Kadarka, Refosco a další srpnová vína

21. srpna 2012 v 7:59 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
V srpnu jsem doma otevřel sedm vín. Výběr byl docela pestrý co se týče zemí i odrůd. Z těch méně známých to bylo třeba italské Refosco.


Székszárdi Kadarka 2003 minösegi bor (jakostní víno) - Pécsi püspéki pincesnét (Péčské biskupské sklepy), vinařská oblast Székszárd, Maďarsko. Atypická láhev ze zeleného skla s vytlačeným znakem biskupství byla uzavřena sice 45 mm dlouhým korkem,který byl ale celý jen z drti. Také na etiketě se opakoval biskupský znak. Obsah alkoholu 13 %. Světlejší granátová barva, vysoká viskozita. Jemná vůně švestek a květin, jemný nádech bariku. Středně plné tělo, ovocná chuť s nevýraznými tříslovinami a zřetelnějšími kyselinami. Dochuť středně dlouhá až delší. Dávám horších 7 (79) bodů.
Crozes-Hermitage 2007 Appellation Crozes-Hermitage Controlée - Cave de Tain, L´Hermitage, Francie. Zelená láhev burgundského typu byla uzavřena plným korkem délky 45 mm. Víno dostalo stříbrnou medaili na Wine Challenge 2010. Obsah alkoholu 12,5 %. Tmavá granátová barva, velmi vysoká viskozita. Slabá zvláštní vůně nejspíše připomínající uzené maso, pod tím slabší tón tmavého ovoce. Středně plné tělo. Ovocná, nepříliš zajímavá, lehce natrpklá chuť, středně dlouhá dochuť. Čekal jsem rozhodně více. Dostává pouze 6,5 (77) bodů.
Chardonnay barrique 2009 DOC - CMD (Vin cu decumire de Origine controllata - Cules la Maturitatea deplina - Cramele Recas, Rumunsko. V Rumunsku se u označování kategorií vín používá kombinace románského i germánského systému. Zatímco první část je asi celkem srozumitelná, ta druhá vypovídá o cukernatosti při sběru a jedná se přibližně o kabinet. Vinice Daelul Tiganului - Cikánský vrch. Víno získalo medaile na prestižních mezinárodních soutěžích. Hnědá láhev burgundského typu byla uzavřena plným korkem o délce 38 mm. Obsah alkoholu 14 %. 4 g zbytkového cukru, 5,8 g kyselin. Hezká sytější zlatožlutá barva, vysoká viskozita. Zajímavá vůně hruškového kompotu, přezrálých citrusů a vanilkového krému. Velmi pěkná uhlazená ovocná chuť, z níž nic nevystupovalo, ani vyšší obsah alkoholu. V těle středně plné. Celkově velmi zajímavé a příjemné víno, pouze dochuť mohla být delší. Dávám lepších 7,5 (84) bodů.
Refosco 2008 Denominazione di Origine controllata Lison-Pramaggiore - Ai Galli, Itálie. Víno bylo vyrobeno z odrůdy Refosco, která se pěstuje hlavně na severu Itálie a v některých zemích bývalé Jugoslávie, kde je známá jako Refošk nebo Teran. Zelenou Bordo láhev uzavíral korek (plátek-drť-plátek) dlouhý 45 mm. Tmavá granátová barva, vysoká viskozita. Méně výrazná ovocně-květinová vůně s tóny kouře. Plnější tělo, chuť ostružin s náznaky hořké čokolády, výraznější třísloviny. Dochuť kratší až střední. Dostává 7 (80) bodů.
Pálava 2010 moravské zemské víno - Mária Římanová, Dolní Dunajovice. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 12,5 %. Zlatavá barva s lehkým nazelenalým nádechem, vysoká viskozita. Příjemná intenzivnější vůně muškátu a růží. Středně plné tělo, uhlazená, jemně kořenitá chuť, dochuť kratší až střední. Dávám lepších 7 (81) bodů.
Chardonnay 2010 pozdní sběr - Víno Mikulov. Sommelier Club. Vinařská obec Nosislav. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 13 %. Lákavá vůně zralých citrusů a ananasu. Plnější tělo, harmonická ovocná chuť, delší dochuť. Dostává 7,5 (83) bodů.
Svatovavřinecké 2009 kabinet - Vinselekt Michlovský Rakvice. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) dlouhým 45 mm. Barva na pomezí rubínu a granátu, vysoká viskozita. Slabší ale příjemná vůně švestek, višní a červeného rybízu. Středně plné tělo, harmonická uhlazená ovocná chuť švestek s tóny hořké čokolády. Dochuť kratší. Vínu sice nejde něco jasně vytknout, zároveň ale není příliš zajímavé. Dostává horších 7 (79) bodů.

Trochu překvapivě pocházelo tentokrát nejlepší víno z Rumunska.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Milan Milan | E-mail | Web | 24. srpna 2012 v 19:22 | Reagovat

Ahoj Mílo! Ani já jsem dlouho nebyl na svém blogu, padesát dnů jsem neměl internet. Jsem stále v nemocnici, prošel jsem internou, neurologií, rehabilitačním centrem a teď ležím na chirurgii. Letošní dovolenou jsem si vybral opravdu originálně! Místo někde na dece u moře jsem se potil v nemocnici. Chtěl jsem se podívat na tvé fotografie z Maďarska, ale na zapůjčeném notebooku se mi každá načítá asi minutu a na to nemám nervy. Snad budu mít někdy lepší připojení, protože to budou jistě zajímavé snímky. Přeji ti nádherný letní víkend! Milan

2 milasko milasko | 24. srpna 2012 v 23:03 | Reagovat

[1]:Tak to mě moc mrzí, ale věřím, že se to brzy zlepší.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama