Chorvát, Elbling, Veritas a další méně obvyklé odrůdy

23. listopadu 2012 v 10:11 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
V listopadu se mi sešlo mimo jiné i několik vín z ne zcela běžných odrůd. Některá se líbila hodně, jinde jsem už tak nadšený nebyl. Dva vzorky pocházely ze šlechtitelské stanice Ampelos. A jak to tedy vypadalo konkrétně?

Chorvát 2010 moravské zemské víno - Vinařství Mezi sklepy Čejkovice. O této hybridní odrůdě-neodrůdě se docela dost diskutuje. Není zapsaná ve státní odrůdové knize. V Evropě se rozšířila jako určitá forma náhrady za révu zničenou révokazem. Přesto, že oficiálně uznaná není, má své příznivce, hlavně pro výraznou vůni lesních jahod. Průzračná láhev typu Bordo byla uzavřena korkem dlouhým 45 mm. Obsah alkoholu 12 %. Hezká zlatožlutá barva, typická intenzivní vůně lesních jahod. Tělo plnější, v chuti opět jahody a ananas. Dochuť delší. Dal jsem mu 7 (80) bodů.
Cabernet Franc 2008 - DHC (Ditrictus Hungarie Controllatus) Villány, Classicus - Szende Gábor, Villány, Maďarsko. Tuto odrůdu sice mezi neobvyklé zařadit nemůžu, patří k mezinárodně uznávaným, přesto na ní spíše narazíme v kupážích. Takto si s ní poradili ve špičkovém regionu červených vín na jihu Maďarska. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem o délce 45 mm. Obsah alkoholu 13 %. Víno zrálo 18 měsíců v dubových sudech. Tmavofialová barva, velmi vysoká viskozita. Intenzivnější velmi příjemná vůně tmavého ovoce, koření a hořké čokolády. Plnější tělo, hezky uhlazené třísloviny. V chuti tmavé třešně. Dochuť středně dlouhá. Dostává 8 (86) bodů.
Cabernet Sauvignon rosé 2011 pozdní sběr - Vinium Velké Pavlovice, řada Exclusive. Vinařská obec Velké Pavlovice, viniční trať Trkmanská. Láhev z průzračného skla byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) o délce 45 mm. Obsah alkoholu 11,5 %. Meruňková barva, viskozita střední. Neznatelná vůně, snad náznak sladkých malin. Na růžové víno až překvapivě plné, chuť vcelku uhlazená. V kratší dochuti zřetelná hořčinka. Dostává 5,5 (70) bodů.
Elbling 2009 Moselle Luxembourgoise Appellation Controlée - Laurent § Rita Kox, Remich, Lucembursko. Pro mě dvojitá rarita. Lucemburská vína neznám a odrůdu Elbling jsem zatím také ještě nepil. Jedná se o jednu z nejstarších evropských odrůd, která se pěstuje hlavně kolem Mosely. Vyznačuje se výraznými kyselinami. Zelená alsaská flétna byla uzavřena korkem z drti o délce 45 mm. Obsah alkoholu 10,5 %. Zářivá zlatavá barva, vysoká viskozita. Velmi slabá nejasná ovocná vůně, v těle středně plné. V chuti citrusy a opravdu velmi výrazné kyseliny. Dochuť kratší. Toto první seznámení mě tedy moc neokouzlilo a dávám jen 5,5 (70) bodů.
Alibernet 2009 jakostní odrůdové - Ampelos. Šlechtitelská stanice vinařská Znojmo. Vinařská obec Vrbovec, viniční trať Nad sklepy.Tak tuto odrůdu jako málo známou označit nemohu, obzvlášť rozšířená ale u nás přece jen není, takže i toto víno docela zapadá do souboru. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) o délce 45 mm. Obsah alkoholu 12,5 %, Cukernatost při sběru 19,6 °NM, 27,1 g bezcukerného extraktu, 2,3 g zbytkového cukru a 5,3 g kyselin, Velmi pěkná tmavofialová barva, vysoká viskozita. Zajímavá široká vůně střední intenzity. Dalo se tu najít sladké pečivo, tmavé ovoce ale i uzené maso. Plné tělo, velmi šťavnaté, sametová chuť ostružin s pikantním kyselinkou a hezky uhlazenými tříslovinami. Středně dlouhá dochuť. Víno dostává 7,5 (83) bodů.
Veritas 2010 výběr z bobulí - Ampelos. Šlechtitelská stanice vinařská Znojmo.Vinařská obec Vrbovec, viniční trať Nad sklepy. Průzračná láhev o obsahu 0,5 l byla uzavřena plným korkem o délce 45 mm s výraznými krystalickými usazeninami. Obsah alkoholu 13,5 %. Cukernatost při sběru 27,6 °NM, 38,8 g bezcukerného extraktu, 8,9 g kyselin a 26,2 g zbytkového cukru. Veritas je poměrně nová odrůda vyšlechtěná právě ve Vrbovci z Bouvierova hroznu a Ryzlinku červeného. Zářivá sytější zlatá barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní vůně sladkých jablek, ananasu a náznak medu. Plné tělo, velmi příjemná, až překvapivě pikantní ovocná chuť, delší dochuť. Dávám lepších 7,5 (84) bodů.

Pomyslný vavřínový věnec putuje tentokrát do Maďarska, obě vína z Ampelosu byla ale také velmi pěkná a mohl jsem si jejich prostřednictvím připomenout příjemnou návštěvu jejich prodejního sklípku ve Vrbovci letos na jaře, kde jsem si obě lahvičky vybral.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Milan Milan | E-mail | Web | 25. listopadu 2012 v 18:55 | Reagovat

Ahoj Mílo! Hned bych si nějaké dobré vínečko dal, v léčebně to máme jako u suchánků. Škoda, že to nestihnu domů ani na Vánoce, proleženina se mi hojí velmi pomalu. Měj se moc krásně a dávej na sebe pozor! Milan

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama