Soutěž vín před Pardubickým festivalem vína

14. srpna 2012 v 9:28 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce

Poslední červencový den se v příjemném prostředí pardubického hotelu Euro konal již 14. ročník soutěže vín, která předchází Pardubickému festivalu vína. V šesti komisích zasedlo pod vedením prof. Ing. Fedora Malíka, DrSc. třicet porotců z České republiky a Slovenska. Přibližně 270 vzorků vín bylo rozděleno podle barvy a zbytkového cukru do osmi kategorií. Zastoupení bylo mezinárodní. Vedle domácích zde byla vína z Rakouska, Itálie, Slovenska, Bulharska, Francie, Itálie a Moldávie. Nejvíce vzorků bylo v kategorii bílých suchých (hlavně z ročníku 2011), následovala (možná trochu překvapivě) bílá polosladká, polosuchá a červená suchá. Hodnotilo se stobodovou stupnicí, nejvyšší a nejnižší bodové ocenění jednotlivého vzorku se škrtalo, ze zbylých se vypočítal průměr. Od 81 bodů získávala vína bronzovou, od 84 stříbrnou a od 87 zlatou medaili.

Zřejmě nejvíce se porotcům líbila červená suchá vína, kde bylo uděleno celkem 7 zlatých medailí, z toho i champion výstavy s absolutně nejvyšším bodovým ohodnocením (91,67). Šest zlatých medailí dostala nejlepší bílá polosuchá, tři polosladká, jednu sladké, ale ani jedna se nenašla pro bílá suchá vína, přestože byla nejpočetněji zastoupená. Možná se výrobci stále více přizpůsobují zájmu zákazníků o polosuchá a polosladká vína a sami proto věnují těmto vínům větší pozornost než dříve.

A teď konkrétně. Která vína dopadla nejlépe?Červená suchá

Cabernet Sauvignon 2009 - Weingut Bohrn, Rakousko

Cabernet Sauvignon 2009 pozdní sběr - Petr Skoupil

Aglianico Beneventano 2010 - LAVA, ItálieČervená ostatní

Neronet 2011 pozdní sběr - Vinařství ŽůrekRůžová ostatní

Zweigeltrebe rosé 2011 pozdní sběr - Víno KadrnkaRůžová suchá

Frankovka 2011 - Hana MádlováBílá sladká

Jurigov Ausbruch 2008 jakostní - PD Vajnory, Slovensko

Feteasca regala 2011 výběr z bobulí - PD Vajnory, SlovenskoBílá polosladká

Rulandské bílé 2010 výběr z hroznů - WINDBERG Mikulov

Rulandské bílé 2011 pozdní sběr - Vinařství LAHOFER

Ryzlink vlašský 2010 výběr z hroznů - WINDBERG MikulovBílá polosuchá

Hibernal 2011 pozdní sběr - Žerotín a.s

Sauvignon 2011 výběr z hroznů - Víno Hruška

Ryzlink rýnský 2007 pozdní sběr - Kolby a.s.Bílá suchá

Hibernal 2008 pozdní sběr - Petr Skoupil

Chardonnay 2011 pozdní sběr - Vinařství Málek Stanislav

Ryzlink vlašský 2008 pozdní sběr - Kolby a.s.


Z výsledků je zajímavé, jak dobře dopadla odrůda Hibernal, přestože nebyla nijak zvlášť početně zastoupena. Mezi úspěšnými vinařstvími mě zaujala i některá jména, která jsem doposud vůbec neznal, jako např. WINDBERG Mikulov nebo Víno Kadrnka.


Dva dny po soutěži vín proběhla v hotelu Euro ještě soutěž sommeliérů - Sommeliér Znovín 2012. Mezi porotci zasedli např. pánové Pavel Vajčner, Ivo Dvořák, Libor Nazarčuk a Martin Pastyřík. Soutěžící pocházeli z České republiky, Slovenska a Německa. Vítězem se stal Jakub Přibyl.Milovníky vína lze určitě pozvat na 15. ročník Pardubického festivalu vína, který probíhá 24. - 25. 8. v krásném prostředí zdejšího zámku. V desítkách stánků je možné ochutnat skvělá vína domácí ale i z mnoha zemí světa. Večer 24.8. se ještě na historickém Pernštýnském náměstí koná Pardubická vinařská noc.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Margarita Margarita | Web | 16. srpna 2012 v 12:44 | Reagovat

Ahoj Milane, i já jsem stále na nule a po pravdě tuhle statistiku moc nehlídám.
Mohl by jsi si udělat TOPlist - http://www.toplist.cz/ , je to mnohem přesnější a můžeš si dát i podrobný přehled, pak přesně víš kdo u tebe byl i kdy a co ho zajímalo, také pak jednou týdně chodí e-mail přehled celého týdne. Můžeš si počítadlo vložit do menu, nebo mít skryté jen pro svou kontrolu. Přeji ti moc pěkný den. Hanka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama