Duben 2014

Amarone della Valpolicella a další zajímavá aprílová vína

27. dubna 2014 v 9:27 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
V první polovině dubna jsem narazil na opravdu zajímavá a povedená vína, většinou z ciziny.

Petit Santal de Chateau des Mille Anges 2010 AOC Cadillac Cotes de Bordeaux, Saint Germain de Grave, Francie. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem délky 45 mm. Obsah alkoholu 13,5 %. Víno má v různých ročnících trochu odlišné poměry tří odrůd: 60-70 % Merlotu, 15-20 % Cabernetu Sauvignon a zbytek Cabernet Franc. Velmi tmavá rubínová barva, vysoká viskozita. Slabší vůně ostružin, malin a vanilky. Středně plné tělo, hezky uhlazená ovocná chuť ostružin a třešní s jemnými tříslovinami, hodně šťavnaté. Středně dlouhá dochuť. Dávám lepších 7 (81) bodů.
Bacharacher Riesling 2012 - Toni Jost, Bacharach, Mittelrhein, SRN. Obsah alkoholu 11,5 %. Štíhlá zelená láhev se šroubovacím uzávěrem. Zlatavá barva s nazelenalým nádechem, ve vzhledu jemné perlení, viskozita střední. Jemná nasládlá bylinná vůně. Lehčí svěží pikantní víno, jemně minerální, s tóny pomeranče v chuti. Dochuť kratší až střední. Dostává lepších 6,5 (78) bodů.
Viña Rillago 2004 Gran Reserva, Valdepeñas Denominación de Origen - Bodegas Navarro López, Španělsko. Dostalo zlatou medaili na Berliner Wein Trophy. Obsah alkoholu 13 %. Zelená Top Bordo byla uzavřena plným korkem dlouhým 45 mm. Zrálo 24 měsíců v amerických a francouzských sudech. Vyrobeno ze stoprocentního Tempranilla. Granátová barva, velmi vysoká viskozita. Velmi široká intenzivnější vůně borůvek, třešní v čokoládě, smetany a černého rybízu. Plné tělo, krásně uhlazené, ovocné, s chutí borůvek a třešní a dlouhou dochutí. Dávám horších 8 (85) bodů.
Sauvignon 2011 výběr z hroznů - Vinařství U Kapličky, řada Víno Dalibor. Vinařská obec Zaječí, viniční trať Plochovy. Atypická černá láhev byla uzavřena plným korkem dlouhým 45 mm. Víno dostalo zlaté medaile na Weinparade Poysdorf a Festwine. Obsah alkoholu 12,5 %. 32,2 g zbytkového cukru, 6 g kyselin, 24,1 g bezcukerného extraktu. Krásná sytá zlatožlutá barva, vyšší viskozita. Plnější tělo, v chuti černý rybíz, angrešt a meruňky. Středně dlouhá dochuť. Dostává lepších 7,5 (84) bodů.
Muscat 2011 - SVCB Benwihr, Alsasko, Francie. Velká zlatá medaile na Concours International v Lyonu. Zelená alsaská flétna byla uzavřena plastovou zátkou. Světlejší zlatavá barva, viskozita střední. Intenzivnější muškátová vůně s náznakem anýzu. Plnější tělo, v chuti černý rybíz. Jemně kořenité víno se středně dlouhou dochutí. Dávám lepších 7 (81) bodů.
Amarone della Valpolicella 2008 DOC - Conte Boccoli, Itálie. Vyrobeno z odrůd Corvina, Rondinella a Molinara. Bývá považováno za nejlepší víno z oblasti Veneto. Hrozny se nechávají sušit na lískách na slunci nebo na půdách a lisují se až na konci zimy. Tmavohnědá láhev burgundského typu byla uzavřena plným korkem o délce 45 mm. Obsah alkoholu 14,5 %. Tmavá barva na pomezí rubínu a granátu, velmi vysoká viskozita. Intenzivnější neobvyklá vůně, která mi připomínala polévkové koření. Teprve pod tím byl ovocný džem. Plné tělo, hodně kořenité, lahodná, zajímavá jemně nahořklá chuť s tóny švestek, třešní a lehkým náznakem vanilky. Přes vysoký obsah alkoholu se víno pilo docela lehce i rychle mi ubývalo, protože jsem musel znovu a znovu ochutnávat. Dochuť dlouhá. Dostalo horších 8,5 (88) bodů.
Poslední víno, které jsem si pro sebe pojmenoval "amarouny" (viz pochoutka ze seriálu Návštěvníci), bylo nejlepší, ale i nejzvláštnější. Ale celá série nebyla vůbec špatná.

Tibet 6. Vrchol moci a rozklad

21. dubna 2014 v 8:48 | milasko |  Čína
Na přelomu 8. a 9. století byl Tibet na vrcholu moci. Závislost uznával šáh Kábulu, Tibeťané ovládali i oblast Kašmíru. Jejich rostoucí moc znepokojila chalífu Hárúna ar-Rašída, který se proti nim stal spojencem Číny. Naopak, říše Nan-čao, nacházející se v dnešní jihozápadní Číně, se v roce 794 zbavila závislosti na Tibetu a poddala se Tchang.
Cenpo Tisrondecan zapudil manželku, vyznavačku bönu, s níž měl tři syny, kvůli buddhistické souložnici. Manželka požádala kněží bönu o pomoc. Ti údajně vládce očarovali (snad šlo o nějakou vážnou chorobu), takže se vzdal trůnu ve prospěch syna, který se pod vlivem matky proti němu postavil. Cenpo brzy zemřel, ale před smrtí se vrátil k bönu. Nástupce Mucencenpo (797-798) byl ale buddhistou a překvapivě se proti matce postavil, i když jí předtím v době spiknutí poslouchal. Chtěl také provést jakousi sociální reformu, zaměřenou proti bohatým. Mělo dojít k přerozdělení půdy. Matka ho ale otrávila a dosadila již v roce 798 jeho mladšího bratra Tide Soncen (798-815)), během jehož vlády pokračovaly vnitřní spory a dvorské intriky, ale i snahy o posílení pozic buddhismu. Byl vydán nový zákon, podle něhož ti, kteří přijali buddhismus, se nesměli stát nevolníky (tren) a navíc byli osvobozeni od daní. To dokazuje, že s výjimkou dvora nebyly úspěchy buddhismu příliš velké. Intriky a spory způsobují další oslabování armády. Jeden z nejvyšších vojevůdců se kvůli obavám o svůj život podrobil Číně. V roce 808 začal další konflikt s Ujgury. Cenpo zahynul při neúspěšné válce proti Nan.čao.
Měl tři syny. Nejstarší se stal mnichem, prostřední Langdarma, stoupenec bönu, byl brzy zbaven trůnu a nastoupil zbožný nejmladší Ralpačan (816-839). Za něj pokračuje posilování buddhismu, který se stal ekonomicky velmi náročným náboženstvím, protože se začalo stavět velké množství klášterů, jsou zváni další cizí mniši. Byla vypracována oficiální tibetská buddhistická terminologie. Lámové získali velký majetek a mnoho nevolníků. Měli také právo na vlastní soud. Prostým lidem se ale příliš nezamlouvalo to, že musí budovat tyto nákladné stavby a živit cizí mnichy. Hospodářství země upadalo, vzmáhala se nespokojenost. Bylo vydáno nové nařízení panovníka, které uzákoňovalo kruté tresty pro ty, kteří lámy kritizovali. Byly jim sekány prsty a vypichovány oči, zabavován majetek.
Dobře se vyvíjela válka s Ujgury. V roce 816 přešli Tibeťané přes Gobi a vtrhli do hlavního města Ujgurů Ordubalyku. 821 uzavřela Čína další mír s Ujgury a opět poslala kaganovi princeznu. Tibeťané potom začali také usilovat o mír, který byl uzavřen v roce 822 a potvrzoval hranice z roku 783. Tím skončila již čtvrtá tibetsko-čínská válka (786-822).
Vnitřní situace byla ale podstatně složitější. Nakonec došlo k dalšímu spiknutí, při němž byl Ralpačan v roce 839 zavražděn a na trůn zpět dosazen Langdarma. Ten okamžitě zkonfiskoval majetek klášterů. Mnoho cizích mnichů poté ze země odešlo. Domácí buddhisté byli odsouzeni k velmi rafinovanému trestu. Polovina se musela stát řezníky, druhá část lovci. Kdo odmítl, byl popraven. Buddhistické knihy a další předměty byly ničeny. Bylo zakázáno se modlit, smyslem života se měly stát světské radovánky. Buddhisté Langdarmu všemožně pomlouvali. Tvrdili, že se opíjí, kritizován byl i jeho nezvyklý účes. Nesplétal si bvyklý cop a tvrdilo se, že pod vlasy skrývá rohy démona. V roce 842 se jeden buddhistický mnich přestrojil za bönského kněze, podařilo se mu proniknout až k Langdarmovi a zastřelit ho šípem z luku.
Po smrti Langdarmy začali bojovat o moc dva synové, Ngadak Jumten a Ngadak Odsun. Jumten se usadil v Jarlungu, nezletilý Odsun ve Lhase. Ten se vrátil k buddhismu, ale proti jeho matce - regentce - se postavila část nejvyšší aristokracie, spjatá s bönem a začala občanská válka. Vůdcem povstalců byl Šan Kunžo, přítel Langdarmy. Tomu se sice do roku 849 podařilo získat si v totálně zpustošené zemi převahu. Vzápětí požádal čínského císaře, aby ho uznal za vládce. Ten ale odmítl. Šan Kunžo začal připravovat tažení proti Číně, armáda byla ale velmi špatně zásobována a vojáci ho brzy začali houfně opouštět. Čína toho okamžitě využila a obsadila pohraniční kraje, dobyté Tibeťany v předchozích válkách. Odsunův syn Dže Pelkorcen stavěl další buddhistické chrámy, byl ale zavražděn přívrženci bönu. Jeho syn Delalchroncan uprchl s hrstkou vojáků do západního Tibetu a stal se zakladatelem dynastie Ngari, vládnoucí pak v severozápadním Nepálu. Velitelé armád začali bojovat proti sobě, vznikají menší nezávislé celky. V roce 861 padl Šan Kunžo v bitvě proti Ujgurům a Tangutům. Doba Tibetu jako významné mocnosti skončila.

Ochutnávka na zámku

13. dubna 2014 v 7:44 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
Koncem března se na pardubickém zámku konala další ochutnávka vín organizovaná panem Oldřichem Bujnochem. Tentokrát byla na programu vína ze Šlechtitelské stanice vinařské z Velkých Pavlovic. O vinařství a vínech hovořil ředitel pan Mgr. Vintr. Víno se tu pěstuje na 44 ha, celkem asi 20 odrůd. Používají cca 60 % vlastních hroznů, zbytek kupují. Z keře sklízejí 1-2 kg.
Mohli jsme ochutnat 13 vzorků, k nimž bylo velmi pečlivě vytvořeno chutné menu. Úvodním vzorkem byl sekt André brut, vyrobený z odrůd Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené a Chardonnay. Protože sekty příliš nepiji, nebudu ho ani hodnotit, i když mi přišel celkem sympatický a ostatní hosté ho chválili.
Veltlínské zelené 2011 pozdní sběr, trať Nadzahrady. 1,1 g zbytkového cukru, 5 g kyselin, 12,5 % alkoholu, 18,5 g bezcukerného extraktu. Sytější zlatožlutá barva, vysoká viskozita. Intenzivnější sladká medová vůně. Lehké, příjemné víno na delší pití s nepatrnou hořčinkou a kratší dochutí. Na úvod pěkný vzorek, který jsem ohodnotil horšími 7,5 (82) body.
Chardonnay barrique 2011 pozdní sběr, trať Išperky. 0,4 g zbytkového cukru, 5 g kyselin, 14 % alkoholu, 20 g bezcukerného extraktu. Sytější zlatožlutá barva, vysoká viskozita. Těžší intenzivní vůně exotického ovoce a lípa + zřetelné, ale nevtíravé tóny bariku. Poměrně harmonické plné víno s delší dochutí, ve které trochu rušila hořčinka. Dostalo 7,5 (83) bodů.
Rulandské šedé 2013 jakostní, trať Nová hora. 6 g zbytkového cukru, 6,1 g kyselin, 13 % alkoholu, 21,6 g bezcukerného extraktu. Světlá barva s šedozeleným nádechem, ve vzhledu perlení, viskozita vysoká. Intenzivní lákavá vůně exotického ovoce a parfému. Velmi svěží harmonické víno, šťavnaté, které by podle cukernatostí při sběru patřilo do pozdního sběru. Dochuť kratší až střední. Druhé nejlevnější víno večera (110,-) s výborným poměrem mezi kvalitou a cenou. Dávám lepších 7,5 (84) bodů.
Sauvignon 2011 pozdní sběr, trať Nadzahrady. 6,4 g zbytkového cukru, 5,7 g kyselin, 13,5 % alkoholu a 22,6 g bezcukerného extraktu. Zlatavá barva, vysoká viskozita. Méně intenzivní vůně černého bezu. Plnější tělo, harmonické, s chutí černého rybízu a ostružin. Dochuť dlouhá. Dostává 7,5 (83) bodů.
Ryzlink rýnský 2012 pozdní sběr, trať Nadzahrady. 8,3 g zbytkového cukru, 6,4 g kyselin, 13 % alkoholu, 20,9 g bezcukerného extraktu. Zlatavá barva, vysoká viskozita. Intenzivní, velmi lákavá čistá odrůdová vůně. Lahodné plné víno se středně dlouhou dochutí. Pro mě nejlepší víno ochutnávky za rozumnou cenu (180,-). Dávám lepších 8 (87) bodů.
Ryzlink vlašský 2012 pozdní sběr, trať Filiberky. 8,3 g zbytkového cukru, 6,4 g kyselin, 14 % alkoholu a 20 g bezcukerného extraktu. Víno z nakoupených hroznů. Zlatožlutá barva, vysoká viskozita. Méně intenzivní květinová vůně. Plně tělo, chuť příliš neoslnila, bylo v ní cosi cizího. Dal jsem horších 6 (73) bodů.
Zweigeltrebe rosé 2012 pozdní sběr, trať Dlouhé kněžské. 9,8 g zbytkového cukru, 6,1 g kyselin, 12 % alkoholu, 20,4 g bezcukerného extraktu. Lososová barva, vysoká viskozita. Méně intenzivní vůně směsi ovoce. Překvapivě dosti plné víno svěží ovocné chuti, se středně dlouhou dochutí. Dostalo horších 7 (79) bodů.
Rulandské modré barrique 2009 pozdní sběr, trať Nadzahrady. 0,1 g zbytkového cukru, 5,7 g kyselin, 15 % alkoholu, 30 g bezcukerného extraktu. Rubínová barva, velmi vysoká viskozita. I vůně velice intenzivní, široká, velmi příjemná a lákavá. Plné tělo, ovocná chuť s tóny skořice. Středně dlouhá dochuť. Podařené víno s dobrým archivačním potenciálem a vyšší cenou (300,-). Hodnotil jsem 8 (86) body.
André 2011 pozdní sběr, Trať Nadzahrady. Tato odrůda byla právě ve Velkých Pavlovicích vyšlechtěna. 0,6 g zbytkového cukru, 5,9 g kyselin, 13 % alkoholu, 25,3 g bezcukerného extraktu. Rubínová barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní vůně tmavého ovce. V těle plnější, tmavé ovoce bylo i v chuti, kde poněkud vystupovala kyselinka. Dochuť kratší až střední. Dal jsem 7 (80) bodů.
Zweigeltrebe 2012 pozdní sběr, trať Išperky. 14 g zbytkového cukru, 5,8 g kyselin, 13 % alkoholu, 25,3 g bezcukerného extraktu. Barva tmavého rubínu, viskozita vysoká. Vůně se mi nelíbila, byla trochu čpavá, připomínala aceton. V těle středně plné, chuť by asi chtěla trochu uležet, byla ale zřetelně lepší než vůně, i když kyselinky ještě poněkud vystupovaly. Dochuť kratší až střední. Dostalo 6 (74) bodů.
Agni 2013 pozdní sběr, trať Nadzahrady. 28 g zbytkového cukru, 5,2 g kyselin, 11,5 % alkoholu, 22,7 g bezcukerného extraktu. Agni zatím není příliš známá odrůda. Byla vyšlechtěna ve Velkých Pavlovicích křížením André a Irsai Oliver. Rubínová barva, vysoká viskozita. Velmi neobvyklá intenzivnější vůně s tóny eukalyptu a mentolu. V těle plné, pro mě bylo ale na červené víno příliš sladké. Dochuť středně dlouhá. Hodnotím lepšími 6,5 (78) body.
Tramín červený 2012 výběr z hroznů, trať Nadzahrady. 20 g zbytkového cukru, 6 g kyselin, 14 %, 19,1 g bezcukerného extraktu. Sytější žlutá barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní sladká odrůdová vůně. V těle středně plné, celkem příjemná sladká tečka na závěr ochutnávky. Středně dlouhá dochuť. Dávám 7 (80) bodů.


Jednalo se o mé první podrobnější seznámení s tímto vinařstvím. Celkový dojem: Vesměs solidní vína za rozumné ceny a široká nabídka odrůd. Trochu mi chyběla nějaká opravdová "bomba", i když Ryzlink rýnský nebo Rulandské modré byly velmi pěkné.

Vína z Vranovic a to další za březen

7. dubna 2014 v 7:53 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy

Polovinu březnových vín tvoří láhve dovezené z výstavy ve Vranovcích, kde se na závěr vyprodávala za hubičku vína, připravená pro výstavu, která návštěvníci nestihli vypít. Byla uzavřena jen plastovým uzávěrem, při rychlém vypití ale nezklamala.
Všechna vína na výstavě měla jednotné etikety, ze kterých se nic vyčíst nedalo. Musel jsem si vypomoci katalogem, kde sice také nebylo úplně vše, na základní orientaci by to ale mělo stačit. Byla tu označena jen přívlastková vína, předpokládám, že ta ostatní asi byla jakostní, ale dále jsem to nezkoumal. Stejně tak se nedal zjistit obsah alkoholu.
Siegerebe 2013 - Černý Libor Vranovice. Víno jasné světlinké lehce nazelenalé barvy s vysokou viskozitou. Středně intenzivní těžší vůně parfému, která upomínala na původ odrůdy z Tramínu. V těle plnější. Víno působilo dost sladce, i když bylo zařazeno mezi suchá. Dojem ale byl nejspíše způsoben chybějícími kyselinami. Dochuť poměrně krátká. Přesto se víno pilo velmi dobře a dal jsem mu 7,5 (83) bodů.
Hibernal 2013 - Procházka Václav Přibice. Tato poměrně nová odrůda se na výstavě objevila vícekrát. Zdá se, že v okolí se jí daří. Hezká zářivá zlatavá barva, viskozita nižší. Méně intenzivní, ale příjemná vůně angreštu a černého bezu. V těle středně plné. Jemná svěží chuť citrusů, velmi dobře pitelné, se svěží kyselinkou. Čistá středně dlouhá dochuť. Dostává lepších 7 (81) bodů.
Domina 2013 - Rejtek Jaroslav Vranovce. Pro mě doposud zcela neznámá odrůda, vzniklá křížením Rulandského modrého a Modrého Portugalu. Pochopitelně jsem musel ochutnat a na závěr se povedlo i koupit domů. Tmavorubínová barva, vysoká viskozita. Intenzivnější těžká vůně švestek - nebo už spíše slivovice. V těle plné, chuť višňového kompotu a sušených švestek. Dochuť středně dlouhá. Dostalo horších 7,5 (82) bodů.
Castillo Santa Barbara 2004 Gran Reserva - Bodegas Fernando Castro. Valdepeñas Denominación de Origen, Ciudad Real, Španělsko. Vyrobeno ze stoprocentního Tempranilla. 18 měsíců zrálo v dubových sudech. Obsah alkoholu 13 %. Elegantní tmavohnědá Top Bordo láhev byla uzavřena plným korkem dlouhým 45 mm. Barva na pomezí rubínu a granátu, velmi vysoká viskozita. Intenzivnější, nesmírně lákavá vůně borůvek, vanilky, marmelády a sladkého pečiva - nejspíš vanilkových rohlíčků. V těle středně plné, vzhledem k ročníku až překvapivě svěží a ovocné. V chuti byly borůvky a rybíz, třísloviny byly poněkud výraznější. Dochuť maximálně středně dlouhá, což byla asi jediná slabina. Dostalo lepších 7,5 (84) bodů.
Chardonnay 2010 - MontGras, Leyda Valley, Chile. Zelená láhev se šroubovacím uzávěrem. Obsah alkoholu 13 %. Zrálo v sudech z francouzského dubu. Barva žlutá, viskozita střední. Středně intenzivní, nepříliš příjemná vůně. Připomínala gumu. Po vydýchání se pod tím daly najít i lehké tóny exotického ovoce. V těle plnější. Chuť byla lepší než vůně, daly se tu najít banány a grepy. Dochuť delší. Celkově mě ale víno nenadchlo. Dal jsem pouze lepších 5,5 (72) bodů.
Ryzlink rýnský 2009 kabinet - Lobkowiczské zámecké vinařství Roudnice nad Labem. Vinice Liběchovská. Štíhlá láhev z hnědého skla byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) s lobkovickým erbem, dlouhým 38 mm. Obsah alkoholu 12,5 %. Žlutozelená barva, viskozita velmi vysoká, kapky skoro nechtěly po sklence stékat. Víno prakticky nijak nevonělo. Plnější tělo, hodně olejovité, v chuti angrešt. Velmi svěží s jemnou hořčinkou. Dochuť kratší až střední. Dostalo lepších 6,5 (78) bodů.
Nákupem ve Vranovcích jsem neprohloupil. Vína měla vyrovnanou a velmi slušnou úroveň. Zbylá tři vína byla marketová, z nich to španělské, v Globusu prodávané jako víno měsíce, bylo pěkné. Poslední dvě bílá vína ale přinesla spíše zklamání.