Ochutnávka portugalských vín

30. dubna 2013 v 8:52 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
1O. dubna se ve vinném baru Nálada v Pardubicích konala ochutnávka portugalských vín. Nabídka byla poměrně neobvyklá. Když pominu to, že s portugalskou produkcí se zase tak často nesetkávám, byl to hlavně vysoký podíl portských vín, který činil tuto akci mimořádnou. Z devíti vzorků jich bylo totiž pět. Portská vína nemám příliš napitá, rozhodně se u nich nepovažuji za znalce, ale byl tu důvod navíc, abych tuto ochutnávku nevynechal. Degustaci řídil zástupce dovozce pan Josef Kubíček. Vyprávěl se zájmem o portugalských vínech a jídlech a převedl i neobvyklý způsob upálení hrdla láhve rozžhavenými kleštěmi. Atmosféru pak dokreslovala i zapálená silná portugalská vínovice aguardente, která vytvářela příjemné aroma.
Terra Nossa - Vinho Verde DOC. Typická portugalská specialita. Lehké mladé víno s obsahem alkoholu 9,5 %. Zlatavá barva s nazelenalým nádechem a poměrně zřetelným perlením. Slabá vůně s náznakem citrusů, připomínající sekt, což se ostatně potvrdilo i v chuti. Víno bylo svěží, lehce nakyslé, takové lehké letní pití, méně plné s kratší dochutí. Tento zavíňovací vzorek mě příliš neoslovil a dal jsem mu 5,5 (70) bodů.

Burmester Tavedo branco 2011 DOC Douro. Obsah alkoholu 12 %. Barva podobná jako u předchozího vzorku, i zde byl ve vzhledu nepatrný náznak perlení. Jednalo se o kupáž ze čtyř odrůd s nejvyšším podílem Malvasia Fina. Poměrně výrazná vůně, připomínající tóny černého rybízu a dokonce i náznakem kopřiv naše Sauvignony. Následné ochutnání ale přineslo něco zcela jiného a bylo určitým zklamáním. Méně plné tělo, dost tu chyběly kyseliny, bylo poměrně mdlé a přitom ve středně dlouhé dochuti trochu natrpklé. Dal jsem lepších 6 (75) bodů.
Burmester Tavedo tinto 2010 DOC Douro. Obsah alkoholu 12,5 %. Toto víno bylo vytvořeno z pěti odrůd, hlavními byly Touriga Franca a Tinta Roriz (Tempranillo). Tmavofialová barva, vysoká viskozita. Příjemná intenzivní vůně lesních plodů s náznakem dřeva. V těle méně až středně plné, třísloviny byly poněkud drsnější. Dochuť středně dlouhá. První víno, které se mi docela líbilo a s dobrým poměrem mezi kvalitou a cenou (133,- Kč). Dostalo lepších 7 (81) bodů.
Casa Burmester Reserva tinto 2009 DOC Douro. Víno dostalo 90 bodu od časopisu Wine Enthusiast. Obsah alkoholu 14 %. Jedná se o cuvée tří odrůd s hlavním podílem Touriga Nacionál, dále Touriga Franca a Tinta Roriz. Tmavá rubínová barva, velmi vysoká viskozita. Intenzivnější, velmi příjemná vůně ostružin a višní. V těle středně plné, hezky uhlazená chuť s výraznými ale příjemně působícími tříslovinami. Středně dlouhá dochuť. Velmi pěkné víno s poněkud vyšší cenou (391,- Kč). Ohodnotil jsem horšími 8 (85) body.
Quinta do Noval extra dry white Port. První vzorek portských představoval relativně méně známou podobu bílého a suchého vína. Zrálo tři roky v sudu. Obsah alkoholu 19,5 %, 14,2 g zbytkového cukru. Jasná sytější zlatožlutá barva. Vůně na mě nepůsobila příliš dobře. Vedle jablek tu byl až nepříjemně cítit alkohol. Chuť byla ale přece jen lepší. Bylo opravdu suché, v těle plné, s výraznějším alkoholem, poněkud drsnější, s dlouhou dochutí. Dal jsem lepších 6,5 (78) bodů.
Quinta do Noval lágrima Port. Toto víno zrálo čtyři roky v sudu. Obsah alkoholu 19,5 %, 140 g (!) zbytkového cukru. Zlatožlutá barva, vůně trochu připomínala předchozí vzorek, byla ale příjemnější. To se projevilo i v chuti, která byla zřetelně uhlazenější, na druhé straně ale až příliš sladká. Připomínala hruškový kompot. Hodně plné těžké víno s dlouhou dochutí. Dal jsem horších 7,5 (82) bodů.
Quinta do Noval tawny Port. Zrálo v malých sudech za přístupu vzduchu. Obsah alkoholu 19,5 %. Tmavorubínová barva, oproti předchozím vzorkům jemnější vůně. V poměrně uhlazené chuti byly třešně a čokoláda. Dochuť delší. Dostalo 7,5 (83) bodů.

Quinta do Noval ruby Port. Obsah alkoholu 19,5 %. Zrálo v malých sudech bez přístupu vzduchu. Obsah alkoholu 19 %. Velmi tmavá rubínová barva. Jemná svěžejší hroznová vůně s náznakem černého rybízu. V chuti hezky uhlazené s tóny čokolády. Dochuť dlouhá. Hodnotím lepšími 7,5 ((84) body.
Quinta do Noval Late bottled vintage Port 2007 unfiltered. Obsah alkoholu 19,5 %. Právě zde jsme se dočkali upálení hrdla kleštěmi. Velmi tmavá rubínová barva, velmi vysoká viskozita. Jemňounká lehká vůně. V nádherně uhlazené chuti nic nerušilo. Dlouhá dochuť. Nejlepší ale také nejdražší vzorek ochutnávky (521,- Kč) dostal 8 (86) bodů.
Portugalsko je po vinařské stránce určitě zajímavou zemí. Pěstují tu velké množství vlastních kvalitních odrůd révy, které se jinde nevyskytují. To samozřejmě láká k ochutnávání a poznávání něčeho nového.Akce to byla rozhodně zajímavá a příjemná, ještě jsme na závěr trochu poseděli, něco přechutnali a popovídali si. S ochutnávkou jsem měl jen jeden problém. I když devět vzorků není zase tolik, alkoholu v nich bylo opravdu dost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama