Quinta de Pinhancos, divný Neronet a další říjnová vína

3. listopadu 2013 v 17:54 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Říjnová série byla tvořena šesti domácími a jen jedním zahraničním - portugalským vínem. Narazil jsem na jeden totální průšvih, jinak ale na slušná i pěkná vína. Kde jsem nakonec byl nejspokojenější?
Rulandské šedé 2011 výběr z hroznů - Ludvík Maděřič Moravský Žižkov. Vinařská obec Velké Bílovice, viniční trať Obory. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem z drti o délce 38 m. Víno dostalo zlatou medaili na Festwine 2012. Obsah alkoholu 12 %. Sytá zlatožlutá barva, viskozita nižší. Intenzivnější vůně ananasového kompotu a květin. V těle plné. Až hodně sladké, trochu mi tu chyběla výraznější svěžest. Na delší pití bych víno nedoporučil. Dochuť středně dlouhá. Dal jsem jen 6,5 (77) bodů.
Ryzlink rýnský 2010 pozdní sběr - Spielberg Archlebov. Vinařská obec Archlebov, viniční trať Maliny. Zelená Bordolesse byla uzavřena plným korkem o délce 45 mm. Obsah alkoholu 12,5 %. Hezká zářivá sytější zlatožlutá barva, vyšší viskozita. Středně intenzivní vůně, v níž nebyl ani tak petrolej, jako spíše olej, dále pak angrešt a lípa. Středně plné tělo, olejovitý projev i v chuti, kde jsem cítil grepy. Byla tu i velmi svěží kyselinka. Celkově velice příjemné víno s delší dochutí. Ocenil jsem lepšími 7,5 (84) body.
Ryzlink vlašský 2011 pozdní sběr - Vinselekt Michlovský Rakvice. Vinařská obec Vrbovec, viniční trať Dolina. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) délky 45 mm. Obsah alkoholu 12,5 %. Světlinká zlatavá barva s lehkým nazelenalým nádechem, viskozita vysoká. Méně intenzivní vůně zralých hroznů a jablek. Středně plné tělo. Poměrně pikantní, se svěží kyselinkou, chutí citrusů a jemnou mineralitou. Dochuť kratší až střední. Vínu bych nemohl nic zásadnějšího vytknout, celkově ale bylo spíše nezajímavé. Ohodnotil jsem lepšími 6,5 (78) body.
Neronet 2010 moravské zemské víno, Oak aged - Esterka Winery Čejkovice. Zelená Bordolesse byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) dlouhým 45 mm. Obsah alkoholu 13,5 %. Bouchnutí při otevření nevěstilo nic dobrého. Velmi tmavá, prakticky neprůhledná barva, vysoká viskozita. Víno ve vzhledu zřetelně perlilo. Divná vůně uzeného masa, ostře pálivá chuť. Víno bylo rozkvašené, v normálním stavu pít nešlo. Svařil jsem ho, pak se to dalo ještě přežít. Víno bylo ověnčené stříbrnou medailí z Vinařských Litoměřic a bronzovou z Valtických vinných trhů - obojí ale už v roce 2011. Hodnotit body nemělo smysl.
Quinta de Pinhancos 2009 Denominacao de Origem Controlada, Dão, Portugalsko. Hnědá láhev burgundského typu byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) dlouhým 38 mm. Obsah alkoholu 14 %. Vyrobeno z odrůd Touriga nacional, Tinta roriz, Alfrocheiro a Jaen. Tmavofialová barva, velmi vysoká viskozita. Slabší, trochu zahlušená vůně, která se jen neochotně uvolňovala. Byly v ní švestky a náznak hořkých mandlí. O to lepší byla ale chuť. Plné tělo, velmi šťavnaté, pikantní, s tóny ostružin a borůvek, krásně uhlazenými tříslovinami a delší dochutí. Pěkné víno, které se krásně pilo. Ocenil jsem horšími 8 (85) body.
Chardonnay 2011 výběr z hroznů - Vinařství Cícha. Vinařská obec Blatnice pod Sv. Antonínem, viniční trať (?)Stará hora, Kamenice, Plachta (Tomu tedy nerozumím.). Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) dlouhým 45 mm. Obsah alkoholu 13,5 %. Zlatožlutá barva, velmi vysoká viskozita. Hodně intenzivní vůně sladkých ananasů, přezrálých žlutých hrušek, medu a náznak meruněk. Plné tělo, ovocná chuť s tóny másla a oříšků. V dochuti lehká hořčinka. Dávám horších 7,5 (82) bodů.
Ryzlink rýnský 2011 pozdní sběr - Vinařství Létal Tvrdonice. Hnědá Bordolesse byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) dlouhým 45 mm. Byla z něho trochu cítit korková vada, která ale byla ve sklence téměř neznatelná. Nad lahví jsme se sešli ještě s Jardou (J.) a Jirkou (jbes) a rozhodli jsme se přelít víno do karafy a na hodinku nechat odstát v ledničce a mezitím ochutnali předchozí Chardonnay. Až překvapivě mu to pomohlo a nakonec se nám docela líbilo. Mělo velmi neobvyklou citronově žlutou barvu a nižší viskozitu, obsah alkoholu 12 %. Středně intenzivní vůně citronů, medu a šalvěje. Plnější tělo, sladší medová chuť. Na etiketě chyběla informace o zatřídění podle zbytkového cukru, tipoval bych ale na polosuché víno. V dochuti nepatrná horčinka. Celkově sice poměrně netypický Rýnský ryzlink, pil se ale docela dobře a nakonec jsem mu dal velmi slušných 7,5 (83) bodů.
Tak tentokrát jediné cizí víno až překvapivě zabodovalo. Má oblíbená odrůda Ryzlink rýnský potvrdila své kvality.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama