Říjen 2012

Vinařské aktuality - říjen 2012

28. října 2012 v 7:30 | milasko |  Úvahy o víně
Export španělských a moldavských vín

Export španělských vín v letošním roce úspěšně roste. Nejvýrazněji se to projevuje v regionu Estremadura, kde nárůst oproti předchozímu roku představuje 48 % v objemu a neuvěřitelných 70 % v penězích. Velké úspěchy ale zaznamenává většina regionů. Zajímavá je oblast Kantabrie, doposud prakticky neznámá, kde je nárůst ještě mnohem větší, ale zde je třeba vzít v úvahu, že tu začínali téměř od nuly. Naopak jistý pokles znamenala nejslavnější oblast Rioja. Zdejší exportéři ale vyrovnali menší objem vývozu o něco vyššími cenami, takže nakonec přece jen vydělali. Podobný úspěch se ale asi teď nejspíš nebude opakovat, a to vzhledem k výrazně nižší letošní sklizni. (viz)

Velké úspěchy zaznamenali i moldavští obchodníci s vínem. V uplynulém roce se export do zemí Evropské unie zvýšil o 50 %. V roce 2012 zde sklidili celkem 540 tisíc tun hroznů. Bude zde vyrobeno asi 160 milionů litrů vína.
Robot - vinař

Ve Francii vytvořili zajímavého robota. Wall-Ye V.I.N. řeže větve, sbírá údaje o půdě, sestavuje mapu vinice, má přehled o zásobách ve skladu. Pohybuje se na čtyřech kolech, má dvě mechanické ruce a oči mu nahrazuje šest kamer.
Playboy a víno

Společnost Playboy představila svůj nový projekt - Playboy Wine Club. Už v roce 2008 se objevila série vín, na jejichž etiketách byla obálka tohoto časopisu, tehdy se ale Playboy ještě přímo nezabýval jejich prodejem. Členy klubu se nyní mohou stát zájemci bezplatně. Budou jim pak nabízeny speciální kartony vín. Každý karton bude mít nějaké jméno, které bude odpovídat duchu časopisu.
Odrůdy révy odolné vůči chladu

V Moldávii vyšlechtili několik nových odrůd révy, které jsou hodně odolné vůči různým nepříznivým klimatickým vlivům, zejména vůči chladu. Jedná se o Aperen roz, Aperen negru de Grozeşti, Aperen roz basarabean a Aperen alb.

Podobné úspěchy mají i šlechtitelé na Kubani. Jejich nové odrůdy také vynikají velkou odolnosti vůči chladu. Víno z nich vyrobené má prý výborné chuťové vlastnosti, kterými se údajně vyrovná takovým odrůdám jako je Merlot nebo Cabernet Sauvignon a bude se uvádět na trh pod názvem Anticea.
Sibiřské víno

I na Altaji experimentují s vínem. V listopadu by mělo být vyrobeno první víno, které by se na trh mělo dostat v příštím roce v množství asi 1 800 litrů. Réva byla dovezena z Francie z oblasti Franche-Comte. Šlo o Chardonnay a Muscat. Zatím tu mají malou vinici s 8,5 ha, plánují její zvětšení na 20 ha.
(Obě fotografie z deutscheweine.de)

Německá královna vína

64. královnou vína byla v Německu zvolena studentka vinařství Julia Bertram. Jako svůj cíl vyhlásila získat pro německá vína nové přátele. Uchazečky o titul musely kromě krásy a vtipu dokázat i dobré znalosti o víně a vinařství, poznat podle vůně různé odrůdy atd. Do finále postoupilo šest dívek, zastupujících jednotlivé vinařské regiony.

Veltlínské červené rané, Kalterersee Auslese, Malbec, Remajor a další pěkná vína

22. října 2012 v 6:35 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Mimořádně vyrovnaná a přitom povedená série vín z domova i ze zahraničí, která pocházela většinou ze známých vinařství a odrůd, ale našla se i jedna raritka z Itálie.
Sylvánské zelené 2009 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice. Vinařská obec Pasohlávky, viniční trať U Akátového lesa. Průzračnou láhev uzavíral plný korek o délce 44 m s logem vinařství. Víno získalo zlatou medaili na Weinparade Poysdorf. Obsah alkoholu 12 %. Sytá zlatožlutá barva, vyšší viskozita. Středně intenzivní lákavá vůně sladkých hroznů a medu. V těle plné, olejovitá konzistence, v chuti příjemně kořenité. Ač bylo víno suché, přece působilo jemně sladce. Dochuť středně dlouhá. Dostává lepších 7,5 (84) bodů.
Malbec 2009 Reserva, Oak Cask - Trapiche, Mendoza, Argentina. U rezervy mě trochu překvapil korek z drti, ale dále již bylo seznamování s vínem příjemné. Víno zrálo v dubových sudech. Obsah alkoholu 14 %. Hezká temně rubínová barva, vysoká viskozita. Příjemná intenzivnější nasládlá vůně tmavého ovoce, zejména borůvek a černého rybízu. Plné tělo, hezky uhlazené třísloviny. Středně dlouhá dochuť. Toto víno dostává horších 8 (85) bodů.
Rulandské modré 2007 pozdní sběr, barrique - Vinselekt Michlovský Rakvice. Vinařská obec Rakvice, viniční trať Trkmansko. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plný korkem o délce 45 mm. Obsah alkoholu 12,5 %. Světlejší rubínová barva, viskozita střední až vyšší. Méně intenzivní, dosti nevýrazná vůně peckovin. Středně plné tělo, svěží chuť višní a hořkých mandlí. Dochuť delší. Dávám horších 7 (79) bodů.
Kalterersee 2009 Auslese Classico - Südtiroler Weinverband Eppen, Alto Adige (Südtirol) DOC, Itálie. Láhev zaujala etiketou i obsahem. Zajímavé bylo, že zde byla současně použita románská i germánská kategorizace vín, tj. DOC i Auslese (výběr z hroznů). I všechny ostatní popisky byly dvojjazyčné. Jde o to, že tento region je osídlen i německy mluvícím obyvatelstvem a původně patřil k Rakousku. Víno bylo vyrobeno z odrůdy Vernatsch (Schiava). Tmavozelená Bordo láhev byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) o délce 45 mm s logem. Obsah alkoholu 12,5 %. Velmi neobvyklá světlinká hnědorezavá barva, vysoká viskozita. Ještě podivnější byla vůně. Byla zde kůže a hovězí maso. V těle středně plné, v hezky harmonické chuti byla povidla a červený rybíz. Dochuť středně dlouhá. Dávám lepších 7,5 (84) bodů.
Chardonnay 2010 Casillero del Diablo, Reserva - Concha y Toro, Casablanca Valley, Chile. Zelená láhev burgundského typu byla uzavřena plným korkem o délce 45 mm s logem. Obsah alkoholu 13,5 %. Zlatavá barva, vysoká viskozita. Těžká vůně ananasu a sladkých banánů. Plnější tělo, v chuti hodně kořenité. V delší dochuti poněkud rušila výraznější hořčinka. Z této řady "Ďábelského pána statku" jsem pil již Chardonnay ročníku 2008, to se mi ale líbilo více. Tentokrát dávám horších 7 (79) bodů.
Veltlínské červené rané 2010 výběr z hroznů - Sedlecká vína. Vinařská obec Sedlec, viniční trať Zátiší-Hliník. Láhev z průzračného skla byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) o délce 45 mm. Obsah alkoholu 11 %. Hezká zářivá medová barva, vyšší viskozita. Intenzivnější vůně medu, vosku, sladkých malin a cukroví. Plné tělo, lahodná, krásně uhlazená chuť slaďounkých Jablek. Dlouhá dochuť. Víno až překvapivě hřálo v krku, jako by mělo podstatně více alkoholu, než je uvedeno na etiketě. Celkově se mi ale moc líbilo a dávám mu 8 (86) bodů.
Remajor 2008 Denominazione di origine controllata Monferrato - Angelo Rocca & Figli, Itálie. Víno bylo vyrobeno z odrůd Dolcetto, Barbera a Cabernet Sauvignon a pochází z Piemontu. Láhev burgundského typu byla uzavřena skutečně masivním plným korkem o délce 45 mm. Tmavofialová barva, hodně vysoká viskozita. Slabší vůně mi trochu připomínala Studentskou pečeť. Plné tělo, v chuti hořká čokoláda a višně, hezky uhlazené třísloviny. Dochuť dlouhá. Dostalo lepších 7 (81) bodů.
Tato skupinka se docela vydařila, všechna vína byla poměrně pěkná a potěšitelné je, že to nejlepší bylo tentokrát domácí.

Co nového v kauze Lidl, Vašut a francouzská vína

15. října 2012 v 18:35 | milasko |  Úvahy o víně

K předchozímu článku musím přidat ještě jedno doplnění. Když jsem ho psal, nedalo mi to a napsal jsem (9.10.) připomínku i na hotline Lidlu, protože pokračování reklamy na zboží, které nebylo k dostání, mi přišlo nesrozumitelné. Okamžitě mi přišla automatická odpověď, že mi děkují, vše postupují příslušnému oddělení a odpověď dostanu v nejkratším možném termínu. Pak se dost dlouho nic nedělo a už jsem myslel, že další reakce nepřijde, nakonec ale 15.10 odpověď přišla a já ji uvádím celou, protože by to mohlo zajímat i ostatní milovníky vína:

Vážený pane,

je nám velice líto a opravdu nás velice mrzí, že nebyl dostatek vín z naší akční nabídky "francouzská vína".

Tuto akci jsme v tomto rozsahu pro naše zákazníky připravovali poprvé. Předpokládali jsme, že plánovaná množství budou dostačující zájmu zákazníků. Bohužel poptávka a kupní síla se velice liší v jednotlivých regionech republiky a tím i zájem o tyto výrobky.

Zájem našich zákazníků předčil naše očekávání a na některých prodejnách došlo k vyprodání zboží. Bohužel akční zboží již nelze znovu doobjenávat. Vzhledem k velkému ohlasu a zájmu našich zákazníků budeme tuto akci do konce letošního roku ještě jednou opakovat.

Věříme, že plánovaná množství budou již dostačující a všichni naši zákazníci budou spokojeni a vyberou si z naší nabídky.

Do té doby si jistě vyberete z široké nabídky stálého sortimentu, anebo z jiných zajímavých tematických akcí.

Blbá reklama aneb Jak (ne)nakupovat vína v Lidlu

10. října 2012 v 17:23 | milasko |  Úvahy o víně

Herce Marka Vašuta mám celkem rád, je to výrazná osobnost. Ani se nedivím, že byl osloven pro reklamu na velkou reklamní akci pro Lidl. Už pár dní mě jeho sugestivní tvář a hlas přesvědčují v televizi, rozhlase, na internetu a různých plakátech, abych si zašel koupit exklusivní francouzská vína, která herec poznal na svých cestách po Francii. K celé akci vydal Lidl dokonce dva propagační materiály, oba na pěkném papíře a s dost podrobným popisem (I když nevím, do jaké míry mám třeba věřit výrazným tříslovinám v závěru u bílých vín ze Sauternes.). Ani to ale nemohlo být zadarmo. Až potud nic proti tomu. Nemám žádný důvod pochybovat o Vašutových znalostech francouzských vín, nabídka je navíc poměrně velká. Vedle červených tu je i dost zajímavých bílých, která přece jen v našich obchodech nebývají z této země nabízena tak často. Prospekty jsem si prohlédl a hned první den akce brzy odpoledne jsem vyrazil do pardubického Lidlu. Vím, že v tomto obchodě je poměrně běžné, že akční zboží chybí často už první den, tentokrát jsem si ale přece jen myslel, že při tak rozsáhlé a jistě i nákladné kampani bude zboží jistě dost. Tím spíše, že celá akce má trvat od 8. až do 14.10. Jaké bylo mé překvapení, když ta vína, která jsem si předem podle prospektů vybral, už nebyla. A nejen ta. Celý regál byl už důkladně probraný. Prodavač mi potvrdil, že je to vyprodané a žádná další dodávka už nebude. Docela mi poklesla čelist. Dorazili mě ale až druhý den. Ráno pustím rádio - Vašut. Přijdu do práce, pustím rádio - Vašut. To si dělají srandu nejen ze zákazníků, ale vlastně sami ze sebe. Proč ta reklama stále běží, když není z čeho vybírat? Proč ani tentokrát nejsou schopni dodat zboží dostatek? To už jsou sami proti sobě. Ale asi mají dost zbytečných peněz.

Vína v Lidlu kupuji dost vzácně, čas od času ale ano, protože se tam někdy objeví takové zvláštnůstky. Teď jsem ale na nějaký čas určitě vyléčen.

Ochutnávka na lodi Arnošt z Pardubic

6. října 2012 v 8:33 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
Ochutnávka, která se konala koncem září na lodi Arnošt z Pardubic, nabízela spojení několika příjemných zážitků. Projížďka po Labi byla doplněna ochutnávkou vín a poslechem písní countryové kapely Medvědi. Samotná cesta je zajímavá průjezdem zdymadlem a také romantickým pohledem do okolí řeky, zejména na hrad Kunětická hora. Vlastní ochutnávku vedl pardubický sommeliér pan Nimmertondl. Mohli jsme ochutnat celkem šest vzorků ze tří vinařství, tři bílé a tři červené. Času na vychutnání bylo vždy dost, mezi jednotlivými vzorky hrála kapela. Na závěr bylo také dost prostoru na dotazy hostů. Ochutnávka byla zaměřena na rulandy, a to šedé a modré. Vzhledem k tomu, že osvětlení bylo spíše intimní, je třeba mnou uváděnou barvu koštovaných vzorků brát trochu s rezervou.
Rulandské šedé 2010 pozdní sběr - Metroflora Milotice. Vinařská obec Dambořice, viniční trať Dlouhé Hony. Obsah alkoholu 12 %, 2,9 g zbytkového cukru, 27?7 g bezcukerného extraktu. Světlejší zlatavá barva, viskozita spíše nižší. Výraznější svěží vůně pomerančů a grepu. V těle středně plné, lehce olejovité, v chuti lehce grepově nahořklé s výraznějšími kyselinkami. Středně dlouhá dochuť. Dostává horších 7 (79) bodů.
Rulandské šedé 2011 pozdní sběr - Karel Průša. Vinařství Na Soutoku. Obsah alkoholu 12,5 %. Sytější zlatavá barva, vysoká viskozita. Méně intenzivní, obtížně zařaditelná nasládlá lipově medová vůně. Plné tělo, v hodně kořenité chuti byla opět jemná hořčinka spolu s lehkou nasládlostí. Dochuť delší. Dávám 7 (80) bodů.
Rulandské šedé 2011 výběr z hroznů - Víno Botur Strážnice. Obsah alkoholu 13,5 %. Zlatavá barva, vysoká viskozita. Nepříliš intenzivní ale hodně kořenitá nasládlá vůně. Plné tělo, těžší sladké víno s trochu výraznějším alkoholem v chuti. Dlouhá dochuť. Dávám lepších 7 (81) bodů.
Rulandské modré 2010 pozdní sběr, barrique - Metroflora Milotice. Vinařská obec Milotice, viniční trať Šidleny. Obsah alkoholu 11,5 %, bezcukerný extrakt 27 g. Barva na pomezí rubínu a granátu, viskozita nižší až střední. Výraznější těžší trochu zakouřená vůně višní, dřeva a uzeného masa. Plnější tělo, trochu výraznější třísloviny ale jinak vcelku harmonické. Dochuť středně dlouhá. Toto víno se mi líbilo z celé ochutnávky nejvíce a ocenil jsem ho 7,5 (83) bodů.
Rulandské modré 2010 pozdní sběr - Víno Botur Strážnice. Obsah alkoholu 13 %. Rubínová barva s cihlovými menisky, vysoká viskozita. Nepříliš intenzivní těžší vůně třešní. Plné tělo, trochu méně harmonické, s výraznými tříslovinami. Dochuť delší. Dostalo 6,5 (77) bodu.
Rulandské modré 2011 pozdní sběr - Karel Průša. Vinařství Na Soutoku. Obsah alkoholu 11 %. Světlejší rubínová barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní svěží vůně višní a smetany. Lehčí víno jemné chuti se středně dlouhou dochutí. Dal jsem mu 7 (80) bodů.

Vína měla až překvapivě vyrovnanou úroveň. Žádné mě sice neoslnilo, ale všechna byla slušně pitelná. Trochu jsem si všiml i etiket a korků. Nejvíce informací o vínech přinášely etikety Metroflory, nejkvalitnější korky byly použity u vín Karla Průši. Celkově se jednalo o velmi příjemnou akci s romantickým nádechem.