Červenec 2014

Břeclavsko II. Putování za vínem v Hruškách. Sklepy a vína

23. července 2014 v 9:10 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
V tom množství lidí, kteří se tlačili zejména u pultů známějších vinařství, nebyla šance na nějaké podrobnější poznámky, tentokrát jsem se omezil pouze na bodové ohodnocení. Povedlo se mi navštívit většinu sklípků, celkově jsem ochutnal asi 80 vzorků. Uvedu jen ty nejzajímavější. Protože jen část sklepů má internetové stránky, pokusím se zároveň alespoň některé z nich velmi stručně přiblížit podle toho, co bylo uvedeno v katalogu i co jsem vypozoroval.
Ve Vinařství Šmerák

Jiří Šmerák obhospodařuje 7 ha vinohradů, z toho jeden v plné bioprodukci. V tratích Písky, Hastrmany a Podsedky pěstuje 17 odrůd. Nejvíce se mi líbil Hibernal 2013 pozdní sběr, trať Podsedky, lepších 7 (81) bodů.
Ve Vinařství Beneš

Vinařství Beneš je zakládajícím členem sdružení Bonus Eventus. Na sedmi hektarech vlastních vinic uplatňují ekologicky šetrný způsob hospodaření. Sklípek byl moderní, prostorný, s vlastním WC a možností posezení u dobré kávy. Nejvíce mě tu zaujal Aurelius 2013 pozdní sběr, trať Hastrmany, 7,5 (83) bodů.
U Titlů

Ve sklípku drobných vinařů U Titlů bylo velmi příjemně. Vinař se sám snažil nabídnout všechna svá vína, ani nebylo třeba chodit k pultu. Vína měla vyrovnanou úroveň a nejvíce se mi líbilo Rulandské šedé 2013, Hastrmany, horších 7 (79) bodů.
Vinařství Klimeš Marcel obhospodařuje 6,5 ha vinic jen s minimálním použitím chemických přípravků. Vína jsou označována jako zemská, ale většinou splňují parametry pozdního sběru. I tady mě nejvíce zaujalo Rulandské šedé 2013, Hastrmany, horších 7 (79) bodů.
Ve vinařství Ing. Tichého

Nejvíce jsem si užil dobrých vín ve vinařství Víno Richard Ing. Richarda Tichého. Tady jsem ochutnal deset vzorků a chutnaly mi všechny. Byla tu i velmi pestrá nabídka odrůd: např. Nitra, Dunaj, Děvín a spousta dalších. Výborný byl Aurelius 2012 výběr z bobulí, Hastrmany, 7,5 (83) bodů, ještě lepší Cuvée Filip 2011 barrique, Hastrmany, horších 8 (85) bodů. Fenomenální bylo ovšem Cuvée Filip 2006, které ani nebylo uvedeno v katalogu a bylo k dispozici jen v menším množství v karafě, bohužel se ale nedalo koupit. Tomu jsem dal 9 (92) bodů. Odvezl jsem si alespoň ročníky 2009 a 2011. Snad se jim povede podobně vyzrát.
Vinařství Netopilík navazuje na rodinnou tradici, která sahá až do 18. století. Vína vyrábějí tradičním způsobem bez použití ušlechtilých kvasinek. Pro mě zde byl nejlepší Děvín 2011, Hastrmany, 7 (80) bodů.
Velmi se mi také líbila vína z Rodinného vinařství Čapka, kde jsem toho také stačil ochutnat hodně. Nejvíce mě zaujalo Veltlínské zelené 2013 pozdní sběr, Slunný vrch, 7,5 (83) bodů a Chardonnay 2013 pozdní sběr, Kukvička, 7,5 (83) bodů.
Velmi příjemně se sedělo ve Vinařství Říha. Víno vyrábějí z ručně sbíraných hroznů a zraje většinou v akátových sudech, nepoužívají ušlechtilé kvasinky. Chutnal mi Ryzlink rýnský 2013, Písky, dostal horších 7 (79) bodů. Pochválit ale musím i pohoštění, které tady bylo úplně nejlepší a měl jsem pocit, že tu mají radost, když člověku chutná.
Ve stejném sklípku nabízel své jediné víno i Ing. Marek Babisz. Jeho Cabernet Sauvignon 2008, Turold jsem ohodnotil horšími 7 (79) body.
U Dědy

Vinný sklípek u Dědy byl pěkný, ale nabízeli tu jen vína cizích vinařů, kteří ani z Hrušek nepocházeli, např. Vinařství Maděřič.
Malý vinař Nešpor Jan působil sympaticky a bylo vidět, že ho víno baví. Asi nejlepší tu byla Frankovka 2013, které jsem dal 7 (80) bodů.
Jan Nešpor ladí svá vína

Lukáš Nešpor je synem předchozího, má ale už vlastní vinařství se 2 ha vinic. Tady bylo nejlepší Rulandské šedé 2013, Hastrmany, lepších 7 (81) bodů.
Vinařství Lukáše Nešpora

Akce to byla opravdu pěkná, žádné negativní postřehy nemám.

Břeclavsko. I. Zámecký sklep Valtice a otevřené sklepy v Hruškách

13. července 2014 v 8:45 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
Začátkem července jsem strávil tři dny na Břeclavsku. Nebylo to sice jen o víně, to tu ale přesto hrálo prim. První den jsem si vyjel do Valtic, kde jsem si chtěl hlavně prohlédnout hezký zámek s parkem. Nahlédl jsem i do sklepení, kde je expozice Salonu vín, odkud se potáceli značně znavení "degustátoři", ale po pravdě mě žádný z nabízených programů neoslovil, protože to vyžadovalo dost času, který jsem neměl, a nic rozumného kratšího na výběr nebylo. Místo toho jsem navštívil zámecký sklep, patřící Vinným sklepům Valtice. Mnoho jsem neočekával, ale byl jsem příjemně překvapen zajímavým a vtipným výkladem s perličkami o návštěvách některých známých hereckých osobností. Součástí byla i menší degustace čtyř valtických vín, která určitě neurazila. Tak jen stručně:
Valtický sylván 2013 jakostní. Světlinká barva, nižší viskozita, ovocně-bylinná vůně, celkem příjemná nasládlá chuť. Lepších 6 (75) bodů.
Tramín červený 2013 jakostní. Zlatavá barva, viskozita nižší, typická odrůdová vůně, hodně kořenité. Ve vzhledu, ale i v chuti perlení. Dostalo lepších 5,5 (71) bodů.
Merlot rosé 2011 pozdní sběr, řada Grácie. Vinařská obec Brod nad Dyjí, viniční trať Brodské. Barva maliny-losos, vyšší viskozita. Intenzivní vůně citrusů a jahod. Dochuť kratší. 6 (74) bodů. Mimochodem až nepochopitelně nízká cena 79,- Kč.
Rulandské modré 2007 výběr z hroznů. Vinařská obec Novosedly, viniční trať U Božích muk. Tmavší povidlová barva, viskozita vyšší. Intenzivní, velmi příjemná vůně tmavého ovoce a citrusů. Středně plné, uhlazené s nevýraznými tříslovinami. Dochuť středně dlouhá. Ohodnotil jsem 7,5 (83) body.
Jak jsem již psal, od prohlídky s ochutnávkou, která byla spíše doplňkovým programem k návštěvě zámku a stála 50,- Kč, jsem si skoro nic nesliboval, degustační sklínky byly spíše vhodné na tvrdý alkohol (nicméně to, že nám je na závěr ponechali, bylo docela příjemným překvapením). Nakonec ale tři vína se dala pít a závěrečná rulanda byla dokonce velmi pěkná. Takže proč ne.
Tento den jsem ostatně ani moc pít nechtěl, protože mě ten následující čekal zlatý hřeb celého prodlouženého víkendu: Putování za vínem v Hruškách, den otevřených sklepů.
Do Hrušek jezdí z Břeclavi každou chvíli vlak a je to jen jedna zastávka. O to dál je to sice od vlaku k většině sklepů, ale organizátoři to měli zajímavě vyřešené. Obec je dlouhá a úzká a táhne se zhruba severojižním směrem. Většina sklepů je na severním konci, který je od trati nejdále, několik jich je naopak v jižní části poblíž vlaku. Aby unavení návštěvníci nemuseli chodit za vínem moc daleko a mohli navštívit všechny sklípky, zřídili si vlastní linku "metra". Mez sklípky neustále jezdily dva povozy, tažené koňmi. To bylo nejen pohodlné, ale zároveň se jednalo i o zajímavé zpestření celé akce.
Otevřeno bylo 19 sklepů. Vstupné bylo 500,- Kč, v ceně byla sklenka, katalog a stokorunová poukázka na nákup vína. Za to se toho dalo ochutnat opravdu mnoho. Ve větších sklípcích nabízeli velké množství vzorků, přitom si nedělali žádnou evidenci. Teoreticky by se dalo koštovat i opakovaně. Nalévalo se většinou jen velmi málo, což byla ale spíše výhoda, protože se toho dalo ochutnat opravdu hodně, aniž by člověk upadl do bezvědomí. Nebyl ale ani problém poprosit o opětovné nalití téhož vzorku, což jsem asi ve dvou případech udělal. Velice musím pochválit doplňkové občerstvení. Abych nepil na lačno, vzal jsem si s sebou nějaké klobásky a sýry, ale bylo to úplně zbytečné. V každém sklípku bylo možné ochutnat různé pomazánky, výborné koláčky a další mňamky, voda na vypláchnutí či zapití byla též k dispozici. Pochopitelně se dala vína i koupit za různé, ale vesměs přiměřené ceny.
Příště se budu věnovat tomu, co se mi líbilo v jednotlivých sklepech.

Ochutnávka Ryzlinku rýnského v Náladě

7. července 2014 v 17:33 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
Ochutnávky zaměřené na jedinou odrůdu nebývají tak časté. V pardubické Náladě se koncem června jedna konala a vína byla opravdu od Rýna, ze středního Porýní. Ochutnali jsme celkem 11 vzorků, většinou suchých a až na jednu výjimku z ročníku 2012. Velmi častý byl šroubovací uzávěr lahví.
Riesling trocken 2012 - Toni Jost. Obsah alkoholu 12%. Zlatavá barva, nízká viskozita. Méně až středně intenzivní vůně bylin. V těle středně plné, hodně olejovité, svěží, v chuti, která byla lepší než vůně, byly grepy. Lehčí víno na běžné pití s kratší dochutí.
Bacharacher Riesling Kabinett trocken 2012 - Toni Jost. Obsah alkoholu 11,5 %. Zlatavá barva, vyšší viskozita. Středně intenzivní, poněkud nahořklá, pro mě ne zcela příjemná vůně. V těle méně až středně plné. Lehké svěží víno s chutí citrusů. Dochuť krátká. I když by se mělo jednat o vyšší kategorii než předchozí víno, hodnotím hůře.
Kloster Fürstental Riesling Kabinett trocken 2012 - Dr. Kauer. Jedná se o biovíno - Dr. Kauer je profesorem biovinařství v Geisenheimu. Obsah alkoholu 11,5 %, 6 g zbytkového cukru, 8 g kyselin. Světlejší zlatavá barva, viskozita vysoká. Středně intenzivní květinově ovocná vůně s tóny grepů. V trochu ostřejší chuti byly citrusy. Dochuť kratší.
Mittelrhein Resling halbtrocken 2012 - Weingart. 14,1 g zbytkového cukru. Sytější zlatavá barva, viskozita nižší. Intenzivnější hodně zvláštní vůně bylin, trávy a břidlice. Velmi jemná příjemná chuť medu a meruněk. Harmonické víno se středně plným tělem. Dochuť středně dlouhá.
Bopparder Hamm Ohlenberg Resling Kabinett trocken 2012 - Weingart. Jedná se o mladého vinaře, který rád experimentuje. Zlatavá barva vysoká viskozita. Těžší medová vůně, v těle plnější, velmi svěží. Zajímavá velmi příjemná hořčinka, chuť pampeliškového medu. Středně dlouhá dochuť. Pro mě nejlepší víno ochutnávky.
Bacharacher Wolfshöhle Riesling Kabinett halbtrocken 2012 - Marco Hofmann. Jemná zlatavá barva, vysoká viskozita. Leželo na kalech. Velmi nezvyklá štiplavá vůně nahnilých jahod a oleje, která ale po vydýchání působila mnohem přijatelněji. V těle středně plné, hodně olejovité, uhlazené, chuť jahod byla výrazně lepší než vůně. Středně dlouhá dochuť.
Devon-S Riesling Spätlese trocken 2012 - Toni Jost. Zlatavá barva, vysoká viskozita. Méně intenzivní vůně mandarinek. Hezky uhlazené, lehce olejovité, středně plné, s jemnou hořčinkou a chutí angreštu. Dochuť středně dlouhá.
Oberweseler Oelsberg Riesling Spätlese trocken, Alte Reben 2012 - Dr. Kauer. Obsah alkoholu 12,5 %. Světlinká zlatavá barva s našedlým nádechem, viskozita vyšší. Jemná vůně sušených bylin. Plné tělo, harmonické, v chuti angrešt. Středně dlouhá dochuť.
Oberdiebacher Fürstenberg Riesling Kabinett feinherb 2012 - Dr. Kauer. Světlá zlatavá barva, jemné perlení ve vzhledu, vyšší viskozita. Méně intenzivní, těžko zařaditelná vůně. Lehčí, dobře pitelné, lehce kořenité, pikantní víno s chutí pomerančů. Středně dlouhá dochuť.
Bacharacher Riesling Kabinett feinherb 2012 - Toni Jost. Obsah alkoholu 11 %. Zlatavá barva, vyšší viskozita. Méně intenzivní travnatá vůně. Plnější tělo, poměrně harmonické víno ovocné chuti. Dochuť kratší až střední.
Schloss Fürstenberg Riesling Kabinett feinherb "plus" 2011 - Weingart. Světlejší zlatavá barva našedlým nádechem, viskozita vyšší. Intenzivnější petrolejová vůně. V těle plné, chuť jablek. Dochuť kratší až střední.
Akce se mi líbila, vína byla většinou pěkná, úplně mi ale neseděl poměr kvalita/ cena. Nejlevnější úvodní víno stálo 249,- většina se pohybovala kolem 289,-, nejdražší (osmý vzorek) bylo za 399,- Kč.