Víno s čokoládou, "německé" víno z Rumunska, domácí gruzínské a další rarity

25. srpna 2013 v 5:05 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Ke konci prázdnin jsem ochutnal opravdu velmi pestrou plejádu vín, a to nejen co se týče původu. Kromě povedených domácích vín jsem pil i vína ze Slovinska, Rumunska, Francie, USA a Gruzie.
Neuburské 2010 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, vinařská obec Novosedly. Víno dostalo zlatou medaili na Valtických vinných trzích 2011. Láhev z průzračného skla byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) o délce 45 mm. Obsah alkoholu 11 %. Sytě žlutá barva, vysoká viskozita. Jemná nasládlá vůně exotického ovoce s tóny oříšků a trochou bylin. Plné tělo, lahodná pikantní chuť sladkých grepů a zajímavá středně dlouhá hořkosladká dochuť. Víno dostalo lepších 7,5 (84) bodů.
Pálava 2010 výběr z bobulí - Vinařství Volařík. Vinařská obec Věstonice, viniční trať U Venuše. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem délky 45 mm. Obsah alkoholu 12,5 %. Zlatožlutá barva s lehkým nazelenalým nádechem, viskozita střední. Jemná vůně medu, vyzrálých hroznů, sladkých hrušek a náznak růží. V těle plnější, hodně sladké, kořenité, dochuť dlouhá. Ocenil jsem 8 (86) body.
Chateau Beauville Lalande 2010 Appellation Bergerac Controlée. Hnědá Bordo láhev byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 13 %. Méně intenzivní nevýrazná vůně s náznakem višní. Středně plné tělo, výraznější třísloviny, jemně natrpklá višňová chuť. Dochuť kratší až střední. Dávám lepších 7 (81) bodů.
Feteasca Regala/ Muscat Ottonel (Schwaben Wein) 2011 Vin cu indicatie geografica - Cramele Recas, Rumunsko. Víno z Němci osídlené části Rumunska. Průzračná láhev byla uzavřena korkem z drti o délce 38 mm. Zlatavá barva, viskozita vysoká. Středně intenzivní vůně vyzrálých hroznů a sladkých grepů. Středně plné tělo, hodně kořenité a sladké, trochu tu chyběly kyselinky. Dochuť kratší až střední. Dávám lepších 6 (75) bodů.
Modri Burgundec 2008 Vrhunsko vino ZGP, Classic - Kupljen Jože, Jeruzalem, Svetinje, Slovinsko. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem délky 45 mm. Obsah alkoholu 13 %. Mahagonová barva s nahnědlými menisky, viskozita vysoká. Středně intenzivní jemná vůně peckovin, jemně natrpklá příjemná ovocná chuť s uhlazenými tříslovinami. Středně dlouhá dochuť. Dostává lepších 7,5 (84) bodů.
Allure, McNab Ridge special red Wine - McNab Ridge Winery, Ukiah, Kalifornie, USA. Tmavozelená půllitrová láhev byla uzavřena plným korkem dlouhým 45 mm. Obsah alkoholu 19 %. K vínu z neuvedené odrůdy byl přidán extrakt z čokolády. Tmavá granátová barva, velmi vysoká viskozita. V intenzivní vůni dominovala hořká čokoláda. Plné tělo, chuť višní v čokoládě. Středně dlouhá dochuť. Dávám horších 7,5 (82) bodů.
Hibernal 2011 pozdní sběr - Žerotín Strážnice. Viniční trať Tmice. Víno získalo zlatou medaili na Vinařských Litoměřicích. Obsah alkoholu 12,5 %. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) dlouhým 45 mm. Zářivá zlatavá barva, velmi vysoká viskozita. Intenzivní lákavá vůně černého bezu, broskví a černého rybízu. Plné tělo, lahodná chuť s tóny bezinek a dobře vybalancovanými cukry a kyselinami. Delší dochuť. Pěkné víno, kterému jsem dal horších 8,5 (88) bodů.
Na závěr přidám jednu úplnou raritu: čerstvě dovezené gruzínské domácí víno, vyrobené z neznámé odrůdy (odrůd?) tradiční metodou v hliněných nádobách zapuštěných do země. Mělo by se jednat o víno bílé, barva je ovšem velmi tmavá, připomínající spíše tokajské. Viskozita byla velmi vysoká. Vůně mi zase pro změnu trochu připomínala některé typy sušších portských. Víno bylo poměrně lehké, s nižším obsahem alkoholu, v chuti bych zase možná hledal jablečný mošt. Zkrátka něco naprosto nezvyklého, žádný zázrak, ale určitě zajímavost, kterou údajně v Gruzii pijí neustále ve velkých množstvích z rohu, do kterého se vejde asi 0,5 litru a který se nedá nijak postavit, takže se to pije na ex. Body tentokrát nedávám, bylo to něco úplně mimo soutěž.
Potěšitelné je, že naše vína tentokrát jasně zvítězila v početné mezinárodní konkurenci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama