Ochutnávka vín ze ZD Němčičky

27. prosince 2014 v 9:49 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
Počátkem prosince pořádala pardubická Vino-thé-ka ochutnávku vín ze ZD Němčičky. O vínech hovořil zástupce vinařství pan Varmuža. Družstvo má asi 100 členů a obhospodařuje 120 ha vinic. Nemají tedy zapotřebí nakupovat cizí hrozny. Z keře sklízejí průměrně 1,5 kg. Ochutnali jsme vína bílá, rosé i červená, vše v kategorii přívlastkových, většinou z ročníku 2013.
Müller Thurgau 2013 pozdní sběr. Pouze 0,2 g zbytkového cukru a 6,2 g kyselin, 13,5 % alkoholu. Zlatavá barva, vyšší viskozita. Jemná méně až středně intenzivní vůně s náznakem muškátu. Méně až středně plné tělo, v broskvové chuti byly cítit poněkud vyšší kyselinky. Dochuť kratší až střední. Hodnotil jsem lepšími 6,5 (78) body.
Rulandské bílé 2012 pozdní sběr. 0,3 g zbytkového cukru a 8,3 g kyselin. Světlejší zlatavá barva, vyšší viskozita. Nasládlá odrůdová vůně pečiva. V těle méně až středně plné, v chuti grepy. Dochuť kratší až střední. Dal jsem 6,5 (77) bodů.
Neuburské 2013 pozdní sběr. 1 g zbytkového cukru, 6,9 g kyselin, 13 % alkoholu. Zlatavá barva, vysoká viskozita. Jemná malinová vůně, harmonická, spíše neutrální chuť s náznakem grepů, šťavnaté, s delší dochutí. Dal jsem lepších 7 (81) bodů.
Tramín červený 2013 pozdní sběr. 3,1 g zbytkového cukru, 6,6 g kyselin, 13 % alkoholu. Zlatavá barva, vysoká viskozita. Kořenitá sladká odrůdová vůně s tóny růží. I v chuti hodně kořenité, s jemnou ale zajímavou hořčinkou. Dochuť kratší až střední. Hodnotil jsem 6,5 (77) body.
Irsai Oliver 2013 pozdní sběr. 4,9 g zbytkového cukru, 4,9 g kyselin, 13 % alkoholu. Světlejší zlatavá barva, vysoká viskozita. Intenzivnější lákavá vůně černého bezu. Středně plné, v chuti kořenité, se středně dlouhou dochutí. Toto víno dopadlo v hodnocení návštěvníků nejlépe, s čímž jsem se ale neztotožnil. Dal jsem lepších 6,5 (78) bodů.
Ryzlink rýnský 2013 pozdní sběr. 6,9 g zbytkového cukru, 9 g kyselin, 12,5 % alkoholu. Světlinká barva, viskozita vysoká. Méně intenzivní jemně nasládlá vůně s tóny lípy. Středně plné tělo, v chuti citrusy, kyselinky ještě poněkud vystupovaly. Víno ale má dobrý potenciál ke zrání. Středně dlouhá dochuť. Toto víno se naopak návštěvníkům líbilo skoro nejméně. Já jsem dal 7 (80) bodů.
Hibernal 2013 výběr z hroznů. 10,2 g zbytkového cukru a 7,8 g kyselin, 13,5 % alkoholu. Panenská sklizeň. Trať Soudná. Krásná zajímavá intenzivní vůně pomerančů. Plné tělo, lahodná chuť grepů, jemná zajímavá hořčinka. Dochuť delší až dlouhá. Tak tady jsem se s většinou docela shodl: celkově druhé, u mě nejlepší. Dal jsem 8 (86) bodů.
Chardonnay 2013 pozdní sběr. 23 g zbytkového cukru, 9 g kyselin, 12 % alkoholu. Světlinká barva, vysoká viskozita. Spíše méně intenzivní vůně žlutých melounů, vzhledem k vysokému obsahu cukru překvapivě poměrně pikantní, šťavnaté, v těle středně plné, dosti harmonické. Šlo by ho pít i déle. Dochuť středně dlouhá. Dal jsem horších 7,5 (82) bodů.
Pálava 2013 výběr z hroznů měla vadu, což zvláště dámy těžce nesly.
Frankovka rosé 2013 pozdní sběr. 4 g zbytkového cukru, 5,8 g kyselin, 13 = alkoholu. Na rosé tmavá měděná barva, viskozita vysoká. Ve vůni jahody s jogurtem. V těle méně plné, ovocná, poněkud ostřejší chuť. Dochuť kratší až střední hodnotil jsem lepšími 6 (75) body.
Frankovka 2011 výběr z hroznů. 0,7 g zbytkového cukru, 5,7 g kyselin, 13 % alkoholu. Velmi tmavá barva, hodně vysoká viskozita. Těžká, docela neobvyklá, pro mě spíše nepříjemná vůně laku a lihu. V těle středně plné, poměrně trpká chuť višní. Překvapivě spíše kratší dochuť. Toto víno mě neoslovilo a také u ostatních návštěvníků, podobně jako předchozí rosé, příliš nezabodovalo. Dal jsem pouze 6 (74) bodů.
Svatovavřinecké 2011 výběr z hroznů. 0,5 g zbytkového cukru, 4,9 g kyselin, 13 % alkoholu. Tmavá rubínová barva, vysoká viskozita. Ovocná vůně s kouřovými tóny. V těle plné, příjemná pikantní chuť tmavého ovoce, s uhlazenými tříslovinami. Delší dochuť. Dal jsem horších 7 (79) bodů.
Vinařství jsem zatím znal jen podle jména, žádnou větší ochutnávku jejich vín jsem dosud neabsolvoval. Celkový dojem je poměrně dobrý. Řekl bych, že si na nic nehrají, dělají vcelku poctivá vína, která nesází na prvoplánovou líbivost. Silnější jsou rozhodně v bílých, což se trochu překvapivě projevilo i v cenách, kdy obě červená ve výběru z hroznů byla zřetelně levnější než mladé bílé pozdní sběry.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama