Září 2013

Red Šaler, Pálava a to další ze září

27. září 2013 v 10:52 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy

Zářijové domácí koštování bylo skoro úplně v znamení našich vín, polovina byla bílých. Celkově jsem narazil spíše na lepší průměr.
Pálava 2011 pozdní sběr -Vinselekt Michlovský. Vinařská obec Perná, viniční trať Goldhamer. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem (plátek-drť plátek) o délce 45 mm. Obsah alkoholu 13,5 %. Sytá zlatožlutá barva, viskozita střední. Intenzivnější kořenitá sladká květinová vůně. Plné tělo, v chuti velmi kořenité s jemnou hořčinkou. Středně dlouhá dochuť. Hodnotím 7,5 (83) body.
Zi´Lumari, Cabernet/Merlot 2010 IGT Sicilia - Angelo Rocca & Figli, Itálie. Zelená Bordolesse byla uzavřena korkem (plátek-drť- plátek) dlouhým 40 mm. Obsah alkoholu 14,5 %. Velmi tmavá barva, vysoká viskozita. Intenzivnější vůně višní a malin. Plné tělo, příjemná chuť višní a borůvek s tóny čokolády. Třísloviny trochu drsnější. Dochuť delší. Dávám 7,5 (83) bodů.
Zweigeltrebe 2010 pozdní sběr - Beneš Hrušky. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem o délce 45 mm. Obsah alkoholu 12 %. Velmi tmavá barva na pomezí rubínu a granátu, viskozita vysoká. Slabší, hodně zakouřená a sladce působící vůně s náznakem višní. Plnější tělo, chuť višní a ostružin, nevýrazné třísloviny. Dochuť středně dlouhá. Víno jsem pil před dvěma lety a bohužel se od té doby poněkud zhoršilo, nicméně delší vydýchání s ním udělalo docela zázrak a nakonec posunulo mé hodnocení o celý bod nahoru na 7 (80) bodů.
Red Šaler 2009 - Vinařství rodiny Špalkovy. Tmavozelená hezká atypická láhev o obsahu 0,5 l byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) dlouhým 38 mm, ale zalitým navíc ještě voskem. Toto víno bylo vyrobeno z odrůd Modrý Portugal a Frankovka + vinného destilátu. Obsah alkoholu 17 %. Barva tmavého rubínu, viskozita vysoká. Intenzivnější těžká vůně višní v čokoládě, plné tělo. Lahodná chuť, sladké a zároveň šťavnaté. Byly tu opět sladké višně a také černý rybíz. Dochuť delší. Oceňuji horšími 8 (85) body.
Veltlínské zelené 2011 pozdní sběr - Vinařství Pod Martinkou Horní Věstonice. Vinařská obec Horní Věstonice, viniční trať Pod Děvínem. Průzračná Bordolesse byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 12 %. Sytější zlatožlutá barva, vysoká viskozita. Intenzivnější ovocně-květinová vůně sladkých hrušek a koření. V těle méně plné, chuť horší než vůně s dosti vysokými kyselinami a lehkou hořčinkou. "Plnou chuť lučního kvítí", kterou slibovala etiketa, jsem tam nenašel. Fakt je, že luční kvítí běžně nejím, takže nevím, jak by to mělo chutnat.Dochuť kratší. Dávám 6 (74) bodů.
Muškát moravský 2009 výběr z hroznů - Bunža. Vinařská obec Bzenec, vinice Novosady. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 12 %. Víno dostalo stříbrnou medaili na soutěži Terravino v Izraeli v roce 2010. Zlatavá barva, viskozita nižší. Méně intenzivní vůně kandovaného ovoce. V těle plnější, v chuti sladké citrusy. Dochuť středně dlouhá. Předpokládám, že v roce 2010 na Terravinu bylo víno v lepší kondici. Dávám mu 7 (80) bodů.
Nejvíce mě tentokrát zaujalo moravské "portské" rodiny Špalkovy. Byla to sice spíše jen taková chuťovka, ne na delší pití, ale velmi příjemná.

Vinařské aktuality – září 2013

20. září 2013 v 16:24 | milasko |  Úvahy o víně
Vliv vína kvalitu kostí žen
Známým faktem je, že se u žen v důsledku menopauzy objevuje řídnutí kostí. Skotští vědci z Aberdeenu provedli výzkum, ve kterém shromažďovali údaje o 900 ženách po dobu 5-7 let. Podařilo se prokázat blahodárný účinek vína při jeho pravidelné mírné konzumaci - tj. jednu sklenku denně.
Víno zbavuje depresí
Další vědecký výzkum, kde bylo sledováno 5 500 lidí ve věku 55-8O le, prokázal příznivý vliv mírné konzumace vína na psychiku člověka. Zkoumaní lidé netrpěli depresemi a nelákal je tolik ani tvrdý alkohol.
Ruské embargo na moldavské víno
Z Ruska už delší čas přicházela do Moldávie varování, týkající se kvality vyváženého vína. Vrchní lékař Ruské federace Oniščenko vyhlásil, že země je nucena zakázat další dovoz moldavského vína.
Moldavské víno vykoupí Rumunsko
V souvislosti s ruským embargem vyhlásil rumunský prezident, že dojde k výraznému zvýšení dovozu vína z Moldávie, odkud země zatím dovážela asi 3-5 % produkce.
Víno prohlášeno za argentinský národní nápoj
Argentinský prezident podepsal dokument, podle něhož se víno a čaj maté stávají národními nápoji. Ministerstvo zemědělství se má postarat o akce sloužící k rozšiřování informací o tradicích spojených s těmito nápoji. To, že se jedná o národní nápoj, by se mělo objevit i na etiketách vína.
První víno z Altaje
Zní to skoro neuvěřitelně, ale v Novosibirsku byla představena první vína z révy, pěstované na Altaji. Jednalo se o bílá i červená vína vyrobená z odrůd Pinot noir a Chardonnay, z hroznů sklizených v roce 2012. Celkem bylo vyrobeno 2 700 lahví.
Nejdražší šampaňské
Tak nevím jak vy, ale tohle si asi nekoupím. Malé rodinné vinařství Chapuy prodává (a už prodalo!) jednu láhev šampaňského značky Goût de Diamants za pouhých 1,8 milionu dolarů. Pravdou je, že lahvička je zdobena zlatem a diamanty.

Jiná vína 2013

12. září 2013 v 6:38 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
Jaká byla Jiná vína? No opravdu jiná! Jak jsem tak stačil nahlédnout na jiné vinařské stránky, už je toho o této akci napsáno docela dost a těžko vymyslím něco nového, bylo by mi ale skoro líto nepodělit se o vlastní dojmy.
Tak nejdříve pár základních informací pro ty, kteří o tom ještě nečetli. Tahle skvělá akce vinařských nadšenců se počátkem září konala v Modřanech, přímo pod zdejší krásnou vinicí, takže už první dojem byl velmi příjemný. Dalo se tu ochutnat asi 120 vzorků od vinařů, kteří zkoušejí trochu jiné cesty a méně obvyklé odrůdy. Protože se na internetu dost přetřásají některé nedostatky akce, začnu právě jimi, i když předesílám, že pro mě to byly naprosto podružné záležitosti a klady jasně převážily.
Na předchozích ročnících jsem nebyl, ale předpokládám, že tam bylo podstatně méně návštěvníků a tentokrát organizátoři zájem trochu podcenili. Tolik lidí přišlo zřejmě proto, že akce už získala mezi vínomily velmi dobrý zvuk. Navíc se konala v Praze a za velmi pěkného počasí, takže dorazili i ti, kteří by to za jiných okolností možná vypustili. Asi největším problémem, který by býval vadil i mně, kdybych byl prozřetelně nepřišel včas, byl nedostatek skleniček, což se v určitý moment muselo trochu nešikovně "flikovat". Jistým problémem bylo i to, že na WC se muselo do sousední restaurace a občas se projevily i problémy s chlazením vín, protože vedro bylo ještě skoro letní.
Ale dost se zápory. Vstupné bylo symbolické - 100,-. Za to návštěvník dostal skleničku a seznam vín. Vlastní ochutnávky už byly zdarma. I když organizátoři předem upozorňovali, že se nalévat bude jen málo, aby se dostalo na všechny, přišlo mi množství zcela dostačující. K vidění byly různé zajímavé osobnosti, které rády víno pijí i o něm píší, i když některé šlo zachytit jen obtížně, protože kmitaly tak rychle, že je ani blesk mého fotoaparátu nestíhal. Zapálenost pro věc a nadšení z nich přímo dýchalo. Seznam už předem lákal množstvím nezvyklých odrůd a originálních názvů. Posuďte sami! Z odrůd například Göcseji Zamatos, Rinot, Rösler, Rulenka, Solaris nebo Cabernet Cortis, z názvů třeba Poločervené veselé, Bubblepunk, Veselý bočky, Divý ryšák, Pálava "oranžové" nebo ódické víno. Kdo by odolal?
Stihl jsem ochutnat asi třetinu vzorků, známější vinařství a odrůdy jsem trochu ošidil a zaměřil se hodně na ty zvláštnůstky, takže výběr toho, co mi chutnalo nejvíce, neznamená, že tam třeba nebyla další ještě lepší vína, ale čekala mě zpáteční cesta, nemohl jsem to přehánět.
Tak co mě zaujalo? Josef Ulč - Cuvée Adellese 2011 (Dornfelder, Agni, Regent), Miroslav Kachyňa - Euro 2012 (Göcseji Zamatos, Müller-Thurgau, Muškát moravský), Veritas Bošovice - Solaris 2012 výběr z bobulí a ještě Aleta 2012 zemské (v seznamu název s dvěma - t, na etiketě jen jedno), Pálavský Dušan - Sevar 2012 pozdní sběr, Vinařství Glosovi - Rulenka 2012 zemské (Rulandské šedé, Leanka, Ryzlink rýnský), Markovy vinné sklepy - Frankovka 2011 (ódické víno), Vinařství Dva duby - Cuvée Rosa inferni 2008, Vinařství Jaroslav Osička - Chardonnay 2011, Stapleton-Springer - Pinot noir 2012.
Myslím, že se jednalo o naprosto mimořádnou akci, určitě jednu z nejlepších za posledních pár měsíců. Takové množství naprosto originálních vín na jednom místě asi jinde nejde najít. Šlo o záležitost čistě nekomerční povahy, přesto bych uvítal, kdyby se alespoň něco z těch zvláštností dalo na místě koupit. Určitě ne po kartonech, ale vzít s sebou pár lahviček navíc na prodej by snad šlo a třeba by to trochu pomohlo krýt náklady akce. Odjížděl jsem ale velmi spokojený, pokud to půjde, příští ročník určitě opět navštívím. Snad jen skleničku si raději vezmu vlastní.

Ohlédnutí za Pardubickým festivalem vína

6. září 2013 v 8:10 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
Jako už tradičně, konal se poslední srpnový víkend Pardubický festival vína. Tentokrát šlo již o 16. ročník. Jedná se o opravdový svátek milovníků vína. O to cennější, že Pardubice leží daleko od všech našich vinařských oblastí. I ti, pro které třeba výlet na jižní Moravu představuje z různých důvodů určitý problém, mají zde možnost seznámit se s poměrně reprezentativní přehlídkou vín z našich vinařství. Navíc tu ale vždy bývá dost vín i z jiných zemí. Návštěvníci mohli vína ochutnat u přibližně čtyřiceti stánků, rozmístěných na nádvoří, v několika sálech prvního patra a ve sklepení pardubického zámku. Některé byly věnovány pouze jedinému vinařství, jiné jich reprezentovaly několik.
Z osobních důvodů jsem si letošní ročník nemohl vychutnat jako v předchozích letech a poznámky jsem trochu zanedbal, přesto jsem festival navštívil po oba dny a narazil zde na spoustu velmi pěkných vín. Moje reportáž bude trochu méně konkrétní, než to bývá obvyklé, většinou nebudu uvádět přesné zatřídění a hlavně ročníky a více se tedy zaměřím na stánky a vinařství, kde se mi líbilo nejvíce. Pravda je, že některá zastoupení známých a u mě i osvědčených vinařství jsem téměř nebo úplně vynechal, protože u nich bylo příliš mnoho návštěvníků.
Co se mi tedy chutnalo u našich vinařů? Prakticky vše u vinařství LAHOFER, nejvíce Ryzlink rýnský a Sauvignon v pozdním sběru. Zaujala mě také produkce Marka Štýbla z Vitis Moravia, který dosti vsází na nové odrůdy, což je sympatické. Zaujal mě např. Hibernal, Malverina nebo pro mě dosud zcela neznámý Rinot. Velmi dobře pitelná vína měl i Stanislav Málek, kde jsem vedle tradičních odrůd narazil též na jednu zvláštnost - Ryzlink rýnský červený. Velmi vstřícní jsou vůči návštěvníkům i u stánku vinařství Maděřič, kde pro mě asi nejlepší byl Sauvignon v pozdním sběru.
Rozhodně by ale bylo chybou nenavštívit zahraniční vystavovatele. Již po několik let přijíždějí do Pardubic zástupci některých slovenských vinařství, obvykle s velmi pěknými víny. Zajímavá přivezli z Chateau Topolčianky. Nejvíce se mi líbily dva výběry z hroznů: Dunaj a Alibernet. A ještě jeden slovenský výběr z hroznů byl velmi pěkný: Devín z Karpatské perly.
Samostatnou kapitolou pak byla návštěva stánku firmy Kassimex, dovozce rumunských vín. Pan Ing. Casian Suciu-Šubert nabízel opravdu velmi širokou škálu vín z této pro nás vinařsky stále poměrně málo známé a neprávem i trochu opomíjené země. Od jednodušších sladších po opravdu skvělá suchá a polosuchá vína, ověnčená cennými medailemi, například z Bruselu. Byla vyrobena jak z mezinárodně uznávaných, tak i typicky rumunských odrůd, povedené byly i jejich kupáže. Z bílých se mi velmi líbila například Feteasca regala z vinařství Recas, z červených třeba cuvée Shiraz/Feteasca neagra. Kromě toho, že jsem tu narazil na opravdu pěkná vína, setkal jsem se i s velmi přátelským přijetím, doplněným zajímavým vyprávěním.
Co ještě dodat na závěr? Nebylo to jen o ochutnávání. Návštěvníci si mohli poslechnout pravou moravskou cimbálovku, na podiu vystupovali také známí sommeliéři, zástupci jednotlivých vinařství a vinoték, kteří zájemcům blíže představovali svá vína. Bylo možné si také prohlédnout část expozice zámku. Každý si tak mohl přijít na své.