Carta de Oro, China Plum Wine, Altos de Tamaron a další vína vrcholného léta

28. července 2013 v 7:34 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy

Po vydařené sérii z počátku léta jsem na jeho vrcholu, po náročném ležení u vody vybíral pro večerní oddych na terase vína spíše jednodušší, bílá i červená, domácí i zahraniční. Byla mezi nimi i jedna zvláštnost: čínské švestkové "víno". A jak to dopadlo?


Sauvignon 2010 pozdní sběr - Beneš Hrušky. Vinařská obec Hrušky, viniční trať Hastrmany. Víno dostalo zlatou medaili na Valtických vinných trzích 2011. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) o délce 45 mm. Obsah alkoholu 12 %. Hezká světlejší zlatavá barva, velmi vysoká viskozita. Vůně se zajímavě vyvíjela. Nejprve byla trochu zadušená a převládaly v ní spíše tóny kyselejšího ovoce - měně zralých angreštů a černého rybízu. Postupně ale jako by sládla a přecházela do oblasti medu a květin. V těle středně plné, chuť lahodná, velmi svěží, byly tu hlavně angrešty a meruňky. Dochuť delší. Dávám lepších 7,5 (84) bodů.
Malbec 2009 Oak Cask - Trapiche, Mendoza Argentina. Zelená Top Bordo byla uzavřena korkem z drti o délce 45 mm. Obsah alkoholu 14 %. Pěkná tmavě rubínová barva a fialovým nádechem, velmi vysoká viskozita. Vůně méně intenzivní s tóny dřeva a tmavého ovoce. V těle plnější, velmi hezky uhlazené, s chutí borůvek a višní a jemnými tříslovinami. Dochuť delší. Toto víno jsem pil asi před rokem a bylo zřetelně lepší. V obou případech bylo koupené v marketu, ale každé jinde. Možná bylo to druhé skladované v horších podmínkách. Tentokrát hodnotím horšími 7,5 (82) body.
Carta de Oro 2009 Crianza, DOCa Rioja - Bodegas Berberana, Španělsko. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) délky 45 mm. Víno leželo 18 měsíců v barikových sudech a bylo vyrobeno z 80 % Tempranilla a 20 % Garnachy. Obsah alkoholu 13,5 %. Tmavá granátová barva, vysoká viskozita. Slabší vůně malin a náznak kouřovinky. Plnější tělo, hezky uhlazené, šťavnaté, ovocité, s chutí višní. Dochuť delší. Zde dávám horších 7,5 (82) bodů.
China Plum Wine - White Rabbit. Po obědě v čínské restauraci nám jako pozornost podniku nabídli čínské švestkové víno. Zdálo se mi to docela zajímavé, i když chtělo jednoznačně více vychladit. Tak jsem si pro zajímavost jednu láhev koupil domů (Za 150,- Kč, 750 ml.) Bylo v láhvi z průzračného skla s korkovou zátkou. Obsah alkoholu 13 %, ročník neuveden. A jak to vypadalo po vychlazení? Docela slušně. Mělo mahagonovou barvu a vysokou viskozitu. Dosti intenzivní vůně připomínala švestkový kompot a něco podobného bylo i v chuti. Bylo to hodně sladké. Kolik to mělo cukru, to nevím, ale určitě hodně. Dalo se toho vypít jen trochu, ale neurazilo. Hodnotí se to obtížně, je to něco úplně jiného, ale 7 (80) bodů by si zasloužilo.
Altos de Tamaron 2010 Oak aged, Denominación de Origen Ribera del Duero - Olmedillo del Roa, Španělsko. Zelená Bordo láhev byla uzavřena kokem o délce 45 mm. Víno bylo vyrobeno z odrůdy Tempranillo. Obsah alkoholu 13 %. Tmavá rubínová barva, vysoká viskozita. Nepříliš výrazná vůně tmavého ovoce. Středně plné v těle, natrpklá chuť ostružin a višní. Středně dlouhá dochuť. Celkově jsem od vína z jedné z nejlepších španělských oblastí a z kvalitní a mnou oblíbené odrůdy očekával více. Dávám 6 (74) bodů.
Sauvignon 2011 pozdní sběr - Vinium Velké Pavlovice. Vinařská obec Klentnice, viniční trať Bavorsko. Světlá Bordolesse byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) o délce 45 mm. Obsah alkoholu 12,5 %. Světlá nazelenalá barva, viskozita vyšší. Nepříliš příjemná vůně s nádechem kopřiv. V těle poměrně plné, chuť sladkých angreštů, dochuť kratší až střední. Víno mě příliš nezaujalo, dal jsem mu horších 6,5 (76) bodů.
Feteasca alba 2010 Vin cu indicatie geografica - Casa de Vinuri Husi, řada Sin of Dracula, Rumunsko. Průzračná Bordo láhev byla uzavřena korkem z drti dlouhým 42 mm. Obsah alkoholu 12 %. Sytě žlutá barva, viskozita střední. Nepříjemná naoxidovaná vůně. Středně plné tělo, z neharmonické chuti vystupoval alkohol. Dochuť delší. Nedávno jsem pil z této řady Fetescu neagru. Ta byla zřetelně lepší, dostala 78 bodů, tentokrát ale pouze horších 5 (64) bodů.


Jak je vidět, žádných velkých překvapení jsem se nedočkal. Když, tak spíše poněkud nepříjemných. Jen Benešův Sauvignon byl opravdu pěkný.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama