Jiná vína 2013

12. září 2013 v 6:38 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
Jaká byla Jiná vína? No opravdu jiná! Jak jsem tak stačil nahlédnout na jiné vinařské stránky, už je toho o této akci napsáno docela dost a těžko vymyslím něco nového, bylo by mi ale skoro líto nepodělit se o vlastní dojmy.
Tak nejdříve pár základních informací pro ty, kteří o tom ještě nečetli. Tahle skvělá akce vinařských nadšenců se počátkem září konala v Modřanech, přímo pod zdejší krásnou vinicí, takže už první dojem byl velmi příjemný. Dalo se tu ochutnat asi 120 vzorků od vinařů, kteří zkoušejí trochu jiné cesty a méně obvyklé odrůdy. Protože se na internetu dost přetřásají některé nedostatky akce, začnu právě jimi, i když předesílám, že pro mě to byly naprosto podružné záležitosti a klady jasně převážily.
Na předchozích ročnících jsem nebyl, ale předpokládám, že tam bylo podstatně méně návštěvníků a tentokrát organizátoři zájem trochu podcenili. Tolik lidí přišlo zřejmě proto, že akce už získala mezi vínomily velmi dobrý zvuk. Navíc se konala v Praze a za velmi pěkného počasí, takže dorazili i ti, kteří by to za jiných okolností možná vypustili. Asi největším problémem, který by býval vadil i mně, kdybych byl prozřetelně nepřišel včas, byl nedostatek skleniček, což se v určitý moment muselo trochu nešikovně "flikovat". Jistým problémem bylo i to, že na WC se muselo do sousední restaurace a občas se projevily i problémy s chlazením vín, protože vedro bylo ještě skoro letní.
Ale dost se zápory. Vstupné bylo symbolické - 100,-. Za to návštěvník dostal skleničku a seznam vín. Vlastní ochutnávky už byly zdarma. I když organizátoři předem upozorňovali, že se nalévat bude jen málo, aby se dostalo na všechny, přišlo mi množství zcela dostačující. K vidění byly různé zajímavé osobnosti, které rády víno pijí i o něm píší, i když některé šlo zachytit jen obtížně, protože kmitaly tak rychle, že je ani blesk mého fotoaparátu nestíhal. Zapálenost pro věc a nadšení z nich přímo dýchalo. Seznam už předem lákal množstvím nezvyklých odrůd a originálních názvů. Posuďte sami! Z odrůd například Göcseji Zamatos, Rinot, Rösler, Rulenka, Solaris nebo Cabernet Cortis, z názvů třeba Poločervené veselé, Bubblepunk, Veselý bočky, Divý ryšák, Pálava "oranžové" nebo ódické víno. Kdo by odolal?
Stihl jsem ochutnat asi třetinu vzorků, známější vinařství a odrůdy jsem trochu ošidil a zaměřil se hodně na ty zvláštnůstky, takže výběr toho, co mi chutnalo nejvíce, neznamená, že tam třeba nebyla další ještě lepší vína, ale čekala mě zpáteční cesta, nemohl jsem to přehánět.
Tak co mě zaujalo? Josef Ulč - Cuvée Adellese 2011 (Dornfelder, Agni, Regent), Miroslav Kachyňa - Euro 2012 (Göcseji Zamatos, Müller-Thurgau, Muškát moravský), Veritas Bošovice - Solaris 2012 výběr z bobulí a ještě Aleta 2012 zemské (v seznamu název s dvěma - t, na etiketě jen jedno), Pálavský Dušan - Sevar 2012 pozdní sběr, Vinařství Glosovi - Rulenka 2012 zemské (Rulandské šedé, Leanka, Ryzlink rýnský), Markovy vinné sklepy - Frankovka 2011 (ódické víno), Vinařství Dva duby - Cuvée Rosa inferni 2008, Vinařství Jaroslav Osička - Chardonnay 2011, Stapleton-Springer - Pinot noir 2012.
Myslím, že se jednalo o naprosto mimořádnou akci, určitě jednu z nejlepších za posledních pár měsíců. Takové množství naprosto originálních vín na jednom místě asi jinde nejde najít. Šlo o záležitost čistě nekomerční povahy, přesto bych uvítal, kdyby se alespoň něco z těch zvláštností dalo na místě koupit. Určitě ne po kartonech, ale vzít s sebou pár lahviček navíc na prodej by snad šlo a třeba by to trochu pomohlo krýt náklady akce. Odjížděl jsem ale velmi spokojený, pokud to půjde, příští ročník určitě opět navštívím. Snad jen skleničku si raději vezmu vlastní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama