Květen 2013

Vinařské aktuality – květen 2013

30. května 2013 v 8:05 | milasko |  Úvahy o víně
(foto: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Stellenbosch_Vineyard.jpg)

Příznivá situace na jihu Afriky

Vinaři z JAR mají důvody ke spokojenosti. Uplynulý rok byl pro ně velmi úspěšný, export dosáhl objemu 417 milionů litrů, což je o 10 milionů více než v dosud rekordním roce 2008. Tomu napomohl jednak nedostatek vína na světových trzích, částečně ale i pokles hodnoty zdejší měny. Co je ale zároveň pozoruhodné, je to, že poměrně zřetelně narůstá podíl vína vyváženého v cisternách. Tento jev je typický pro export ze všech zemí vinařského Nového světa, jako je Argentina, Chile, Austrálie nebo Nový Zéland. Je to hodně ovlivněno hospodářskou recesí ve světě. Samotné vyvážející země z toho už tak nadšené nejsou. Raději by prodávaly vína nalahvovaná, z čehož by měly nejen větší zisky, ale zaměstnaly i více pracovních sil. Jinak jsou ale perspektivy vinařství v JAR dosti příznivé. I v tomto roce se očekává rekordní sklizeň a zdejší vína mají ve světě velmi dobrou reputaci.


Vývoz vína do Číny

Trh s vínem v Číně vykazuje některé zajímavé tendence. Na jedné straně zřetelně roste objem importu. Oproti roku 2008 se zvýšil čtyřikrát! Roční nárůsty jsou kolem 68 %. Asi trojnásobně vzrostl i podíl evropského vína na trhu. Trochu jiná je ovšem otázka cen. Tradiční francouzští vývozci z Bordeaux nemohou být úplně nadšení, protože ceny elitních vín jdou trvale zřetelně dolů.

Pokles cen špičkových vín z Bordeaux

Následující informace souvisí s předchozím článkem. Vedoucí producenti z Bordeaux začínají mít problémy s odbytem a jsou nuceni snižovat ceny (nejen v Číně). Například Chateau Lafite- Rothschild z loňské (dosud nenalahvované)sklizně se nyní prodává asi o 17 % levněji než v loňském roce a dokonce o 42 % oproti roku 2010 ("jen" kolem 350 euro za láhev). Pro někoho to může být zajímavá investice, protože až dojde k nalahvování, cena vzroste o 50, někdy až 3OO %. Odborníci tvrdí, že ale ceny v roce 2010 byla přehnaně vysoké, což bylo způsobeno mimořádně velkou poptávkou z Číny, která tehdy skoupila asi 3O % nabízených vín, kdežto nyní asi třikrát méně.Některé dodávky, které měly původně skončit v Číně, se tak neplánovaně dostávají na trhy jiných zemí, mnohdy za podstatně příznivější ceny.

Katastrofa v novozélandském regionu Hawke´s Bay

Ve vinařství Moana Park na Novém Zélandu došlo k ošklivé krádeži. K nalahvování tu byl připraven vynikající Merlot. V noci se ho pokusili ukrást zloději, ale všechno víno pod tlakem vyteklo na zem. Vinařství mělo domluvený kontrakt na dodávku do Japonska za 100 tisíc euro. Přišlo o víno a možná i o slibný trh. Roční námaha přišla vniveč.

Král vín pro krále

Weingut Hans Wirsching z Iphofenu dostalo čestný úkol - připravit vynikající víno pro korunovační oslavu a přípitek nového holandského krále Willema Alexandra. Jde o suchý Ryzlink rýnský ze starých keřů révy z nejlepších poloh franckého regionu. Víno dostalo i speciální etiketu s vyobrazením královského páru.


Ekoocenění pro vinařství Torres

Známé španělské vinařství Torres získalo prestižní ekologické ocenění AmorimThe Green Awards. Ta se uděluje vinařstvím, která péči o životní prostředí pokládají za neoddělitelnou součást své práce.

První máj u milaska

23. května 2013 v 11:52 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
Na prvního máje se u milaska nedemonstrovalo s mávátky, ale degustovalo víno. Podruhé se tu sešla skupina přátel vína, každý přinesl lahvinku a něco dobrého na zakousnutí. Chvilku jsme poseděli na terase, protože ale počasí nebylo úplně ideální, pokračovalo se pak uvnitř v domě. Zvládli jsme celkem devět lahví, čtyři bílá a pět červených vín. Z autorů ovine.cz se zúčastnil ještě Jirka (jbes). Pro srovnání uvedu i jeho hodnocení vypitého.
Ryzlink rýnský 2010 pozdní sběr - Ludvík Maděřič Moravský Žižkov. Vinařská obec Moravský Žižkov, viniční trať Slovenské. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 12 %. Světle zlatavá barva s nazelenalým nádechem, viskozita střední. Jemná ovocně květinová vůně kyselejších meruněk, medu a lípy. Lehčí svěží víno s trochu výraznější kyselinkou. Středně dlouhá dochuť. Ode mě dostalo 6,5 (77), Jirka hodnotil horšími 7 body.
Ryzlink rýnský 2011 pozdní sběr - Vinařství Zaječí. Vinařská obec Popice, viniční trať Panenský kopec. Zelená Bordolesse byla uzavřena plným korkem. Obsah alkoholu 12 %. 9,7 g zbytkového cukru, 5,7 g kyselin, 21,8 g bezcukerného extraktu. Zlatavá barva, viskozita nižší až střední. Méně intenzivní ovocná vůně s náznakem medu. V chuti poměrně příjemně uhlazené, středně plné. Dochuť kratší až střední. Ohodnotili jsme stejně jako předchozí víno - já dal 6,5 (78), Jirka horších 7 bodů.
Chardonnay 2012 moravské zemské - Knápek & Machů Velké Bílovice. Zelená Bordolesse byla uzavřena plným korkem. Obsah alkoholu 13 %, cukernatost při sběru 23,8 °NM. Světlinká zlatavá barva, ve vzhledu lehké perlení, viskozita nižší. Velmi intenzivní, nesmírně příjemná vůně černého bezu. V těle středně plné, v chuti byl grep s nepatrnou ale příjemnou hořčinkou. Dochuť středně dlouhá. Hodnotím lepšími 7 (81) body, (J. 7,5).
Frankovka 2011 pozdní sběr - Vinařství Zaječí. Vinařská obec Kobylí, viniční trať Nivky. Zelená Bordolesse byla uzavřena plným korkem. Obsah alkoholu 12 %. 2,4 g zbytkového cukru, 5,1 g kyselin, 25,4 g bezcukerného extraktu. Rubínová barva, viskozita střední. Středně intenzivní vůně peckovin. V těle méně až středně plné s nevýraznými tříslovinami a chutí třešní. Středně dlouhá dochuť s nahořklým koncem. Dáváme shodně 6,5 (78) bodů.
Chateau La Cottiére 2010 AOC Côtes de Bourg, Francie. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plastovou zátkou. Jedno z vín z "Vašutovy" nabídky v Lidlu. Obsah alkoholu 12,5 %. Rubínová barva, vyšší viskozita. Příjemná intenzivnější vůně třešní s náznakem tabáku. V těle plnější, ovocná chuť, výraznější třísloviny. Dochuť středně dlouhá až delší. Hodnotíme shodně lepšími 7 (81) body.
Clos de Torribas Tempranillo 2009 Crianza, Denominació d´Origen Penedés - Bodegas Pinord, Vilafranca de Penedés, Španělsko. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem z drti. Zrálo 10 měsíců v bariku a 6 měsíců v láhvi. Víno získalo více mezinárodních ocenění. Obsah alkoholu 13 %. Barva tmavého rubínu s nahnědlým nádechem, hodně vysoká viskozita. Velmi lákavá intenzivnější vůně dřeva a lesních plodů. Plné tělo, v chuti borůvky a ostružiny, náznak čokolády, hezky uhlazené třísloviny. Dochuť delší. Shodujeme se na 8,5 (89) bodech.
Sauvignon 2011 pozdní sběr - Tanzberg Mikulov. Vinařská obec Mikulov, viniční trať Turold. Typická baňatá tmavozelená láhev byla uzavřena plným korkem. Obsah alkoholu 13,5 %. Sytá zlatožlutá barva, viskozita vysoká. Méně intenzivní jemná vůně sena. V těle hodně plné, těžší, lehce nasládlé. Dochuť delší. Opět shoda na horších 7,5 (82) bodech.
Otoñal 2011 Joven DOCa Rioja - Bodegas Ollara, Lagroño, Španělsko. Zelená Bordo byla uzavřena korkem z drti. Víno dostalo zlatou medaili na Berliner Wein Trophy a stříbrnou Decanter World Wine Awards. Obsah alkoholu 13,5 %. Tmavá rubínová barva, viskozita vysoká. Středně intenzivní vůně ovoce a medu. V těle plnější, hezky uhlazené, šťavnaté, hodně kořenité. Dochuť delší. Já dal lepších 7,5 (84), Jirka horších 8 bodů.
Roc d´Ocre 2011 AOC Minervois - Les Cellers de Stefany, Beaucaire, Francie. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 13,5 %. Velmi tmavá višňová barva, vysoká viskozita. Méně intenzivní vůně tmavého ovoce a dřeva. V těle plnější, kořenité, šťavnatá ovocná chuť. Dochuť středně dlouhá až delší. Shodně jsme ocenili 7,5 (83) body.

Jak je vidět, nikdo se nechtěl nechat zahanbit, vína byla příjemná, některá velmi pěkná. Ve veselé společnosti se toho hodně napovídalo, takže jsem občas pozapomněl poznamenat si nějakou podrobnost o vůni či chuti, ale snad mi nic zásadního neuniklo a výsledné poznámky alespoň základní představu o koštovaných vínech dávají. Takže zbývá jen podobnou akci zase zopakovat.

Hunové v Evropě. 4. Bitva na Katalaunských polích

17. května 2013 v 6:40 | milasko |  Hunové Siung-nu


Attilovo tažení na západ začalo počátkem roku 451. Jeho armáda překročila Rýn, když: "olše se staly čluny a pokryly Rýn jakoby mostem". Odhady počtu jeho bojovníků jdou až k 700 000, což je téměř určitě přehnané, pravděpodobně se ale skutečně jednalo o několik set tisíc mužů. Kdo všechno v této armádě byl? Zdaleka ne jen Hunové. Kromě nich sem patřili:Ostrogóti, Gepidové, Rugiové, Markomani, Svévové, část Burgundů a Franků, Herulové, Alamani, Durynkové, Sarmati. Tak obrovské vojsko nutně muselo táhnout několika proudy. Ostrogóti vyplenili Basilej a Kolmar, Gepidové Štrasburk, Špýr a Worms, Hunové Mohuč, Mety a Remeš. U Paříže se Hunové na poslední chvíli obrátili a nezničili ji. Zázrak je připisován sv. Jenovéfě.

V Galii zatím magister militum Flavius Aëtius sbíral armádu. S Attilou se velmi dobře osobně znali. Zatímco Aetius žil několik let jako rukojmí u Hunů, prožil i Attila v mládí několik let v Západořímské říši. Aetiovi se s velkými obtížemi podařilo sebrat také úctyhodné vojsko. Nejobtížnější bylo získat nejsilnějšího spojence - Visigóty (10-20 tis mužů). Dále se připojila část Franků a Burgundů, Bretonci, Sasové a Alani. A samozřejmě Římané, kteří by ale sami Attilu nezastavili.
Attila směřoval k významnému Orleánsu, kde byl důležitý most přes Loiru. Spoléhal na to, že se k němu připojí alanský král Sangibán, který v této oblasti sídlil. Ten o tom údajně vážně uvažoval, ale rozhodl se vyčkat, jak se situace vyvine. Předvoj Hunů město oblehl, obránci se asi měsíc statečně bránili, nakonec bylo ale město dobyto. To se ale Hunům podařilo právě v tom okamžiku, kdy k Orleánsu přitáhl v čele hlavních římských sil Aëtius. Proto ho zase okamžitě vyklidili a ustupovali. Sangibán se tedy připojil k Aetiovi a společně Huny pronásledovali. V předvečer katalaunské bitvy údajně došlo k dílčí ale poměrně velké bitvě, kdy zadní voj hunské armády, tvořený Gepidy, byl napaden Franky. Obě strany utrpěly těžké ztráty. Poté se v létě (červen nebo červenec) 451 střetly hlavní armády. Kde to vlastně bylo, o tom se dosud vedou spory. Bitva se tradičně označuje na Katalaunských polích (Chalons) nověji na Mauriackých polích (Campus Mauriacus). Zřejmě to bylo poblíž Troyes v Champagne. Attila tu mohl mít pohromadě asi 50-100 000 mužů, Hunové tvořili přibližně polovinu, počty nepřátel byly asi podobné, samotných Římanů bylo asi 20 000. Předpovědi hunských šamanů o výsledku bitvy nebyly příznivé, i když slibovaly smrt nepřátelského vůdce. Attila si myslel, že zahyne Aëtius. Pro jistotu nechal vybudovat tábor chráněný vozovou hradbou v místě starého keltského oppida a armádu rozdělil na tři části. Pravému křídlu tvořenému Gepidy a dalšími kmeny velel gepidský král Ardarich, sám Attila vedl střed, velitelem levého křídla byl ostrogótský král Valamir. Nepřátelská armáda byla rozdělena podobně. Aëtius stál v čele Římanů proti Ardarichovi. Dosti ďábelsky postavil Theodorichovy Visigóty proti příbuzným Ostrogótům. Sangibána pověřil velením středu, což ve skutečnosti mohlo být odrazem nedůvěry k tomuto problematickému spojenci, kterého tak chtěl mít z obou stran pod kontrolou. Za Alany stáli uprostřed ještě další spojenci.
Bitva začala tím, že obě strany chtěly ovládnout strategicky výhodně položený kopec. Ten nejprve obsadil Theodorichův syn Thorismund a odrážel zuřivé útoky nepřátel. Ve vzniklé vřavě padl král Visigótů Theodorich I., údajně zabit Ostrogótem Andagisem z královského rodu Amalů. Visigóti přesto pokračovali v útoku, při kterém se jejich jízdě zřejmě podařilo částečně obejít Huny a tak je přimět k ústupu. Ti se uchýlili pod ochranu tábora, kde se dobře bránili střelbou z luků. Když byl zraněn i Thorismund, římská armáda útok přerušila. Attila se obával úplné porážky, nechal si postavit hranici ze sedel a chtěl se nechat upálit, kdyby nepřítel prorazil do tábora. Ráno ale s překvapením zjistil, že se žádný další útok konat nebude, protože římská armáda ustoupila. Podle tehdejšího chápaní se tak vlastně stal vítězem, protože mu zůstalo bojiště s veškerou kořistí. Jak je to možné?

Aëtius se obával, že v případě úplného zničení Hunů by Visigóti, kterým nedůvěřoval, neúměrně posílili a mohli by se stát ještě větší hrozbou. Přesvědčil tedy Thorismunda, aby se vrátil domů zajistit si trůn, což se skutečně stalo. Protože zbytek armády samotný proti Hunům bojovat nemohl, ustoupili Římané i další spojenci také. Bitva tak skončila bez jasného výsledku a už od starověku je vykládána střídavě jako vítězství Hunů, Římanů, případně jako nerozhodná. V každém případě ale skončila obrovským masakrem. Obě strany utrpěly strašlivé ztráty. Podle některých (určitě nadnesených) údajů padlo až 165 tisíc mužů a potok, protékající bojištěm se prý rozvodnil prolitou krví.

Attila ještě několik dní zůstal na místě bitvy, poté se ale stáhl za Rýn. Již ale pomýšlel na odvetu.

V regionu, kde se bitva odehrála se dodnes rodí překvapivě mnoho dětí s tzv. mongolskou skvrnou na zadečku, což je jasný důkaz o tom, že Hunové zde nejen válčili.

Clos de Torribas, Nitra a další jarní vína

11. května 2013 v 9:24 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy

Na přelomu dubna a května jsem doma postupně otevřel sedm lahví. Rozptyl v bodovém ohodnocení byl poměrně značný, i když v jednom případě to bylo hodně ovlivněné korkovou vadou. Navštívil jsem kromě Moravy také Slovensko, Španělsko, Francii a Německo.
Morio-Muskat 2011 Qualitätswein - Weinkellerei Rheinhessen Spredlingen, SRN. Láhev z průzračného skla byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 9,5 %. Světlinká zlatavá barva, viskozita nízká. Lehčí typicky muškátová vůně s jakousi divočinou v pozadí. Trochu méně plné v těle. Chuť celkem příjemně vyvážená, jemně nasládlá, ale zároveň poměrně pikantní. Dochuť kratší. Dostalo lepších 6,5 (78) bodů.
Ryzlink vlašský 2011 pozdní sběr - Vinařství Kořínek Hnanice. Vinařská obec Hnanice, viniční trať Knížecí vrch. Průzračná láhev typu Bordo byla uzavřena plným korkem o délce 45 mm. Přičichnutí k němu nevěstilo nic dobrého. Obsah alkoholu 11 %, 6,1 g kyselin, 28,8 g zbytkového cukru, bezcukerný extrakt 19 g. Světlejší zlatá barva, viskozita nízká. Jak jsem již naznačil, víno mělo korkovou vadu, byť ne zcela rozvinutou. Přesto zřetelně vystupovala pod intenzivnější parfémovou vůní. Vada byla znát i v chuti. Se sebezapřením šlo víno pít, ale rozhodně nepotěšilo. Dostalo horší 4 (54) body.
Clos de Torribas, Tempranillo 2009 Crianza, Denominació d´Origen Penedes - Bodegas Pinord, Villafranca del Penedes, Španělsko. Víno bylo vyrobeno z 85 % Tempranilla a 15 % Cabernetu Sauvignon. Zrálo 10 měsíců v barikových sudech a 6 měsíců v láhvi. Bylo zařazeno mezi Top 100 vín Wine Spectatoru, nevyčetl jsem ale kdy a hlavně, zda se jednalo o tento ročník. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem z drti o délce 45 mm. Obsah alkoholu 13 %. Tmavorubínová barva, viskozita vysoká. Výrazná a nesmírně lákavá vůně cedrového dřeva a borůvek. Plnější tělo, lahodná chuť černého rybízu a čokolády s krásně uhlazenými tříslovinami. Delší dochuť. Dávám 8,5 (89) bodů.
Beaujolais 2010 AOC - Raoul Clerget, Montagny les Beaune, Francie. Zelená láhev burgundského typu byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 12 %. Tmavá granátová barva, vyšší viskozita. Slabá vůně jogurtu s ovocem. V těle méně plné. Poměrně dobře pitelné, ale nenáročné víno s neznatelnými tříslovinami a chutí červeného rybízu. Dochuť krátká. Dostalo 6 (74) bodů.
Neuburské 2010 kabinet - Vinselekt Michlovský Rakvice. Vinařská obec ani trať neuvedeny. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 12,5 %. Zlatožlutá barva, vyšší viskozita. Středně intenzivní nasládlá vůně malin a jablek. Plnější tělo, příjemná svěží chuť medu a citrusů. Středně dlouhá dochuť. Dostalo horších 7 (79) bodů.
Nitra 2008 akostné značkové víno, ručný zber - Chateau Modra. Južnoslovenská vinohradnická oblasť. Cukernatost při sběru 23° NM, 2,2 g zbytkového cukru, 5,2 g kyselin, obsah alkoholu 12,5 %. Zelená Bordolesse byla uzavřena plným korkem o délce 45 mm. Slovenské novošlechtění z odrůd pro mě zcela neznámých, na nějž jsem byl dost zvědavý - a nezklamalo. Černofialová barva, velmi vysoká viskozita. Jemná široká vůně červeného rybízu a třešní s tóny čokolády. Byla tu i kouřovinka, naznačující zrání v bariku, na lahvi to ale uvedené nebylo. Plnější tělo, velmi šťavnaté, v chuti černý rybíz a višně, dochuť delší. Dostalo lepších 7,5 (84) bodů.
Rulandské bílé 2010 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice. Vinařská obec Novosedly, viniční trať Stará hora. Průzračná láhev typu Bordolesse byla uzavřena plným korkem o délce 45 mm. Obsah alkoholu 11 %. Zlatožlutá barva, poměrně výrazné perlení ve vzhledu, viskozita nižší. Donedávna jsem toto vinařství velmi chválil za velmi přesné popisy toho, co lze od vína očekávat. Zdá se, že se něco změnilo (nebo někdo) a v poslední době se mi začíná zdát, že i zde se na zadní etiketě objevují spíše zbožná přání, což je ale dost běžné. Velmi slabá nasládlá vůně, plné tělo.Těžší víno s chutí, která mě příliš neoslovila. Hlavně zpočátku se mi víno nezdálo příliš harmonické, i když delší vydýchání pomohlo i chuti, v níž byly nahořklé citrusy a med. Středně dlouhá dochuť. Dostalo lepších 6,5 (78) bodů.

Domácí produkce tentokrát příliš neoslnila. Nejlépe jsem pochodil ve Španělsku, ale ani návštěva Slovenska nebyla marná.

Hunové Hefthalité. 1.Vztahy k Chionitům a Kidaritům a vznik říše

5. května 2013 v 9:35 | milasko |  Kočovní Severoíránci
Jedná se o národ nejistého původu, který je známý zejména z perských, čínských, byzantských a indických zdrojů. Číňani jim říkali Je-tai-u, Indové Huna, pro Byzantince to byli Bílí Hunové. První zmínka se vztahuje k roku 384 n. l. Jednalo se o konfederaci mnoha kmenů, jak kočovných, tak i usedlých. Jejich jádro hovořilo pravděpodobně severoíránskými jazyky a je spojováno s Jüe-č´ nebo Massagety, zřejmě tu byla ale i určitá turkická příměs, tvořená středoasijskými Huny. K "evropským" Attilovým Hunům nejspíš žádný vztah neměli. Do oblasti Baktrie ve Střední Asii, odkud začala jejich velká expanze přišli nejspíše z Džúngarska nebo z oblasti Pamiru. Podle vyobrazení hefthalitských panovníků na mincích lze soudit, že patřili k europoidní rase, jména připomínají indická či íránská, tituly vládců jsou sice turecké, není ale zcela vyloučené, že některé z nich naopak Turkuti mohli převzít právě od Hefthalitů (např. Tegin).


Jednoznačný názor není ani na to, zda byli totožní s Chionity, případně Kidarity, pravděpodobnější je však, že ne. Chionité byl asi příbuzný národ massagetského původu, žijící původně ve stepích severně od Kaspického moře a Aralského jezera. V roce 356 vpadli do Sogdiany a začali bojovat proti Peršanům. Válka skončila roku 358 mírem, při němž Chionoté uznali závislost. Mezi léty 375-378 ale podpořili protiperské povstání v Baktrii. Už v roce 384 jsou ale za bojů krále Šáhpúra II. proti Římanům doloženi jako spojenci Peršanů Hefthalité. Zdá se, že krátce předtím pomohli Peršanům rozbít Chionity a zaujali jejich místo.


Kidarité jsou doložení až mezi léty 418-468 jako východní sousedé Persie. Jejich centrum leželo ve městě Bolo, poblíž dnešního Karši v Uzbekistánu. Ustoupili sem ze severovýchodu, asi z oblasti pohoří Tarbagataj v Kazachstánu před Žuan-žuany. Jejich pojmenování je odvozeno od jména jejich vládce Kidary (Kidolo) a pravděpodobně se jednalo o Jüe-č´. V letech 426-427 zaútočili proti Peršanům. Šáhinšáh Bahrám sice musel nejprve ustoupit do Arménie, odsud ale provedl neočekávaný protiútok, při němž Kidarity zcela rozbil a zajal manželku vládce. Další perský vládce Jezdegerd II. s nimi vedl těžké boje se střídavými výsledky v 50. letech. Nejprve je 451-452 porazil, při dalším útoku 454 nebo 456 byl ale poražen.V roce 468 byl Kidarův nástupce Kuncha poražen perským šáhinšáhem Pérózem a zbytky Kidaritů ustoupily do severní Indie, kde se usadily.


V této době začíná rychlý vzestup moci Hefthalitů, kteří již ovládali dnešní Afghanistán a Tadžikistán. Ti využili bojů o trůn mezi syny zemřelého Jezdegerda. Neúspěšný uchazeč Péróz uprchl k Hefthalitům. V roce 459 se dohodl s jejich vládcem Ašnavázem (Achšunvaz, obojí nemusí být jeho skutečné jméno), který mu pomohl k trůnu. Moc vděčný ale nebyl a v roce 484 proti Hefthalitům zaútočil. Ašnaváz nechal vykopat hluboký příkop, který byl zakrytý větvemi. Péróz a velká část perského vojska se probořili a zahynuli. Hefthalité poté obsadili východní oblasti Persie, která jim musí navíc odvádět vysoké daně. Někdy v 90. letech 5. století vpadli Hefthalité do Persie a pomohli na trůn Kavádovi, který si vzal za manželku neteř jejich vládce. Přibližně v téže době ovládli západní část čínského Západního kraje s klíčovými městy hedvábné stezky jako např. Chotan, Kuča, Kašgar nebo Karašahr. Hefthalité se zařadili mezi velmoci.