Říše Wu-sunů. 1. Tajemní europoidi v Číně a Kazachstánu

10. prosince 2011 v 17:06 | milasko |  Hunové Siung-nu
Wu-sunové (též Wusunové, Usun) byli významným národem, který kolem přelomu letopočtu hrál důležitou úlohu v dějinách východní a střední Asie. Jejich europoidní vzhled budil již ve starověku pozornost. Mnohé z jejich historie, otázka původu i zařazení jazyka a další problémy nejsou dosud zcela spolehlivě vysvětleny. Některá data jsou sporná a podoba jmen významných osobností značně kolísá. Do dějin vstoupili ve 3. století př. n. l. a v 5. stol. n. l. zase zmizeli.

Ve 3. století př. n. l. žili Wu-sunové na severu dnešní Číny v provincii Kan-su a patřili k velké skupině žungských kmenů. V roce 208 př. n. l. byli poraženi svými sousedy, severoíránskými kočovnými kmeny Jüe-č´. Přitom padl jejich kníže Nantoumi. Poté ustoupili do Mongolska, kde ale utrpěli další porážku. Podrobil si je zakladatel říše Hunů Siung-nu, šan-jü Mote. Z pověření Hunů pak Wusunové vedení svým novým vládcem Jieliaomi napadli asi v 60. letech 2. stol. př. n. l. Jüe-č´, sídlící v té době kolem řeky Ili na východě dnešního Kazachstánu. Porazili je a poté obsadili jejich zemi, Sedmiříčí, mezi jezery Issyk-kul a Balchaš. Asimilovali zde i zbytky severoíránského obyvatelstva, jehož kultura je ovlivnila. Někdy kolem r. 160 př. n. l. si vytvářejí říši, nacházející se na území dnešního východního Kazachstánu, části Kyrgyzstánu a v čínském Džúngarsku. Zpočátku byli vazaly Hunů, s nimiž sousedili na východě. Na západě byla jejich sousedem říše Kang-jü, na jihovýchodě Ferghana.
Říše měla jednoduchou organizaci. V čele byl gun-mo (velký beg, kunbek). Jemu bylo podřízeno 16 vysokých úředníků. Zástupcem gun-ma byl duglu, jakýsi premiér. Pod ním byli dva velcí vojevůdci, tři správci údělů (západního, středního a východního), na něž se říše vnitřně dělila. Dále tu byli pomocníci vojevůdců dartu, úředník, který se staral o chod hlavního stanu vládce, jiný o vybírání daní, další dohlížel na dodržování zákonů. K vládnoucí vrstvě patřili dále kmenoví vůdcové - begové, žrecové a členové vládcovy družiny.

Gun-mo sídlil ve městě Čigu (Město Červeného údolí, dnes Kyzyl Suu) na severním břehu Issyk-kulu. V 1. stol. př. n. l. odhadovali Číňani celkový počet Wu-sunů na 630 000, počet vojáků na 188 000. Jejich území popisovali jako převážně rovinaté a travnaté, byly zde ale i hory, pokryté jehličnatým lesem. Podle jejich popisu šlo o typické kočovníky, kteří se vůbec nezabývali zemědělstvím, což ale zřejmě nebyla pravda. Byli střední postavy, měli světlou pleť, modré oči a ryšavé vlasy. Byli to tedy europoidi. Jejich řeč patřila s největší pravděpodobností k turecké větvi altajských jazyků.
Převažoval u nich kočovný způsob života, poměrně dlouhou dobu ale vždy žili na jednom místě, takže se jim vyplatilo vybudovat si trvalejší sídla. Vedle typických kočovnických jurt si stavěli i domy z cihel a kamene. Obvykle 5-6 domů tvořilo malou vesnici - aul. Chovali hlavně koně a ovce, dále kozy, velbloudy a osly. Stáda a půda byly soukromým vlastnictvím. Existovaly zde velké majetkové rozdíly. Boháči vlastnili stáda koní v počtu asi 5 000. Žena byla považována za vlastnictví muže. U vesnic se našly i zavlažovací kanály, což ukazuje, že se alespoň v jisté míře věnovali i zemědělství. Zrní mleli mezi dvěma plochými kameny. Řemeslníci zpracovávali železo, drahé a barevné kovy. Vyráběli šperky, meče, kinžály, hroty šípů. Rozvinuté bylo i hrnčířství, tkaní látek, zpracovávání kožešin a kůží, výroba předmětů z kostí a kamene.
Rozdíly v bohatství se zřetelně projevovaly v pohřebních kurganech. Samotné jejich budování i vnitřní výbava ukazují na severoíránské vlivy. Zatímco většina kurganů měla průměr 6-20 m a výšku 0,5-1,5 m, existovaly i mnohem větší o průměru 50-80 m a výšce 8-12 m. Uvnitř se nacházely četné milodary. Vyobrazení zvířat ze zlatého a bronzového plechu je ovlivněno severoíránským prostředím, dále tu byly například skříňky ze zdobně vyřezávaného dřeva nebo bronzová zrcadla. K nejvýznamnějším kurganům patří Utegen, Tajgak, Karlak, Talgar, Altyn-Emel, Karatuma a Aktas.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Fíba Fíba | E-mail | Web | 11. prosince 2011 v 19:15 | Reagovat

Zajímavé. Tento článek i stránky celkově. Už jsem Vás párkrát odkazoval (jako H):-)

2 milasko milasko | Web | 11. prosince 2011 v 20:05 | Reagovat

[1]: Jsem rád, že se Vám stránka líbí. Jak ostatně vidíte z mých komentářů, otázky, které řešíte v Slavonii mě také zaujaly.

3 Latryna Latryna | Web | 12. prosince 2011 v 6:08 | Reagovat

Ahojček Milasko!!! Dík za pochvalu stránky , moc som sa nesnažila, nebol čas, takže možno bude ešte zmena. Uvidím. Cukroví mám napečené, tento rok menej ako vlani, stačí zobnúť z každého trošku. Videjko (privítanie svokry) sa mi tiež moc páčilo, tak som ho šupla aj pre ostatných. Sranda byť musí! Časom prídu aj iné, možno lepšie. Maj sa pekne, zdraví Viera

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama