Když končila zima

12. března 2012 v 6:36 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
V únoru nám počasí trochu bláznilo, vystřídaly se šílené mrazy a pak celkem teplé počasí. Já ale v té době doma jako obvykle okoštoval sedm vín, o kterých teď budu psát. Tato série byla sice poměrně pestrá co se týče místa původu, ale jinak se žádný zázrak nekonal. Vína pocházela ze Španělska, Itálie, Rakouska, Francie, USA a tentokrát jen dvě od nás. Většinou mě moc nenadchla a tak jsem byl při bodování docela skoupý. A takto to vypadalo:

Viura 2009 Denominación de Origen Calificada Rioja - Bodegas Carlos Serres, Haro, Španělsko. Tak tohle byla trochu zvláštnost, protože se jednalo o bílé ze španělského regionu Rioja, kde se bílá vína označená jako DOC mohou vyrábět teprve posledních pět let, ale stejně představují jen 5 % zdejší produkce. Nejvíce se jich vyrábí právě z této odrůdy Viura. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem o délce 45 mm s logem vinařství. Obsah alkoholu 12,5 %. Trochu neobvyklá sytější žlutá barva s nazelenalým nádechem, viskozita nižší až střední. Slabší, nepříliš příjemná vůně gumy se slabým náznakem květin. Lehčí víno s velmi výraznými kyselinami. Chuť kyselého grepu s lehkou hořčinkou v delší dochuti. Dávám 5,5 (70) bodů.
Premius 2007 Appelation Bordeaux Controlée - Yvon Mau, Gironde, Francie. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem z drti o délce 42 mm. Tmavá barva na pomezí rubínu a granátu, vysoká viskozita. Středně intenzivní vůně ostružin a malin s lehkým tónem vanilky. V těle méně plné, jemná ovocná chuť s dobře uhlazenými tříslovinami. Dochuť kratší až střední. Hodnotím lepšími 6,5 (78) body.
Ryzlink rýnský 2009 pozdní sběr - Vinařství Štěpán Maňák Žádovice. Vinařská obec Lipov, viniční trať Nová hora. Khaki láhev Bordo Amerika byla uzavřena plným korkem o délce 45 mm. Obsah alkoholu 13 %, cukernatost při sběru 22,2 °NM, 12 g zbytkového cukru, 5,75 g kyselin. Světlejší barva s nazelenalým nádechem, nižší viskozita, středně plné tělo. Slabší meruňková vůně, středně plné tělo, příjemně harmonická chuť meruněk a angreštu. Středně dlouhá dochuť. Dávám horších 7 (79) bodů.
Riesling 2009 Steinmassl DAC - Winzerhof Sax, Langenlois, Kamptal, Rakousko. Štíhlá vysoká láhev ze zeleného skla byla uzavřena šroubovacím uzávěrem. Obsah alkoholu 13 %. Žlutozelená barva, viskozita střední. Méně intenzivní vůně, která spíše připomínala Sauvignon. Byl zde angrešt a meruňky. Plnější tělo, velmi zajímavá chuť, která v sobě měla výraznou kořenitost i jemnou mineralitu, svěží kyselinky, tóny grepu a lehkou hořčinku mandlí. Středně dlouhá až delší dochuť. Toto víno jsem pil již před více než rokem a teď se jeví dost odlišně. I nyní je pěkné, přesto se mi zdá, že ležení mu spíše neprospělo. Dávám lepších 7 (81) bodů.
Rebola 2010 Denominazione di Origine Controllata - Terre Cevico, Lugo, Itálie. Víno z odrůdy, která není u nás moc známá. Pěstuje se v Itálii a ve Slovinsku. Jiné názvy jsou Ribolla nebo Rebula. Láhev ze zeleného skla byla uzavřena lepeným korkem (plátek-drť- plátek) o délce 38 mm. Zlatožlutá barva, vyšší viskozita. Nepatrná nevýrazná neutrální vůně. V těle poměrně plné, zvláštní hořkosladká chuť, středně dlouhá dochuť. Dostává 5,5 (70) bodů.
Merlot 2007 - Ironstone, Kalifornie, USA. Láhev typu Bordolesse byla uzavřena plastovou zátkou. To sice moc rád nemám, ale ze skleničky se hned linula příjemná velmi vůně, která tento dojem přebila. Obsah alkoholu 13,5 %. Granátová barva, velmi vysoká viskozita. Výraznější vůně borůvek, tmavých třešní a jemný náznak švestek. V hezky zaoblené sametové a zároveň dosti kořenité chuti s pěkně uhlazenými tříslovinami byly především švestky a třešně. Vyšší obsah alkoholu vůbec nepůsobil rušivě. Celkově velmi dobře pitelné, jen dochuť mohla být delší. Oceňuji lepšími 7,5 (84) body.

Svatovavřinecké 2010 jakostní odrůdové - Vinné sklepy Lechovice. Zelená Bordo láhev, obsah alkoholu 11,5 %. Na "Vavřince" poměrně světlá rubínová barva, vyšší viskozita. Nevýrazná vůně, snad červený rybíz. V těle méně plné, nepříliš harmonická chuť, dochuť krátká. Víno sice nemělo žádnou zjevnou vadu, rozhodně ale nezaujalo. Dostalo 5 (65) bodů.

Jak je vidět, tentokrát jsem na nic mimořádně zajímavého nenarazil. Je pravda, že se většinou jednalo o běžnější vína, ne nijak drahá, takže zázraky se asi čekat nedaly. Možná mě při výběru ze sklepa trochu ovlivnila i blbá nálada, pro kterou jsem měl důvod, takže se mi ani nechtělo sahat po něčem výjimečném. Přesto bych jako příjemné překvapení měsíce označil marketový Merlot Ironstone, který za rozumnou cenu nabídl docela příjemné napití.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Latryna Latryna | Web | 14. března 2012 v 10:34 | Reagovat

Ahojky Milasko! Ďakujem za prianie, už som skoro fit ale stále to ešte nie je ono... Odpisujem až teraz, akosi som nebola schopná skôr, tak prepáč. Zaujali ma obrázky Prahy - teda tá najužšia ulička o šírke 70 cm - haha, tlsťoch by sa tade nedostal!!!! Maj sa pekne, užívaj pekné počasie, jar je za dverami! Zdraví Viera

2 Milan Milan | E-mail | Web | 24. března 2012 v 19:18 | Reagovat

Ahoj Mílo! Konečně jsem se dostal k prohlídce tvých fotografií. Jako vždy jsou úžasné a vyvolávají ve mě nostalgii. Ve Znojmě jsem bohužel nikdy nebyl a ani jsem nenavštívil žádný vinný sklípek. Asi jsem o hodně přišel, co? Přeji ti krásné dny! Milan

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama