Vranac, Ariana a další květnové zajímavosti

25. května 2014 v 8:58 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
V květnu jsem narazil na pěkná vína, domácí i zahraniční, bylo tu i pár méně obvyklých odrůd jako například Vranac nebo Ariana.
Ryzlink vlašský 2011 pozdní sběr - Spielberg Archlebov. Vinařská obec Archlebov, viniční trať Dubová. Štíhlá láhev ze zeleného skla byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) dlouhým 42 mm. Obsah alkoholu 13 %. Sytá zlatožlutá barva, viskozita střední. Méně intenzivní vůně citrusů a medu. Plné tělo, hodně olejovité, dobře pitelné, s chutí medu a jemnou mineralitou. Jedinou slabinou byl vyšší alkohol, který se projevoval hlavně v delší dochuti a v krku trochu pálil. Přesto se mi víno docela líbilo. Dávám lepších 7 (81) bodů.
Carles Vinya Crianza 2009 - Denominación de Origen Calificada Priorat, Španělsko. Zelená Bordolesse byla uzavřena plným korkem dlouhým 44 mm. Obsah alkoholu 14,5 %. Vyrobeno z odrůdy Garnacha. Zrálo v dubových sudech. Tmavofialová barva, velmi vysoká viskozita. Středně intenzivní příjemná širší vůně tmavých třešní a postupně se uvolňujících tónů borůvek a vanilky. Středně plné tělo, v chuti hodně ovocné, poměrně pikantní, kořenité. Byly tu hlavně borůvky se smetanou a třešně. Třísloviny byly hezky uhlazené. Vysoký obsah alkoholu vůbec nepůsobil rušivě. Dochuť delší. Pěkné víno, které jsem ohodnotil lepšími 7,5 (84) body.
Ryzlink vlašský 2011 výběr z hroznů - Jedlička & Novák. Vinařská obec Bořetice, viniční trať Čtvrtě. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 13 %., 6,8 g zbytkového cukru, 5,5 g kyselin, 19 g bezcukerného extraktu. Hezká zlatožlutá barva, velmi vysoká viskozita. Velmi slabá sladká bylinná vůně. Plnější tělo, olejovitá konzistence, v chuti lahodné, harmonické, jemně kořenité, s tóny medu a lehkou mineralitou. Středně dlouhá dochuť. Dostává horších 7,5 (82) bodu.
Vranac Pro corde 2010 Vrhunsko vino, Kontrolisana oznaka porijekla - Plantaže Podgorica, Černá Hora. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) dlouhým 45 mm. Víno zrálo dva roky v sudech z francouzského dubu. Vranac je původní černohorská odrůda, považovaná za jakési rodinné stříbro. Název odpovídá našemu slovu vraník. Pěstuje se i jinde na Balkáně (Makedonie, Srbsko), kde bývá označována jako Vranec, což je pro změnu havran. Pro corde znamená na srdce- Tedy víno vyloženě léčivé. Obsah alkoholu 13,5 %. Velmi tmavá rubínová barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní vůně višní, borůvek a bylin. Plné tělo, hodně extraktivní, uhlazené třísloviny. V příjemné chuti bylo tmavé ovoce. Dochuť delší. Dostalo lepších 7 (81) bodů.
Ariana 2007 pozdní sběr - Vinselekt Michlovský Rakvice. Vinařská obec Perná, viniční trať Purmice. Zrálo 6 měsíců v dubových sudech. Odrůda byla vyšlechtěna F. Zatloukalem a Ing. Michlovským poměrně složitým křížením (RR x Sv) x Zw. Obsah alkoholu 12,5 %. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) dlouhým 38 mm. Hodně tmavá granátová barva s nádechem do hněda, velmi vysoká viskozita. Slabší těžká neobvyklá vůně s náznakem višní. V těle plnější, chuť hodně ovocitá, velmi šťavnaté, pikantní, chutné, s tóny višní a ostružin a s jemnými tříslovinami. Pilo se velmi dobře, na závěr zůstaly ve sklence velké usazeniny. Středně dlouhá dochuť. Dostalo lepších 7,5 (84) bodů.
Merlot - Australian Bush, South East Australia. Ročník neuveden. Atypická láhev ze zeleného skla byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 13 %. Rubínová barva, vysoká viskozita. Slabší vůně třešní. V těle poměrně plné, v chuti peckoviny, griotka. Dochuť středně dlouhá. Toto běžné marketové víno jsem dostal, nic moc jsem od něho nečekal, ale nakonec se pilo docela dobře. Dal jsem mu horších 7 (79) bodů.

K nejlepším vínům patřila Garnacha ze španělského Prioratu a domácí Ariana z Rakvic. Černohorský Vranac zůstal trochu za očekáváním, naopak australský marketový Merlot se ukázal jako docela dobře pitelný.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama