádechem, viskozita nízká. Vůně velmi intenzivní, příjemná, svěží. Byly v ní sladké angrešty, meruňky a černý rybíz. Lehké víno, s velmi jemnou a svěže působící chutí, v níž se dalo najít podobné ovoce jako ve vůní. Dochuť kratší. Údajně by bez problému mělo vydržet asi půl roku. Nejlevnější vzorek večera za 130,-. I když nejsem zrovna fanda těchto mlaďoučkých vín, tohle se mi až překvapivě líbilo a dal jsem mu horších 7, tedy 79 bodů.

Následovala Mladá Lahoferka 2011 moravské zemské, což bylo rosé, vyrobené ze Svatovavřineckého. Obsah alkoholu 10,5 %, 25 g zbytkového cukru a 7,2 g kyselin. Starorůžová barva, viskozita nízká. Vůně poměrně slabá, jahodová marmeláda. V chuti opět jahody, dochuť kratší. Tohle víno už mi tak svěží nepřipadalo, na můj vkus už tam bylo toho cukru moc, i když některé dámy si ho moc pochvalovaly. Pro mě ale nejslabší vzorek večera, který jsem ohodnotil 6, tedy 74 body.
Rulandské modré 2008 pozdní sběr s 13 % alkoholu, 2,4 g cukru a 5,1 g kyselin. Jak jsem mohl pozorovat, některým dámám se ten náhlý pokles zbytkového cukru moc nezdál, já byl ale docela spokojený. Víno zrálo 12 měsíců v dubovém sudu a nebylo filtrováno. Barva tmavého granátu, hodně vysoká viskozita. Těžká, středně intenzivní vůně peckovin, v těle středně plné, lehce natrpklá chuť třešní, kyselinky i třísloviny ještě trochu výraznější. Dochuť delší. Hodnotím lepšími 7 (81) body.

Grenache 2010. Víno bylo dovezeno jako polotovar z Languedocu ve Francii a technologicky upraveno ve vinařství Lahofer. Na etiketě bylo uvedeno jako odrůdové víno z Francie s předpokládanou archivací 4-5 let. Obsah alkoholu 12,5 %, 0,4 g zbytkového cukru, 4,6 g kyselin a 26,3 g bezcukerného extraktu. Barva tmavého rubínu, vysoká viskozita. Vůně menší až střední intenzity, v níž byly višně v čokoládě a ostružiny. V těle středně plné, s hezky uhlazenými tříslovinami a chutí višní a černého rybízu. Středně dlouhá dochuť. Dostalo horších 7 (79) bodů.
Viognier 2010. Odrůdové víno z Francie, podobný případ jako předchozí. Obsah alkoholu 12,5 %, 0,5 g zbytkového cukru, 6 g kyselin, 19,6 g bezcukerného extraktu. Doporučená archivace je 2-3 roky. Hezká zlatavá barva, viskozita vysoká. Intenzivnější vůně zralých jablek a sladkých broskví, v těle středně plné. Příjemná chuť, která trochu připomínala jablečný závin, kratší až střední dochuť byla ale poněkud trpčí. Dal jsem lepších 6,5 (78) bodu.

Sauvignon 2010 pozdní sběr. Obsah alkoholu 11,5 %, 11,3 g zbytkového cukru, 8,3 g kyselin, bezcukerný extrakt 24,6 g. Světlejší zlatavá barva, vysoká viskozita. Výraznější kořenitá vůně, připomínající sladký angrešt. Plnější, velmi svěže působící víno, v chuti jemně kořenité, s tóny angreštu a broskví v chuti. Dochuť středně dlouhá. Dávám lepších 7,5 (84) bodů.

Sauvignon 2010 VOC Znojmo. Obsah alkoholu 11,5 %, 10 g zbytkového cukru a 8,9 g kyselin. Sytější zlatavá barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní, hodně sladká vůně, ve které byla smetana, trocha vanilky a teprve pod tím náznak černého rybízu. Kdybych nevěděl, že pravidla VOC Znojmo používání barikových sudů u bílých vín zakazují, skoro bych to na lehký dotyk barrique tipoval.V těle poměrně mohutné, chuť velmi pěkná, harmonická, ale opět docela málo ovocná. Dochuť delší. Oceňuji lepšími 8 (87) body.

Ryzlink rýnský 2010 VOC Znojmo. Obsah alkoholu 10 %, 23,2 g zbytkového cukru a 8,6 g kyselin. Zlatavá barva, viskozita střední. Méně intenzivní vůně medu a lípy. V těle velmi plné, svěží, šťavnaté, cukry krásně vybalancovány kyselinami. V chuti jsem cítil hlavně meruňky, dochuť delší. Toto víno se mi líbilo nejvíce, dal jsme horších 8,5 (88) bodů.
Ryzlink rýnský 2010 pozdní sběr. Obsah alkoholu 10 %, 37 g zbytkového cukru a 9,7 g kyselin. Zlatavá barva s lehkým zelenkavým nádechem., viskozita střední.Vůně menší až střední intenzity, hodně sladká, působící trochu exoticky, vedle lípy i zralé mango. V těle plné, cukry zde dosti zřetelné, což trochu zvláštně kontrastovalo se závěrem, v němž trochu překvapivě vystoupily kyselinky. Dochuť delší. Ohodnotil jsem 7 (80). Body.

Rulandské šedé 2010 výběr z hroznů. Obsah alkoholu 11,5 %, 36 g zbytkového cukru, 9,3 g kyselin. Končili jsme nejdražším vzorkem (240,-). Sytější zlatavá barva, vyšší viskozita. Vůně poměrně intenzivní, těžko zařaditelná, nějaké dost sladké ovoce. Přestože zbytkový cukr byl zhruba stejný jako u předchozího vzorku, v chuti tak sladce nepůsobilo. Jednalo se o plné, dosti svěží víno s chutí sladkého ovoce a náznakem vanilkového pečiva. Dochuť delší. Ocenil jsem ho 8 (86) body.


Vinařství Lahofer se dalo cestou spíše sladších vín, což samozřejmě může někoho lákat, jiný to odmítne, můj dojem ale je, že se jim to velmi daří. Vína rozhodně nepůsobí jako nějaké bezcharakterní šťávičky, většinou mají i vyšší kyselinky, které jsou s cukrem dobře sladěné.


Jednalo se o příjemně strávený večer, líbilo se mi i prostředí restaurace, vyzdobené Saudkovými fotografiemi, občerstvení o přestávce mělo velmi dobrou úroveň, jen jediná věc celkový dojem přece jen poněkud pokazila. Část návštěvníků začala po druhé-třetí sklence hlučet tolik, že je pan Toman jen stěží překřikoval. Chápu, že někdo třeba využívá večer i k tomu, aby si po nějakém čase třeba popovídal s kamarádem nebo kamarádkou, na což v dnešní době opravdu často nezbývá čas, měl by ale zároveň brát ohled na ty, kteří by se třeba rádi něco zajímavého dozvěděli.