Ochutnávka vinařství Tanzberg Mikulov

9. května 2012 v 11:06 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
26. dubna se na pardubickém zámku konala další ze série ochutnávek předních vinařství. Večerem nás provázeli pánové Dr. Vladimír Železný a Oldřich Bujnoch. Mohli jsme ochutnat 11 vzorků, z toho pět červených. Hladina hluku v sále byla tentokrát hodně vysoko, vína byla ale pěkná. Na úvod byl podáván Sekt Chardonnay +Ryzlink rýnský brut 2007, který nově získal zlatý pohár na soutěži Víno & destiláty. Jako obvykle se hodnocení sektu vyhnu a přejdu k tichým vínům.


Ryzlink vlašský 2011 pozdní sběr. Viniční trať Železná. Pan Železný nás hned na úvod překvapil tvrzením, že je to nejlepší z nabízených vín a nic lepšího již nepřijde. To bylo překvapivé nejen umístěním na úvod ochutnávky, ale i výrazně nejnižší cenou. O přestávce mi pak potvrdil, že to myslel opravdu vážně. 0,3 g zbytkového cukru, 7,2 g kyselin, 12,5 % alkoholu a 23,5 g bezcukerného extraktu. Barva světle zlatavá, viskozita vyšší. Intenzivnější, velmi příjemná, ale podle mě trochu netypická, spíš sauvignonová vůně černého bezu. V těle středně plné, chuť odpovídající odrůdě, snad až příliš suché, s poněkud výraznější kyselinou. Dochuť středně dlouhá. Hodnotím 7 (80) body.

Chardonnay 2011 pozdní sběr. Viniční trať Turold. 3,5 g zbytkového cukru, 7,3 g kyselin, 13 % alkoholu a 22 g bezcukerného extraktu. Sytější zlatavá barva, viskozita vysoká. Středně intenzivní, těžká, hodně kořenitá vůně přezrálého ananasu a lehký náznak citrusů. Plné tělo, v chuti mimořádně svěží, kořenité. Dochuť mohla být sice delší, ale jinak pěkné víno, kolem kterého se ale rozvinula trochu diskuze. Víno bylo naprosto čerstvě nalahvováno, ve vzhledu bylo zřetelné perlení. To jsem však zaznamenal u všech tří bílých z ročníku 2011. Dávám 7,5 (83) bodů.

Sauvignon 2011 pozdní sběr. Viniční trať Turold. 0,4 g zbytkového cukru, 6,4 g kyselin, 14 % alkoholu a 20,2 g bezcukerného extraktu. Sytější zlatavá barva, viskozita vysoká. Intenzivní, trochu sladší, typická vůně černého rybízu. Chuť trochu překvapila, protože zde byly kopřivové tóny, které přitom vůně nijak nesignalizovala. Dále zde byl cítit grep. Ve středně dlouhé dochuti byla nepatrná hořčinka. Dostává horších 7 (79) bodů.

Pinot gris 2010 pozdní sběr. Viniční trať Turold. 4,1 g zbytkového cukru, 8,6 g kyselin, 12,5 % alkoholu a 25,8 g bezcukerného extraktu. Zlatavá barva, vysoká viskozita. I tady bylo ve vzhledu lehké perlení. Středně intenzivní, podivně nahořkle přeslazená vůně. Plné tělo, velmi svěží, ale ne zcela harmonická chuť, odpovídající vůni. Dochuť delší. Dostává lepších 6,5 (78) bodů.

Ryzlink rýnský 2010 pozdní sběr. Viniční trať Slunečná. 5,1 g zbytkového cukru, 8,9 g kyselin, 12 % alkoholu a 26,5 bezcukerného extraktu. Světle zlatavá barva, viskozita vysoká. Středně intenzivní typická vůně medu a lípy. V těle plné, velmi jemná, harmonická a svěží ovocná chuť, středně dlouhá dochuť. Zřetelný skok vzhůru, oceňuji horšími 8 (85) body.

Ryzlink rýnský 2008 pozdní sběr. Viniční trať Slunečná. 12,2 g zbytkového cukru, 8 g kyselin, 12,5 % alkoholu a 22,7 g bezcukerného extraktu. Hezká zlatavá barva, viskozita střední. Středně intenzivní vůně s petrolejovými tóny. V těle velmi plné, až pozoruhodně svěží, chuť velmi bohatá, dochuť delší. Pro mě vrchol ochutnávky, dal jsem 8,5 (89) bodů.

Merlot rosé 2011 výběr z hroznů. Viniční trať Slunečná. 34,5 g zbytkového cukru, 7,3 g kyselin, 12 % alkoholu a 22,9 g bezcukerného extraktu. Jahodová barva, vysoká viskozita. Slabší vůně s náznakem jahod. Poměrně plné, až příliš sladké, ale zároveň tu bylo i něco nahořklého, dochuť kratší. Toto víno mě příliš nezaujalo, dávám 5,5 (70) bodů.

Cuvée Frankovka + Merlot 2007 jakostní. 1,5 g zbytkového cukru, 4,4 g kyselin, 13 % alkoholu a 22,2 g bezcukerného extraktu. Rubínová barva, viskozita vysoká. Středně intenzivní dosti nezvyklá dřevitá vůně. V těle, méně až středně plné, třísloviny nezřetelné, dochuť kratší. Dostalo 6 bodů.

Merlot 2008 pozdní sběr. Viniční trať Pod Pálavou. 0,4 g zbytkového cukru, 4,5 g kyselin, 13 % alkoholu a 23,8 g bezcukerného extraktu. Rubínová barva, vysoká viskozita. Intenzivnější vůně tmavého ovce. V těle se nezdálo příliš plné, v chuti byly peckoviny. Dochuť kratší. Ani toto víno mě tolik neoslovilo a dal jsem mu 6,5 (77) bodů.

Pinot noir 2007 výběr z hroznů. Viniční trať Anenský vrch. 2,4 g zbytkového cukru, 6 g kyselin, 14,5 % alkoholu a 28,2 g bezcukerného extraktu. Překvapivě velmi tmavá barva na pomezí rubínu a granátu, viskozita vysoká. Vůně na mě působila spíše nepříjemně, cítil jsem něco jako ředidlo. V těle středně plné, hodně šťavnaté, chuť peckovin, hezky uhlazené třísloviny. Středně dlouhá dochuť. Nejdražší víno ochutnávky (382,- Kč). Dostává horších 7 (79) bodů.

Cabernet Sauvignon 2007 pozdní sběr. Viniční trať Turold. 0,7 g zbytkového cukru, 4,5 g kyselin, 14 % alkoholu, 26,2 g bezcukerného extraktu. Tmavá granátová barva, viskozita vysoká. Trochu zahlušená vůně tmavého ovoce, ostružin a malin, také lehce animální tóny. V těle hodně plné, harmonické, s hezky uhlazenými tříslovinami. Dochuť středně dlouhá. Nejlepší z červených vín, které jsem ocenil 7,5 (83) body.


Večer uplynul příjemně, vína byla pěkná. Zbylo i něco na závěrečné přechutnávání. Na prezentované kolekci vín se mi líbila její vyrovnanost. Z nabídky Tanzbergu bych ale sáhl spíše po bílých vínech, která se mi přece jen zdála o něco lepší, v čemž by se mnou pan Železný možná nesouhlasil.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Peťan Peťan | Web | 9. května 2012 v 19:02 | Reagovat

Mmmmmmm, Merlot 2008 pozdní sběr. Bože to musí být dobrota :)

2 Darina Darina | 22. června 2012 v 22:33 | Reagovat

[1]:Taky mi chtuná merlot. Nejčastěji vybírám z nabídky http://eshop.wineworld.cz/mainform.aspx?rowfilter=true&search=merlot

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama