Pardubický festival vína 2012

17. září 2012 v 18:11 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
Již 15. ročník velké vinařské akce se jako obvykle konal poslední srpnový víkend v Pardubicích na zámku. Přibližně padesát stánků se nacházelo na nádvoří, ve sklepeních i v prvním patře. Dala se tu ochutnat vína z mnoha zemí, nejvíce bylo pochopitelně domácích, bylo tu ale velmi slušné zastoupení rakouských vín a také pět stánků slovenských vinařství.
Jako obvykle jsem svou návštěvu rozdělil do dvou dnů, aby se mi bílá a červená vína nemíchala. Tradici jsem pouze po předchozích zkušenostech obrátil v tom smyslu, že dříve jsem věnoval první den vždy bílým, kdežto tentokrát jsem začal červenými. Těch je tu, vzhledem k převaze domácích vinařství, vždy o něco méně. Stávalo se mi, že druhý den některá zajímavá už nebyla. Toto pořadí se docela osvědčilo, i když (podle očekávání) druhý den zase chyběla nějaká bílá, ale nebylo to tak masové.
Svou pozornost jsem rozdělil mezi domácí a zahraniční vinařství celkem rovnoměrně. Naše vína mám rád, ale hodně mě zajímaly i některé odrůdy, které se u nás nevyskytují. Z domácích vinařství jsem se hodně podrobně věnoval Vinařství Ludvík Maděřič. To mám už z předchozích ročníků dobře vyzkoušené. Nabízí široký sortiment bílých i červených vín velmi slušné kvality za rozumné ceny. To se ostatně potvrdilo i při soutěžní části festivalu, kdy jejich vína různých odrůd byla dobře bodově ohodnocena. Stejně tradičně jsem nemohl vynechat stánek vinařství LAHOFER, kde byly také všechny koštované vzorky velmi dobré, a bylo vidět, že zákazníci si po ochutnání vína dost často kupují. Z dalších vinařství, kde jsem toho sice už neochutnal tolik, ale odcházel jsem spokojený, bych jmenoval Žerotín Strážnice, Štěpán Maňák a Stanislav Málek.
A co mě zaujalo ze zahraničních vín? Po dobrých zkušenostech z minulých let jsem byl zvědavý na slovenskou produkci. Tady jsem se zaměřil hlavně na u nás neobvyklé odrůdy jako je Dunaj nebo Nitra. Zejména Nitra z produkce Chateau Modra byla opravdu zajímavá. Možná nejvíce času jsem nakonec strávil u stánku s rumunskými víny z vinařství Winne Princess a Recas. Když vidím exotická jména odrůd jako třeba Feteasca neagra nebo Feteasca regala, jsem k neudržení. Musím pochválit, že se mi tu mimořádně věnovali a podařilo se mi přechutnat podstatnou část nabízeného sortimentu červených i bílých vín. Vína měla velmi dobrou úroveň, což dokazují i ocenění z mezinárodních soutěží. Protože jsem tu vypil skutečně velké množství vzorků v poměrně rychlém sledu jen ve stoje u stánku, nestihl jsem si toho k vínům mnoho poznamenat a dodatečně jsem zjistil, že mi některé podstatné podrobnosti v poznámkách chybí, přesto se musím o několika opravdu povedených vínech zmínit. Především to bylo zajímavé cuvée Medvetánc (Mědvědí tanec) z vinařství Recas, vyrobené z odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot a Feteasca neagra, které patřilo k tomu úplně nejlepšímu, co jsem na zámku ochutnal. Z téhož vinařství pak i neobvyklé bílé cuvée Solo Quinta z odrůd Feteasca regala, Muscat Ottonel, Sauvignon a Shiraz.
Ještě snad něco k organizaci a celkovém vyznění festivalu. Vstupné bylo 100,- a v tom byla sklenička, taštička na krk a šest žetonků na ochutnávky. Ty se prodávaly po 5,- a nejběžnější cena jednoho vzorku se pohybovala kolem tří. Místy se člověk bez žetonů obešel, jinde jich musel vysypat podstatně více, což návštěvníci rychle vypozorovali. V průběhu akce byly oficiálně vyhlašovány výsledky soutěže vín, někteří vinaři blíže představovali svá vína, k dobré náladě přispívala i cimbálovka. Oba dny panovalo dost velké vedro, ale alespoň ve sklepeních bylo poměrně dobře. K dispozici bylo více automatů na vypláchnutí skleniček i s pitnou vodou. U stánků bylo i drobné zakousnutí mezi vzorky v podobě chleba a sýrů. Návštěvníků bylo opravdu hodně a předpokládám, že odcházeli spokojení jako já.


A na závěr bych uvedl vína, která se mi hodně líbila. Z červených to byla tato:

Cabernet Sauvignon 2011 pozdní sběr - Rodinné vinařství Košut

Cabernet Sauvignon 2011 pozdní sběr - Ludvík Maděřič

Zweigeltrebe 2011 - Weingut Bohrn, Rakousko

Nitra 2008 akostné značkové - Chateau Modra, Slovensko

4 živly 2008 neskorý zber - Karpatská perla, SlovenskoMezi bílými mě zaujala:

Chardonnay 2011 pozdní sběr - Stanislav Málek

Ryzlink rýnský 2011 VOC - LAHOFER

Sauvignon 2011 pozdní sběr - LAHOFER

Hibernal 2011 pozdní sběr - Žerotín

Rulandské šedé 2011 výběr z hroznů - Ludvík Maděřič


Tento výčet je pochopitelně poplatný tomu, že jsem mohl navštívit jen některé z toho skutečně velkého množství stánků, a i v nich ochutnat jen část nabídky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama