Sedlecké finále

27. srpna 2012 v 6:30 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
V sobotu 18. srpna se v obci Sedlec u Mikulova konalo Sedlecké finále, akce pořádaná Sedleckými víny. Vstup byl zdarma, návštěvníci si platili ochutnávky jednotlivých vzorků. Jakostní stála od 5,-, běžnější přívlastková mezi 10,- až 20,-, vyšší přívlastky, slámová a ledová až do 65,-. K poslechu hrála cimbálová muzika, v tombole se dala vyhrát pěkná vína.
To hlavní samozřejmě bylo, že se tady dala přechutnat velká část sortimentu vinařství, přibližně 40 vín, převážně z ročníku 2011, mnohá z nich s různými medailemi a oceněními. Vzhledem k omezeným časovým možnostem jsem přechutnal zhruba polovinu, vynechal jsem jakostky a pár těch nejdražších. V nabídce byla téměř výhradně vína bílá, jen minimum růžových a červených.

Nebudu podrobně rozebírat všechny koštované vzorky, zmínil bych se jen o těch které mě zaujaly a naopak.

Asi nejvíce se mi líbilo Neuburské 2011 výběr z hroznů se zlatou medailí z Festwine a bronzovou z IWC San Francisco. Velmi pěkný byl i nejsladší vzorek, který jsem měl, Sauvignon 2008 výběr z bobulí, se stejnými oceněními jako předchozí + zlatou medailí z Vinařských Litoměřic. V Litoměřicích uspěla i další dvě vína, která mi chutnala, suché a polosladké Chardonnay 2011 v pozdním sběru. Pěkný byl i Muškát moravský 2011 pozdní sběr a Pálava 2011 výběr z hroznů. Co bych nemusel, bylo Rulandské modré rosé 2011 výběr z hroznů. Ani Ryzlink vlašský 2011 pozdní sběr mě moc nezaujal.

Z uvedeného přehledu je asi docela zřejmé, že vína byla většinou pěkná, líbila se i porotám na různých soutěžích. Já bych je zařadil do škatulky takových trochu "ženských" vín. Tedy voňavých, spíše sladších, jejichž určitou slabinou někdy může být trochu menší svěžest. To by sice někomu nemuselo úplně vyhovovat, vůbec ale nepochybuji o tom, že mnoha zákazníkům se tato vína líbí.
Celkově jsem byl s akcí spokojený. V areálu sedleckého družstva panovala dobrá nálada, přes (příjemné) zvuky cimbálovky tu byl poměrně klid a hodně místa, takže člověk mohl vína v pohodě vychutnávat. Byla tu čtyři stanoviště, kde se daly vzorky koupit, takže fronty nevznikaly, za rozumné ceny tu bylo k dostání i různé občerstvení. Pro mě bylo zajímavé, že jsem mohl poznat poměrně velkou část přívlastkových vín zdejšího vinařství, která jsem zatím pil jen několikrát, nikdy ne v širším vzorku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama