Hunové Hefthalité. 1.Vztahy k Chionitům a Kidaritům a vznik říše

5. května 2013 v 9:35 | milasko |  Kočovní Severoíránci
Jedná se o národ nejistého původu, který je známý zejména z perských, čínských, byzantských a indických zdrojů. Číňani jim říkali Je-tai-u, Indové Huna, pro Byzantince to byli Bílí Hunové. První zmínka se vztahuje k roku 384 n. l. Jednalo se o konfederaci mnoha kmenů, jak kočovných, tak i usedlých. Jejich jádro hovořilo pravděpodobně severoíránskými jazyky a je spojováno s Jüe-č´ nebo Massagety, zřejmě tu byla ale i určitá turkická příměs, tvořená středoasijskými Huny. K "evropským" Attilovým Hunům nejspíš žádný vztah neměli. Do oblasti Baktrie ve Střední Asii, odkud začala jejich velká expanze přišli nejspíše z Džúngarska nebo z oblasti Pamiru. Podle vyobrazení hefthalitských panovníků na mincích lze soudit, že patřili k europoidní rase, jména připomínají indická či íránská, tituly vládců jsou sice turecké, není ale zcela vyloučené, že některé z nich naopak Turkuti mohli převzít právě od Hefthalitů (např. Tegin).


Jednoznačný názor není ani na to, zda byli totožní s Chionity, případně Kidarity, pravděpodobnější je však, že ne. Chionité byl asi příbuzný národ massagetského původu, žijící původně ve stepích severně od Kaspického moře a Aralského jezera. V roce 356 vpadli do Sogdiany a začali bojovat proti Peršanům. Válka skončila roku 358 mírem, při němž Chionoté uznali závislost. Mezi léty 375-378 ale podpořili protiperské povstání v Baktrii. Už v roce 384 jsou ale za bojů krále Šáhpúra II. proti Římanům doloženi jako spojenci Peršanů Hefthalité. Zdá se, že krátce předtím pomohli Peršanům rozbít Chionity a zaujali jejich místo.


Kidarité jsou doložení až mezi léty 418-468 jako východní sousedé Persie. Jejich centrum leželo ve městě Bolo, poblíž dnešního Karši v Uzbekistánu. Ustoupili sem ze severovýchodu, asi z oblasti pohoří Tarbagataj v Kazachstánu před Žuan-žuany. Jejich pojmenování je odvozeno od jména jejich vládce Kidary (Kidolo) a pravděpodobně se jednalo o Jüe-č´. V letech 426-427 zaútočili proti Peršanům. Šáhinšáh Bahrám sice musel nejprve ustoupit do Arménie, odsud ale provedl neočekávaný protiútok, při němž Kidarity zcela rozbil a zajal manželku vládce. Další perský vládce Jezdegerd II. s nimi vedl těžké boje se střídavými výsledky v 50. letech. Nejprve je 451-452 porazil, při dalším útoku 454 nebo 456 byl ale poražen.V roce 468 byl Kidarův nástupce Kuncha poražen perským šáhinšáhem Pérózem a zbytky Kidaritů ustoupily do severní Indie, kde se usadily.


V této době začíná rychlý vzestup moci Hefthalitů, kteří již ovládali dnešní Afghanistán a Tadžikistán. Ti využili bojů o trůn mezi syny zemřelého Jezdegerda. Neúspěšný uchazeč Péróz uprchl k Hefthalitům. V roce 459 se dohodl s jejich vládcem Ašnavázem (Achšunvaz, obojí nemusí být jeho skutečné jméno), který mu pomohl k trůnu. Moc vděčný ale nebyl a v roce 484 proti Hefthalitům zaútočil. Ašnaváz nechal vykopat hluboký příkop, který byl zakrytý větvemi. Péróz a velká část perského vojska se probořili a zahynuli. Hefthalité poté obsadili východní oblasti Persie, která jim musí navíc odvádět vysoké daně. Někdy v 90. letech 5. století vpadli Hefthalité do Persie a pomohli na trůn Kavádovi, který si vzal za manželku neteř jejich vládce. Přibližně v téže době ovládli západní část čínského Západního kraje s klíčovými městy hedvábné stezky jako např. Chotan, Kuča, Kašgar nebo Karašahr. Hefthalité se zařadili mezi velmoci.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 plff plff | E-mail | 8. května 2013 v 17:25 | Reagovat

velmi divne mapy. Uplne popierajuce Slovanstvo. je vysoko pravdepidobne, ze akekolvek pohyby Hunov boli vyvolane tlakom Slovanov. Mimochodom Sloveni boli povodny protonarod Europy. Vsetci ostatni su len odvodenci.

2 milasko milasko | 8. května 2013 v 19:43 | Reagovat

[1]: Mapa (je tu jen jedna)je v pořádku. Ostatní tvrzení jsou pochybná a bylo by třeba něčím konkrétním je podpořit. Jinak se na tomto blogu původem Slovanů docela podrobně zabývám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama