Září 2012

Vinařské aktuality - září 2012

29. září 2012 v 8:18 | milasko |  Úvahy o víně
Bude víno?
Dosavadní údaje ukazují, že v letošním roce bude úroda révy v důsledku nepříznivých klimatických podmínek v Evropě nižší. Jednotlivé země odhadují různý stupeň poklesu oproti předchozím létům. Tak například Francie předpokládá sklizeň menší asi o 16 %, Itálie o 12 %, Španělsko o 15 %. V Bulharsku ale mluví odhady až o 20 % a v Rusku dokonce o katastrofálním poklesu o 40 %. Ve Španělsku už se hovoří o tom, že produkce vína bude nižší asi o 5 milionů hl a že se tudíž dá očekávat nárůst cen. Naproti tomu v Německu se očekává dobrá a kvalitní úroda, srovnatelná s předchozím rokem a v Portugalsku dokonce očekávají, že sklidí asi o 5 % hroznů více.
Gigantická láhev
Skutečně obří láhev byla vyrobena pro čínskou vinařskou výstavu Yantai International Wine Expo. Má 27 metrů na délku, skoro 3 m na šířku a váží tři tuny. Slouží jako reklama čínskému výrobci vína firmě Jinding Co. Každý návštěvník by tak prý měl možnost ochutnat "velké víno". Co je vlastně uvnitř a hlavně jaké to je, to bohužel není jasné.
Stížnosti čínských obchodníků s vínem
Čínští vinaři a obchodníci s vínem podali na čínské ministerstvo obchodu oficiální žádost na zavedení antidumpingových opatření ve vztahu k vínům dováženým z EU. Země Evropské unie skutečně velmi výrazně zvyšují svůj export do Číny. V roce 2008 to bylo asi 360 tis. hl, v roce 2011 už 1,7 mil. hl. vína. Údajně své vývozce výrazně dotují, což způsobuje čínských výrobcům značné těžkosti. Vinařství se zde ve větší míře rozvíjí až od poloviny 90. let a další vzrůst exportu z Evropy by je mohl ohrozit.
Vinařský náklaďáček
Na zajímavý nápad jak prezentovat svoji produkci i za hranicemi svého regionu přišel jeden vinař z oblasti Rhony. Přebudoval starý náklaďák Citroën a pořádá z něj ochutnávky. Během chvíle jsou z auta vyloženy stolky a židličky a zájemci mohou ochutnávat.
Nejlepší německá vína
V září se v Berlíně konala známá vinařská soutěž MUNDUSvini. Uspěla v ní hlavně domácí vína. Velkou zlatou medaili si odnesly tyto značky: Geheimer Rat Dr. von Bassermann-Jordan (Pfalz, 2011 Forster Jesuitengarten Riesling Beerenauslese), Andreas Männle (Baden, 2011 Durbacher Bienengarten Clevener Traminer Auslese), Georg Jung (Rheinhessen, 2011 Huxelrebe Beerenauslese), Winzergenossenschaft Königschaffhausen-Kiechlinsbergen (Baden, 2011 Königschaffhauser Hasenberg Gewürztraminer Beerenauslese). Nejlepším červeným vínem se stal 2009 Durbacher Bienengarten Spätburgunder Andrease Männleho z Bádenska. Nejvíce ocenění si odnesli vinaři falčtí, na druhém místě bádenští. Jako vinařství roku bylo oceněno Weingut Maximin Grünhaus Schloßkellerei C. von Schubert, které si odneslo šest zlatých medailí.

Petit Merle, Saxa loquuntur, Pink Šaler aj.

24. září 2012 v 12:10 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Sedmička zářijových vín byla zajímavá, poměrně pestrá z hlediska původu, barvy i odrůd. V pomyslném souboji hosté: domácí tentokrát dost jasně vyhrála cizina, hlavně jeden pěkný německý ryzlink.
Petit Merle 2008 akostné značkové víno - Elesko. Vinohradnická oblast Malokarpatská, vinohradnický rajón Dolanský, vinohradnická obec Vištuk, Slovensko. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem. Ten mi způsobil trochu trápení, protože byl přeschlý, vývrtka jím projela a měl jsem dost práce, dostat se k obsahu láhve. Něco podobného se mi přihodilo prvně po několika letech a opět u slovenského vína. Víno pak ale potěšilo. Obsah alkoholu 12,5 %. Granátová barva s fialovým nádechem. Vysoká viskozita, víno tvořilo na stěnách sklenky krásné mosty. Neobvyklá široká zajímavá opojná vůně perníku, vanilky, čokolády a marmelády. Plnější tělo, ve velmi příjemné chuti s uhlazenými tříslovinami jsem našel višně v čokoládě. Dochuť delší. Nakonec opravdu zajímavé víno, které jsem ocenil 8 (86) body.
Veltlínské zelené 2009 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice. Vinařská obec Brod nad Dyjí, viniční trať Dunajovský kopec. Láhev z průzračného skla byla uzavřena plným korkem s logem vinařství. Obsah alkoholu 12%. Sytější zlatavá barva, viskozita překvapivě nižší až střední. Středně intenzivní sladká kořenitá vůně připomínající sladké pečivo s jablky a rozinkami. Plnější tělo, v chuti hodně kořenité, sladší, hezky uhlazené. Dochuť středně dlouhá. Hodnotím horšími 7 (79) body.
Riesling 2009 "S" Feinherb - Weingut Bernhard Prass. Bacharacher Wolfshöhle. Bacharach, Mittelrhein, SRN. Štíhlá zelená láhev byla uzavřena šroubovacím uzávěrem. Světlejší zlatavá barva, viskozita vysoká. Obsah alkoholu 12,5 %. Slabší vůně angreštu, grepu a kandovaného ovoce. V těle plné, krásně uhlazená svěží ovocná chuť se zajímavou grepovou dochutí. Velmi povedené víno, kterému jsem dal 8,5 (88) bodů.
Saxa loquuntur 2008 uno, Denominacion de origen calificada - Carmelo Ortega, Rioja, Španělsko. O tomto vinařství a jeho vínech jsem již psal dvakrát. Dosavadní zkušenost byla velmi dobrá, proto jsem byl zvědavý na třetí pokus. Víno je vyrobené z odrůd Tempranillo a Garnacha. Hnědá Bordo láhev byla uzavřena plným korkem úctyhodné délky 50 mm s logem. Obsah alkoholu Etiketa, která mě dost zaujala u předchozích vín, se dost změnila a už se mi tak nelíbila. Barva na pomezí rubínu a granátu, velmi vysoká viskozita. Středně intenzivní vůně borůvek a třešní s náznakem dřeva. Plnější tělo, trochu výraznější třísloviny. V chuti byly třešně a švestky. Dochuť delší. Víno bylo sice pěkné, předchozí lahve mě ale nakonec zaujaly více nejenom etiketou. Přesto bych ho mohl doporučit. Dostává lepších 7,5 ( (84) bodů.
Cabernet Moravia 2009 kabinet - Vinselekt Michlovský Rakvice. Vinařská obec Rakvice, viniční trať Krefty. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) o délce 45 mm. Obsah alkoholu 12,5 %. Barva rubínová, viskozita vysoká. Méně intenzivní, trochu zakouřená vůně višní a rybízu. Středně plné tělo, hezky uhlazené třísloviny, trochu zřetelnější kyselinky, která ale přidávaly vínu na pikantnosti. V chuti byly višně a švestky a také jemná kořenitost. Dochuť mělo středně dlouhou. Dostalo 7,5 (83) bodů.

Pink Šaler 2009 - Vinařství rodiny Špalkovy. Aromatizované víno bylo vyrobené z odrůdy Cabernet Sauvignon a vinného destilátu. Vysoký obsah alkoholu - 17,5 %. Atypická láhev o obsahu 0,5 l z průzračného skla byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) o délce 38 mm. Barva koroptvího oka, velmi vysoká viskozita. Nepříliš intenzivní těžká a sladká vůně broskví a dřeva. Víno bylo na mě až příliš sladké, ale při dostatečném vychlazení mu nechyběla jistá svěžest. Alkohol však vystupoval docela zřetelně, zejména v dlouhé dochuti. Dostalo lepších 6,5 (78) bodů.

Svatovavřinecké 2008 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice. Vinařská obec Dolní Dunajovice, viniční trať Dunajovský kopec. Víno bylo zařazeno do salonu vín 2010. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) o délce 44 m s logem vinařství. Obsah alkoholu 13 %. Tmavá granátová barva s rezavým nádechem, viskozita střední. Vůně nepůsobila příliš přitažlivě, byla velmi těžká, hutná. Bylo v ní tmavé ovoce, později se objevil i náznak skořice. V těle velmi plné, těžší, s chutí švestek a ostružin. Dochuť dlouhá. Ohodnotil jsem lepšími 7 (81) body.

Jak je vidět, narazil jsem v září na pěkná vína, čemuž odpovídá i solidní bodové ohodnocení od 78 až do 88. Nejlepší víno bylo z Německa, vydařily se i "výlety" na Slovensko a do Španělska, ale ani domácí produkce nezklamala.

Pardubický festival vína 2012

17. září 2012 v 18:11 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
Již 15. ročník velké vinařské akce se jako obvykle konal poslední srpnový víkend v Pardubicích na zámku. Přibližně padesát stánků se nacházelo na nádvoří, ve sklepeních i v prvním patře. Dala se tu ochutnat vína z mnoha zemí, nejvíce bylo pochopitelně domácích, bylo tu ale velmi slušné zastoupení rakouských vín a také pět stánků slovenských vinařství.
Jako obvykle jsem svou návštěvu rozdělil do dvou dnů, aby se mi bílá a červená vína nemíchala. Tradici jsem pouze po předchozích zkušenostech obrátil v tom smyslu, že dříve jsem věnoval první den vždy bílým, kdežto tentokrát jsem začal červenými. Těch je tu, vzhledem k převaze domácích vinařství, vždy o něco méně. Stávalo se mi, že druhý den některá zajímavá už nebyla. Toto pořadí se docela osvědčilo, i když (podle očekávání) druhý den zase chyběla nějaká bílá, ale nebylo to tak masové.
Svou pozornost jsem rozdělil mezi domácí a zahraniční vinařství celkem rovnoměrně. Naše vína mám rád, ale hodně mě zajímaly i některé odrůdy, které se u nás nevyskytují. Z domácích vinařství jsem se hodně podrobně věnoval Vinařství Ludvík Maděřič. To mám už z předchozích ročníků dobře vyzkoušené. Nabízí široký sortiment bílých i červených vín velmi slušné kvality za rozumné ceny. To se ostatně potvrdilo i při soutěžní části festivalu, kdy jejich vína různých odrůd byla dobře bodově ohodnocena. Stejně tradičně jsem nemohl vynechat stánek vinařství LAHOFER, kde byly také všechny koštované vzorky velmi dobré, a bylo vidět, že zákazníci si po ochutnání vína dost často kupují. Z dalších vinařství, kde jsem toho sice už neochutnal tolik, ale odcházel jsem spokojený, bych jmenoval Žerotín Strážnice, Štěpán Maňák a Stanislav Málek.
A co mě zaujalo ze zahraničních vín? Po dobrých zkušenostech z minulých let jsem byl zvědavý na slovenskou produkci. Tady jsem se zaměřil hlavně na u nás neobvyklé odrůdy jako je Dunaj nebo Nitra. Zejména Nitra z produkce Chateau Modra byla opravdu zajímavá. Možná nejvíce času jsem nakonec strávil u stánku s rumunskými víny z vinařství Winne Princess a Recas. Když vidím exotická jména odrůd jako třeba Feteasca neagra nebo Feteasca regala, jsem k neudržení. Musím pochválit, že se mi tu mimořádně věnovali a podařilo se mi přechutnat podstatnou část nabízeného sortimentu červených i bílých vín. Vína měla velmi dobrou úroveň, což dokazují i ocenění z mezinárodních soutěží. Protože jsem tu vypil skutečně velké množství vzorků v poměrně rychlém sledu jen ve stoje u stánku, nestihl jsem si toho k vínům mnoho poznamenat a dodatečně jsem zjistil, že mi některé podstatné podrobnosti v poznámkách chybí, přesto se musím o několika opravdu povedených vínech zmínit. Především to bylo zajímavé cuvée Medvetánc (Mědvědí tanec) z vinařství Recas, vyrobené z odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot a Feteasca neagra, které patřilo k tomu úplně nejlepšímu, co jsem na zámku ochutnal. Z téhož vinařství pak i neobvyklé bílé cuvée Solo Quinta z odrůd Feteasca regala, Muscat Ottonel, Sauvignon a Shiraz.
Ještě snad něco k organizaci a celkovém vyznění festivalu. Vstupné bylo 100,- a v tom byla sklenička, taštička na krk a šest žetonků na ochutnávky. Ty se prodávaly po 5,- a nejběžnější cena jednoho vzorku se pohybovala kolem tří. Místy se člověk bez žetonů obešel, jinde jich musel vysypat podstatně více, což návštěvníci rychle vypozorovali. V průběhu akce byly oficiálně vyhlašovány výsledky soutěže vín, někteří vinaři blíže představovali svá vína, k dobré náladě přispívala i cimbálovka. Oba dny panovalo dost velké vedro, ale alespoň ve sklepeních bylo poměrně dobře. K dispozici bylo více automatů na vypláchnutí skleniček i s pitnou vodou. U stánků bylo i drobné zakousnutí mezi vzorky v podobě chleba a sýrů. Návštěvníků bylo opravdu hodně a předpokládám, že odcházeli spokojení jako já.


A na závěr bych uvedl vína, která se mi hodně líbila. Z červených to byla tato:

Cabernet Sauvignon 2011 pozdní sběr - Rodinné vinařství Košut

Cabernet Sauvignon 2011 pozdní sběr - Ludvík Maděřič

Zweigeltrebe 2011 - Weingut Bohrn, Rakousko

Nitra 2008 akostné značkové - Chateau Modra, Slovensko

4 živly 2008 neskorý zber - Karpatská perla, SlovenskoMezi bílými mě zaujala:

Chardonnay 2011 pozdní sběr - Stanislav Málek

Ryzlink rýnský 2011 VOC - LAHOFER

Sauvignon 2011 pozdní sběr - LAHOFER

Hibernal 2011 pozdní sběr - Žerotín

Rulandské šedé 2011 výběr z hroznů - Ludvík Maděřič


Tento výčet je pochopitelně poplatný tomu, že jsem mohl navštívit jen některé z toho skutečně velkého množství stánků, a i v nich ochutnat jen část nabídky.

Srbsko ve středověku. 2. Vrchol moci a konec samostatnosti

10. září 2012 v 6:20 | milasko |  Přehledy dějin
Období slabosti a závislosti Srbska skončilo až za velkého župana Štěpána Nemanji (1166-1196), kterému se nakonec podařilo v 80. letech 12. stol. využít vnitřních sporů v Byzanci a získat nezávislost. Zároveň provedl řadu úspěšných výbojů, díky nímž Srbsko znovu sjednotil. Vukanovičům se od jeho vlády říká Nemanjičové. Nástupcem byl nejstarší syn Štěpán. Tomu se díky přestupu ke katolictví podařilo získat od papeže v roce 1217 královskou korunu. Je znám jako Štěpán II. Prvověnčaný. Jeho mladší bratr Sáva se stal prvním samostatným arcibiskupem srbským. Štěpán II. měl tři syny, kteří se postupně vystřídali na trůně. Uroš I. (1243-1276) byl spojencem uherského krále Bély IV. za bojů proti Přemyslu Otakarovi II. Dalšího rozšíření se země dočkala za Milutina Uroše II. (1282-1321), který ovládl Albánii a část Makedonie a dále za Štěpána Uroše III. (1321-1331). Proti tomu se spojila Byzanc s Bulhary. 1330 ale Srbové ve velké bitvě u Velbuždu koalici porazili, padl i bulharský car a jeho země se poté dostala do závislosti na Srbsku. Vrcholný rozkvět pak zažilo Srbsko za Štěpána Dušana Silného (1331-1355). Ten zemi úspěšnými dobyvatelskými výpravami rozšířil směrem na sever i jih, na úkor Byzance a Uher. Ovládal většinu Balkánu, jeho říše se táhla od Sávy až po střední Řecko. V roce 1345 se prohlašuje carem Srbů a Římanů (resp. Řeků). 1346 povýšil arcibiskupa na prvního samostatného patriarchu srbského. Nechal také vypracovat první zákoník. Je doložena jeho korespondence s císařem Karlem IV. Kultura byla cíleně přejímána z Byzance, jejíž ovládnutí bylo zřejmě jeho konečným cílem. Pokusil se využít slabosti Byzance a zároveň odvrátit turecké nebezpečí a ovládnout Konstantinopol. V roce 1355 se vypravil na válečnou výpravu, ale dříve než se dostal k Cařihradu, náhle zemřel.
Po smrti Štěpána Dušana se ale říše velmi rychle rozpadla a opět se osamostatnilo Bulharsko. Jeho nástupcem byl neschopný syn Štěpán Uroš V., poslední z dynastie Nemanjičů, za něhož vládli v jednotlivých částech bývalé říše samostatně jednotliví velmožové. Nejvlivnějším byl jeho tchán Vukašin, který ho roku 1367 zavraždil a pokusil se zmocnit trůnu, dosáhl ale jen částečného uznání. V roce 1371 zahynul v boji proti Turkům. Většinu Srbska potom ovládl kníže Lazar Hrebeljanovič, jehož manželka pocházela z rodu Nemanjičů. Jeho knížectví mělo sice asi jen čtvrtinu velikosti říše Štěpána Dušana, bylo na ní ale vazalsky vázáno několik dalších státečků. Hlavním městem byl Kruševac. Závislými panovníky byli například Vuk Brankovič v Rašce a Durad Balšič v Zetě (Zakladatel zdejší dynastie Balša I. se osamostatnil kol. r. 1360). V Makedonii vládl Vukašinův syn Marko, v roce 1377 se původně bosenský bán Štěpán Tvrtko se prohlásil bosenským králem. K Bosně v této době patřila i dnešní Hercegovina.
Lazar kladl tvrdý odpor Turkům. V roce 1389 se odehrála klíčová bitva na Kosově poli. Sultán Murad byl sice zřejmě těsně před bitvou zavražděn, bitvu však Turci přesto vyhráli. Lazar byl zajat a popraven. Jeho nástupci ještě 70 let vládli jako panovníci závislí na Turcích, v roce 1459 byla země definitivně připojena k Turecku jako pašalík. Turecká nadvláda se udržela až do 19. století.
Od Bosny se v roce 1448 odtrhl Štěpán Vukčič, který se poddal císaři Fridrichovi III., od něhož dostal titul vévoda, německy Herzog, od toho nový název země Hercegovina. Bosnu dobyli Turci v roce 1463, Hercegovinu 1483, později obě země spojili do bosenského pašalíku.
Balšiči v Zetě (Černé Hoře) si udrželi samostatnost až do roku 1499, kdy i oni museli uznat závislost. Ta byla ale velmi volná.

Z vinařské historie

3. září 2012 v 8:57 | milasko |  Historie vína
Při letních toulkách jsem se dostal také do muzea vinařství v podzemí mikulovského zámku. Kromě obřího sudu pro 101 000 hl vína jsem tu narazil na krásné staré lisy i některé zajímavé tabulky k historii vinařství na Moravě, m.j. i se starými názvy některých odrůd. Sudy s označením starých odrůd jsem pak objevil v brněnském podzemí.