Vína z Vranovic a to další za březen

7. dubna 2014 v 7:53 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy

Polovinu březnových vín tvoří láhve dovezené z výstavy ve Vranovcích, kde se na závěr vyprodávala za hubičku vína, připravená pro výstavu, která návštěvníci nestihli vypít. Byla uzavřena jen plastovým uzávěrem, při rychlém vypití ale nezklamala.
Všechna vína na výstavě měla jednotné etikety, ze kterých se nic vyčíst nedalo. Musel jsem si vypomoci katalogem, kde sice také nebylo úplně vše, na základní orientaci by to ale mělo stačit. Byla tu označena jen přívlastková vína, předpokládám, že ta ostatní asi byla jakostní, ale dále jsem to nezkoumal. Stejně tak se nedal zjistit obsah alkoholu.
Siegerebe 2013 - Černý Libor Vranovice. Víno jasné světlinké lehce nazelenalé barvy s vysokou viskozitou. Středně intenzivní těžší vůně parfému, která upomínala na původ odrůdy z Tramínu. V těle plnější. Víno působilo dost sladce, i když bylo zařazeno mezi suchá. Dojem ale byl nejspíše způsoben chybějícími kyselinami. Dochuť poměrně krátká. Přesto se víno pilo velmi dobře a dal jsem mu 7,5 (83) bodů.
Hibernal 2013 - Procházka Václav Přibice. Tato poměrně nová odrůda se na výstavě objevila vícekrát. Zdá se, že v okolí se jí daří. Hezká zářivá zlatavá barva, viskozita nižší. Méně intenzivní, ale příjemná vůně angreštu a černého bezu. V těle středně plné. Jemná svěží chuť citrusů, velmi dobře pitelné, se svěží kyselinkou. Čistá středně dlouhá dochuť. Dostává lepších 7 (81) bodů.
Domina 2013 - Rejtek Jaroslav Vranovce. Pro mě doposud zcela neznámá odrůda, vzniklá křížením Rulandského modrého a Modrého Portugalu. Pochopitelně jsem musel ochutnat a na závěr se povedlo i koupit domů. Tmavorubínová barva, vysoká viskozita. Intenzivnější těžká vůně švestek - nebo už spíše slivovice. V těle plné, chuť višňového kompotu a sušených švestek. Dochuť středně dlouhá. Dostalo horších 7,5 (82) bodů.
Castillo Santa Barbara 2004 Gran Reserva - Bodegas Fernando Castro. Valdepeñas Denominación de Origen, Ciudad Real, Španělsko. Vyrobeno ze stoprocentního Tempranilla. 18 měsíců zrálo v dubových sudech. Obsah alkoholu 13 %. Elegantní tmavohnědá Top Bordo láhev byla uzavřena plným korkem dlouhým 45 mm. Barva na pomezí rubínu a granátu, velmi vysoká viskozita. Intenzivnější, nesmírně lákavá vůně borůvek, vanilky, marmelády a sladkého pečiva - nejspíš vanilkových rohlíčků. V těle středně plné, vzhledem k ročníku až překvapivě svěží a ovocné. V chuti byly borůvky a rybíz, třísloviny byly poněkud výraznější. Dochuť maximálně středně dlouhá, což byla asi jediná slabina. Dostalo lepších 7,5 (84) bodů.
Chardonnay 2010 - MontGras, Leyda Valley, Chile. Zelená láhev se šroubovacím uzávěrem. Obsah alkoholu 13 %. Zrálo v sudech z francouzského dubu. Barva žlutá, viskozita střední. Středně intenzivní, nepříliš příjemná vůně. Připomínala gumu. Po vydýchání se pod tím daly najít i lehké tóny exotického ovoce. V těle plnější. Chuť byla lepší než vůně, daly se tu najít banány a grepy. Dochuť delší. Celkově mě ale víno nenadchlo. Dal jsem pouze lepších 5,5 (72) bodů.
Ryzlink rýnský 2009 kabinet - Lobkowiczské zámecké vinařství Roudnice nad Labem. Vinice Liběchovská. Štíhlá láhev z hnědého skla byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) s lobkovickým erbem, dlouhým 38 mm. Obsah alkoholu 12,5 %. Žlutozelená barva, viskozita velmi vysoká, kapky skoro nechtěly po sklence stékat. Víno prakticky nijak nevonělo. Plnější tělo, hodně olejovité, v chuti angrešt. Velmi svěží s jemnou hořčinkou. Dochuť kratší až střední. Dostalo lepších 6,5 (78) bodů.
Nákupem ve Vranovcích jsem neprohloupil. Vína měla vyrovnanou a velmi slušnou úroveň. Zbylá tři vína byla marketová, z nich to španělské, v Globusu prodávané jako víno měsíce, bylo pěkné. Poslední dvě bílá vína ale přinesla spíše zklamání.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama