Coppolovo víno, Siegerrebe, Saperavi a jiná z počátku roku

23. ledna 2012 v 17:18 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy


Počátek roku 2012 byl ve znamení poměrně pěkných a zajímavých vín. Otevřel jsme osm lahví, polovina byla cizího původu - z Německa, Moldávie, Španělska a jedno kalifornské od slavného režiséra Coppoly.
Ryzlink vlašský 2009 botrytický sběr - Vinné sklepy Valtice. Vinařská obec Dolní Dunajovice, viniční trať Kraví hora. Láhev z průzračného skla o objemu 0,5 l byla uzavřena plný korkem o délce 44 mm s logem. Obsah alkoholu 11,5 %. Jasná zlatavá barva, vysoká viskozita. Méně intenzivní, ale příjemně slaďonká vůně proslazené kůry z pomerančů a rozinek. Středně plné tělo, jemná harmonická chuť rozinek s podtónem citrusů, středně dlouhá dochuť. Dávám 7,5 (83) bodů.
Pinot noir 2009 Diamond Collection, Silver Label - Francis Coppola. Monterey County, Kalifornie, USA. Víno od světoznámého režiséra bylo v zelené láhvi burgundského typu. Ta byla uzavřena sice masivním a dlouhým korkem - ale z drti - což mě překvapilo. Barva granátová, vysoká viskozita. Vůně spíše nižší intenzity, byly v ní višně a maliny. Plnější tělo, hezky uhlazená kořenitá chuť malin a třešní. Středně dlouhá dochuť. Dávám lepších 7,5 (84) bodů.
Tempranillo 2006 Reserva - Finca Hoya de Cadenas.Denominación de Origen Utiel-Requena, Španělsko. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem o délce 45 mm. Víno zrálo 12 měsíců v sudech z amerického dubu. Obsah alkoholu 12,5 %. Tmavá barva na pomezí rubínu a granátu, velmi vysoká viskozita, víno tvořilo ve sklence krásné mosty. Poněkud méně intenzivní, ale velmi těžce působící vůně višní a borůvek. Středně plné tělo, v chuti trpčí višně a borůvky. Trochu výraznější, ale celkem příjemné třísloviny. Středně dlouhá dochuť. Oceňuji lepšími 7 (81) body.
Cabernet Sauvignon 2009 pozdní sběr - Vinařství Šilinek Jiří Pavlov. Vinařská obec Pavlov, viniční trať Stará hora. Víno získalo zlatou medaili na Weinparade Poysdorf a stříbrnou na soutěži Muvina Prešov. Obsah alkoholu 13 %. Slabší, jakoby zahlušená vůně tmavého lesního ovoce, nejspíš ostružin. Středně plné tělo, chuť trpkého ovoce a hořkých mandlí, poměrně výrazné kyseliny i třísloviny, středně dlouhá dochuť. Chuť sice byla lepší než vůně, celkově ale víno málo výrazného charakteru, nepříliš odrůdové, uděleným medailím neodpovídalo. Hodnotím horšími 6,5 (76) body.
Ryzlink vlašský 2009 pozdní sběr - Rodinné vinařství Martin Šebesta Březí. Láhev typu Bordolesse z hnědého skla byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 13 %, 8,7 g zbytkového cukru, 5,7 g kyselin. Světlejší zlatavá barva s nepatrným zelenkavým nádechem, viskozita střední. Slabá, sladší, obtížně zařaditelná květinově ovocná vůně. Středně plné tělo, výrazně kořenitá, ale poněkud neharmonická chuť se zřetelně vystupujícím alkoholem. Dochuť kratší až střední. Dávám 7 (80) bodů.
Sylvánské zelené 2009 pozdní sběr - Vinařství Štěpán Maňák Žádovice. Vinařská obec Žádovice, viniční trať Fěrunk.Zelená láhev typu Bordo Amerika byla uzavřena plným korkem délky 45 mm s logem vinařství. Obsah alkoholu 13 %, 10,9 g zbytkového cukru, 5,8 g kyselin, cukernatost při sběru 23 °NM. Šedozelená barva, viskozita nižší až střední. Vůně sice slabší, květinová, přesto ale velmi lákavě působící. V těle středně plné, velmi příjemná harmonická hořkosladká ovocná chuť. Středně dlouhá dochuť. Hodnotím 7,5 (83) body.
Siegerrebe 2009 Spätlese (pozdní sběr) - Weingut Werner Anselmann, Edesheim, Pfalz, SRN. Štíhlá vysoká láhev ze zeleného skla byla uzavřena masivním korkem o délce 45 mm. Odrůda vznikla křížením Madeleine Angevine a Gewürztraminer v Německu. Medově zlatá barva, viskozita střední. Velmi intenzivní a nesmírně lákavá vůně bezinek a liči, středně plné tělo, lahodná chuť medu a sladkých meruněk. Středně dlouhá dochuť. Dávám 8,5 (89) bodů.

Saperavi 2008 Reserve - Lion-Gri, Moldávie. Láhev z průzračného skla byla uzavřena na rezervu až překvapivě špatným krátkým korkem z drti, který byl dosti prosáklý. Obsah alkoholu 11 %, 13,9 g zbytkového cukru, 6 g kyselin. U nás méně známá odrůda původem z Kavkazu dala víno barvy tmavého granátu s nižší až střední viskozitou. Slabší vůně tmavého ovoce. Méně plné, ale díky hladkým tříslovinám celkem dobře pitelné víno s rybízovou chutí a dochutí kratší až střední délky. Dostává horších 7 (79) bodů.


Jak je vidět, byla tato série mnohem vyrovnanější než ta z konce roku 2011, kdy jsem měl v hodnocení rozptyl celých 21 bodů (ve stobodové stupnici). Vítězem bylo tentokrát víno ze zajímavé odrůdy Siegerrebe z vynikajícího německého vinařství Anselmann.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Latryna Latryna | Web | 26. ledna 2012 v 7:57 | Reagovat

Ahoj Milasko! na mojom blogu máš ocenenie, viac:
http://latrynask.blog.cz/1201/stafeta-oceneni

Zdravím a prajem pohodové dni! Viera

2 Latryna Latryna | 26. ledna 2012 v 12:50 | Reagovat

[1]:Ahoj Milasko! Tak to som rada, že ocenenie si prijal! Je to novinka, samú by ma to nenapadlo, len som nechcela tú štefetu prerušiť... Zlá situácia pominie, to mi ver a bude zasa všetko OK! Zdraví Ťa Viera

3 Margarita Margarita | Web | 26. ledna 2012 v 14:47 | Reagovat

Ahoj Milane, to mi je moc líto, ten letošní rok začal nějak mizerně pro všechny. Prostě se to všechno .... S obíháním blogů si nedělej starosti, když na to nemáš náladu. Já už se týden plácám v horečkách a místo na internetu vyhledávám toaletu a postel. Přeji ti, aby ti bylo lépe. Hanka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama