Vino Nobile di Montepulciano, Barolo, Cabernet Franc a další vína z konce jara

15. června 2012 v 7:33 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Vína na konci jara byla tentokrát velmi zajímavá. Například odrůdami jako Nebbiolo, Kerner, Cabernet Franc, Dornfelder, Prugnolo Gentile, Carmenere a další. Dvakrát se tu objevila vína nejvyšší italské kategorie DOCG. A takto to nakonec dopadlo:


Barolo 2007 Denominazione di Origine Controllata e Garantita - Traguardo, Castiglione Falleto, Itálie. Víno, které bývá označováno za krále italských vín, bylo vyrobeno z odrůdy Nebbiolo. Tmavá láhev burgundského typu byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) o délce 44 mm. Obsah alkoholu 14 %. Tmavá barva na pomezí rubínu a granátu, vysoká viskozita. Středně intenzivní vůně švestek a koření, plnější tělo. Hodně šťavnaté, v chuti opět švestky. Výraznější kyseliny i třísloviny. Dochuť středně dlouhá. Oceňuji horšími 7,5 (82) body.

Kerner 2009 výběr z hroznů - Luděk Vondrák Mělník-Mlazice. Viniční trať Liběchovská. Zelená láhev o obsahu 0,5 l byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) o délce 40 mm. Obsah alkoholu 14 %. Hezká sytější zlatožlutá barva, hodně vysoká viskozita. Velmi slabá vůně s náznakem rynglí. V těle poměrně plné, hodně kořenité, trochu olejovitě působící. Dochuť kratší až střední s lehkou grepovou hořčinkou. Dostává 7 (80) bodů.
Cabernet Franc 2008 - Winery Raynoff and Sons, Nisovo, Horse Valley, Bulharsko. Zelená Bordo láhev byla uzavřena kvalitním plným korkem o délce 45 mm s logem vinařství. Velmi tmavá granátová barva, vysoká viskozita. Zpočátku divná vůně uzeného a dřeva. Pod tím se postupně uvolňovala slabá vůně lesního ovoce, hlavně borůvek. Plnější tělo, chuť o dost lepší než vůně, ovocná s výraznějšími ale celkem příjemnými nasládlými tříslovinami. Dochuť kratší až střední. V láhvi zůstalo na závěr mimořádně velké množství usazenin. Dávám 6,5 (77) bodů.
Dornfelder 2009 kabinet - Spěvák Dubňany. Vinařská obec Milotice. Hnědá Bordo láhev byla uzavřena kvalitním plným korkem o délce 44 mm s logem. Obsah alkoholu 12,5 %. Hezká rubínová barva s fialovými odlesky, viskozita střední. Jemná vůně višní a květin. Pěkně uhlazené středně plné víno s nevýraznými tříslovinami a jemně kořenitou chutí šťavnatých višní a černého rybízu. Středně dlouhá dochuť. Dostává horších 7,5 (82) bodů.
Sauvignon 2008 výběr z bobulí - Vinařství rodiny Nápravovy Nový Šaldorf. Vinařská obec Vrbovec, viniční trať U Sv. Urbana. Vysoká štíhlá láhev z tmavozeleného skla byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) o délce 45 mm s logem vinařství. Obsah alkoholu 11 %. Cukernatost při sběru 28° NM, 8,2 g kyselin a 116,4 g zbytkového cukru. Zlatožlutá barva s nazelenalým nádechem, vysoká viskozita. Méně intenzivní vůně sladkých hroznů a angreštu. Plnější tělo, hodně sladká chuť přezrálých angreštů, což bylo jen částečně vyrovnáno vyšší kyselinou. Středně dlouhá dochuť. Dal jsem horších 7 (79) bodů.

Vino Nobile di Montepulciano 2008 Denominazione di Origine Controllata e Garantita - Gaggiano Poggibonsi, Itálie. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem o délce 45 mm. Další z vysoce ceněných italských vín. Bylo vytvořeno z odrůd Prugnolo Gentile (klon známého Sangiovese), Canaiolo nero a Mammolo. Obsah alkoholu 13,5 %. Neobvyklá barva krve, vysoká viskozita. Také vůně byla poměrně zvláštní: Široká, středně intenzivní s tóny červeného rybízu, dřeva, třešní, fialek a čehosi živočišného. V těle plnější, šťavnatá chuť třešní s výraznějšími kyselinami a naopak málo zřetelnými tříslovinami. Dochuť delší. Zajímavé víno, kterému jsem dal horších 8 (85) bodů.
Carmenere 2008 - Luis Felipe Edwards, Nancagua, Chile. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) o délce 44 mm. Tuto zajímavou odrůdu, která patří k chilskému rodinnému stříbru mám rád. Barva na pomezí rubínu a granátu, viskozita vyšší. Intenzivnější, velmi příjemná vůně kompotu z černého rybízu. V chuti poněkud plošší, byl zde opět černý rybíz a višně. Dochuť kratší až střední. Hodnotím 7,5 (83) body.Jak je vidět, palmu vítězství si tentokrát odneslo jedno z italských vín a celkově vyhrála spíše cizina, nicméně i ostatní vína jsem hodnotil poměrně vysoko a úplně špatné nebylo žádné z nich. Celkově tedy velmi vydařená série.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Margarita Margarita | Web | 15. června 2012 v 12:31 | Reagovat

Ahoj Milane, brzy u nás budeme zahajovat promítání kina a to určitě nějaké to víno ochutnáme. Teď máme tolika práce, že nás čeká i sobota pracovní. Co se týče vtipů, tak samozřejmě nejsou všechny z mé zkušenosti, ale zážitky mám bohaté.
Myslím, že by to byla spíše kniha Válka Roseových na pokračování.
Přeji ti moc pěkný víkend a pohodu někde v chládku, nejlépe ve sklípku! Hanka

2 otavinka otavinka | Web | 18. června 2012 v 0:51 | Reagovat

Ahojky oslavenče! Nikde jsem nenašla NK a ani jiné podobné stránečky. Vínko už nesmím, ale vzpomenula jsem si letos na Tvoje loňské nádherné fotky Cipískoviště. Něco z letoška mám na blogu Červnový Písek 3. Jinak dnes máš taky svátek. Kdo dnes slaví, ať se baví! Jednou za rok svátek máš, tak ať si ho užíváš! Přeji Ti tak všeho dost, štěstí, zdraví a radost.

3 Margarita Margarita | Web | 18. června 2012 v 7:28 | Reagovat

Ahoj Milane, k svátku ti přeji jen to nejlepší, hodně štěstí, zdraví a lásky. Pořádně to oslav! Hanka

4 Latryna Latryna | Web | 18. června 2012 v 13:01 | Reagovat

K meninám Ti prajem všetko najlepšie. Nech sa Ti darí!

5 milasko milasko | Web | 18. června 2012 v 18:43 | Reagovat

Všem moc díky za přání!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama