Červen 2013

Vinařské aktuality – červen 2013

28. června 2013 v 6:33 | milasko
Bordeaux v rukou Číňanů?

Od roku 2011 začali čínští podnikatelé ve velkém skupovat vinařství v oblasti Bordeaux, průměrně jedno za měsíc. Nyní jich mají asi 40-50. To je sice zatím jen asi 0,5 %, ale pokud to půjde dál stejným tempem, budou turisté za pár let při návštěvě zdejších chateau namísto francouzštiny potřebovat čínštinu.

Významná ocenění pro moldavská vína

U nás se z Moldávie prodávají většinou nepříliš kvalitní sladká levná vína. Že tam umějí i něco jiného, o tom svědčí ocenění, která dostala v tomto roce jejich vína od Decanteru. Dvěma se podařilo získat stříbrnou medaili Decanter World Wine Awards: Purcari Winery Negru de Purcari Anniversary Edition 2009 a Ampelos Et Cetera Chardonnay 2011. Dalších sedm vín dostalo bronzové medaile. Celkově čtyři medaile dostalo Purcari Winery.

Concours Mondial de Bruxelles 2013 v Bratislavě

Letošní ročník slavné soutěže byl něčím unikátní. Konal se totiž v Bratislavě. Koštovalo se více než 8 000 vzorků z 50 zemí, uděleno bylo 2 400 medailí. Vína posuzovalo 350 porotců ze 40 států. Největší úspěchy zaznamenala Francie. Získala 709 medailí, z toho 18 velkých zlatých, Druhé bylo Španělsko, které ale mělo velkých zlatých dokonce ještě více - 24. Následovaly Portugalsko, Itálie, Chile a pak - Slovensko! 60 medailí, z toho 3 velké zlaté a 19 zlatých. To je skvělý úspěch! Je vidět, že pořadatelská země nic nepodcenila, věnovala tomu velkou pozornost, která se jí vyplatila. Je také zřejmé, že úroveň slovenských vín stoupá.

Investice do vína

Odborníci upozorňují na to, že investice do vína jsou přibližně stejně výhodné jako do zlata. Za posledních deset let světové ceny obou komodit rostly přibližně stejně, ale analytici se domnívají, že cena zlata v budoucnu spíše poklesne, zatímco vína stoupne

Jak prověřit kvalitu vína

Že je víno zdravé, to se už všeobecně ví. Jak ale zjistit, zda neobsahuje nežádoucí příměsi? Narazil jsem na tyto návody:

1. Je třeba vzít sklenku s úzkým hrdlem, po okraj ji naplnit vínem, zakrýt ukazováčkem, pak ji převrhnout a opatrně spustit do sklenice s vodou. Nakonec sejmout prst z hrdla. Pokud se víno ve skleničce nebude s vodou mísit, je v pořádku. Čím více tam bude příměsí, tím rychleji dojde k mísení.

2. Druhý postup vypadá skoro přesně opačně. Do prázdné sklenice se postaví malá sklenička s vínem. Poté se sklenice opatrně doplní vodou. Pokud se víno ze skleničky začne mísit s vodou, je přírodní, pokud zůstane ve skleničce, je pančované.

Za výsledek neručím, nejsem chemik. Ale byl bych rád, kdyby mi někdo vysvětlil, zda a případně jak by to mohlo fungovat

Původ francouzského vinařství objeven v Itálii

Počátky francouzského vinařství spadají do 5. století př. n. l., kdy do jižní části země začalo pronikat víno z Etrurie. Galové byli vínem nadšení. Poptávka byla tak velká, že brzy bylo nutné začít vyrábět vlastní víno. Z této doby se našly amfory, tvarem odpovídající etruským. Vedle stop po víně, se v nich našly i různé příměsi jako bazalka, tymián nebo rozmarýn, které možná měly vínu přidávat léčebný charakter.


Ruské vinařské rekordy

Na třech významných vinařských akcích poslední doby: International Wine Challenge, International Wine and Spirit Competition a Decanter World Wine Awards získala ruská vinařství dohromady 45 ocenění, což je dosavadní rekord. Zdá se, že v zemi vzniklo několik vinařství, která mají poměrně dobrou úroveň. Patří sem například Fanagoria, Aurora, Kubaň-vino, Lefkadija nebo Millerovský vinozavod.

Ochutnávka vinařství Spielberg Archlebov

24. června 2013 v 6:30 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
6. června se v pardubické restauraci Birdie konala ochutnávka vinařství Spielberg. Docela jsem se těšil, protože s jejich víny jsem měl zatím velmi dobré zkušenosti. Ochutnávkou nás provázel zástupce vinařství pan Martin Žůrek. Pověděl nám toho dost, bylo to zajímavé, vína také rozhodně nezklamala. Ochutnali jsme deset vzorků. Nabídka byla pestrá, bylo tu pět bílých, dvě růžová, tři červená, suchá, polosuchá i jedno sladké. Každý si mohl přijít na své.
Veltlínské zelené 2012 pozdní sběr. Vinařská obec Žarošice, viniční trať Nové Hory. 12 % alkoholu, 9,3 g zbytkového cukru a 6,5 g kyselin. Trochu nečekaně se nezačínalo suchým vínem. Světle zlatavá barva, viskozita nižší. Slabá, nepříliš zajímavá vůně pepře a jablek. V těle středně plné, chuť o něco zajímavější než vůně. Byla poměrně svěží, s tóny citrusů. Dochuť kratší. Víno asi ještě potřebovalo chvíli ležet. Hodnocení začínám lepšími 6 (75) body.

Muškát moravský 2012 pozdní sběr. Vinařská obec Žarošice, viniční trať Maliny. Obsah alkoholu 12,5 %, 6,5 g zbytkového cukru a 6,2 g kyselin. Velmi světlá, skoro vodová barva, viskozita nižší. Intenzivní typická muškátová vůně s náznakem žlutého melounu. V těle středně plné, působilo poměrně sladce, ale trochu mdle. V chuti byly limetky, dochuť kratší až střední. Hodnotím stejně jako předchozí víno lepšími 6 (75) body.

Ryzlink vlašský 2011 pozdní sběr, řada Austerlitz. Vinařská obec Archlebov, viniční trať Dubová. Obsah alkoholu 14 %, 3,6 g zbytkového cukru, 4,7 g kyselin. Jasná zlatavá barva, viskozita vysoká. Méně intenzivní ale příjemná ovocně květinová vůně s náznakem meruněk. V těle plnější. Extraktivní víno s chutí meruněk a medu náznakem minerality. Dochuť delší. Poměrně zřetelný kvalitativní skok oproti předchozím vínům. Dávám lepších 7 (81) bodů.
Ryzlink vlašský 2011 kabinet. Vinařská obec Žarošice, viniční trať Maliny. Obsah alkoholu 11,5 %, 7,8 g zbytkového cukru a 3,9 g kyselin, autochtonní kvasinky. Zlatožlutá barva, viskozita střední. Intenzivnější sladká vůně medu a oříšků. Plné tělo, vyšší cukry nepůsobily rušivě. Celkově se jednalo o líbivé, dobře pitelné víno s kratší až střední dochutí. Ocenil jsem 7 (80) body.
Ryzlink rýnský 2011 pozdní sběr. Řada Austerlitz. Vinařská obec, Žarošice, viniční trať Maliny. Sklízeno ze starých keřů. Obsah alkoholu 13 %, 5 g zbytkového cukru, 5,9 g kyselin. Krásná zářivá zlatavá barva, vysoká viskozita. Nádherná intenzivní velmi lákavá vůně medu a lípového květu. V těle plné, lahodná chuť s náznakem ořechů, medu a minerálním tónem. Dochuť dlouhá. Pro mě (těsně) nejlepší víno ochutnávky, oceňuji 8,5 (89) body.

Svatovavřinecké rosé 2012 pozdní sběr. Vinařská obec Žarošice, viniční trať Maliny. 12 % alkoholu, 8,8 g zbytkového cukru, 5,9 g kyselin. Nejlevnější víno ochutnávky - 179,- Kč. Světle růžová barva, viskozita vysoká. Méně intenzivní vůně malin. V těle středně plné, hodně šťavnaté, poměrně pikantní chuť jahod. Dochuť kratší. Dal jsem mu 6 (74) bodů.
Modrý Portugal 2011 pozdní sběr. Vinařská obec Archlebov, viniční trať Maliny. Obsah alkoholu 12,5 %, 1 g zbytkového cukru, 5,1 g kyselin. Tmavofialová barva, viskozita vysoká. Intenzivnější ostřejší vůně, spíše květinová než ovocná. Překvapivě výraznější třísloviny, v chuti třešně. Středně dlouhá dochuť. Dostalo lepších 6,5 (78) bodů.

Zweigeltrebe 2011 pozdní sběr. Vinařská obec Žarošice, viniční trať Maliny. Obsah alkoholu 13 %, 1 g zbytkového cukru, 5,1 g kyselin. Tmavá barva na pomezí rubínu a granátu, viskozita vysoká. Středně intenzivní jemná vůně tmavého ovoce a fialek. V těle středně plné, šťavnaté, chuť višní, hezky uhlazené. Třísloviny méně výrazné. Dochuť delší. Dávám 7 (80) bodů.
Pinot noir 2011 výběr z hroznů. Řada Austerlitz. Vinařská obec Archlebov, viniční trať Dubová. Nejdražší víno ochutnávky - 299,- Kč. Obsah alkoholu 15 %, 0,5 g zbytkového cukru, 4,9 g kyselin. Granátová barva, vysoká viskozita. Intenzivnější těžší vůně ovocného kompotu s tóny dřeva. Bohaté extraktivní víno s plným tělem a chutí višňového kompotu. Dochuť dlouhá. Jednoznačně nejlepší z červených a rosé. U mě skončilo doslova o chloupek za Ryzlinkem rýnským. Dostává 8,5 (89) bodů.
Pinot noir rosé 2012 výběr z hroznů. Vinařská obec Archlebov, viniční trať Dubová. 11,5 % alkoholu, 48,4 g (!) zbytkového cukru, 6,5 g kyselin. Lososová barva, viskozita vysoká. Méně intenzivní vůně malin a karamelu. Plnější tělo, hodně sladká ovocná chuť, dochuť delší. Dávám 6,5 (77) bodů.
Večer se opravdu vydařil, nemám co bych kritizoval. Vína byla velmi dobrá, výklad zajímavý, hladina hluku na přijatelné úrovni.

Hunové Hefthalité. 2. Vrchol moci a úpadek říše. Způsob života.

18. června 2013 v 6:29 | milasko |  Kočovní Severoíránci
Prakticky souběžně s útoky na východ a západ rozšiřují Hefthalité svůj vliv i na jih. Vytvořili si dvě centra. Jedno v Baktrii, druhé ve východním Pandžábu. Od 50. let útočí do Indie. Indický vládce z dynastie Guptovců Skandagupta (455-470) je sice zastavil, po jeho smrti se ale guptovská říše rozdělila, Hefthalité toho využili a začali provádět nájezdy. Za Toramany, který vládl na přelomu 5. a 6. století postupně dobývají severní Indii. V bitvě u Eranu byl poražen a zatlačen Guptovec Bhanagupta. Toramanův syn Mihirakula vládl říši, která se táhla od Aralského jezera a severozápadní Číny přes Střední Asii a Afgánistán po Gangu. Hlavním městem byl Sialkot v Indii. Bohatství přinášel říši obchod s hedvábím, protože ovládala podstatnou část hedvábné stezky. V roce 528 utrpěl ale Mihirakula těžkou porážku od knížete Jašodharmana z Malvy a musel se před ním pokořit. Následně se stáhnul do Kašmíru. Je známý drastickým pronásledováním buddhistů, které masově vraždil a ničil jejich svatyně.
Moc Hefthalitů začala upadat. Počátkem 2. poloviny 6. století se proti nim spojil šáhinšáh Chusrav I. s Turkuty. Součástí smlouvy byl i jeho sňatek s turkutskou princeznou. Roku 562 uštědřil Chusrav Hefthalitům těžkou porážku a ovládl dříve ztracená perská teritoria na východě. Poté zaútočili Turkuti. Hefthalité je nejprve očekávali u Buchary, nakonec se neodvážili přijmout bitvu a ustoupili do hor. Rozhodující bitva se odehrála roku 565 poblíž Karši u Necefu. Trvala osm dní a Hefthalité byli rozbiti. Sami pak svrhli svého vládce Gatfara a nastolili nového - Fagoniše. Ten se snažil spojit se proti Turkutům s Peršany, to se ale nepodařilo. Říše byla zničena a rozdělena mezi obě velmoci. Protože ale nebyla pevně centralizovaná, přežívala menší závislá hefthalitská knížectví i nadále. V severní Indii do přelomu 6. a 7. století, ve Střední Asii do 8. století.


Cizinci Hefthality většinou popisují jako kočovníky, obývající plstěné jurty a stěhující se se svými stády za pastvinami a vodou. V létě vyhledávali oblasti s chladnějším podnebím, v zimě regiony s mírným klimatem. Ani vládce nebydlel v domě ale ve velkém stanu. Nosil barevné hedvábné oděvy. Také jeho žena nosila dlouhé hedvábné roucho zdobené množstvím drahokamů a na hlavě cop. Nejvyšší vládce i závislá knížata razili stříbrné mince, napodobující guptovské vzory. Nápisy na nich jsou v řecké alfabetě ale obvykle v baktrijském dialektu. V 6. století se u nich rozšířil nestoriánský směr křesťanství, od roku 549 měli dokonce vlastního biskupa. Na jednom neobvyklém zvyku se cizí popisy shodují. Hefthalité praktikovali polyandrii. Bratři si brali jednu ženu. Ta nosila kožešinovou čapku s několika růžky podle počtu manželů. Otázkou je, zda to praktikovali i ti, kteří přijali křesťanství. Od 8. století ale do jejich sídelních oblastí pronikal islám. Za potomky Hefthalitů bývají pokládáni Paštúni, žijící dnes na pomezí Afghánistánu a Pákistánu.

Vinex Brno 2013

12. června 2013 v 6:41 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
25. května jsme se s kamarádem Jirkou na skok podívali do Brna, kde se konal vinařský veletrh Vinex. Po pravdě řečeno, představoval jsem si to o trochu větší. Stánků s vínem bylo asi 45, což je méně, než bývá u nás v Pardubicích na vinařském festivalu. Zahraniční účast byla také skromnější. Velmi pěkná vína se ale určitě najít dala, prostředí bylo příjemné, doprovodný servis byl také v pořádku. Zvlášť byla vystavena vína, které v soutěži, jež veletrh předcházela, uspěla nejlépe. Až asi na jednu expozici poměrně známého moravského vinařství byli všude velmi ochotní a vstřícní. Povedlo se nám navštívit poměrně velké množství stánků, někde se mi povedlo přechutnat dost velkou část vystavené produkce. Jinde jsme ale po dvou vzorcích rychle vycouvali, protože jsme narazili na některá naše vinařství, která jsme dosud vůbec neznali, chtěli se s nimi seznámit, nabízená vína nám ale vůbec nechutnala. Jmenovat nebudu, raději se zmíním o těch, kde jsem byl spokojený.
Ze zahraničních vystavovatelů jsme stačili ochutnat mnoho vzorků bílých vín rakouského Winzerhof Sax. Věnovali se nám tu opravdu příkladně, jejich veltlíny a ryzlinky byly velmi pěkné. Drobnou vadu na kráse to ale přece jen mělo. Jejich červená vína jsme chtěli ochutnat později, ve druhém "kolečku", stánek byl pak ale už prázdný, i když do konce akce zbývalo ještě několik hodin. Narazili jsme i na kvalitní španělská, portugalská a bulharská vína. U posledně jmenovaných mi ale ceny přišly poněkud vysoké.
Z domácích vinařství jsme se déle zastavili u známého Reistenu a u Vinařství Josef Dufek Svatobořice-Mistřín. První určitě nezklamalo, to druhé jsme neznali, všimli jsme si ale, že na soutěži dopadlo dobře a tak jsme byli zvědaví. Patřilo k těm výrazně lepším "novinkám". Vína byla sice trochu sladší, ale přitom dobře pitelná. Jejich láhve byly polepeny množstvím různých medailí a ocenění.
Celkově jsem ochutnal mezi 50-60 vzorky. U malých stánků bylo málo prostoru na zapisování podrobnějších poznámek, občas jsem něco nezapsal, ale asi nejvíce se mi líbila tato vína:

Welschriesling 2011 Geniesserhof Haimer, Rakousko, 7,5 b.

Mavrud reserva 2009 - Vinařství Rumelia, Bulharsko, 7,5 b.

Erelia (Syrah,CS,Merlot, Mavrud) 2009 - Vinařství Rumelia, Bulharsko, horších 8 b.

Quinta do Estanho 2004 Douro, Portugalsko, 7,5 b.

Pálava 2009 výběr z hroznů - Vinařství Krist, 7,5 b.

Pinot blanc 2007 pozdní sběr - Reisten, 8 b.

Pinot gris 2011 pozdní sběr - Reisten, horších 8 b.

Tramín červený 2012 výběr z hroznů - Vinařství Josef Dufek, 7,5 b.

Rulandské šedé 2012 výběr z hroznů - Vinařství Josef Dufek, 7,5 b.

Rulandské bílé 2012 výběr z hroznů - Vinařství Josef Dufek, 8 b.

Venta del Puerto 18 (CS, Merlot, Syrah, Tempranillo) - Bodegas la Vina, Valencia, Španělsko, 8,5 b.

Venta del Puerto 12 (tytéž odrůdy) - Bodegas la Vina, Valencia, Španělsko, lepších 7,5 b.

Grüner Veltliner Zwillingslauser 2012 - Winzerhof Sax, Rakousko, horších 8 b.

Riesling 2012 Steinmassl - Winzerhof Sax, Rakousko, horších 8 b.

Riesling 2012 DAC Kamptal - Winzerhof Sax, Rakousko, 8 b.

Hunové v Evropě. 5. Zánik říše

6. června 2013 v 6:29 | milasko


Někdy koncem jara 452 zaútočil Attila znovu na Západořímskou říši. Aëtius situaci značně podcenil. Domníval se, že Attila začne opět vyjednávat. Nedal proto bránit alpské průsmyky. Attila rychle a bez boje prošel Julskými Alpami a vpadl do Itálie. Oblehl zde velké město Aquilea. Obránci se urputně bránili, ale nakonec bylo město zcela zničeno. Ti, kteří přežili, pak založili Benátky. Dále byla vypleněna města Padova, Vicenza,Verona, Brescie, Milán a jiná. Celá severní Itálie byla zpustošena. Západním Římanům přišli na pomoc Byzantinci, vedení Áetiem (náhodná podoba jména se západořímským Aëtiem). Ti úspěšně zaútočili na Huny v Karpatské kotlině. Attilovu armádu v Itálii kosil mor, koně trpěli nedostatkem píce, proto souhlasil s jednáním. Poselstvo Římanů vedl konzul Avienus, důležitou osobou zde byl i papež Lev I. Jednání proběhlo u řeky Mincio. Věřícími popisovaný zázrak a ohromení Attily papežovou velikostí se asi nekonaly, Attila za dané situace prostě musel přijmout mír. Spokojil se s dosavadní kořistí a stáhl se.

Na rok 453 připravoval velkou výpravu proti Byzanci, která mu stále odmítala platit poplatky. Ještě před výpravou však došlo ke svatbě s mladou burgundskou princeznou. Skoro šedesátiletý Attila si bral asi šestnáctiletou Ildico (možná znělo její jméno Hildegunda). Večer hodně pil a ráno ho po svatební noci našli mrtvého vedle vyděšené nevěsty. Zřejmě se udusil zvratky a krví, která se mu spustila z nosu. Byl pohřben s velkým pokladem do trojité rakve ze zlata, stříbra a železa. Místo jeho pohřbu není známé, protože většina účastníků vlastního uložení do hrobu byla zřejmě pobita.
Jeho obrovská říše se téměř okamžitě začala rozpadat. Attila měl s několika dalšími manželkami mnoho synů, kteří začali mezi sebou bojovat o moc. Situace okamžitě využila řada podmaněných národů k povstání. Zdá se, že jako první se osvobodili Ostrogóti vedení Valamirem. Poté se už bez nich vytvořila velká koalice, vedena gepidským králem Ardarichem, k němuž se připojili Skirové, Rugiové, Svévové a Herulové. Ti Huny porazili v roce 454 nebo 455 v Panonii u dnes neznámé řeky Nedao. Padl zde nejstarší Attilúv syn Ellak a s ním velké množství Hunů. Zbytky uprchly do Černomoří, brzy se ale pokusili o obnovení svých pozic. Zejména se Hunové nechtěli smířit s nezávislostí Ostrogótů, kteří se v roce 456 usadili v Panonii. V zimě 456/457 na ně zaútočili, ale utrpěli těžkou porážku. Znovu pronikli Hunové pod vedením Attilova syna Dengizicha do Panonie asi v roce 464, ale Ostrogóti je opět porazili. V roce 468 přijeli do Konstantinopole poslové Attilových synů Dengizicha a Ernaka. Ti požadovali otevření pohraničních trhů na Dunaji. Císař León to ale nepovolil. Dengizich vyhrožuje válkou, Ernak ho však odmítl podpořit. Dengizich tedy zaútočil sám, byl ale byzantským vojevůdcem Anagastem v roce 469 poražen a zabit. Jeho hlavu pak narazili v Konstantinopoli na kůl. Tím prakticky dějiny evropských Hunů končí a oni sami mizí. Osud Ernaka není znám, ale jmenný seznam bulharských panovníků začíná jeho jménem. Že by se mohlo jednat o stejnou osobnost, je docela dobře možné.
Sluší se ale připomenout ještě osud některých předních osobností západořímské říše, známých z války proti Attilovi a také rodin dvou předních postav Attilova dvora. Roku 454 císař Valentiniánus III. osobně dýkou zabil mocného Aëtia. Sám byl o rok později zavražděn bývalými Aëtiovými vojáky, což vyvolalo v Římě zmatek a umožnilo jeho vyplenění Vandaly. Další císařové už byli spíše loutkami. Bývalý Attilův osobní tajemník Orestés se stal posledním faktickým vládcem Západořímské říše a dosadil za císaře svého mladičkého syna Romula Augusta (Augustula). Když po Orestovi delegace germánských žoldnéřů, hlavně Herulů a Skirů, žádala místo žoldu přidělení půdy v Itálii, odmítl a byl zavražděn. Jejich vůdce Odoaker, syn Attilova vrchního vojevůdce Edekona a skirské princezny, svrhl v roce 476 Romula Augusta a jako germánský král ovládl Itálii. Tak zanikla Západořímská říše.