Břeclavsko. I. Zámecký sklep Valtice a otevřené sklepy v Hruškách

13. července 2014 v 8:45 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
Začátkem července jsem strávil tři dny na Břeclavsku. Nebylo to sice jen o víně, to tu ale přesto hrálo prim. První den jsem si vyjel do Valtic, kde jsem si chtěl hlavně prohlédnout hezký zámek s parkem. Nahlédl jsem i do sklepení, kde je expozice Salonu vín, odkud se potáceli značně znavení "degustátoři", ale po pravdě mě žádný z nabízených programů neoslovil, protože to vyžadovalo dost času, který jsem neměl, a nic rozumného kratšího na výběr nebylo. Místo toho jsem navštívil zámecký sklep, patřící Vinným sklepům Valtice. Mnoho jsem neočekával, ale byl jsem příjemně překvapen zajímavým a vtipným výkladem s perličkami o návštěvách některých známých hereckých osobností. Součástí byla i menší degustace čtyř valtických vín, která určitě neurazila. Tak jen stručně:
Valtický sylván 2013 jakostní. Světlinká barva, nižší viskozita, ovocně-bylinná vůně, celkem příjemná nasládlá chuť. Lepších 6 (75) bodů.
Tramín červený 2013 jakostní. Zlatavá barva, viskozita nižší, typická odrůdová vůně, hodně kořenité. Ve vzhledu, ale i v chuti perlení. Dostalo lepších 5,5 (71) bodů.
Merlot rosé 2011 pozdní sběr, řada Grácie. Vinařská obec Brod nad Dyjí, viniční trať Brodské. Barva maliny-losos, vyšší viskozita. Intenzivní vůně citrusů a jahod. Dochuť kratší. 6 (74) bodů. Mimochodem až nepochopitelně nízká cena 79,- Kč.
Rulandské modré 2007 výběr z hroznů. Vinařská obec Novosedly, viniční trať U Božích muk. Tmavší povidlová barva, viskozita vyšší. Intenzivní, velmi příjemná vůně tmavého ovoce a citrusů. Středně plné, uhlazené s nevýraznými tříslovinami. Dochuť středně dlouhá. Ohodnotil jsem 7,5 (83) body.
Jak jsem již psal, od prohlídky s ochutnávkou, která byla spíše doplňkovým programem k návštěvě zámku a stála 50,- Kč, jsem si skoro nic nesliboval, degustační sklínky byly spíše vhodné na tvrdý alkohol (nicméně to, že nám je na závěr ponechali, bylo docela příjemným překvapením). Nakonec ale tři vína se dala pít a závěrečná rulanda byla dokonce velmi pěkná. Takže proč ne.
Tento den jsem ostatně ani moc pít nechtěl, protože mě ten následující čekal zlatý hřeb celého prodlouženého víkendu: Putování za vínem v Hruškách, den otevřených sklepů.
Do Hrušek jezdí z Břeclavi každou chvíli vlak a je to jen jedna zastávka. O to dál je to sice od vlaku k většině sklepů, ale organizátoři to měli zajímavě vyřešené. Obec je dlouhá a úzká a táhne se zhruba severojižním směrem. Většina sklepů je na severním konci, který je od trati nejdále, několik jich je naopak v jižní části poblíž vlaku. Aby unavení návštěvníci nemuseli chodit za vínem moc daleko a mohli navštívit všechny sklípky, zřídili si vlastní linku "metra". Mez sklípky neustále jezdily dva povozy, tažené koňmi. To bylo nejen pohodlné, ale zároveň se jednalo i o zajímavé zpestření celé akce.
Otevřeno bylo 19 sklepů. Vstupné bylo 500,- Kč, v ceně byla sklenka, katalog a stokorunová poukázka na nákup vína. Za to se toho dalo ochutnat opravdu mnoho. Ve větších sklípcích nabízeli velké množství vzorků, přitom si nedělali žádnou evidenci. Teoreticky by se dalo koštovat i opakovaně. Nalévalo se většinou jen velmi málo, což byla ale spíše výhoda, protože se toho dalo ochutnat opravdu hodně, aniž by člověk upadl do bezvědomí. Nebyl ale ani problém poprosit o opětovné nalití téhož vzorku, což jsem asi ve dvou případech udělal. Velice musím pochválit doplňkové občerstvení. Abych nepil na lačno, vzal jsem si s sebou nějaké klobásky a sýry, ale bylo to úplně zbytečné. V každém sklípku bylo možné ochutnat různé pomazánky, výborné koláčky a další mňamky, voda na vypláchnutí či zapití byla též k dispozici. Pochopitelně se dala vína i koupit za různé, ale vesměs přiměřené ceny.
Příště se budu věnovat tomu, co se mi líbilo v jednotlivých sklepech.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Milan Milan | E-mail | Web | 13. července 2014 v 11:37 | Reagovat

Ahoj Milane! Zdravím tě po opravdu dlouhé době, už jsem se k blogu malinko vrátil. Na tvém článku mě zaujala hezká fotografie zámku ve Valdicích a zmínka o povozech mezi vinnými sklípky v obci Hrušky. Musím říct, že to měli opravdu dobře vymyšlené. Na tvé postřehy z navštívených sklípků se již teď těším. Přeji ti samé krásné letní dny! Milan

2 milasko milasko | 13. července 2014 v 18:20 | Reagovat

[1]: To jsem moc rád, že jsi se zase vrátil k práci na blogu. Držím palce!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama