Chronologický přehled utváření tureckých kmenů

10. února 2012 v 6:45 | milasko |  Ujguři, Kyrgyzové a další kočovníci
Vzhledem k tomu, že utváření tureckých (turkických) kmenů bylo velmi složité, nejde je rozhodně vyjádřit pomocí jednoduchého schématického vyobrazení. Některé otázky, hlavně z jejich počátků, jsou nejasné, dále u nich probíhalo složité míšení a neustále přesuny, spojování a opětovné dělení. Z těchto důvodů jsem nakonec rezignoval na původní plán udělat přehledné schéma a místo toho se pokusím jen o naznačení tendencí, které vedly k jejich vytvoření, a to v rámci určitých časových úseků. (Podrobněji viz.)


1. pol. 1. tis. př. n. l.
Předkové turkických kmenů v severní Číně a sousedních obl. - Žungové. Část z nich se mísí s Číňany - vznik předků Siung-nu.
Pol. 1. tis. př. n. l
Pod tlakem Číňanů z jihu a severoíránských Jüe-č´ ze severozápadu došlo k rozsídlení žungských kmenů různými směry. Pro další vývoj důležité hl. posuny na sever a severozápad, které vedly k dotváření Tinglingů, Wu-sunů, Jenisejských Kyrgyzů aj.
Přelom letopočtu
Obrovská říše Hunů Siung-nu sjednotila většinu turkických kmenů a umožnila jejich šíření do stř. Asie.
Poč. n. l.
Tlak Číny a mongolských Sien-pi vede k přesouvání dalších turkických skupin do stř. Asie. Některé skupiny se mísí se Sien-pi.
Před pol. 1. tis. n. l.
Smíšením části Siung-nu s uherskými kmeny se utvářejí evropští Hunové. Na pomezí Číny a Mongolska se šíří Teleskové, potomci Žungů. Smíšením potomků Siung-nu se Sien-pi vznikají Turkuti.
Pravděp. míšením Hunů a severoírán. kmenů se utvářejí ve vých. Evropě Bulhaři a Chazaři.
Poč. 2. pol. 1. tis. n. l.
Vytváří se říše Turkutů, které pod svou nadvládu dostává většinu turkických kmenů ve stepích mezi sev. Černomořím a sev. Čínou.
2. pol. 1. tis. n. l.
Po rozpadu turkutského kaganátu se místo jedné mohutné říše objevuje množství menších kmenů, hovořících turkickými jazyky. Jejich předky byli Turkuti, Hunové, Teleskové ale i severoíránské kmeny. K nejvýznamnějším patřili Ujgurové, Oguzové, Jenisejští Kyrgyzové, Pečeněhové, Kypčakové, Kimakové a Karlukové. Nelze zcela jednoznačně vystopovat původ všech těchto kmenů.
Poč. 2. tis. n. l.
Některé turkické kmeny se posouvají dále na západ - do Evropy (Pečeněhové, Kypčakové) nebo na Blízký východ (Oguzové-Seldžukové). V centrální Asii naopak turkické kmeny do značné míry vyklízejí pozice velkým mongolským kmenům.
13.- 16. stol.
Říše Seldžuků je nahrazena Turky Osmany, kteří se rychle šíří do Evropy, Afriky i dalších částí Blízkého východu. Některé středoasijské turkické kmeny se spolu s Mongoly přesouvají do východní Evropy, kde začínají být nazývány Tatary.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Latryna Latryna | Web | 12. února 2012 v 5:05 | Reagovat

Juj, kde na to chlape chodíš!? Moc zaujímavé!!!
Ahoj Milasko! Ten oznam ohľadne kopírovania mám na blogu asi rok... Negatívne skúsenosti zatiaľ nemám ale človek nikdy nevie... Vtípky mi zase na blogu pribúdajú - tých nie je vždy dosť a sranda musí byť, bez nej sa nedá žiť! Dúfam, že Ti zlé časy pominuli a už je všetko tak ako má byť. Ahojky zdraví Viera

2 Margarita Margarita | Web | 12. února 2012 v 11:58 | Reagovat

Ahoj Milane, opravdu zajímavé, máš moc pěkně zpracované dějiny!
Přeji ti moc pěkný nový týden.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama