Vinařské aktuality - listopad 2013

8. listopadu 2013 v 11:35 | milasko |  Úvahy o víně
Nejstarší evropské víno
Archeologové, pracující na vykopávkách pravěkého sídliště Dikili Tash v severním Řecku, zde nalezli důkazy o tom, že zde docházelo k lisování vína. Stáří nálezu je 6 200 let. Samotný nápoj pochopitelně (bohužel) nenašli, ale velké množství slupek a peciček + stopy na stěnách keramiky, které také vypovídají o procesu kvašení. Pokud se vše potvrdí, byla by to nejstarší známá výrobna vína v Evropě. Zatím nejstarší nálezy o počátcích vinařství na světě, pocházející z Kavkazu, jsou staré asi 7 4OO let.
Podraží chilské víno?
Z Chile přicházejí informace o tom, že nezvyklé mrazy výrazně postihly zdejší vinařství. Očekává se, že úroda ročníku 2014 by mohla být nižší až o 20 % oproti letošní. Cena vína tak pravděpodobně vzroste.
A co ceny argentinského vína?
I tady se nemohou spotřebitelé moc těšit. Objem exportu lahvovaného vína sice klesá, cena by ale měla jít nahoru. Podle názorů zdejších analytiků přestávají být argentinská vína konkurenceschopná v nízkém cenovém segmentu, mají ale přitom v mnoha zemích poměrně velkou oblibu díky příznivému poměru mezi kvalitou a cenou. Bude tedy snaha prodat menší množství lahví za o něco vyšší cenu.
Americké AVA
V současné době je v USA kolem 210 vinařských oblastí AVA (American Viticultural Area). Tento systém slouží k vyjádření unikátních geografických a klimatických zvláštností. Vedle základních regionů, jako je třeba Napa Valley AVA, existují ještě menší subregionální jednotky, kterých je v údolí Napa 16. Stále přibývají nové, což ale vyvolává pochybnosti, do jaké míry se v tom nakonec budou spotřebitelé orientovat.
Oranžová vína
V poslední době se ve světě, zejména v USA, ale do jisté míry i u nás, objevuje snaha o zavedení nové kategorie vín: vedle červených, bílých a růžových by měla být ještě oranžová. Ve skutečnosti to vlastně není úplně nová záležitost, podobná vína existovala už dávno a stále se vyrábějí celkem běžně třeba v Gruzii. Jedná se vlastně o bílá vína, která prodělala dlouhou maceraci na slupkách. Mívají výrazné aroma, velmi tmavou žlutou barvu s oranžovým nádechem. U nás se objevila podobná na zajímavé akci Jiná vína. Ve světě jsou známá například slovinské Movia, Roxanich z Chorvatska, italský Gravner nebo kalifornský Donkey and Goat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama