Vína vrcholného léta

9. července 2012 v 10:41 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Na pomezí června a července jsem otevřel sedm lahví, z nichž některé by se vzhledem k vyšším přívlastkům možná více hodily do nižších teplot, nicméně celkový dojem nebyl špatný. Dvě byla zahraniční, zbytek domácího původu, z toho dokonce třikrát Vinselekt Michlovský.

Müller Thurgau 2009 výběr z bobulí - Ampelos, Šlechtitelská stanice Znojmo. Vinařská obec Vrbovec, viniční trať Nad Sklepy. Zelená bordo láhev byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) o délce 45 mm. Obsah alkoholu 13 %, cukernatost moštu 27,4°, bezcukerný extrakt 31,3 g, 43 g zbytkového cukru, 6,7 g kyselin. Hezká zářivá světlejší zlatavá barva, vysoká viskozita. Víno potřebovalo hodně vydýchat, první dojem po přičichnutí nebyl moc dobrý, ale postupně se uvolňovala příjemná vůně medu a zralých hroznů. Plné tělo, víno nepůsobilo přeslazeně, vysoký cukr byl dobře vybalancovaný kyselinou a pod tím byla ještě zajímavá hořčinka. Dochuť středně dlouhá. I když milerka nepatří k mým nejoblíbenějším odrůdám, toto víno se mi nakonec líbilo a dal jsem mu lepších 7,5 (84) bodů.
Shiraz - Cabernet 2008 Cawarra - Lindemans, South East Australia. Láhev byla uzavřena šroubovacím uzávěrem. Obsah alkoholu 13,5 %. Hezká rubínová barva, vyšší viskozita. Příjemná vůně ostružin, plnější tělo, hezky šťavnaté. V chuti byly opět ostružiny a borůvky. Dochuť delší. Dostává 7 (80) bodů.
Merlot 2008 pozdní sběr - Vinselekt Michlovský Rakvice. Vinařská obec Perná, viniční trať Věstoňsko. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) o délce 45 mm. Obsah alkoholu 12,5 %. Barva na pomezí rubínu a granátu, viskozita vysoká. Méně intenzivní vůně třešní, květin a koření. V těle plnější, šťavnaté, v chuti višně, třísloviny nezřetelné. Dochuť kratší až střední. Ohodnotil jsem lepšími 6,5 (78) body.
Tramín červený 2009 výběr z hroznů - Vinařství Gotberg. Vinařská obec Popice, viniční trať Sonberk. Víno získalo různá ocenění, např. stříbrná medaile na Vinallies internationales v Paříži. Zelená láhev burgundského typu byla uzavřena plným korkem o délce 45 mm s logem. Obsah alkoholu 15 %! Jemná příjemná odrůdová vůně, viskozita vysoká. Barva světlinká, zlatavá. Středně plné tělo, svěží harmonická chuť, s lehkou zajímavou hořčinkou a výraznou kořenitostí. Dochuť kratší až střední. Dávám horších 7,5 (82) bodů.
Chardonnay 2010 pozdní sběr - Vinselekt Michlovský Rakvice. Vinařská obec Perná, viniční trať Purmice. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 12,5 %. Světlinká zlatavá barva s nádechem do zelena. Jemná vůně ananasu. Lehčí, méně plné, ale svěží, s výraznějšími kyselinkami, kořenité. Dochuť kratší až střední. Víno vhodné do letních veder. Dostává lepších 6,5 (78) bodů.
Frankovka 2008 pozdní sběr - Vinselekt Michlovský Rakvice. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) o délce 44 mm. Barva tmavého rubínu, viskozita vyšší. Lákavá typická odrůdová vůně peckovin a lesního ovoce. V těle plnější, chuť bohatá, přitom hezky uhlazená. Byly v ní švestky a třešně. Jemné třísloviny a středně dlouhá dochuť. Oceňuji lepšími 7,5 (84) body.
Cabernet Sauvignon 2008 - Cono Sur, Valle Central, Chile. Zelená láhev byla uzavřena šroubovacím uzávěrem. Obsah alkoholu 13 %. Barva tmavého rubínu, viskozita střední. Vůně střední intenzity s tóny tmavých třešní a černého rybízu. V těle středně plné, v chuti třešně a borůvky. Třísloviny poněkud výraznější. Dochuť středně dlouhá. Dostává 7 (80) bodů.Domácí vína tentokrát zvítězila nejen počtem, ale i bodovým ohodnocením, i když jinak byla série relativně vyrovnaná. Vše bylo slušně pitelné, žádné z vín ale nepředstavovalo úplnou špičku. Ze tří zástupců z Vinselektu mě ale možná trochu překvapivě výrazněji oslovilo jen jedno.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama