Ohlédnutí za Pardubickým festivalem vína

6. září 2013 v 8:10 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
Jako už tradičně, konal se poslední srpnový víkend Pardubický festival vína. Tentokrát šlo již o 16. ročník. Jedná se o opravdový svátek milovníků vína. O to cennější, že Pardubice leží daleko od všech našich vinařských oblastí. I ti, pro které třeba výlet na jižní Moravu představuje z různých důvodů určitý problém, mají zde možnost seznámit se s poměrně reprezentativní přehlídkou vín z našich vinařství. Navíc tu ale vždy bývá dost vín i z jiných zemí. Návštěvníci mohli vína ochutnat u přibližně čtyřiceti stánků, rozmístěných na nádvoří, v několika sálech prvního patra a ve sklepení pardubického zámku. Některé byly věnovány pouze jedinému vinařství, jiné jich reprezentovaly několik.
Z osobních důvodů jsem si letošní ročník nemohl vychutnat jako v předchozích letech a poznámky jsem trochu zanedbal, přesto jsem festival navštívil po oba dny a narazil zde na spoustu velmi pěkných vín. Moje reportáž bude trochu méně konkrétní, než to bývá obvyklé, většinou nebudu uvádět přesné zatřídění a hlavně ročníky a více se tedy zaměřím na stánky a vinařství, kde se mi líbilo nejvíce. Pravda je, že některá zastoupení známých a u mě i osvědčených vinařství jsem téměř nebo úplně vynechal, protože u nich bylo příliš mnoho návštěvníků.
Co se mi tedy chutnalo u našich vinařů? Prakticky vše u vinařství LAHOFER, nejvíce Ryzlink rýnský a Sauvignon v pozdním sběru. Zaujala mě také produkce Marka Štýbla z Vitis Moravia, který dosti vsází na nové odrůdy, což je sympatické. Zaujal mě např. Hibernal, Malverina nebo pro mě dosud zcela neznámý Rinot. Velmi dobře pitelná vína měl i Stanislav Málek, kde jsem vedle tradičních odrůd narazil též na jednu zvláštnost - Ryzlink rýnský červený. Velmi vstřícní jsou vůči návštěvníkům i u stánku vinařství Maděřič, kde pro mě asi nejlepší byl Sauvignon v pozdním sběru.
Rozhodně by ale bylo chybou nenavštívit zahraniční vystavovatele. Již po několik let přijíždějí do Pardubic zástupci některých slovenských vinařství, obvykle s velmi pěknými víny. Zajímavá přivezli z Chateau Topolčianky. Nejvíce se mi líbily dva výběry z hroznů: Dunaj a Alibernet. A ještě jeden slovenský výběr z hroznů byl velmi pěkný: Devín z Karpatské perly.
Samostatnou kapitolou pak byla návštěva stánku firmy Kassimex, dovozce rumunských vín. Pan Ing. Casian Suciu-Šubert nabízel opravdu velmi širokou škálu vín z této pro nás vinařsky stále poměrně málo známé a neprávem i trochu opomíjené země. Od jednodušších sladších po opravdu skvělá suchá a polosuchá vína, ověnčená cennými medailemi, například z Bruselu. Byla vyrobena jak z mezinárodně uznávaných, tak i typicky rumunských odrůd, povedené byly i jejich kupáže. Z bílých se mi velmi líbila například Feteasca regala z vinařství Recas, z červených třeba cuvée Shiraz/Feteasca neagra. Kromě toho, že jsem tu narazil na opravdu pěkná vína, setkal jsem se i s velmi přátelským přijetím, doplněným zajímavým vyprávěním.
Co ještě dodat na závěr? Nebylo to jen o ochutnávání. Návštěvníci si mohli poslechnout pravou moravskou cimbálovku, na podiu vystupovali také známí sommeliéři, zástupci jednotlivých vinařství a vinoték, kteří zájemcům blíže představovali svá vína. Bylo možné si také prohlédnout část expozice zámku. Každý si tak mohl přijít na své.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama