Srpen 2013

Vinařské aktuality - srpen 2013

30. srpna 2013 v 8:24 | milasko |  Úvahy o víně
Trendy světového vinařství
Podle mezinárodní vinařské organizace OIV patří k základním trendům vinařství ve světě zmenšování rozloh vinic, snižování vinařské produkce a také mírný pokles spotřeby vína. Zatímco v roce 2011 se ve světě vyprodukovalo 267 milionů hektolitrů vína, v roce 2012 už to bylo jen 252 milionů. To bylo způsobeno nepříliš příznivými klimatickými podmínkami ale i zmenšováním ploch vinic. Zatímco v Evropě se zmenšovaly, Čína za posledních 10 let plochy zdvojnásobila. Světové zásoby vína jsou na desetiletém minimu. Vína se celkově prodává méně, ale za vyšší ceny. Obchod s vínem tedy prožívá poměrně příznivé časy, protože co se týče objemu financí za prodej vína, došlo k nárůstu o 8 % a průměrná cena za litr se zvýšila na 2,55 eura.
Letos se v Evropě očekává poměrně dobrá úroda, zejména Itálie si slibuje velkou sklizeň (cca 42 milionů hl) kvalitních hroznů. Ve 250 000 italských vinařství pracuje asi 1,2 milionů lidí. Celých 4O % vín je zařazeno do nejvyšších kategorií, tj. DOCG nebo DOC, 30 % do střední kategorie IGT a 30 % vín je stolních. Více než polovina produkce jde na export, domácí spotřeba dosáhla v roce 2012 historického minima (22,6 mil. hl).
Vedoucí pozici v Evropě by si měla udržet Francie s odhadovanými 46 miliony hektolitrů.
Nové, poněkud odlišné rakouské DAC
Vídeňské víno Wiener Gemischte Satz získalo nově status DAC (Districtus Austriae Controllatus). Poprvé tak toto označení nebylo přiděleno podle geografické oblasti, ale dostal ho typ vína. Tentokrát se vyšlo z dávné tradice pěstování různých odrůd na jedné vinici, což bylo místními vinaři v posledním desetiletí obnoveno a doposud se pak prodávalo pod značkou Wiener Wein. Tato praxe původně vznikla z důvodů maximální ochrany před případnou neúrodou. Podle ustanovení DAC musí být ve výsledné směsi nejméně tři bílé odrůdy, z nichž žádné nemůže být více než 50 %. Obsah alkoholu nesmí překročit 12,5 %. V chuti nejsou dovoleny výrazné tóny dřeva. Vína, která nebudou odpovídat těmto požadavkům, budou i nadále prodávána jako Wiener Wein.
Autentické "antické" víno podle Vergilia
Italští archeologové experimentují s výrobou vína podle popisu v Georgice (cca 29 n. l.) od římského spisovatele Vergilia. Poblíž sicilské Katánie už byla vysazena réva, za čtyři roky je očekávána první úroda. Aby se víno co nejvíce přiblížilo chuti z doby starého Říma, nebudou použity žádné moderní metody, hnojiva ani chemikálie. K práci budou využívány dřevěné nástroje a pomůcky. Víno bude zrát v terakotových nádobách zakopaných po hrdlo v zemi. Víno se nebude doslazovat cukrem. Ve starém Římě ho případně doslazovali medem, pokud bylo příliš kyselé, dávali je otrokům. Archeologové zkusí obě možnosti. Jistým problémem je ale výběr správných odrůd, protože jejich antické názvy není jednoduché rozšifrovat.
Vína vyzrálá za minuty?
Společnost Clean Path Resources vytvořila zařízení Wine Wizard, které umožní zkrátit zrání vína z roků na minuty. Pomocí elektromagnetického záření by zrání probíhalo 15-60 minut, podle toho, jak "vyzrálé" má víno být. Bylo provedeno velké množství slepých degustací, při nichž neprofesionální degustátoři srovnávali změny ve víně. U červených vín údajně v 97 % pociťovali zlepšení chuti a v 90 % vůně. U bílých to pak bylo asi v 85 %. Zkoumala se vína v cenové kategorii 6-12 dolarů za láhev. Zařízení si dobře poradí s tichými víny, je schopno zjemnit i chuť tvrdého alkoholu, horší výsledky jsou u dezertních a šumivých vín. Tak nevím. Nebude z toho další hamburger?

Víno s čokoládou, "německé" víno z Rumunska, domácí gruzínské a další rarity

25. srpna 2013 v 5:05 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Ke konci prázdnin jsem ochutnal opravdu velmi pestrou plejádu vín, a to nejen co se týče původu. Kromě povedených domácích vín jsem pil i vína ze Slovinska, Rumunska, Francie, USA a Gruzie.
Neuburské 2010 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, vinařská obec Novosedly. Víno dostalo zlatou medaili na Valtických vinných trzích 2011. Láhev z průzračného skla byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) o délce 45 mm. Obsah alkoholu 11 %. Sytě žlutá barva, vysoká viskozita. Jemná nasládlá vůně exotického ovoce s tóny oříšků a trochou bylin. Plné tělo, lahodná pikantní chuť sladkých grepů a zajímavá středně dlouhá hořkosladká dochuť. Víno dostalo lepších 7,5 (84) bodů.
Pálava 2010 výběr z bobulí - Vinařství Volařík. Vinařská obec Věstonice, viniční trať U Venuše. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem délky 45 mm. Obsah alkoholu 12,5 %. Zlatožlutá barva s lehkým nazelenalým nádechem, viskozita střední. Jemná vůně medu, vyzrálých hroznů, sladkých hrušek a náznak růží. V těle plnější, hodně sladké, kořenité, dochuť dlouhá. Ocenil jsem 8 (86) body.
Chateau Beauville Lalande 2010 Appellation Bergerac Controlée. Hnědá Bordo láhev byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 13 %. Méně intenzivní nevýrazná vůně s náznakem višní. Středně plné tělo, výraznější třísloviny, jemně natrpklá višňová chuť. Dochuť kratší až střední. Dávám lepších 7 (81) bodů.
Feteasca Regala/ Muscat Ottonel (Schwaben Wein) 2011 Vin cu indicatie geografica - Cramele Recas, Rumunsko. Víno z Němci osídlené části Rumunska. Průzračná láhev byla uzavřena korkem z drti o délce 38 mm. Zlatavá barva, viskozita vysoká. Středně intenzivní vůně vyzrálých hroznů a sladkých grepů. Středně plné tělo, hodně kořenité a sladké, trochu tu chyběly kyselinky. Dochuť kratší až střední. Dávám lepších 6 (75) bodů.
Modri Burgundec 2008 Vrhunsko vino ZGP, Classic - Kupljen Jože, Jeruzalem, Svetinje, Slovinsko. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem délky 45 mm. Obsah alkoholu 13 %. Mahagonová barva s nahnědlými menisky, viskozita vysoká. Středně intenzivní jemná vůně peckovin, jemně natrpklá příjemná ovocná chuť s uhlazenými tříslovinami. Středně dlouhá dochuť. Dostává lepších 7,5 (84) bodů.
Allure, McNab Ridge special red Wine - McNab Ridge Winery, Ukiah, Kalifornie, USA. Tmavozelená půllitrová láhev byla uzavřena plným korkem dlouhým 45 mm. Obsah alkoholu 19 %. K vínu z neuvedené odrůdy byl přidán extrakt z čokolády. Tmavá granátová barva, velmi vysoká viskozita. V intenzivní vůni dominovala hořká čokoláda. Plné tělo, chuť višní v čokoládě. Středně dlouhá dochuť. Dávám horších 7,5 (82) bodů.
Hibernal 2011 pozdní sběr - Žerotín Strážnice. Viniční trať Tmice. Víno získalo zlatou medaili na Vinařských Litoměřicích. Obsah alkoholu 12,5 %. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) dlouhým 45 mm. Zářivá zlatavá barva, velmi vysoká viskozita. Intenzivní lákavá vůně černého bezu, broskví a černého rybízu. Plné tělo, lahodná chuť s tóny bezinek a dobře vybalancovanými cukry a kyselinami. Delší dochuť. Pěkné víno, kterému jsem dal horších 8,5 (88) bodů.
Na závěr přidám jednu úplnou raritu: čerstvě dovezené gruzínské domácí víno, vyrobené z neznámé odrůdy (odrůd?) tradiční metodou v hliněných nádobách zapuštěných do země. Mělo by se jednat o víno bílé, barva je ovšem velmi tmavá, připomínající spíše tokajské. Viskozita byla velmi vysoká. Vůně mi zase pro změnu trochu připomínala některé typy sušších portských. Víno bylo poměrně lehké, s nižším obsahem alkoholu, v chuti bych zase možná hledal jablečný mošt. Zkrátka něco naprosto nezvyklého, žádný zázrak, ale určitě zajímavost, kterou údajně v Gruzii pijí neustále ve velkých množstvích z rohu, do kterého se vejde asi 0,5 litru a který se nedá nijak postavit, takže se to pije na ex. Body tentokrát nedávám, bylo to něco úplně mimo soutěž.
Potěšitelné je, že naše vína tentokrát jasně zvítězila v početné mezinárodní konkurenci.

Co mě zaujalo na VinoForu 2013

18. srpna 2013 v 8:48 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
Jak jsem již psal, konala se koncem července v Pardubicích mezinárodní vinařská soutěž VinoForum 2013. Měl jsem možnost ochutnat mnohá ze soutěžních vín a tady uvádím, která mě zaujala.Z bílých suchých to bylo např.:Sauvignon 2012 pozdní sběr - Velkobílovická vína, 87,00 b.

Breslava 2012 - Chateau Belá, Slovensko, 86,75 b.

Cuvée Sole 2012 - IG-Viile Timisului, Cramele Recas, Rumunsko, 86,00 b.

Sauvignon 2011 pozdní sběr - Vinné sklepy Lechovice, 85,75 b.

Bouvierovo hrozno 2012 akostné - SANVIN, Slovensko, 85,50 b.

Feteasca regala 2012 DOC-CMD, Castel Huniade, Cramele Recas, Rumunsko, 84,25 b.

Sauvignon 2012 pozdní sběr - Ludvík Maděřič, 84,00 b.

Renski rizling 2011 - Protnerjeva Hiša Joannes, Slovinsko, 84,00 b.Z červených suchých se mi líbilo:Syrah 2010 reserva especial - Heros Vino, Chile, 89,75 b.

Pinot noir 2011 - Raimex, Slovensko, 88,00 b.

Spätburgunder 2009 Spätlese, Barrique - Anselmann, SRN, 87,50 b.

Merlot 2011 výběr z hroznů - Vitis, 85,00 b.

Rulandské modré 2008 pozdní sběr - Vinařství Plešingr, 84,50 b.

Merlot 2011 reserva - Heros Vino, Chile, 84,25 b.

Pinot noir Čtvrtě 2011 zemské víno - Stapleton-Springer, 83,50 b.

Feteasca neagra 2012 IG Viile Timisului, Cramele Recas, Rumunsko, 83,25 b.Mezi červenými ostatními zaujal:Dornfelder 2011 Spätlese, Barrique - Anselmann, SRN, 84,00 b.A líbilo se také sladké likérové:Tokaji Aszu 5 Puttyonos 2004 Tokaj Kerskedöhaz, Maďarsko, 89,50 b.No, všechno jsem prostě ochutnat nestihl!

V předchozím článku jsem psal o těch vinařstvích, která na VinoForu dopadla celkově dobře, tak na závěr ještě zmínku o těch, kterým se letos tolik nedařilo. Bylo to například Vinium Velké Pavlovice a překvapivě také Petr Skoupil. Jako na houpačce vypadaly výsledky početně zastoupené kolekce Vinice - Hnánice - od výborných po dosti slabé vzorky.

VinoForum Pardubice 2013

12. srpna 2013 v 8:56 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
Ve dnech 29-30.7. 2013 se v pardubickém hotelu Euro konal 22. ročník mezinárodní soutěže Vinoforum. Sešlo se na ní asi 450 vzorků vín z deseti zemí. Ve třicetičlenné porotě zasedla řada známých osobností, sommeliéři i vinaři, polovina pocházela ze zahraničí. Předsedou poroty byl prof. Ing. Fedor Malík, DrSc.

Vína byla rozdělena do třinácti kategorií. Nejpočetněji byla zastoupena červená vína suchá (skoro sto vzorků), jen o několik méně bylo bílých suchých. Hodnotilo se stobodovou stupnicí. Od 87 bodů se udělovala zlatá medaile, od 84 stříbrná, celkově jich bylo rozdáno 143. A jak to celé dopadlo? U kategorií s velkým množstvím vzorků uvedu první tři, u méně zastoupených jen vítěze.Bílá vína suchá

Rulandské bílé 2008 pozdní sběr - Kolby, 88,50 b.

Rulandské bílé 2012 neskorý zber - Vins, Slovensko, 87,75 b.

Chardonnay 2011 Battonage - Kovacs Nimrod Winery, Maďarsko, 87,50 b.Bílá vína polosuchá

Chardonnay 2012 výběr z hroznů - Velkobílovická vína, 87,25 b.

Rulandské šedé 2011 - Vinárstvo Ing. Jozef Mikuš, Slovensko, 87,00 b.

Tramín červený 2012 bobulový výber - Janoušek s.r.o., Slovensko, 87,00 b.Bílá vína polosladká

Muškát moravský, Flower line 2012 pozdní sběr - Mikrosvín Mikulov, 88,22 b.

Hibernal 2012 výběr z hroznů - Žerotín a.s., 88,00 b.

Hibernal 2011 výběr z hroznů - LIVI, 87,25 b.Bílá vína sladká

Tramín červený 2011 slámové víno - Oldřich Drápal, 88,75 b.

Tokaj cuvée 2011 slámové víno - Ing. Jaroslav Ostrožovič, Slovensko, 88,50 b.

Chardonnay 2011 výběr z bobulí - Vinařství Josef Valihrach, 88,50 b.Růžová vína suchá

Cuvée Ludwig XX rosé 2012 pozdní sběr - Vinařství Ludwig, 87,25 b.Růžová vína ostatní

Cabernet Sauvignon 2012 pozdní sběr - Znovín Znojmo, 87,50 b.Červená vína suchá

Syrah reserva especial 2010 - Heros vino, Chile, 89,75 b.

Cabernet franc Oak Prestige 2011 výber z hrozna - Víno Matyšák, Slovensko, 88,75 b.

Pinot noir 2011 - Raimex s.r.o., Slovensko, 88,00 b.Červená vína ostatní

Don Velder 2012 akostné značkové - Agro-Movino, Slovensko, 87,00 b.Šumivá vína suchá

Bohemia sekt Prestige brut 2010 - Bohemia sekt, 85,00 b.Šumivá vína polosuchá

Bohemia sekt Prestige demi sec 2009 - Bohemia sekt, 84,25 b.Šumivá vína polosladká

Prezident blanc 2012 - Vinarské závody Topolčianky, Slovensko, 80,25 b.Šumivá vína sladká

Aurora Moscatel branco 2013 - Vinicola Aurora, Brazílie, 83,50 b.Vína spod kožky a likérová vína sladká

Tokaji Aszu 5 Puttonyos 2004 - Tokaj Kereskedöhaz, Maďarsko, 89,50 b.Při pohledu na další umístění je zřejmé, že se svými výsledky na soutěži mohou být z našich vinařství spokojená například Velkobílovická vína, Oldřich Drápal, Kolby, Stapleton-Springer, Znovín, Josef Valihrach nebo Mikrosvín. Ze zahraničních vín rozhodně zaujala chilská červená, většina maďarských, ale dobré ohodnocení si odnesla i menší kolekce vín z Rumunska. Velmi bohaté zastoupení měla na soutěži slovenská vinařství, zajímavostí bylo i několik vín z Brazílie a Slovinska. Že se vinařství začíná rozvíjet i v Polsku, to dokazovalo 15 přihlášených vín z několika vinařství od našich severních sousedů.Mnoho ze soutěžních vín i spoustu dalších z domova i ze světa je možné ochutnat na skvělé akci, která se koná 23. a 24. srpna na pardubickém zámku - na Pardubickém festivalu vína.


Tamerlán. 3. Války se Zlatou hordou, mamlúky a Osmany, tažení do Indie a Číny

6. srpna 2013 v 11:40 | milasko |  Mongolové
Po porážce Chórezmu a Mogulistánu se Timurova pozornost začala obracet ke Zlaté hordě. Tochtamyš se tentokrát pokoušel vyjednávat, ale Timur už mu nevěřil. Roku 1391 proti němu zahájil tažení. Problémem války ve stepi bylo vždy zásobování. Zejména dostatek píce pro koně, kterých měl každý jezdec několik, bylo při delším tažení velké armády obtížné zajistit. Timur to vyřešil vcelku originálním způsobem. Vyrazil v únoru, kdy se už na jihu začala tráva zelenat, a postupoval směrem na sever, kam se postupně šířilo jarní teplo. Když docházela potrava pro vojáky, přerušil tažení a zorganizoval velký lov. Tochtamyš poněkud zaspal a začal sbírat vojsko, až když Timurova armáda bez potíží překročila řeku Ural. Nakonec se mu ale podařilo sebrat armádu přibližně stejně silnou. Timurovi se však v bitvě na řece Kondurča (přítok Volhy) podařilo zatlačit tatarskou jízdu k břehům Volhy a drtivě ji porazit. Tochtamyšovi se sice na poslední chvíli podařilo uprchnout, jeho žena a děti byly zajaty. Timur pravděpodobně utrpěl také velké ztráty, protože v tažení nepokračoval a vrátil se. V roce 1394 zaútočil Tochtamyš na Timura přes Kavkaz. Timur ho odrazil a nabídl mu mír. Zároveň ale pohrozil, že v případě odmítnutí se již příště nesmiluje. Tochtamyš už by raději vyjednával, ale vlivní emíři byli pro válku. Rozhodující bitva se odehrála v roce 1395 u řeky Terek. Obě armády byly přibližně stejně početné a podobně vyzbrojené, Timurovi vojáci byli ale zkušení profesionálové. Oba vládcové se boje osobně účastnili. Bitva byla rychlým sledem útoků a protiútoků. Nakonec byli ale Tochtamyšovi Tataři poraženi a začali utíkat. Timur je pronásledoval a stejně jako před čtyřmi lety se mu podařilo zatlačit je k dolní Volze, přes níž se podařilo přepravit jen malé části bojovníků na narychlo vybudovaných prámech. Zbytek Timur nemilosrdně pobil. Tochtamyš byl definitivně poražen a přinucen prchnout ze země. Timur zničil mnoho měst, vypálil i hlavní město Saraj. Na trůn Zlaté hordy byl dosazen Temir Kutlug, který uznal závislost na Timurovi. Také Horda tak přestala být Timurovi nebezpečná. V důsledku těchto vítězství výrazně poklesl význam severní větve hedvábné cesty, která předtím procházela územím Zlaté hordy. Karavany začaly více používat jižní větev, vedoucí přes Timurovu říši.
V roce 1398 vpadl Timur do Indie a utkal se v bitvě u Panipatu s vojsky dillíského sultanátu. Proti útočícím válečným slonům poslal velbloudy naložené zapáleným senem, kteří je splašili a poté jeho tatarská jízda nepřítele rozdrtila. Následně obsadil Dillí, které zpustošil a nechal popravit 100 000 zajatců. Následujícího roku se vrátil do Samarkandu s obrovskou kořistí, kterou neslo 90 ukořistěných válečných slonů.
V roce 1400 začal velké tažení proti Osmanské říši, egyptským mamlúkům a mongolské dynastii Džalájirovců v Iráku. Nejprve přišli na řadu mamlúci, kteří v té době ovládali Sýrii. Jejich armáda byla rozbita, Timur dobyl velká města jako Aleppo a Damašek. Ten zničil do základů a odvedl odsud všechny řemeslníky a umělce, aby budovali mešity v Samarkandu. V roce 1401 dobyl Bagdád a nechal pobít 20 000 jeho obyvatel. Pak se obrátil proti Turkům. V roce 1402 se u Ankary odehrála zřejmě největší bitva jezdectva v historii. Odhady počtu bojovníků se dost liší. Na turecké straně stálo asi 85 000 - 200 000 mužů, Timur měl 140 000 - 350 000 vojáků. Pravděpodobnější jsou nižší odhady, Timur měl ale jistě velkou přesilu, možná dvojnásobnou. Turecký sultán Bajezid I. měl silný střed, tvořený hlavně jeho elitními janičáři, levé křídlo tvořilo dobře vyzbrojená armáda teprve nedávno podrobených Srbů, jádrem pravého křídla byli najatí tatarští jezdci. Timur naopak výrazně posílil křídla a měl i silné zálohy. Nejprve zaútočil na Srby, kteří se velmi dobře a houževnatě bránili, ale byli postupně zatlačováni. Mnohem úspěšnější byl útok proti Tatarům, kteří rychle přešli na jeho stranu. Poté bylo jádro turecké armády obklíčeno a zničeno. Sultán byl zajat a zemřel v zajetí. Byla obsazena většina Malé Asie, Osmanská říše byla blízko k úplnému zániku. Timur se ale koncem roku 1404 vypravil do Číny. Toto tažení už nestihl dokončit, protože počátkem roku 1405 ve městě Otrar zemřel. Balzamované tělo bylo převezeno do Samarkandu, kde bylo pohřbeno v mauzoleu Gur Emir.
Nástupcem se stal jeho vnuk Chalíl Sultán (1405-1409), který ale ovládl pouze jádro Timurovy říše, oblast Mavérannahru. Přes obrovské úspěchy se tak Timurovi nepodařilo vytvořit trvalejší říši. V hlavním městě jeho říše Samarkandu ale vznikla za jeho vlády řada stavitelských skvostů, na jejichž budování se podíleli umělci a řemeslníci, které sem přivedl z mnoha dobytých zemí. K těm nejznámějším patří mešita Bibi Chanum, dále pak mauzolea členů vládcovy rodiny a dalších význačných osobností jeho dvora.