Maďaři 1. Nejstarší historie a příchod do střední Evropy

19. ledna 2014 v 9:55 | milasko |  Říše Chazarů

Středověká legenda odvozuje jejich původ od dvojčat Hunora a Magora, synů Nimroda (Menrotha). Hunor měl být praotcem Hunů, Magor Maďarů. Skutečná nejstarší historie je ale dosti sporná. Jejich dějiny až do poloviny 10. století jsou poměrně nejisté.
Maďarština patří k ugrofinským jazykům, náležejícím do širší uralské rodiny. Původ uralských jazyků je hledán na západní Sibiři, východně od Uralu. Z této oblasti se asi od 5. tisíciletí př. n. l. začaly šířit lovecké kmeny na západ. Ve 4. tisíciletí př. n. l. se formovala praugrofinština, z níž se asi ve 3. tisíciletí př. n. l. vydělily praugrijské a fino-permské jazyky. Představitelé druhé větve se ve 3. a 2. tisíciletí př. n.l posunovaly dále směrem na severozápad. Předkové Maďarů byli po dlouhou dobu v kontaktu s předky íránských národů, o čemž svědčí některé jazykové výpůjčky. Na rozdíl od svých nejbližších příbuzných Chantů a Mansů, kteří zůstali věrní lovu v tajze kolem Uralu, přešli předkové Maďarů na přelomu 2. a 1. tisíciletí př. n. l. ke kočovnému způsobu života ve stepích mezi Volhou, Kamou a Irtyšem. Někdy na počátku našeho letopočtu se přesouvají směrem na jih, blíže k Černému moři. V 1. polovině 7. století byli součástí říše, vytvořené bulharským Onogury (Unogundury) a žili mezi Donem a Azovským mořem. Ve druhé polovině 7. století převzali vedoucí postavení v této oblasti Chazaři a velká část Bulharů se přesunula na západ. Maďaři zůstali ve sféře vlivu Chazarů a asi od 8. století pro sebe začali používat označení Maďaři, což bylo vlastně jméno jednoho ze sedmi maďarských kmenů (Megyer, Nyék, Kürtgyarmat, Tarján, Jenő, Kér a Keszi). První část jména je zřejmě příbuzná s pojmenováním Mansů a znamená mluvit, druhá má význam muž nebo člověk. Byli to tedy lidé, kteří mluví.
V 1. polovině 9. století žili v Levedii mezi Donem a Dněprem. Někdy je název oblasti odvozován od jména zdejšího knížete maďarského či chazarského původu. Pod vlivem Chazarů se u Maďarů vytvořil systém dvou vládců. Nejvyšším představitelem, odpovídajícím kaganovi, byl posvátný vládce kende. Faktickou moc měl ale nejvyšší vojevůdce gyula (u Chazarů kagan-begové z rodu Bulana). Někdy ve 30. letech 9. století se usazuji v Etelközu (Atelkuzu), "meziříčí" mezi dolním Dunajem a Dněprem. K původním 7 maďarským kmenům se jako osmý připojily tři rody Chazarů, kterým se pak říkalo Kabaři. Koncem 30. let bojují jako spojenci Byzance proti Bulharům, počátkem 60. let podnikli nájezd do východofranské říše k Vídni. V té době jim vládl Álmos, otec Arpádův. Maďaři byli pod velkým tlakem kočovných Pečeněhů. V polovině 90. let od nich utrpěli těžkou porážku a ustupují na západ. Almos byl asi obětován bohům, pod vedením gyuly Arpáda se pak usazují asi v roce 895 v horním Potisí. Byli sem pozváni velkomoravským Svatoplukem II., který byl ohrožován Bulhary. Proti těm sice v roce 894 skutečně zaútočili, ale velmi obratně využili situace, kdy Velká Morava byla oslabená vzájemnými spory mezi Mojmírovci, k trvalému ovládnutí nového území. Celou akci zřejmě od počátku plánovali jako přesídlení celého národa, ne pouze jako vojenskou výpravu. Celkem mohlo přijít asi 100 000 - 500 000 lidí, přičemž pravděpodobnější je počet bližší vyššímu z uvedených čísel.
Tato oblast je ale již v mnohem starších pramenech označována jako Ungaria. Např. východofranský král Ludvík Němec uvádí roku 860 pro toto území název Unangariorum marcha (marka). Je pravděpodobné, že šlo vlastně o označení země Bulharů - Onogurů, jejichž vliv sem původně sahal již od 7. století. Zdá se, že okolní národy i nadále používaly staré označení i pro nové obyvatele, což bylo ve středověku celkem běžné.Tak tedy vznikly Uhry. Na vzájemné soužití Maďarů a Bulharů ostatně poukazuje i již zmíněná legenda, kdy Hunor a Magor si vzali dcery alanského vládce Dulo, což je jméno první starobulharské dynastie. K posunu názvu na Hungaria pak mohlo dojít v důsledku dalšího omylu, tedy zaměňování Maďarů s Huny, kteří ostatně v této oblasti také dříve sídlili a k nimž se Maďaři dodnes hlásí. Ovládnutí Uher tak mohlo být vykládáno jako opětovné dobytí území již dříve ovládaného domněle příbuznými Huny.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Kočovník Kočovník | 26. ledna 2014 v 19:32 | Reagovat

Skvělé, díky. Tak jsem se dozvěděl zas pár zajímavých novinek. Že zánik Velké Moravy zavinil Svatopluk svým poselstvím k Maďarům mě docela zaujalo, to se dovídám poprvé.
Jinak se chci ještě zeptat na wikipedii, které věřím jen na půl a musím si její článk vždy ověřovat jinde, píšou u Arpádova otce Almoše, že je potomkem zmíněného Hunora a Magora a dále čínských císařů. Jak přišli do styku předkové Maďarů a Číňanů, není-li to jen nějaká narážka na spřízněnost Maďarů s Avarama, kteří měli být mongoloidních rysů, pod jejichž nadvládou Maďaři žili mezi Bulhary?

2 milasko milasko | 26. ledna 2014 v 19:45 | Reagovat

[1]: Pokud by v sobě měli Maďaři krev hunských vládců, měli by pak i krev jejich manželek, z nichž některé skutečně pocházely z čínského císařského rodu.

3 Kočovník Kočovník | 7. února 2014 v 21:02 | Reagovat

Takže to bude v rámci nejvyšší šlechty asi pravděpodobné, že se Maďarští gyulové brali s kagany přišlými z východu. Šlechta se přece bere jen se šlechtou a tihle, když spolupracovali měli nejsnažší se brát mezi ssebou.
Chci se ještě zeptat, budeš psát nějaké pokračování na téma Maďarů? Zajímalo by mě např. jejich náboženství před křesťanstvím a válečnictví před příchodem do Panonie, jako výzbroj, zbroj a taktika.

4 milasko milasko | 8. února 2014 v 9:37 | Reagovat

Pokračování určitě bude

5 Kočovník Kočovník | 10. února 2014 v 16:26 | Reagovat

Super, vždy se rád na něco těším.
Tak mám zase na co.

6 szalad szalad | E-mail | 19. ledna 2016 v 1:12 | Reagovat

A jak do toho zapadají Bílí Hunové kterých část sídlila u řeky Moravy?

7 szalad szalad | E-mail | 19. ledna 2016 v 3:59 | Reagovat

http://www.linguahungarica.cz/alternativni-teorie-p-vodu.html
Že by vysvětlení?

8 Jaroslav Kukla Jaroslav Kukla | E-mail | 1. února 2016 v 20:02 | Reagovat

Magyari maju blizkych pribuznich v Tibete(Cina),menom Lhagyari.  Meno Magyar zrejme pochadza z astronomie pre meno KRCAH,po matke(Ma),zname ako Dvojcentro nasej galaxie,kam putuju duse mrtvych k ocistcu a k znovuzrodeniu-vzkrieseniu. Cislom Dvojcentra nasej galaxie je cislo 8,a presne tolko cerveno-bielych pruhov ma Magyarsky statny znak,pomimo Dvojkriza na Svatostefanskej korune. Aj DVOJKRIZ je astronomickeho povodu,pre dve kozmicke brany v nasej galaxii,brana zeny(Cierna diera) a brana muza(Pas Oriona). Mimo ine aj tato "zenskost-Maternalne vyznavanie" ich zblizilo v antickej minulosti s Chazarskymi zidmi-proselytmi k Judaizmu z radu turko-tatarskych mongoloidov a ujgurov...

Tibetsky Lhagyari su opakom Magyarov,su to vyznavaci Fraternalizmu,otcovstva a ich cislom je cislo 11,ktore je aj cislom falickeho Pasu Oriona! Samozrejme,STAHOVANIE NARODOV bolo zavinene Apokalypsou sveta,po ktorej sa zmenila aj klima,takze narody dlhodobo vandrovali z terajsej Strednej Azie az do Europy,po niekolko storoci a v niekolko vlnach...vacsina starich Magyarov nebola mongoloidna(hoci mali aj dost takych medzi sebou),ale skor ciernovlasych turko-tatarskych chazarov...Po starocia sa miesali s okolitymi narodmi(zvacsa Slovanmi),takze dnes uz su ciernovlasy magyari v mensine,je ich daleko menej ako kedysi ked tvorili absolutnu vacsinu. Pomimo ine,okolo 10 az 13.storocia absorbovali asi pol miliona chazarov v Panonii(dnesnom Magyarsku)...

9 Luboslav Vaclav Luboslav Vaclav | E-mail | 17. listopadu 2017 v 0:22 | Reagovat

Pasy na madarskom erbe predstavuju nepokrstenu Velku Moravu cize rieky a pruhy zeme Sedmohradska, ako  ich udal cisar Porfyrogenet, Madari boli pozhanani lovci z tajgy, ktorym vladla turecka elita. Attilov hunsky rodokmen rodu Dulo vladol Bulharom, nie Madarom.

10 zarpa zarpa | E-mail | 26. ledna 2018 v 16:31 | Reagovat

Maďari obsadzovali Karpatskú kotlinu, nielen Panóniu, čo je len jej čast. Jedá sa o oblasť ktorú mali obsadenú Rimania,o územie na západ od Dunajskej línie Belehrad, Budapest. Po úteku z Dolného Dunaja, kde prišli časť žien a detí, ešte kočovali v Haliči. Prvú vlnu  viedol Arpád, v roku 896 sa stal spojencom Moravanov proti  Bulharom a Bavorom. S ich súhlasom sa presťahoval do Veľkomoravského Potisia. Maďari, ktorých spoza Karpát priviedol roku 899  Kál (otec Bulčua) - druhá vlna maďarskej kolonizácie Karpatskej kotliny - v spojenectve s Moravanmi v júli 900 spustošili a obsadili Braslavovo Panónske kniežatstvo  v južnom Zadunajsku. Na konci jesene 900  vstúpil do Potisia Ďula Kursán so svojimi Kabarmi. Maďari potrebovali ďalšie územia, preto vyhnali z Potisia zostávajúcich spojeneckých Moravanov a dobyli od nich severovýchodné Zadunajsko (tretia vlna). Až v desiatom storočí najmä vojenské posádky postupovali aj na sever od Dunaja, na územie dnešného Slovenska. Maďari sa stále snažia zdôvodniť právo na Karpatskú kotlinu rôznymi príbehmi napr. Huni, Avari a Madari sú jeden národ kontinuálne v Karpatskej kotline, alebo kúpili od Svatopluka za Bieleho koňa právo sa tu usadit. atd...

11 zarpa zarpa | E-mail | 26. ledna 2018 v 16:34 | Reagovat

Poprosim presnejsie pouzivat, rozlisovat pojmy Madar, Uhor, Uhorske Kralovstvo, Madarsko. Viete politicky spravna, diplomaticka odpoved Franza Liszta, Belu Bartoka v 19 storoci, ze je Uhor, znaci skor ze je obcanom Uhorska. Vsetci Madari v teto situacii odpovedali Som Madar. Dakujem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama