Leden 2013

Vinařské aktuality – leden 2013

30. ledna 2013 v 9:52 | milasko
Rekordní růst exportu vína z JAR
V roce 2012 vyvezla JAR 417 milionů litrů vína, což je dosavadní rekord. Oproti roku 2011 to znamená nárůst o 17 %. Úspěch umožnila také nízká úroda v Evropě, Latinské Americe, Austrálii i na Novém Zélandu. V tomto roce je v JAR očekávána rekordní úroda - kolem 1,4 milionu tun hroznů. Export by tedy mohl být opět úspěšný.
Čínský vinařský trh - prognózy
Podle expertů by v roce 2013 měly být na čínském vinařském trhu klíčové zejména dva trendy. Jednak by měl výrazně růst prodej vína přes internet. Některé velké obchodní firmy se už soustřeďují pouze na tento typ prodeje. Druhým klíčovým faktorem by měl být boj proti nekvalitním napodobitelům známých vinařských značek. Tento podvod je v Číně velmi rozšířený. Aby mohl být potlačen, budou muset spolupracovat státní orgány i soukromé firmy.
K dalším očekávaným tendencím by měla být změna struktury importu. Bohatí Číňané zatím chtějí především vína z Bordeaux, která jsou ale právě proto nejčastěji falšována. Prodejci budou věnovat také větší pozornost menším městům. Zatím se totiž obchod s vínem soustřeďoval fakticky jen do malého počtu největších měst, kdežto ostatní byla stranou zájmu. Zahraniční vína se tak zatím dostávala jen k velmi malé části populace - asi 20 milionům. Předpoklady jsou, že ale brzy už by je mohlo nakupovat asi 80 milionů. Obchodně zajímavý by také měl být prodej vína v balení menším než 0,75 l. Mladí Číňané jsou totiž zatím při nakupování vína poněkud opatrní, a pokud se rozhodnou ho koupit, chtějí menší objem
Červené víno pro zdraví
Izraelští vědci z univerzity v Jeruzalémě zkoumali vliv červeného vína na snižování nebezpečí srdečně-cévních onemocnění. Prokázali, že sklenka červeného skutečně omezuje negativní vlivy konzumace tučné stravy.
Nejlepší Kagor
Sladké moldavské víno Kagor je oblíbené u nás, mají ho ale rádi i Rusové. Ruští experti posuzovali produkci různých výrobců. Jako nejlepší ohodnotili Kagor Blagověst od firmy Dionis Club, vyráběný z odrůdy Cabernet Sauvignon. Roční produkce Kagoru této firmy je asi 1,5 milionu lahví, které exportuje do Ruska, Polska, USA, Německa a dalších zemí.
Více informací o Kagoru viz

Historie Zlaté hordy. 4. Nástup islámu a období zmatků

25. ledna 2013 v 9:21 | milasko |  Mongolové
Po smrti Berkeho se v roce 1266 vládcem Zlaté hordy stal Batuuv vnuk Mengu-Timur. Ten jako první vystupuje jako suverénní vládce. Používá titul velký chán, razí mince s vlastním portrétem a jarlyky podřízeným knížatům vydává také svým jménem. I on přijal islám. Za jeho vlády je uděleno povolení janovským kupcům usadit se na Krymu v Jaffě. Vojensky podporuje haličského knížete proti Litvě. Ruská pravoslavná církev dostala jarlyk, osvobozující ji od daní. Pořádá nájezdy do Polska, Byzance, na Kavkaz a do Litvy. Začíná vzrůstat význam vojevůdce Nogaje, který se stal polosamostatným vládcem v západní části říše. Ten později pomohl dostat se na trůn synovi Mengu-Timura Tochtovi. Za to dostal vládu na Krymem. Tochta na základě stížnosti skupiny ruských knížat na velikého knížete uskutečnil v roce 1293 tažení do severovýchodní části Rusi, při němž byla vypleněna města Vladimír, Pěrejaslavl, Murom a další. Chán se snaží posílit centrální vládu, což nakonec vedlo k válce s Nogajem, kterého nakonec porazil. Obnovil spojenectví s egyptskými mamlúky.
Až do počátku 14. století bylo náboženské vyznání soukromou záležitostí obyvatel říše. Vladaři svou víru poddaným nevnucovali a v zemi fungovala řada různých náboženství. To vše se zásadně změnilo po nástupu Uzbeka (1313-1341). Ten po uchopení moci prohlásil islám za oficiální státní ideologii. To vyvolalo velký odpor mezi částí aristokracie. Následovaly masové popravy, které se nezastavily ani před členy vládnoucí dynastie. Údajně bylo popraveno až 120 Čingisovců. Hlavním městem za něj byl Saraj al-Džedid (Nový palác). Svou dceru dal za manželku moskevskému knížeti Jurijovi. Ten válčil proti knížeti tverskému. Přitom se chánova dcera dostala do zajetí kde zemřela. Za to byl tverský kníže popraven. Spory ale pokračovaly i za nástupců obou knížat. Uzbek poskytl moskevskému knížeti Ivanu I. Kalitovi 50 tisíc vojáků a roku 1327 bylo tverské knížectví zpustošeno. Ivan získal jarlyk na titul velikého knížete. Pomáhal potom Uzbekovi i při tažení proti smolenskému knížeti, který odmítal platit daně. Toto období bývá podle některých označováno jako mocenský vrchol Hordy, i když zdaleka ne ve všem byl chán úspěšný. V roce 1323 obsadil litevský kníže Gediminas Kyjev. Uzbek se také marně snažil zabránit polským snahám o připojení Haliče V roce 1337 byla ale jeho armáda poražena králem Kazimírem III. v bitvě na řece Visle. Nepříliš úspěšné byly i jeho války s ílchány na Kavkaze. Větší míru nezávislosti také projevují vládcové Bílé hordy, kteří začínají používat titul chán. Uzbek si za manželku si vzal byzantskou princeznu, udržoval také diplomatické kontakty s mnoha zeměmi Evropy. Za jeho syna Džanibeka pokračuje důsledné prosazování islámu, budují se nové mešity. V roce 1357 se podařilo podrobit Ázerbájdžán. V témže roce byl pravděpodobně zavražděn na pokyn syna Berdibeka. Ten také vzápětí nechal povraždit všechny příbuzné z Batuova rodu, kteří by mohli pro něho představovat konkurenci. Povolil benátským kupcům usadit se v Azově. Potvrdil pravoslavné církvi osvobození od daní. Za jeho vlády vzrůstá moc vojevůdce beklerbega Mamaje. Už v roce 1359 byl chán zavražděn, což se stalo počátkem období dlouhých vnitřních bojů a úpadku říše.
Dochází k velmi rychlému střídání chánů (do roku 1380 jich bylo 25!), kteří jsou obvykle zavražděni některým konkurentem, do bojů o trůn začínají zasahovat další Čingisovci z rodu Džočiho, kteří ale nebyli potomky Batua (např. Šibanovci z Modré hordy). Vedle toho se objevují i samozvanci, kteří sice o sobě tvrdí, že k Batuovu rodu patří, jednalo se ale pravděpodobně o podvodníky. Velký vliv si na západě říše udržuje i Mamaj, který však k vládnoucí dynastii určitě nepatřil, tudíž si nárok na pozici chána nemohl dělat. Místo toho pomáhal dosadit některé Čingisovce, kteří byli spíše jeho loutkami. Občas vládli i dva chánové současně. Oslabení využil litevský velkokníže Algirdas, který definitivně ovládl celé Podněpří s velkými městy jako Kyjev, Černigov nebo Brjansk.

Morio-Muskat, Feteasca neagra a další vína z přelomu roku

19. ledna 2013 v 9:15 | milasko
Na přelomu roku jsem doma ochutnal sedm poměrně pěkných vín ze šesti zemí, domácí bylo tentokrát jen jedno.
Morio-Muskat 2010 Qualitätswein - Weingut Werner Anselmann Edesheim, Falz, SRN. Tmavozelená alsaská flétna byla uzavřena plným korkem délky 45 mm. Obsah alkoholu 10,5 %. Pro mě zatím neznámá odrůda je německého původu, vznikla křížením Sylvánského zeleného a Rulandského bílého a název má podle šlechtitele, který se jmenoval Peter Morio. Zářivá pampeliškově žlutá barva, viskozita střední. Slabší ale příjemná vůně kandovaného ovoce, medu a oříšků. Velmi plné víno s lahodnou kořenitou chutí a harmonickým poměrem mezi cukry a kyselinami. Středně dlouhá dochuť. Dávám 8 (86) bodů.
Cabernet Sauvignon 2008 DHC (Districtus Hungaricus Controllatus) Villány - Wunderlich, Villány, Maďarsko. Zelená láhev typu Bordolesse byla uzavřena plným korkem délky 45 mm. Obsah alkoholu 14 %. Tmavá granátová barva, velmi vysoká viskozita. Středně intenzivní těžká vůně, která mi trochu připomínala sladká vína Kagor, i když toto bylo zcela suché. Byl tu černý rybíz, višně, čokoláda a kouř. Plnější tělo, v chuti višně v čokoládě, hodně zakouřené, trochu hrubší výraznější třísloviny. Ve středně dlouhé dochuti lehce natrpklé. Dostalo 7,5 (83) bodů.
Cabernet Sauvignon 2009 Bin 45 - Lindemans, South East Australia. Zelená láhev byla uzavřena šroubovacím uzávěrem. Barva tmavého rubínu, viskozita vysoká. Pro odrůdu typická středně intenzivní vůně černého rybízu. Plnější tělo. Příjemná chuť černého rybízu s lehkými tóny malin, hezky uhlazené třísloviny. Středně dlouhá dochuť. Lepších 7 (81) bodů.
Merlot 2009 - Penfolds Rawson´s Retreat, South East Australia. Obsah alkoholu 13,5 %. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plastovou zátkou. Velmi tmavá rubínová barva, vyšší viskozita. Slabší vůně tmavých višní, plné tělo. Višně byly zřetelné i v chuti, která ale působila trochu mdle. Dochuť delší. Dostává 7 (80) bodů.
Svatovavřinecké 2009 pozdní sběr, Chateau Valtice - Vinné sklepy Valtice. Vinařská obec Valtice, viniční trať Za Humny. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) dlouhým 45 mm. Obsah alkoholu 11,5 %. Tmavá granátová barva, viskozita střední. Těžší vůně tmavého ovoce a švestkových povidel. V těle plnější, hezky uhlazená harmonická pikantní chuť, dochuť delší. Dávám 7,5 (83) bodů.
Rizling rýnsky 2009 výber z hrozna DSC (District of Slovakia Controllatus) - Víno Pavelka Pezinok. Malokarpatská vinohradnická oblasť, rajón Pezinok, hora Krížna II. Víno z prestižního slovenského vinařství, které je spíše známé jako Vinohradnictvo Pavelka & Sobolič, ale na lahvi se to neuvádí. Bylo v zelené Bordo láhvi a uzavřené plastovou zátkou. Zlatožlutá barva, poměrně zřetelné perlení ve vzhledu, viskozita střední. Těžká intenzivnější sladká vůně medu, ananasu, náznak botrytidy. Středně plné tělo. Víno bylo suché, ale naslepo bych to netipoval, bylo zajímavě hořkosladké. Ani odrůdu bych nepoznal, odhadoval bych Chardonnnay, přesto bylo poměrně pěkné. Dostalo lepších 7,5 (84) bodů.
Feteasca neagra 2010 DOC-CMD (Vin cu decumire controlata - cules la maturitate deplina, odpovídá asi našemu kabinetu) - Casa de Vinuri Husi, Rumunsko. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem z drti. U nás méně známá modrá rumunská odrůda, která ale umí dávat i velmi kvalitní vína. Obsah alkoholu 12 %. Světlejší rybízová barva, viskozita vyšší. Méně intenzivní vůně červeného rybízu. Středně plné tělo, v chuti poměrně harmonické, byly tu maliny a švestky. Pouze v dochuti poněkud vystupoval alkohol. Ocenil jsem lepšími 6,5 (78) body.
Nejlépe jsem tedy pochodil u osvědčeného německého vinařství Anselmann, byť u (pro mě) zcela neznámé odrůdy. Ta byla v minulém století v Německu velmi oblíbená, ale nyní z vinic postupně mizí. Nezklamal ani Vavřinec z Valtic a také slovenský ryzlink byl zajímavý

Top 10 vín 2012

13. ledna 2013 v 7:03 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Na konci každého roku si udělám takovou soukromou Top desítku toho nejlepšího, co mě ve vinném světě potkalo. A to hned dvakrát - v červených i bílých vínech. Tentokrát to vypadalo takto:

Bílá vína

Siegerrebe 2009 Spätlese - Weingut Werner Anselmann, Edesheim, Pfalz, SRN

Ryzlink vlašský 2009 pozdní sběr. Traditional line - Mikrosvín Mikulov. Viniční trať Železná

Ryzlink vlašský 2000 výběr z bobulí. Traditional line - Mikrosvín Mikulov. Viniční trať Zimní vrch

Ryzlink rýnský 2008 pozdní sběr - Tanzberg Mikulov . Viniční trať Slunečná

Riesling 2009 "S" Feinherb - Weingut Bernhard Prass. Bacharacher Wolfshöhle. Bacharach, Mittelrhein, SRN

Veltlínské červené rané 2010 výběr z hroznů - Sedlecká vína. Vinařská obec Sedlec, viniční trať Zátiší-Hliník

Ryzlink vlašský 2011 pozdní sběr. Řada Terroir - Vinařství Volařík. Vinařská obec Perná, viniční trať Železná

Ryzlink rýnský 2011 pozdní sběr. Řada Terroir - Vinařství Volařík. Vinařská obec Perná, viniční trať Purmice

Morio-Muskat 2010 Qualitätswein - Weingut Werner Anselmann, Edesheim, Pfalz, SRN

Ryzlink rýnský 2011 VOC - Lahofer


Červená vína

Saxa loquuntur. Dos. 2007 Denominacion de Origen Calificada Rioja - Carmelo Ortega, Španělsko

Vino Nobile di Montepulciano 2008 Denominazione di Origine Controllata e Garantita - Gaggiano Poggibonsi, Itálie. -8

Petit Merle 2008 akostné značkové víno - Elesko. Vinohradnická oblast Malokarpatská, vinohradnický rajón Dolanský, vinohradnická obec Vištuk, Slovensko

Malbec 2009 Reserva, Oak Cask - Trapiche, Mendoza, Argentina

Kalterersee 2009 Auslese Classico - Südtiroler Weinverband Eppen, Alto Adige (Südtirol) DOC, Itálie

Cabernet Franc 2008 - DHC (Ditrictus Hungarie Controllatus) Villány, Classicus - Szende Gábor, Villány, Maďarsko

Rulandské modré 2010 pozdní sběr, barrique - Metroflora Milotice. Vinařská obec Milotice, viniční trať Šidleny

Cabernet Sauvignon 2011 pozdní sběr - Rodinné vinařství Košut

Nitra 2008 akostné značkové - Chateau Modra, Slovensko

Alibernet 2009 jakostní odrůdové - Ampelos. Šlechtitelská stanice vinařská Znojmo. Vinařská obec Vrbovec, viniční trať Nad sklepy


Všechna uvedená vína byla pěkná, nejsou seřazena v nějakém pořadí. Jako vždy jsem měl podstatně více kandidátů u bílých.

Historie Zlaté hordy. 3. Berke

7. ledna 2013 v 6:37 | milasko |  Mongolové
V roce 1257 se vlády otevřeně uchopil Berke. Ten byl prvním vládcem Zlaté hordy, který se hlásil k islámu, což mělo pro něho mnohé výhody. Dařilo se mu získávat do svých služeb muslimské odborníky z jiných zemí, velkou oporu měl také v kupcích z povolžských měst. Jeho vláda je obdobím velkého rozvoje řemesel, obchodu, velkolepé výstavby měst, v nichž vnikají také mešity. Hlavním městem bylo Saraj-Berke na Volze, důležitou roli hrál i Bulgar.

Berke musel řešit hned na počátku vlády závažné problémy ve vztazích se svými sousedy. Komplikovaná situace se vyvinula na západě. Kníže Daniel Haličský velmi intenzivně usiloval o získání nezávislosti. V 50. letech odrazil dva mongolské nájezdy. V roce 1258 přijal od papeže královskou korunu a chtěl stát v čele velké výpravy proti Tatarům. Ti tomu předešli vlastním tažením. Velel mu schopný vojevůdce Burundaj. Ten nejprve velmi obratně využil sporů mezi Danielem a litevským knížetem Mendogem a získal podporu haličských vojsk k tažení na Litvu, které bylo úspěšné a zemi hodně zpustošilo. V roce 1259 pak Burundaj zaútočil nejprve do Polska a pak se obrátil do Haliče. Daniel uprchl do Uher, Mongolové zničili opevnění významných haličských center jako byl například Lvov. Daniel se později vrátil, slíbil Berkemu vazalskou poslušnost a vláda mu byla navrácena.
Ještě komplikovanější byla situace na jihu. Zde se prudce zhoršily vztahy s íránskými Mongoly, jimž vládl ílchán Hülegü. Důvodů bylo více. Ty oficiální vycházely z toho, že Berke se hlásil k islámu a proto kritizoval likvidaci vlády bagdádských kalifů ílchánem. Toho se ale účastnily i Berkeho oddíly ze Zlaté hordy (viz níže). Takže to byla spíše záminka. Vážnější byl spor o území, o které měly obě říše zájem - Ázerbájdžán. Spory ale úzce souvisely i s celkovou krizí mongolského impéria na počátku 60. let 13. století.

Když zemřel velký chán Möngke, začaly boje o trůn mezi jeho dvěma bratry Chubilajem a Arik-bukou. Berke podporoval Arik-buku, Hülegü Chubilaje. Protože ale oběma ve skutečnosti šlo o získání co největší míry nezávislosti, fakticky se do konfliktu příliš nezapojili. Situace ale obratně využil potomek Čagataje Alguj k obnovení středoasijského ulusu. Ten v roce 1262 porazil Arik-buku a od ulusu Džočiho získal bohatý Chórezm.
Právě v tomto roce začaly otevřené boje mezi Zlatou hordou a říší ílchánů. Poslední kapkou, která vztahy definitivně pokazila, bylo spojenectví Hordy s egyptskými mamlúky. Jak k tomu došlo? Ke konci vlády Möngkeho poslal Berke na rozkaz velkého chána Hülegümu na pomoc při tažení na Blízký východ tři tumeny. Ty se podílely i na dobývání Bagdádu. Berke za to ale chtěl jako podíl na kořisti Ázerbájdžán. Když ho nedostal, začaly spory a Hülegü nechal odstranit všechny tři velitele tumenů. Berke dal svým vojákům pokyn, ať se uchýlí do Egypta. Zdejší sultán Bajbars je vřele uvítal. Měl k tomu řadu pádných důvody. Hledal spojence proti říši ílchánů, Berke byl také muslim a vojáci ze Zlaté hordy byli z velké části Polovci (Kypčakové). Stejného původu byla i většina mamlúků, kteří se do Egypta dostali jako otroci a vytvořili zde zvláštní armádu, která se nakonec zmocnila vlády. Už v roce 1262 dorazilo k Berkemu egyptské poselstvo, které byla také skvěle přijato.

V roce 1262 vpadlo do říše ílchánů přes Kavkaz Berkeho vojsko. Nejprve se střetly oba předvoje a vítězství si odnesl Berkeho vojevůdce Nogaj. Když dorazily hlavní íránské síly, musel zase Nogaj rychle utíkat a nepřítel ho pronásledoval na sever. Mezitím ale dorazily i hlavní síly Hordy a u řeky Těrek došlo v roce 1263 k velké bitvě, v níž Berke sice zvítězil, ale za cenu velkých ztrát. Údajně naříkal nad tím, že tolik Mongolů zahynuly meči Mongolů. Následovaly represálie, kdy v obou zemích byli vyvražděni nepřátelští kupci.
V roce 1265 zaútočila Horda společně s Bulhary na Byzanc, která v té době usilovala o spojenectví s ílchány. Byla popleněna Thrákie. Byzantská princezna Marie se v témže roce stala manželkou nového ílchána Abagy.
V letech 1265-1266 došlo znovu k bojům o Ázerbájdžán, které měly velmi podobný průběh, jako ty předchozí. Během tažení ale Berke zemřel a jeho armáda poté ustoupila.