Setkání vínomilů v Oucmanicích + nová tabulka hodnocení vín

28. ledna 2012 v 12:17 | milasko |  Hodnocení vína, kategorizace

14. ledna se sjela do Oucmanic poblíž Brandýsa nad Orlicí malá skupina osmi vínomilů. Převážně se jednalo o autory, píšící na ovine.cz. Z nich tu byli kromě mě ještě Jirka Bureš, Honza Kuchyňka, Zdeněk Rozehnal, Tomáš Bečica a Helena Baker. Celá akce se odehrávala v centru ekologické výchovy Paleta, která se nachází v moderně zrekonstruovaném statku z 19. století. Objekt je opravdu velmi pěkný, to moderní je tu hezky skloubené se starým. Najdou se tu památky na život a práci našich předků, ale jsou tu i živá zvířátka. To vše nám na úvod ukázal Jirka. Poté následovala výborná večeře, ke které Jirka vhodně vybral pěkné Veltlínské zelené 2010 pozdní sběr z Vinařství na Čejči Jaroslava Stejskala. Pak přišla mimořádně zajímavá přednáška Tomáše o vadách vína, spojená s ukázkami vadných vzorků. Část z nás absolvovala něco podobného prvně, Tomáš navíc perfektně uměl spojit odborný i zábavný přístup.

Vlastním cílem akce ale nebylo ochutnávat vína vadná. Naopak, snažili jsme se z těch, které každý z nás s sebou přivezl, vybrat to nejlepší. Zároveň jsme si chtěli otestovat novou desetibodovou stupnici hodnocení, kterou jsme vytvořili já s Jirkou. Tu práci jsme si dali proto, že desetibodovou stupnici pro hodnocení vín používá v článcích pro ovine.cz dost autorů, ne všichni ale zcela jednotně. Máme za to, že nová tabulka je poměrně srozumitelná, přehledná a jasně odděluje jednotlivé stupně. Do pěti bodů mají vína nějaký zřejmý nedostatek, od šesti začínají slušná vína bez vad. Tento večer jsme novou tabulku použili k hodnocení degustovaných vín a zdá se, že vyhovovala.

Celkově jsme ochutnali devět vzorků, osm bílých a na závěr jedno červené. Pak jsme spočítali, které mělo největší úspěch. Nejvyšší ocenění získalo Chardonnay 2007 výběr z hroznů z Rodinného vinařství Martin Šebesta (průměr 7,25 bodu). Víno přinesl Honza a jako ocenění dostal věnec vyrobený z korků. Dále se nám líbil Sauvignon 2009 pozdní sběr z Vinných sklepů Valtice (6,88 b.) a také jediný červený vzorek - André 2011 jakostní odrůdové - Bečica & Juračka (6,63 b.).

Hezky jsme si popovídali o všem možném kolem vína a vinařů a až dlouho po půlnoci se rozešli do svých pokojů. Všechno proběhlo v úplné pohodě, jedinou drobnou vadu na kráse jsem viděl v poměrně malém zastoupení autorů, i když jsme jich oslovili hodně. Původně se jich sice přihlásilo o dost více, někteří ale postupně z různých důvodů museli svou účast odvolat. Tak snad někdy příště.


Přikládám ještě novou tabulku pro hodnocení vína:

1. Víno na první pohled odpuzuje, je nepitelné, s velkými vadami ve vůni, chuti i barvě, nestojí za ochutnání.
2. Nepitelné víno, které sice může na první pohled vypadat normálně, ale vůně i chuť jsou natolik závadné, že nejde doporučit ani ke svaření.
3. Velmi špatné víno, jde ho pít jen se sebezapřením, vhodné tak na svaření.
4. Hůře pitelné, nelákající víno, nevyvážené (s vystupující kyselinou, tříslovinami, mdlé, s vadou ve vůni apod.), podprůměrné.
5. Průměrné víno, které neurazí ani nenadchne, pitelné, ale nepříliš vyvážené, nezajímavé.
6. Běžné víno pro nenáročné pití, není určené k nějakému vychutnávání, ale je bez vad.
7. Dobré víno, u něhož by sice některá z posuzovaných vlastností (vůně, chuť, dochuť) mohla být o něco lepší, nákup je ale možné doporučit.
8. Velmi dobré víno, které zaujalo, je hezky vyvážené, plné a určitě stojí za další nákup.
9. Vynikající víno se skvělou vůní i chutí a dlouhou dochutí.
10. Výjimečné víno, sen každého milovníka, nelze mu absolutně nic vytknout.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 besaa besaa | E-mail | Web | 15. července 2014 v 16:58 | Reagovat

Nice to be visiting your blog again, it has been months for me. Well this article that i’ve been waited for so long. I need this article to complete my assignment in the college, and it has same topic with your article. Thanks, great share

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama