Ochutnávka Vinařství Konečný Čejkovice

8. dubna 2012 v 9:03 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
Dne 23.3. pořádala vinotéka Dobré víno Cestrovi další ze svých ochutnávek. Tentokrát jsme koštovali vína z menšího rodinného vinařství z Čejkovic. Akce se konala v přeloučské restauraci Bakchus a s víny nás seznamoval majitel vinařství pan Stanislav Konečný. (Souběžně prezentoval jeho bratr jejich vína v nedalekých Pardubicích.)
Velmi mladě působící vinař nám toho o vinařství a vínech pověděl hodně, ochotně odpovídal i na dotazy. Vinařství založil v roce 1993 jeho otec, ale tehdy se orientovalo na sudová vína. On sám je převzal v roce 2004. Vlastní nyní 4,5 ha vinic, roční produkce je 30 000 lahví. Plochu vinic plánují zvětšit asi na 7 ha, což by měla být konečná podoba. Vyrábí převážně přívlastková vína, prakticky výhradně z vlastních hroznů. Žádné cizí nenakupuje, jen na rozšíření nabídky odrůd používá část hroznů od své přítelkyně z Prušánek. Bílá vína mívají bezcukerný extrakt přibližně 19-22 g/l, červená až do 30 g/l. Z keře sklízejí asi 1,5 kg hroznů. Pyšní jsou hlavně na červená vína, která nefiltrují, pro zrání používají staré barikové sudy a mají zajímavý sortiment odrůd.


Ochutnali jsme celkem 11 vzorků, převážně mladých z ročníku 2011, pět bílých, jedno rosé, čtyři červená vína a jedno fortifikované. Takto jsem je viděl:

Neuburské 2011 pozdní sběr. Vinařská obec Čejkovice, viniční trať Noviny. Obsah alkoholu 11,5 %, 1,1 g zbytkového cukru, 7 g kyselin. Světlinká zlatavá barva s nazelenalým nádechem, viskozita střední, mírné perlení ve vzhledu. Méně intenzivní vůně kyselejšího ovoce a hroznů. V těle nepříliš plné, kyseliny v chuti výraznější, dochuť kratší. Tuto odrůdu mám rád, ale tentokrát mě tolik neoslovila. Šlo o lehké svěží víno, kterému jsem dal horších 6 bodů.

Chardonnay 2011 pozdní sběr. Vinařská obec Čejkovice, viniční trať Helezný díl. Obsah alkoholu 12 %, 23,8 g zbytkového cukru, 6,9 g kyselin. Světlejší zlatavá barva, viskozita vyšší. Výraznější vůně exotického ovoce, zejména sladkých banánů. V těle středně plné, dosti sladké, ale zároveň dostatečně šťavnaté. Dochuť kratší až střední. Dostalo ode mě 6,5 bodu.

Tramín červený 2011 výběr z hroznů. Vinařská obec Čejkovice, viniční trať Padělek. Obsah alkoholu 12,1 %, 22,1 g zbytkového cukru, 5,1 g kyselin. Použitý klon pochází ze Slovinska. Hezká zářivá zlatožlutá barva, viskozita vysoká. Středně intenzivní, jemná příjemná vůně růže. Velmi svěží, středně plné, ne tolik kořenité, jak tato odrůda bývá, ale čisté, a to i v dochuti, bez obvyklé hořčinky. Dochuť středně dlouhá. Hezké víno, které jsem ocenil horšími 7 body.

Rulandské šedé 2011 výběr z hroznů. Vinařská obec Čejkovice, viniční trať Noviny. Obsah alkoholu 12 %, 28,6 g zbytkového cukru, 6 g kyselin. Pro tuto odrůdu neobvyklá velmi světlá šedozelená barva, vysoká viskozita. Intenzivnější květinově medová vůně. Plné v těle, medová sladkost doplněná svěžestí citrusů. Čistá středně dlouhá dochuť. Jedno z nejlepších bílých ochutnávky. Dostává 7 bodů.

Hibernal 2011 výběr z hroznů. Vinařská obec Prušánky, viniční trať Čtvrtky. Obsah alkoholu 12,2 %, 14,5 g zbytkového cukru, 6,2 g kyselin. Světlejší zlatožlutá barva, viskozita hodně vysoká. Velmi intenzivní široká ovocná vůně meruněk, broskví a angreštu. Středně plné, svěží, v chuti černý rybíz, angrešt a lehká kořenitost. Dochuť středně dlouhá. Pro mě nejzajímavější bílé víno ochutnávky, které jsem ocenil 7 body.

Cuvée rosé 2010 pozdní sběr. Vyrobeno z odrůd Cabernet Sauvignon a Cabernet Moravia. Obsah alkoholu 11,5 %, 1,2 g zbytkového cukru, 7,9 g kyselin. Světlejší malinová barva, viskozita vyšší. Na rosé překvapivě výrazná a docela těžce působící vůně, ze které ale dost vystupoval alkohol. Byly zde tóny jahod a malin. Tělo poměrně plné, poměrně ostrá kyselinka, v chuti červený rybíz. Dochuť středně dlouhá. Rosé moc nemusím, tohle mi navíc přišlo nějak neurovnané a z celé ochutnávky nejslabší. Ohodnotil jsem 5 body.

Dornfelder 2011 pozdní sběr. Vinařská obec Čejkovice, viniční trať Díl u včelína. Obsah alkoholu 12 %, 0,5 g zbytkového cukru, 5,1 g kyselin. Velmi tmavá granátová barva, vyšší viskozita. Méně intenzivní vůně třešní s náznakem dřeva. V těle středně plné, v třešňové chuti trochu výraznější kyselinka, třísloviny nezřetelné. Dochuť kratší až střední. Dávám 6,5 bodu.

Alibernet 2011 pozdní sběr. Vinařská obec Čejkovice, viniční trať Noviny. Obsah alkoholu 11,4 %, 0,8 g zbytkového cukru, 5,2 g kyselin. Tmavá barva na pomezí rubínu a granátu, vyšší viskozita. Jemná vůně drobného ovoce. Středně plné, velmi svěží, chuť lesního ovoce a černého rybízu. Dochuť středně dlouhá. Dávám lepších 7 bodů.

Neronet 2011 pozdní sběr. Vinařská obec Čejkovice, viniční trať Díl u včelína. Obsah alkoholu 11 %, 1,3 g zbytkového cukru, 5 g kyselin. Tmavofialová barva, vysoká viskozita. Poměrně intenzivní zajímavá vůně borůvek a čokolády. Středně plné, chuť lahodná, ovocná, jemně kořenitá. Velmi dobře pitelné víno se středně dlouhou dochutí. Pro mě nejlepší z celé ochutnávky, dostává 7,5 bodu.

Forte Wine 2007. Fortifikované víno, k jehož výrobě byla použita odrůda Alibernet. Leželo 4,5 roku ve starším barikovém sudu. Obsah alkoholu 19 %, 44 g zbytkového cukru, 5,5 g kyselin. Granátová barva s nahnědlými odstíny, velmi vysoká viskozita. Těžká sladká vůně, připomínající portské. Plné, v chuti jemné s dlouhou dochutí. Dávám 7 bodů.


Je vidět, že vinařství se snaží o kvalitní svébytná přívlastková vína a jeví se určitě jako perspektivní. Červená se mi zdála o něco lepší, což je u nás celkem neobvyklé. Byla sice ještě mladá, ale dá se očekávat, že se ještě zlepší. K příjemné pohodě přispěla i velmi chutná večeře, která se podávala uprostřed ochutnávky. Na závěr mohli hosté jako obvykle vyjádřit hlasováním, která vína je nejvíce zaujala. Z bílých to bylo Rulandské šedé, z červených Forte Wine a Neronet. Celá akce se mi líbila, jako drobnou chybičku bych snad vytkl poměrně dost rychlé nalévání, což sice každému nemuselo vadit, zbylo dost prostoru na závěrečné přechutnávání, mně ale trochu scházel čas na to, abych si v klidu rozmyslel hodnocení vína a udělal poznámky. Zejména u prvních dvou vzorků (než jsem se zorientoval a trochu přizpůsobil) jsem si toho moc poznamenat nestihl.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Margarita Margarita | Web | 8. dubna 2012 v 13:58 | Reagovat

Ahoj Milane, přeji ti moc krásné Velikonoce. Pěkně si je užij na nějakém výletě a vezmi si foťák. Hanka

2 jbes jbes | 9. dubna 2012 v 14:22 | Reagovat

Ahoj, tak to podle hodnocení vypadá na vcelku solidní vína, i když žádná perla. Kolik korun za ty vína pan Konečný chce? Jestli poměr cena/výkon stojí za ochutnání.

3 milasko milasko | Web | 9. dubna 2012 v 18:35 | Reagovat

[2]: Neuburské a rosé za 145, ostatní bílá 235-260, červená 195,fortifikované 300.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama