Red Šaler, Pálava a to další ze září

27. září 2013 v 10:52 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy

Zářijové domácí koštování bylo skoro úplně v znamení našich vín, polovina byla bílých. Celkově jsem narazil spíše na lepší průměr.
Pálava 2011 pozdní sběr -Vinselekt Michlovský. Vinařská obec Perná, viniční trať Goldhamer. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem (plátek-drť plátek) o délce 45 mm. Obsah alkoholu 13,5 %. Sytá zlatožlutá barva, viskozita střední. Intenzivnější kořenitá sladká květinová vůně. Plné tělo, v chuti velmi kořenité s jemnou hořčinkou. Středně dlouhá dochuť. Hodnotím 7,5 (83) body.
Zi´Lumari, Cabernet/Merlot 2010 IGT Sicilia - Angelo Rocca & Figli, Itálie. Zelená Bordolesse byla uzavřena korkem (plátek-drť- plátek) dlouhým 40 mm. Obsah alkoholu 14,5 %. Velmi tmavá barva, vysoká viskozita. Intenzivnější vůně višní a malin. Plné tělo, příjemná chuť višní a borůvek s tóny čokolády. Třísloviny trochu drsnější. Dochuť delší. Dávám 7,5 (83) bodů.
Zweigeltrebe 2010 pozdní sběr - Beneš Hrušky. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem o délce 45 mm. Obsah alkoholu 12 %. Velmi tmavá barva na pomezí rubínu a granátu, viskozita vysoká. Slabší, hodně zakouřená a sladce působící vůně s náznakem višní. Plnější tělo, chuť višní a ostružin, nevýrazné třísloviny. Dochuť středně dlouhá. Víno jsem pil před dvěma lety a bohužel se od té doby poněkud zhoršilo, nicméně delší vydýchání s ním udělalo docela zázrak a nakonec posunulo mé hodnocení o celý bod nahoru na 7 (80) bodů.
Red Šaler 2009 - Vinařství rodiny Špalkovy. Tmavozelená hezká atypická láhev o obsahu 0,5 l byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) dlouhým 38 mm, ale zalitým navíc ještě voskem. Toto víno bylo vyrobeno z odrůd Modrý Portugal a Frankovka + vinného destilátu. Obsah alkoholu 17 %. Barva tmavého rubínu, viskozita vysoká. Intenzivnější těžká vůně višní v čokoládě, plné tělo. Lahodná chuť, sladké a zároveň šťavnaté. Byly tu opět sladké višně a také černý rybíz. Dochuť delší. Oceňuji horšími 8 (85) body.
Veltlínské zelené 2011 pozdní sběr - Vinařství Pod Martinkou Horní Věstonice. Vinařská obec Horní Věstonice, viniční trať Pod Děvínem. Průzračná Bordolesse byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 12 %. Sytější zlatožlutá barva, vysoká viskozita. Intenzivnější ovocně-květinová vůně sladkých hrušek a koření. V těle méně plné, chuť horší než vůně s dosti vysokými kyselinami a lehkou hořčinkou. "Plnou chuť lučního kvítí", kterou slibovala etiketa, jsem tam nenašel. Fakt je, že luční kvítí běžně nejím, takže nevím, jak by to mělo chutnat.Dochuť kratší. Dávám 6 (74) bodů.
Muškát moravský 2009 výběr z hroznů - Bunža. Vinařská obec Bzenec, vinice Novosady. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 12 %. Víno dostalo stříbrnou medaili na soutěži Terravino v Izraeli v roce 2010. Zlatavá barva, viskozita nižší. Méně intenzivní vůně kandovaného ovoce. V těle plnější, v chuti sladké citrusy. Dochuť středně dlouhá. Předpokládám, že v roce 2010 na Terravinu bylo víno v lepší kondici. Dávám mu 7 (80) bodů.
Nejvíce mě tentokrát zaujalo moravské "portské" rodiny Špalkovy. Byla to sice spíše jen taková chuťovka, ne na delší pití, ale velmi příjemná.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama