Ochutnávka Mikrosvínu Mikulov

19. dubna 2012 v 6:43 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
Zajímavým způsobem byla zahájena sezona v chrudimském Muzeu barokních soch. 31.3. se tu totiž při té příležitosti konala ochutnávka známého vinařství Mikrosvín Mikulov. Pořádal ji pan Oldřich Bujnoch a pozval si i oblíbeného herce Pavla Trávníčka. Muzeum je v krásně zrekonstruovaném kostele sv. Josefa. Slavnostní atmosféru podtrhla i skupina velmi mladých hudebníků, jejichž fanfáry na úvod zněly v prostorné kostelní lodi skvěle.


Když nepočítám lehký zavíňovací Müller Thurgau ze Zámeckého vinařství v Bzenci, tak jsme mohli ochutnat 11 vzorků, až na jednu výjimku bílých. Takto se mi jevily:
Veltlínské zelené 2007 pozdní sběr. Traditional line. Viniční trať Daniel. Obsah alkoholu 12,7 %, 19 g bezcukerného extraktu, 2,4 g zbytkového cukru a 5,4 g kyselin.Vstupní vzorek měl sytější zářivou zlatavou barvu a vysokou viskozitu. Spíše méně výrazná vůně sladkých hroznů, víno již bylo dobře vyzrálé, chuť byla zřetelně lepší než vůně. Bylo harmonické, přes nízký zbytkový cukr působilo sladce, přitom bylo velmi jemné, středně plné. V kratší dochuti byla mírná, ale příjemně působící hořčinka. Na úvod pěkné víno, kterému jsme dal lepších 6,5 (78) bodů.

Ryzlink vlašský 2009 pozdní sběr. Traditional line. Viniční trať Purmice. Obsah alkoholu 13,2 %, 18,4 g bezcukerného extraktu, 1,4 g zbytkového cukru a 5,5 g kyselin. Hezká zlatavá barva, vysoká viskozita. Jemná, poměrně typicky odrůdová nasládlá vůně lučního kvítí, lípy a medu. Středně plné, s bohatou chutí, která opět působila více sladce, než by odpovídalo zbytkovému cukru. I tady byla trochu kratší dochuť s lehkou hořčinkou. Dal jsem 7 (80) bodů.

Ryzlink vlašský 2009 pozdní sběr. Traditional line. Viniční trať Železná. Obsah alkoholu 12,6 g, 17,7 g bezcukerného extraktu, 2,6 g zbytkového cukru a 5,4 g kyselin. Světlejší zlatavá barva se zelenkavým nádechem, vysoká viskozita. Slabší nasládlá vůně lípy a medu. V těle středně plné, hezky kulaté, velmi čisté v chuti i v trochu kratší dochuti. Na sále i u našeho stolu se o obou vlašácích dost diskutovalo. Většině se spíše líbil ten předchozí, patřil jsem ale k těm, kteří více ocenili tento ze Železné. Pro mě to bylo jedno z nejlepších vín ochutnávky, dal jsem horších 8 (85) bodů.

Chardonnay 2009 výběr z hroznů. Traditional line. Viniční trať Zimní vrch. Obsah alkoholu 12,7 %, 20,3 g bezcukerného extraktu, 5,2 g zbytkového cukru a 6,1 g kyselin. Zlatavá barva se zelenkavým nádechem, velmi vysoká viskozita. Velmi intenzivní těžká vůně sladkého ananasu a červeného pomeranče. Hodně plné, až dosti sladce působící. Trochu chyběla větší svěžest. Dochuť delší. Dostává horších 7 (79) bodů.

Ryzlink vlašský 2010 pozdní sběr. Flower line. Viniční trať Ořechová hora. Obsah alkoholu 12,2 %, 24,2 g bezcukerného extraktu, 13,8 g zbytkového cukru, a 8,6 g kyselin. Světlejší zlatavá barva s jemným nádechem do zelena, viskozita vysoká. Poměrně intenzivní, velmi příjemná, sladce působící, skoro bonbónová vůně. Poměrně plné, svěží, i když sladké, v chuti sladký grep. Dochuť kratší až střední. Opět horších 7 (79) bodů.

Sauvignon 2011 pozdní sběr. Flower line. Viniční trať U Vinohradu. Obsah alkoholu 13,8 %, bezcukerný extrakt 15,7 g, 2 g zbytkového cukru, 5,6 g kyselin. Světlá barva se zelenkavým nádechem, vyšší viskozita. Sauvignon spíše kopřivového charakteru s intenzivnější vůní, v níž byla i paprika. Středně plné tělo, v chuti působilo příliš sladce, což bylo v kontrastu s hořčinkou v dochuti. Toto víno mi nepřišlo příliš urovnané, dal jsem horších 6,5 (76) bodů.

Kerner 2010 pozdní sběr. Flower line. Viniční trať Zimní vrch. Obsah alkoholu 12,6 %, 26,1 g bezcukerného extraktu, 12,7 g zbytkového cukru a 7,9 g kyselin. Světlinká zelenkavá barva, vyšší viskozita. Intenzivnější, hodně sladká, skoro až trochu "vlezlá" vůně přezrálých hrušek. V těle plnější, dosti svěží chuť (po té vůni až překvapivě), ve které byly tóny grepu. Delší dochuť. Další víno, kterému jsem dal horších 7 (79) bodů.

Rulandské bílé 2007 výběr z hroznů. Traditional line. Viniční trať Zimní vrch. Obsah alkoholu 13,6 %, 21,1 g bezcukerného extraktu, 10,5 g zbytkového cukru, 6,1 g kyselin. Hezká trochu sytější zlatavá barva, viskozita vysoká. Méně výrazná ale příjemná vůně, v těle hodně plné, krásně harmonické, i když těžší, jemně kořenité. Čistá středně dlouhá dochuť. Velmi pěkné víno, které jsem ohodnotil lepšími 7,5 (84) body.

Kerner 2005 výběr z hroznů. Traditional line. Viniční trať Železná. Obsah alkoholu 14 %, 20,1 g bezcukerného extraktu, 24 g zbytkového cukru a 5,8 g kyselin. Na ročník až překvapivě světlinká zelenkavá barva, viskozita vysoká. Intenzivnější vůně ořechů, oleje a ředidla. V těle plnější, olejovité, chuť velmi neobvyklá, trochu likérová, připomínající sherry. Dochuť delší. Dostalo horších 7 (79) bodů.

Rulandské modré 2006 pozdní sběr. Traditional line. Viniční trať Za Cihelnou. Obsah alkoholu 13,5 %, 24,2 g bezcukerného extraktu, 2,1 g zbytkového cukru a 4,8 g kyselin. I na pinot velmi světlá barva s nahnědlými menisky, viskozita vysoká. Středně intenzivní vůně jahodového kompotu se smetanou, která, stejně jako barva, skoro spíše připomínala růžové víno. V těle středně plné, v chuti peckoviny, dochuť delší. Toto víno jsem pil již vícekrát dříve, tentokrát mě tolik neoslovilo. Dávám pouze 6,5 bodu, což je ve velkém rozporu s cenou.

Ryzlink vlašský 2000 výběr z bobulí. Traditional line. Viniční trať Zimní vrch. Obsah alkoholu 7,3 %, 31,9 g zbytkového cukru a 7,7 g kyselin. Nádherná jantarová barva, viskozita velmi vysoká. Poměrně intenzivní a velice lákavá vůně, trochu připomínající jitrocelový sirup. V těle velmi plné, chuť velmi sladká, ale opravdu lahodná, připomínající dobrá tokajská vína. Dochuť dlouhá. Opravdu skvělá sladká tečka na závěr. Na takové víno člověk často nenarazí, i když cena byla vysoká - 588,- Kč za láhev o obsahu 0,375 l. Jdu s hodnocením hodně vysoko - lepších 8,5 (90) bodů.


Celá akce byla velmi zdařilá, není co vytknout. Obsluha byla vzorná, k vínu bylo připraveno chutné slané i sladké občerstvení. Vína byla vesměs velice pěkná a s výjimkou posledního vzorku až překvapivě vyrovnaná, bodový rozdíl mám proto minimální.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 otavinka otavinka | Web | 26. dubna 2012 v 10:08 | Reagovat

Právě zrovna balím jedno Mikulovské vínko suché bílé k 80 ti nám, protože víno nesmím pít a tak třeba oslavence potěší.

2 milasko milasko | Web | 26. dubna 2012 v 11:46 | Reagovat

[1]: To je škoda, že se sama nemůžete napít, ale alespoň někomu uděláte radost.

3 Margarita Margarita | Web | 28. dubna 2012 v 9:16 | Reagovat

Ale to já můžu a dala bych si i když takhle po ránu, to by dopadlo zle. Bílé mám ráda a dám si v pondělí, pokud neodletím.
Milane, přeji ti moc pěkný víkend!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama