Podzimní otevřené sklepy v Moravské Nové Vsi

16. listopadu 2013 v 8:09 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
2. 11. pořádal v Moravské Nové Vsi zdejší Vinařský spolek Podzimní otevřené sklepy. Akce byla zaměřena především na vína mladších ročníků. Bylo možné ochutnat úplně mladá letošní vína, nejvíce vzorků bylo ale z ročníků 2011 a 2012, našla se samozřejmě i starší. Otevřeno bylo celkem 24 sklepů.

Byli jsme tam jen na dva dny, vlastně ještě méně. V sobotu, v den akce, jsme před polednem dorazili a v neděli zhruba ve stejnou dobu odjížděli. Ubytování bylo velmi pěkné u zdejšího známého vinaře pana Jaroslava Nešpora nad vinným sklepem.

Dlouho jsme neotáleli a vyrazili po sklípcích. Vstupné bylo 300,-. Za to jsme dostali taštičku na krk, velkou degustační sklenku, seznam sklípků s mapkou, propisku a 30 kuponků. Za ochutnávku se vybíralo různě, nejčastěji dva kupony. Nalévalo se přiměřeně, někde přesně odměřeného malého panáka, jinde byli štědřejší. Našla se tu vinařská jména známá až velmi známá a také taková, která jsem slyšel prvně. Pochopitelně jsem spěchal navštívit Vinařství Glosovi. Ochutnal jsem několik vzorků (vesměs velmi povedených), nemohl chybět Cabernet Moravia, Modrava (Fr + Sv + CM) nebo Fratava (Fr + Sv), vždyť tyto odrůdy byly ve zdejším vinařství vyšlechtěny. Navíc tu byl ale veliký bonus, protože jsem si mohl popovídat i s panem Lubomírem Glosem - a to se každý den nepovede. Podobně příjemné a ještě delší popovídání mě čekalo u dalšího ze spoluzakladatelů zdejšího COLLEGIUM VINITORUM, pana Stanislava Miklici. Tady byla k ochutnání spíše sladší vína, narazil jsem na zajímavý pokus o výrobu portského ze zdejších modrých odrůd, pěkné bylo Sylvánské zelené, trochu méně se mi líbila Chrupka bílá. Nad produkcí Pana Hejče v Dobrém sklepě jsem byl poněkud v rozpacích. Všechna vína jsou tu vyráběna sur lie. Zkusil jsem Sylvánské zelené 2012 pozdní sběr a Merlot. Vína byla barevně zajímavá, velice tmavá. S vůní jsem měl docela potíže, i když octomilkám zřejmě mimořádně vyhovovala, neboť jich tu bylo ještě o něco více, než v ostatních sklepích. Propít by se k těmto vínům asi dalo, zvlášť Merlot ve výběru z hroznů by asi po delším vyzrání mohl být zajímavý.

Dost jsem se těšil i na vína pana Nešpora z Vinných sklepů Podluží, protože tu bylo několik hodně neobvyklých odrůd, které mě vždy hodně lákají. Vůbec jsem nebyl zklamaný. Skvělá byla červená Medina (Seyve Villard + Medoc noir) 2012 pozdní sběr i její bílý příbuzný Göcseji Zamatos, vyšlechtěný ze stejných odrůd. Velmi příjemná byla i opravdová rarita - polosladký Rulerr (RŠ + Leánka + RR). Z klasických odrůd tu bylo moc pěkné ledové Veltlínské zelené. Mají tu i možnost příjemného posezení v upraveném sklepě. Z letošních vín jsem ochutnal třeba Norii (RR + Semillon) u Jaroslava Salajky. Ta mě moc neoslovila, byla ještě hodně divoká a kyselá, ale starší bílá přívlastková vína tam měli pěkná. Ve vinařství Nešpor & Rajský zkoušejí produkovat autentická vína a jejich Müller Thurgau 2012 authentic špatný nebyl.
Měl jsem výhodu, že jsem chodil s manželkou a ta toho tolik nevypila, tak jsem si sobecky část jejích kuponků přivlastnil, tudíž jsem měl celkem dostačující množství. Pochopitelně jsem toho i dost nakoupil na doma na podrobnější "zkoumání". Akce se mi líbila, jen kdyby to nebylo tak daleko!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama