Sauternes, Mukuzani, Helios a další předvánoční zajímavosti

16. prosince 2013 v 12:37 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Nějak se mi to tak sešlo, že jsem měl v poslední sérii doma koštovaných vín hned několik sladkých. Jinak je až tak často nepiji, byla to spíš náhoda. Pil jsem ale i suchá vína, pro změnu zase docela raritky.
Sauternes 2005 Appellation Sauternes Controlée - SCE L.R & Fin Preignac, Francie. Láhev z průzračného skla o obsahu0,375 l byla uzavřena plným korkem délky45 mm. Obsah alkoholu 14 %. Naprosto nezvyklá sytě oranžová barva, překvapivě pouze střední viskozita. Intenzivní těžká vůně, podobná portským vínům. I chuť byla dosti neobvyklá. Mohutné víno, velice sladké, připomínající hodně sladký zákusek s tóny medu, kandovaného ovoce a rozinek. Vysoký obsah alkoholu je rychle znát, vína nejde vypít mnoho najednou. Ani tu malou lahvičku bych naráz nevypil. Celkově sice velmi dobré, ale na mě snad až příliš sladké. Dochuť dlouhá. Dávám lepších 7,5 (84) bodů.
Sauternes 2007 Appellation Sauternes Controlée - SCE L.R & Fin Preignac, Francie. Láhev z průzračného skla o obsahu0,375 l byla uzavřena plným korkem délky45 mm. Obsah alkoholu 14 %. Jak je vidno, téměř stejné víno, jen o dva roky mladší. Ale opravdu jen téměř, ve skutečnosti se od sebe oba ročníky docela zřetelně lišily už na první pohled. Sytě žlutá medová barva, vysoká viskozita. Intenzivní vůně pampeliškového medu, rozinek a květin. Velmi těžké, plné, v chuti opět medové tóny a náznak sladkých pomerančů, oproti předchozímu vínu bylo toto svěžejší, ale též příjemně kořenité. Dochuť dlouhá. Řekl bych, že bylo v optimální formě, líbilo se mi více. Dávám mu lepších 8 (87) bodů.
Neronet 2010 pozdní sběr - Bíza. Vinařství Čejkovice. Vinařská obec Čejkovice, viniční trať Stará hora. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem o délce45 mm. Obsah alkoholu 12 %,1 g zbytkového cukru,5 g kyselin. Víno získalo zlatou medaili na Festwine 2011. Bylo vyrobeno technologií bílého vína - bez nakvášení rmutu a studenou fermentací moštu, s následným odbouráním kyseliny jablečné. Tmavofialová barva, viskozita vysoká. Středně intenzivní, trochu zakouřená a lehce nasládlá vůně višní s náznakem čokolády. Plné tělo, v poněkud trpčí chuti byly višně a jahody a výraznější třísloviny. V delší dochuti trochu vystupoval alkohol. Hodnotím horšími 7,5 (82) body.
Helios 2011 Qualitätswein - Tim Strasser, Meissen, Sasko, SRN. Odrůda vznikla křížením Seyve Villard a Müller Thurgau. Zelená pistole byla uzavřena šroubovacím uzávěrem. Obsah alkoholu 11 %. Světle zlatavá barva, viskozita nízká, ve vzhledu lehké perlení. Středně intenzivní, trochu zapocená vůně přezrálých broskví. Tělo poměrně plné, v chuti pikantní (možná až moc), s tóny broskví, grepů a oříšků. Dochuť delší. Dávám lepších 6,5 (78) bodů.
Mukuzani 2010 - Telavi, Teliani Valley, Kachetie, Gruzie. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) dlouhým45 mm. Vína značky Mukuzani se vyrábějí z jedné z nejuznávanějších starobylých gruzínských autochtonních modrých odrůd Saperavi. Je to barvířka, sám název znamená "barviva", používá se proto k dobarvení vín z jiných odrůd. Údajně dokonce i při 30 % bílé odrůdy ještě vzniká hezky červené víno. Saperavi ale dává i kvalitní jednoodrůdová vína. Víno zrálo 12 měsíců v dubových sudech. Obsah alkoholu 13 %. Velmi tmavá rubínová barva, vysoká viskozita. Intenzivnější hodně zakouřená a jemně nasládlá vůně tmavého ovoce. Plné tělo, výraznější třísloviny, chuť třešňového kompotu. Dochuť delší. Dostává horších 7,5 (82) bodů.
Tokaji szamorodni 2010 - Nagy Mihaly, Tabdi, Maďarsko. Průzračná láhev o obsahu0,5 l byla uzavřena plným korkem dlouhým 45 mm. Obsah alkoholu 12 %. Vyrobeno z odrůd Furmint a Lipovina, zrálo 2 roky v dubových sudech. Barva zlatožlutá, viskozita velmi vysoká. Středně intenzivní lákavá vůně medu, jitrocelu a slámy. Plné tělo, lahodná svěží chuť přezrálých hroznů. Dochuť dlouhá. Dávám 7,5 (83) bodů.

Jak to tedy celkově dopadlo? Všechna sladká chutnala. Musím dodat, že obě Sauternes jsem dostal od J. a prostě se nabízelo je porovnat. Tokajské ale také nezklamalo. Velmi podobně vyzněly při koštování i hodnocení obě barvířky, i když velmi vzdálené zemí původu. (Mukuzani mi pro změnu dovezl syn z výpravy do Gruzie.) Helios jsem si přivezl z Míšně sám. Tady jsem neměl nijak vysoká očekávání, prostě jsem byl jen zvědavý, co to za tou severní hranicí vyrábějí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 abolo abolo | 3. února 2014 v 18:07 | Reagovat

Bezva info. Doporučuji věnovat přednostní, trvalou pozornost vínům našim a našich sousedů. Dostaneme se k nim relativně snáze a odborný komentář je vždy vítán. Gruzii a Sasko vítám. Jsou to nové a osvěžující informace. O "odborníky" na Francii zakopneme na každém rohu a mám dojem, že objemem své produkce je pro většinu z nás neuchopitelná.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama