Primitivo, Carmenere, Neronet a další zajímavé odrůdy z června

23. června 2014 v 6:42 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
V červnu jsem postupně ochutnal sedm vín s docela pestrým odrůdovým složením z domova i ze světa. Na nic úplně mimořádného jsem sice nenarazil, bylo tu ale několik pěkných, která jde doporučit.
Shiraz 2009 Weighbridge - Peter Lehmann Wines, Tanunda, South Australia. Štíhlá láhev z hnědého skla měla šroubovací uzávěr. Obsah alkoholu 14,5 %. Tmavě rubínová barva, vysoká viskozita. Méně intenzivní, trochu zakouřená vůně s náznakem dřeva, i když v bariku zřejmě nezrálo. Dále tu bylo tmavé ovoce a švestky. Plnější tělo, lahodná sametová a též trochu zakouřená chuť, ve které bylo opět tmavé ovce a švestky. Dochuť delší. Dostalo 7 (80) bodů.
Carmenere 2010 Sendero - Concha y Toro, Valle Central, Santiago, Chile. Zelená láhev byla uzavřena šroubovacím uzávěrem. Obsah alkoholu 13,5 %. Tmavofialová barva s nahnědlým nádechem, viskozita vysoká. Zajímavá ovocně květinová vůně tmavého ovce a fialek. Plné tělo, velmi chutné, pikantní s chutí švestek a jemným náznakem vanilky. Třísloviny byly pěkně uhlazené. Středně dlouhá dochuť. Celkově velmi příjemné víno, které jsem ocenil horšími 7,5 (82) body.
Cabernet Sauvignon 2012 Sendero - Concha y Toro, Valle Central, Santiago, Chile. Zelená láhev se šroubovacím uzávěrem. Obsah alkoholu 13 %. Hezká jasná rubínová barva, viskozita střední. Méně intenzivní ostřejší vůně rybízu. V těle méně až středně plné. Chuť podobná jako vůně, poměrně hrubá s tóny černého rybízu. Dochuť kratší až střední. Víno ze stejné řady jako to předchozí bylo ale výrazně horší. Dostalo pouze horších 6 (73)bodů.
Neronet 2010 pozdní sběr - Petr Bíza Čejkovice. Vinařská obec Čejkovice, viniční trať Stará hora. Víno dostalo zlatou medaili na Festwine v roce 2011. Obsah alkoholu 12 %, 1 g zbytkového cukru, 5 g kyselin. Bylo vyrobeno technologií bílého vína, tedy bez nakvášení rmutu studenou fermentací moštu. Láhev byla uzavřena plným korkem délky 45 mm. Tmavá granátová barva, viskozita střední. Méně intenzivní vůně višní a malin s lehkým náznakem čokolády. Plné tělo, pikantní kyseliny, uhlazené třísloviny. V chuti byl třešňový kompot a švestky. Dochuť delší. Dostalo horších 7,5 (82) bodu.
Ryzlink rýnský 2011 pozdní sběr - Vinařství U Dvou lip. Zelená láhev burgundského typu byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) délky 45 mm. Obsah alkoholu 12,5 %. Sytější zlatavá barva, viskozita nižší až střední. Velmi slabá vůně s náznakem meruněk. Plnější tělo, olejovité, chuť podstatně lepší než vůně. Svěží pikantní víno s tóny citrusů a broskví. Středně dlouhá dochuť. Dal jsem lepších 7 (81)bodů.
Codici 2011 IGT Puglia - Mondo del Vino, Forli, Itálie. Top Bordo láhev s vkusnou etiketou byla uzavřena plným korkem délky 45 mm. Obsah alkoholu 14 %. Víno bylo vyrobeno z ceněné jihoitalské odrůdy Primitivo a Merlotu, zrálo 6 měsíců v dubových sudech. Tmavě rubínová barva, hodně vysoká viskozita, mosty zůstávaly ve sklence opravdu dlouho. Středně intenzivní široká a kořenitá vůně. Byly v ní třešně, borůvky, fialky a lehký náznak vanilky. Plné tělo. Těžké víno, kterému možná trochu chybělo více svěžesti, jeho chuť byla ale velmi příjemná. Byly v ní třešně a marmeláda. Vyšší obsah alkoholu nepůsobil nijak rušivě. Dochuť střední až delší. Dostalo lepších 7,5 (84)bodu.
Klára 2013 - Botanická zahrada Praha-Troja, vinice sv. Kláry. Víno nebylo zatříděno, označeno pouze jak o bílé suché. Pil jsem ho přímo v uvedené vinici, odkud je krásný výhled a kde pěstují spoustu zajímavých odrůd. Láhev o obsahu 0,5 l byla uzavřena skleněnou zátkou. Cukernatost při sběru 18° NM, 2,1 g zbytkového cukru, 7,1 g kyselin. Víno bylo vyrobeno z odrůd Müller Thurgau, Ryzlink rýnský a menšího množství několika dalších. Světlá zlatavá barva, viskozita nízká. Slabší vůně typická pro hlavní použitou odrůdu, nepříliš zajímavá, s tóny muškátu. V těle středně plné, v chuti trochu rušila hořčinka. Dochuť kratší až střední. Dávám 6 (74)bodů.
Nejlepším vínem bylo tentokrát italské Codici, o kterém již psali Jarda (J.) a Jirka (jbes), a mně se také líbilo. Nezklamal Bízův Neronet, příjemným překvapením bylo chilské marketové Carmenere.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama