Ochutnávka uskupení Bohemia Sekt v Globusu

3. prosince 2013 v 6:43 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce


Když jsem se před pár lety rozhodl vyzkoušet, jak vypadají ochutnávky v Globusu, měl jsem trochu obavy, zda budou mít vína a zejména výklad k nim solidní úroveň. Obojí se mi ale nakonec docela líbilo, tudíž jsem návštěvu zdejší ochutnávky několikrát zopakoval a zatím jsem zklamný nebyl.
V polovině listopadu představoval Globus vína z uskupení Bohemia Sekt. Hovořil o nich sommeliér společnosti pan Petr Marx. Jeho výklad byl profesionální, dokázal velmi dobře vystihnout úroveň publika a povedlo se mu skloubit velmi vtipné a zajímavé vyprávění s řadou informací nových i pro ty, kteří už toho o víně věděli více.
Ochutnali jsme 12 vzorků ze čtyř vinařství. Překvapením rozhodně nebylo, že jsme začínali sekty. Ty, jak jsem již vícekrát psal, úplně nemusím, nepovažuji se u nich za znalce, mé stručné hodnocení tedy možná nebude úplně objektivní, body je asi třeba brát s jistou rezervou.
Chardonnay brut - Bohemia Sekt.6 g kyselin, 12,5 % alkoholu,9 g zbytkového cukru. Velmi světlá barva, ve vůni náznak kvasnic. V těle plné, delší dochuť. Ani chutí mě nezaujalo, dávám 4 (55) bodů.
Prestige Chardonnay brut - Bohemia Sekt.7 g kyselin, 13 % alkoholu,7 g zbytkového cukru. Zlatavá barva, vůně příjemnější než u předchozího vzorku, tohle už by celkem šlo pít. Dostává 6 (74) bodů.
Prestige brut - Bohemia Sekt. 6,2 g kyselin, 13 % alkoholu, 8,5 g zbytkového cukru. Vyrobeno z Ryzlinku vlašského a Ryzlinku rýnského. Zlatavá barva, jemná příjemná vůně. I v chuti velmi delikátní, s delší dochutí. Jasně nejlepší ze sektů, dostává lepších 7 (81)bodů.
Rosé - Chateau Bzenec. Odrůda, ročník ani zařazení neuvedeno. Obsah alkoholu 11,5 %. Ani roséčka příliš nemiluji, tohle ale celkem neurazilo. Lososová barva, viskozita střední. Méně intenzivní vůně s náznakem jahod. V těle méně až středně plné, jemná ovocná chuť, dochuť středně dlouhá. Dávám horších 6 (73) bodů.
Johanniter/ Merzling BIO 2012 zemské víno - Chateau Bzenec. Obsah alkoholu 12 %. Víno mě na degustačním listě okamžitě zaujalo neobvyklými odrůdami. Ta první vznikla složitým křížení Seyve Villard s Ryzlinkem rýnským, Rulandským šedým a Chrupkou bílou, druhá z téměř stejných rodičů, pouze mezi nimi nebyla "rulanda". Jednalo se o panenskou sklizeň, cukernatostí při sklizni by víno odpovídalo pozdnímu sběru, vzhledem k u nás zatím oficiálně nezaregistrovaným odrůdám je ale takto nejde zatřídit. Vinice nebyla po tři roky chemicky ošetřována. Sytější zlatavá barva, viskozita nižší až střední. Vůně střední intenzity, nasládlá, ovocná, kořenitá. Středně plné tělo, příjemná harmonická chuť, dochuť delší. Víno rozhodně zaujalo a dávám mu 7 (80) bodů.
Rulandské modré 2012 kabinet, Selection Claret - Víno Mikulov. Sommelier Club. Obsah alkoholu 11,5 %. Žlutá barva s narůžovělým nádechem, viskozita vysoká. Slabá nevýrazná vůně, v těle poměrně plné. Příjemná pikantní chuť meruněk, dochuť středně dlouhá. Hodnotím horšími 7 (79) body.
Veltlínské zelené 2011 pozdní sběr - Habánské sklepy.6,9 g kyselin, 13 % alkoholu,2,9 g zbytkového cukru. Sytější zlatožlutá barva s lehkým nazelenalým nádechem, viskozita vysoká. Ovocná vůně s kořenitými tóny. Středně plné tělo, velmi svěží pikantní čistá chuť, dochuť středně dlouhá. Dostává 7 (80) bodů.
Rulandské bílé jakostní, (ročník neuveden) - Habánské sklepy. Obsah alkoholu 13 %. Zlatavá barva se zelenkavým nádechem. Hrubší, trochu štiplavá vůně. V těle středně plné, chuť výrazně lepší než vůně, typická chlebovinka. Dochuť kratší až střední. Dostává 6 (74) bodů.
Sauvignon 2012 pozdní sběr - Habánské sklepy.8,4 g kyselin, 12 % Alkoholu,9,3 g zbytkového cukru. Zlatavá barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní vůně s tóny hluchavky. V těle méně až středně plné, chuť vzhledem ke zbytkovému cukru překvapivě spíše trpčí. Dochuť středně dlouhá až delší. Dávám 6,5 (77) bodů.
Frankovka 2011 pozdní sběr - Habánské sklepy.4,8 g kyselin, 13 % alkoholu,1,9 g zbytkového cukru. Barva na pomezí rubínu a granátu, viskozita vysoká. Zajímavá vůně ovocného jogurtu. Plnější tělo, hodně kořenitá chuť lesního ovoce. Středně dlouhá dochuť. Dávám horších 7 (79) bodů.
Zweigeltrebe 2011 pozdní sběr - Víno Mikulov. Sommelier Club.5 g kyselin, 13,5 % alkoholu,2,4 g zbytkového cukru. Velmi tmavá granátová barva, viskozita vysoká. Ve vůni byly bylinky a maliny. V těle středně plné, hezky uhlazené třísloviny. Dochuť kratší až střední. Opět horších 7 (79) bodů.
Rulandské modré 2012 Selection Barrique - Víno Mikulov. Sommelier Club. Obsah alkoholu 13 %,0,4 g zbytkového cukru. Granátová barva s nahnědlým nádechem, viskozita střední. Středně intenzivní vůně třešní. Harmonická chuť s příjemnými tříslovinami. Elegantní, jemně kořenité víno s delší dochutí. Dostává lepších 7 (81) bodů.
Dobrou náladu na ochutnávce jistě podpořilo i bohaté a chutné občerstvení ze sortimentu sýrů, uzenin a pečiva Globusu. Degustační list poskytoval poměrně dost informací o vínech, včetně doporučené teploty podávání a vhodné kombinace s jídly, což nebývá příliš často uváděno. Na úkor toho občas utekl některý poměrně důležitý údaj, jako je ročník či jakostní zařazení, ale nikdo není dokonalý. Konkrétní nabídka vín mi sice úplně stoprocentně neseděla (sekty, rosé, klaret), to je ale velmi individuální záležitost. Jinak prakticky nemám, co bych tu kritizoval. Dokonce i hladinu hluku, jejíž vyšší úroveň mi tu někdy trochu vadila, tentokrát pan Marx dokázal uhlídat v rozumných mezích. O přestávce se mi s ním podařilo i chvíli pohovořit. Na všechny dotazy mi velmi ochotně odpovídal.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 L.U.K.E L.U.K.E | E-mail | 14. října 2014 v 13:36 | Reagovat

Mi tedy vyklad vyse zmineneho someliera prilis na teto akci nesedel. Predevsim pak jeho narazky na nektera konkurencni vinarstvi mi prisli, vzhledem ke kvalite jim prezentovanych vin(z meho pohledu az na Prestige brut velmi nizka), vyrazne trapne. Rozhodne pro me velke zklamani a nejhorsi (mozna nejen) z Globusovych degustaci na kterych jsem byl.

2 milasko milasko | 14. října 2014 v 18:15 | Reagovat

[1]: Tak je asi těžké srovnávat ochutnávku v Globusu třeba s tím, co dělá na pardubickém zámku pan Bujnoch - a to co se týče vín i dalšího servisu - ale na druhé straně poměr kvalita/cena mi tu přijde v pořádku. Těžko tu ale lze očekávat nějaká špičková vína.

3 Jorikus Jorikus | 24. srpna 2017 v 10:52 | Reagovat

Ochutnejte také ty nejprestižnější sekty, například Bohemia-

http://www.alkoexpert.cz/10018-sekty

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama