Clos de Torribas, Nitra a další jarní vína

11. května 2013 v 9:24 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy

Na přelomu dubna a května jsem doma postupně otevřel sedm lahví. Rozptyl v bodovém ohodnocení byl poměrně značný, i když v jednom případě to bylo hodně ovlivněné korkovou vadou. Navštívil jsem kromě Moravy také Slovensko, Španělsko, Francii a Německo.
Morio-Muskat 2011 Qualitätswein - Weinkellerei Rheinhessen Spredlingen, SRN. Láhev z průzračného skla byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 9,5 %. Světlinká zlatavá barva, viskozita nízká. Lehčí typicky muškátová vůně s jakousi divočinou v pozadí. Trochu méně plné v těle. Chuť celkem příjemně vyvážená, jemně nasládlá, ale zároveň poměrně pikantní. Dochuť kratší. Dostalo lepších 6,5 (78) bodů.
Ryzlink vlašský 2011 pozdní sběr - Vinařství Kořínek Hnanice. Vinařská obec Hnanice, viniční trať Knížecí vrch. Průzračná láhev typu Bordo byla uzavřena plným korkem o délce 45 mm. Přičichnutí k němu nevěstilo nic dobrého. Obsah alkoholu 11 %, 6,1 g kyselin, 28,8 g zbytkového cukru, bezcukerný extrakt 19 g. Světlejší zlatá barva, viskozita nízká. Jak jsem již naznačil, víno mělo korkovou vadu, byť ne zcela rozvinutou. Přesto zřetelně vystupovala pod intenzivnější parfémovou vůní. Vada byla znát i v chuti. Se sebezapřením šlo víno pít, ale rozhodně nepotěšilo. Dostalo horší 4 (54) body.
Clos de Torribas, Tempranillo 2009 Crianza, Denominació d´Origen Penedes - Bodegas Pinord, Villafranca del Penedes, Španělsko. Víno bylo vyrobeno z 85 % Tempranilla a 15 % Cabernetu Sauvignon. Zrálo 10 měsíců v barikových sudech a 6 měsíců v láhvi. Bylo zařazeno mezi Top 100 vín Wine Spectatoru, nevyčetl jsem ale kdy a hlavně, zda se jednalo o tento ročník. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem z drti o délce 45 mm. Obsah alkoholu 13 %. Tmavorubínová barva, viskozita vysoká. Výrazná a nesmírně lákavá vůně cedrového dřeva a borůvek. Plnější tělo, lahodná chuť černého rybízu a čokolády s krásně uhlazenými tříslovinami. Delší dochuť. Dávám 8,5 (89) bodů.
Beaujolais 2010 AOC - Raoul Clerget, Montagny les Beaune, Francie. Zelená láhev burgundského typu byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 12 %. Tmavá granátová barva, vyšší viskozita. Slabá vůně jogurtu s ovocem. V těle méně plné. Poměrně dobře pitelné, ale nenáročné víno s neznatelnými tříslovinami a chutí červeného rybízu. Dochuť krátká. Dostalo 6 (74) bodů.
Neuburské 2010 kabinet - Vinselekt Michlovský Rakvice. Vinařská obec ani trať neuvedeny. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 12,5 %. Zlatožlutá barva, vyšší viskozita. Středně intenzivní nasládlá vůně malin a jablek. Plnější tělo, příjemná svěží chuť medu a citrusů. Středně dlouhá dochuť. Dostalo horších 7 (79) bodů.
Nitra 2008 akostné značkové víno, ručný zber - Chateau Modra. Južnoslovenská vinohradnická oblasť. Cukernatost při sběru 23° NM, 2,2 g zbytkového cukru, 5,2 g kyselin, obsah alkoholu 12,5 %. Zelená Bordolesse byla uzavřena plným korkem o délce 45 mm. Slovenské novošlechtění z odrůd pro mě zcela neznámých, na nějž jsem byl dost zvědavý - a nezklamalo. Černofialová barva, velmi vysoká viskozita. Jemná široká vůně červeného rybízu a třešní s tóny čokolády. Byla tu i kouřovinka, naznačující zrání v bariku, na lahvi to ale uvedené nebylo. Plnější tělo, velmi šťavnaté, v chuti černý rybíz a višně, dochuť delší. Dostalo lepších 7,5 (84) bodů.
Rulandské bílé 2010 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice. Vinařská obec Novosedly, viniční trať Stará hora. Průzračná láhev typu Bordolesse byla uzavřena plným korkem o délce 45 mm. Obsah alkoholu 11 %. Zlatožlutá barva, poměrně výrazné perlení ve vzhledu, viskozita nižší. Donedávna jsem toto vinařství velmi chválil za velmi přesné popisy toho, co lze od vína očekávat. Zdá se, že se něco změnilo (nebo někdo) a v poslední době se mi začíná zdát, že i zde se na zadní etiketě objevují spíše zbožná přání, což je ale dost běžné. Velmi slabá nasládlá vůně, plné tělo.Těžší víno s chutí, která mě příliš neoslovila. Hlavně zpočátku se mi víno nezdálo příliš harmonické, i když delší vydýchání pomohlo i chuti, v níž byly nahořklé citrusy a med. Středně dlouhá dochuť. Dostalo lepších 6,5 (78) bodů.

Domácí produkce tentokrát příliš neoslnila. Nejlépe jsem pochodil ve Španělsku, ale ani návštěva Slovenska nebyla marná.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama