Chateau Jourdan, Fitou Mont Tauch Réserve a další vína z počátku roku

21. února 2013 v 6:40 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Na počátku roku jsem narazil většinou na vína lepšího průměru z různých konců světa, bílá, červená i rosé. Tři byla domácí, dvě francouzská a po jednom z Austrálie a Argentiny.
Pálava 2010 pozdní sběr - Vinařství Bronislav Vajbar Rakvice. Vinařská obec Rakvice, viniční trať Trkmansko. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plastovou zátkou. Víno dostalo zlatou medaili na Weinparade Poysdorf a stříbrnou na vinařských Litoměřicích. Obsah alkoholu 12,5 %. Sytější zlatožlutá barva, vyšší viskozita, ve vzhledu perlení. Velmi lákavá středně intenzivní vůně medu a růží. Plnější tělo, velmi uhlazená svěží chuť, víno lehce klouzalo do krku a vybízelo k dalšímu doušku. V kratší až střední dochuti příjemně natrpkle pikantní. Hodnotím horšími 8 (85) body.
Chateau Jourdan 2006 Appellation Premiéres Cotes de Bordeaux Controlée, Rions, Francie. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem o délce 45 mm. Víno zrálo 12 měsíců v dubovém sudu. Získalo stříbrnou medaili na Concours des Grandes Vins de France. Jedná se o cuvée Cabernetu Franc, Cabernetu Sauvignon a Merlotu. Obsah alkoholu 13 %. Tmavofialová barva s mahagonovými menisky, vyšší viskozita. Jemná, velmi příjemně působící vůně ostružin s nádechem vanilky. Středně plné tělo. V chuti třešňový kompot a borůvky, trochu výraznější třísloviny. V dochuti hedvábné i pikantní zároveň, mohlo být ale delší. Ohodnotil jsem 7,5 (83) body.
Petit Verdot Rosé - Australian Bush, South East Australia. Ročník jsem na láhvi neobjevil, ale jednalo se zřejmě o poměrně mladé víno. Láhev z průzračného skla byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 13 %. Na rosé dost netypická purpurová barva, vyšší viskozita. Intenzivnější vůně růží a proslazených jahod. Středně plné tělo. Chuť poměrně uhlazená, ale nepříliš zajímavá. Dochuť kratší. Dal jsem 6 (74) bodů.
Fitou Mont Tauch Réserve 2010 AOC Fitou, Caves du Mont Tauch, Tuchan, Francie. Zajímavá atypická zelená láhev a vytlačeným znakem byla uzavřena plastovou zátkou. Víno získalo zlatou medaili na Berliner Wein Trophy. Bylo vyrobeno z odrůdy Carignan. Obsah alkoholu 13,5 %. Velmi tmavá rubínová barva, vyšší viskozita. Slabá nasládlá vůně višní a černého rybízu. V těle dosti plné, hezky uhlazené třísloviny, šťavnatá chuť višní. Příjemná delší dochuť. Dostává horších 7,5 (82) bodů.
Sylvánské zelené 2009 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice. Vinařská obec Pasohlávky, viniční trať U Akátového lesa. Průzračná láhev Bordolesse, masivní plný korek o délce 45 mm. Obsah alkoholu 12 %. Zářivá zlatavá barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní vůně sladkých hroznů a medu. Plnější tělo, kořenité, v chuti pampeliškový med. Hezky uhlazená delší dochuť. Dostává lepších 7,5 (84) bodů.
Veltlínské zelené 2010 kabinet - Vinařství Čech Tvrdonice. Vinařská obec Týnec, viniční trať Vinohrady. Víno dostalo stříbrnou medaili na Weinparade Poysforf. Zelená láhev typu Bordolesse byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) o délce 45 mm. Zlatavá barva, viskozita vysoká. Středně intenzivní spíše bylinná vůně, trochu připomínající slámu. Plnější tělo, trochu trpčí chuť grepů,. Středně dlouhá dochuť. Dávám lepších 6,5 (78) bodů.
Merlot 2010 Michel Torino. Coleccion - Bodega El Esteco Cafayete-Salta, Colchagua Valley, Argentina. Vinice se nacházejí ve výšce 1 700 m nad mořem. Teplé dny, chladné noci a nízká vlhkost vzduchu zde napomáhají dobrému vyzrávání hroznů. Hnojiva a chemikálie se používají jen minimálně. Zelená láhev typu Top Bordo byla uzavřena plastovou zátkou. Tmavofialová barva, velmi vysoká viskozita. Středně intenzivní vůně třešní, ostružin, dřeva a koření. V těle středně plné, kořenitá chuť třešní, sladké třísloviny. Dochuť delší. Hodnotím horšími 7,5 (82) body.

Všechna vína se dala pít, ale nakonec jsem se nejlépe "obešel" doma. Pomyslným vítězem byla Pálava z Rakvic.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama