Únor 2015

Ochutnávka vinařství Errazuriz

21. února 2015 v 18:35 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
Ochutnávka tohoto chilského vinařství se konala na konci ledna v příjemném prostředí restaurace Birdie v Pardubicích. S jejich víny nás seznamoval pan Martin Kozák. Byl velmi řečný, zábavný, dozvěděli jsme se toho dost. To, že toto vinařství patří k těm nejlepším v Chile, jsem věděl, ale tím mé znalosti končily. Také jejich mnou doposud ochutnaná vína bych hravě spočítal na prstech jedné ruky. Co mě tedy z vyprávění utkvělo v paměti? Vinice mají v Aconcagua Valley. S roční produkcí asi 30 milionu litrů (Srovnejme s poměry u nás!) jsou asi až na 15. místě v zemi, ale z hlediska zisků jsou čtvrtí, protože produkují kvalitnější a dražší vína. Docela jsem tápal i v označování řad. Vím, že u nás některá chilská vinařství označují ty základní jako Varietal, totéž prý ale může být i víno se vznosným označením Premium. Ještě podivnější je to s označováním Reserva a Gran Reserva. Zatímco ve Španělsku je to celkem jasně stanovené dobou zrání v dubových sudech i lahvi, v Chile to záleží čistě na úvaze vinaře. Když se mu víno zdá povedené, označí ho jako Reserva, je-li ještě lepší, vznikne Gran Reserva. S dobou zrání to nemá nic společného. No a u Errazurizu si vymysleli ještě jiné, své vlastní označení, kdy chilským reservám přibližně odpovídá řada Estate Series, zatímco Max Reserva je něco jako Gran Reserva. Kromě toho mají ještě poněkud nesourodou řadu Speciality, kde jsou vína nějakým způsobem výjimečná. Jak jsem nakoupil, tak prodávám!

Ochutnali jsme celkem devět vzorků, první dvě vína byla bílá.
Sauvignon blanc 2013 Estate Series. 13 % alkoholu, 2,4 g zbytkového cukru a 6,4 g kyselin. Světlinká nazlátlá barva, vysoká viskozita. Intenzivnější, trochu štiplavá vůně, připomínající kopřivové Sauvignony. Víno působilo ještě dost mladě, poněkud zde vystupoval alkohol. Bylo trochu méně plné, ale svěží, příjemně nasládlé, lehké, s tóny citrusů v chuti. Dochuť byla kratší. Dal jsem mu 7 (80) bodů.
Chardonnay 2012 Max Reserva. 13,5 % alkoholu, 1,6 g zbytkového cukru, 6,5 g kyselin. Světlejší zlatavá barva, velmi vysoká viskozita. Hodně intenzivní vůně se zřetelnými stopami bariku, které mě ale spíše rušily, naopak trochu chyběly typické tóny exotického ovoce. V těle středně plné, chuť lepší než vůně, docela zajímavá, ale trochu mi vadila hořčinka v závěru. Dochuť středně dlouhá. Připouštím, že někomu se mohlo docela líbit, cenově bylo o dost výše než první vzorek, já ho ale ocenil o něco hůře, na horších 7 (79) bodů.
Shiraz 2013 Estate Series. Obsah alkoholu 13,5 %, 2,6 g zbytkového cukru a 5,1 g kyselin. Velmi pěkná tmavá rubínová barva, vysoká viskozita. Vůně spíše méně intenzivní, jemná, s tóny tmavého ovoce. V těle středně plné, se zřetelnými, ale příjemně působícími tříslovinami, v chuti trpčí třešně, hezky kořenité. Dochuť středně dlouhá. Ohodnotil jsem lepšími 7 (81) body.
Cabernet Sauvignon 2013 Estate Series. 13,5 % alkoholu, 2,5 g zbytkového cukru, 5,2 g kyselin. Hodně tmavá rubínová barva, viskozita velmi vysoká. Typická vůně černého rybízu a višní, skoro neznatelné tóny bariku. Plné, hezky zakulacené, velmi ovocné, s chutí višní, švestek a ostružin. Také zde byly ještě zřetelné, ale přitom příjemné třísloviny. Celkově pěkné víno, které rozhodně nenudilo a mělo asi nejlepší poměr kvalita/cena (220,- Kč). Dochuť byla středně dlouhá až delší. Dal jsem mu horších 8 (85) bodů.
Pinot noir Wild Ferment 2010 Speciality. Obsah alkoholu 14 %, 3,3 g zbytkového cukru, 5,6 g kyselin. Světlejší granátová barva s cihlovými menisky, viskozita vysoká. Středně intenzivní, dost nezvyklá, trochu divoká až živočišná vůně. Víno potřebovalo delší vydýchání, aroma se postupně zjemňovalo. V těle plnější, chuť velice příjemná, s tóny peckovin. Jemné, velice dobře pitelné víno se středně dlouhou dochutí. Dal jsem mu 8 (86) bodů.
Merlot 2011 Max Reserva. Obsah alkoholu 14 %, 2,9 g kyselin, 5,7 g kyselin. Tmavá rubínová barva, vysoká viskozita. Intenzivnější, velmi příjemná vůně třešní. V těle plné, hezky ovocné, kořenité, s výraznějšími tříslovinami a višněmi v chuti. Velmi pěkné víno, u kterého by se příjemně sedělo. Dochuť byla dlouhá. Pro mě nejlepší víno večera. Ohodnotil jsem lepšími 8,5 (90) body.
Carmenere 2012 Max Reserva. Obsah alkoholu 14 %, 2,9 g zbytkového cukru, 5,4 g kyselin. Velmi tmavá rubínová barva, vysoká viskozita. Méně intenzivní, poměrně špatně zařaditelná vůně tmavého ovoce. V těle plné, hutné, se zajímavou chutí tmavého ovce, hezky uhlazené třísloviny. Dochuť dlouhá. Dostalo lepších 8 (87) bodů.
Carmenere Single Vineyard 2011 Speciality. 14 % alkoholu, 2,7 g zbytkového cukru, 5,8 g kyselin. Tmavá barva na pomezí rubínu a granátu, velmi vysoká viskozita. Spíše méně intenzivní, přitom ale velmi těžká vůně tmavého ovoce. V těle plné, v lahodné chuti byly borůvky. Mělo středně dlouhou dochuť. Nejdražší víno ochutnávky, stálo 550,- Kč. Dostalo horších 8,5 (88) bodů.
Cabernet Sauvignon 2012 Max Reserva. Obsah alkoholu 14 %, 2,4 g zbytkového cukru, 5,9 g kyselin. Tmavá rubínová barva, velmi vysoká viskozita. Méně intenzivní, těžká, ne zcela typická vůně peckovin a švestek. V těle plné, s jemnými tóny vanilky a čokolády, hezky uhlazené, kořenité. Středně dlouhá dochuť. Dal jsem mu lepších 8 (87) bodů.

Akce to byla po všech stránkách vydařená. Vína se mi líbila, byť bílá mi neseděla úplně stoprocentně. Zato červená byla skvělá. Celkově nemám, co bych vytknul.
TOP 10 WINES 2014

14. února 2015 v 8:49 | milasko |  Soukromé koštování, odrůdy
Jako vždy jsem vybral i tentokrát po dvou desítkách červených a bílých vín, která mě za uplynulý rok nejvíce zaujala. Snad poprvé jsem měl zcela opačný problém: přebývala mi skvělá červená a trochu se nedostávalo bílých, která naopak v předchozích letech kralovala. Výběr je to docela pestrý, najdou se pěkná domácí i zahraniční.

Červená vína

Chateau Larose Trintaudon 2009 AOC Haut Médoc, Cru Burgeois, Francie. 8,5 (89) bodů.
Pinot noir 2010 Rezerva- Cramele Halewood, Prahova Valley, Rumunsko. Horších 8,5 (88) bodů.
Campus Oaks, Old Vine Zinfandel 2010- Gnekow Family Winery, Collegeville, Kalifornie, USA. Lepších 8,5 (90) bodů.
Amarone della Valpolicella 2008 DOC- Conte Boccoli, Itálie. Horších 8,5 (88) bodů.
Rubin 2009 Uniqato, Vino s zaštitěno geografsko ukazanije (Protected Geographical Indication)- Damianitza, Thrácká nížina, Bulharsko. Lepších 8,5 (90) bodů.
Cabernet Sauvignon - Syrah 2010 Reserva - Viña MontGras, Colchagua Valley, Chile. Lepších 8,5 (90) bodů.
Cabernet Moravia 2011 pozdní sběr - Patria Kobylí. Viniční trať Nivky. Lepších 8 (87) bodů.
Pinot Noir 2012 - Weingut Hebenstreit, Niederösterreich, Rakousko. Lepších 8 (87) bodů.
Gotico 2010 Rosso Piceno Superiore DOP - Azienda Viniviticola Ciú Ciú,Itálie. Lepších 8 (87) bodů.
Fratava 2011 pozdní sběr - Lubomír Glos, Collegium Vinitorum, Moravská Nová Ves. 8,5 ((89) bodů.


Bílá vína

Ryzlink rýnský 2012 pozdní sběr - Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice. Trať Nadzahrady. Lepších 8 (87) bodů.
Hibernal 2012 zemské víno- Vinařství Na Čejči. Jaroslav Stejskal. Horších 8 (85) bodů.
Ryzlink rýnský 2012 pozdní sběr, Robinia. Znovín Znojmo.8,5 (89) bodů.
Cuvée Filip 2006 - Víno Richard Hrušky. 9 (92) bodů.
Veltlínské zelené 2008 slámové víno - Neoklas Šardice, Augustiniánský sklep. Vinařská obec Šardice, viniční trať Dubový-Červenice. Lepších 8 (87) bodů.
Chardonnay barrique 2012 pozdní sběr- Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice. Viniční trať Išperky. 8,5 (89) bodů.
Hibernal 2013 výběr z hroznů - ZD Němčičky, Panenská sklizeň. Trať Soudná. 8 (86) bodů.
Ryzlink rýnský 2010 VOC - Waldberg Vrbovec. Vinařská obec Dyjákovičky, viniční trať Dívčí hora. Lepších 8 (87) bodů.
Veltlínské zelené 2009 ledové - Jaroslav Nešpor, Collegium Vinitorum, Moravská Nová Ves. Horších 8 (85) bodů
Rulandské bílé 2012 výběr z hroznů - Vinařství Žůrek Žeravice. Vinařská obec Kyjov, viniční trať Kameníky. Lepších 7,5 (84) bodů.

Ochutnávka vín z Gruzie

7. února 2015 v 8:56 | milasko |  Soutěže, ochutnávky, akce
V polovině ledna se v pardubické Vino-thé-ce konala ochutnávka gruzínských vín. Jirka (jbes) nedávno tuto zemi navštívil a tak nám degustaci obohatil o spoustu fotografií a zajímavé vyprávění. Pili jsme vína ze dvou vinařství z předního vinařského regionu Kachetie: Khareba a Wine Man.
Tsolikouri 2011 - Khareba. Obsah alkoholu 13 % Suché bílé víno z místní stejnojmenné odrůdy, kterou jsem do té doby vůbec neznal. Sytější zlatožlutá barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní dosti neobvyklá vůně, kterou bych popsal slovy, jež by u běžných evropských bílých vín možná naznačovala nějakou vadu, ale tady tomu tak nebylo. Byla tu žlutá jablka a mýdlo. V těle středně plné. Máslová chuť, lehká hořčinka. Dochuť poměrně krátká. Spíže vzhledem k neobvyklosti jsem dal relativně vyšší hodnocení lepších 7 (81) bodů.
Vazisubani 2008 - Wine Man, Telavi. Obsah alkoholu 12 %. Vyrobeno ze zdejších uznávaných odrůd Rkatsiteli a Mtsvane, název je podle oblasti v Kachetii. Suché bílé víno. Sytě žlutá barva, vysoká viskozita. Víno už asi bylo za vrcholem, byla tu výrazná stařinka. Ve vůni, která trochu připomínala portské, byla opět jablka. V těle méně plné, celkově poněkud plošší, chyběla kyselinka. Dochuť kratší. Dostalo 6,5 (77) bodů.
Tsitska 2012 - Khareba. Obsah alkoholu 13 %. Suché bílé odrůdové víno. Světlinká nazlátlá barva, vysoká viskozita. Nepříliš příjemná intenzivnější, hodně ostrá, přitom trochu zapocená vůně s náznakem citrusů. V těle plnější, chuť rozhodně lepší než vůně. Dosti svěží, s tóny grepů, lehce nasládlé. Dochuť kratší až střední. Toto víno bylo bližší evropskému stylu. Dal jsem 7 (80) bodů.
Krakhuna 2012 - Khareba. Obsah alkoholu 13 %. Suché bílé odrůdové víno. Velmi světlá barva, vysoká viskozita. Méně intenzivní nevýrazná, špatně zařaditelná vůně s náznakem chlebovinky. V těle plnější, trochu těžší. Z celkem příjemné chuti s tóny citrusů poněkud vystupoval alkohol a byla tu i lehká hořčinka. Dochuť kratší až střední. Opět víno spíše evropského typu. Dal jsem lepších 6,5 (78) bodů.
Tsolikouri 2011 Qvevri Monastery Wines - Khareba. Suché bílé odrůdové víno, vyráběné tradiční gruzínskou metodou ve velkých džbánech, zapuštěných do země - tzv. kvevri. Obsah alkoholu 13 %. Velmi tmavá barva, spíše oranžová než žlutá, velmi vysoká viskozita. Středně intenzivní velmi těžká vůně s náznakem ořechů a nezbytnými tóny jablek. V těle plné, opravdu těžké. U bílého vína dost nepochopitelné, ale přesto zřetelné třísloviny. Někteří návštěvníci prohlašovali, že se zavázanýma očima by tipovali víno červené. Středně dlouhá až delší dochuť. Nejdražší víno ochutnávky - 750,- Kč. Dal jsem mu 7 (80) bodů.
Saperavi 2011 - Khareba. Suché červené z asi nejuznávanější místní odrůdy. Obsah alkoholu 13,5 %. Hodně tmavá rubínová barva, skoro neprůhledné, velmi vysoká viskozita. Těžká intenzivní lákavá vůně ostružin a marmelády. V těle plnější, výraznější třísloviny. V chuti zralé hrozny a švestková povidla. Docela dobře pitelné, byť trochu scházely kyselinky. Středně dlouhá dochuť. Dostalo 7,5 (83) bodů.
Alazani Valley 2009 - Khareba. Polosladké červené víno z odrůdy Saperavi. Obsah alkoholu 12 %. Rubínová barva, vysoká viskozita. Příjemná intenzivní vůně rybízové marmelády. Méně až středně plné. Takové spíše lehčí ženské pití, které ale neurazí. Nebylo přeslazené, spíše příjemně nasládlé s chutí červeného rybízu. Kratší až střední dochuť. Dostalo horších 7 (79) bodů.
Pirosmani 2007 - Wine Man, Teliani. Polosuché víno z odrůdy Saperavi s obsahem alkoholu 12 %. Velmi tmavá barva na pomezí rubínu a granátu, velmi vysoká viskozita. Dosti exotická vůně nakvašených višní, dokonce trocha kysaného zelí, přesto ale docela příjemně působící. V těle plné, kulaté, hezky uleželé, harmonické, s tóny třešní, malin a ostružin. Delší dochuť. Pro mě nejlepší víno ochutnávky i s jednoznačně nejlepším poměrem kvalita/cena. Dostalo 8 (86) bodů.

Bylo to celé velmi zajímavé, protože jsme ochutnali spoustu málo známých nebo zcela neznámých odrůd. Nebylo to mé první setkání s gruzínskými víny, ale mnoho jsem jich zatím nevypil. Co se týče schopnosti výrazněji proniknout na český trh, jsem docela skeptický. Ceny příliš neodpovídají kvalitě. Degustovaná vína se pohybovala od 290,- do 750,- Kč, což by se snad dalo akceptovat u vín opravdu skvělých. Tady jsem sice narazil na některá docela příjemná červená, která bych si mohl oblíbit, musela by ale stát o něco méně. Ještě větší problém je s bílými. Z toho, co jsem zatím pil, by se v zásadě dala rozdělit do dvou skupin. Ta, která jsou vyráběná v tradičním gruzínském stylu, jsou hodně neobvyklá, byť se mi zdají lepší, než naše nápodoby. Těm, která se více blíží evropskému pojetí, zase prostě něco chybí. A opět: dát kolem 350,- Kč za víno, které ohodnotím zhruba 7 body, mi přijde zbytečné. Občas jako zajímavost asi ano, běžně ale asi ne.

Našinec má pochopitelně také trochu problém s názvy. V Gruzii se používá množství odrůd, které jsou u nás skoro neznámé. Některá vína se pak jmenují podle nich. Jiná ale nesou název menšího regionu nebo obce, tedy jakési "chateau" - a přitom mohou být z jedné i více odrůd. A aby to nebylo tak jednoduché, ještě se to z gruzínského písma různě přepisuje do latinky, takže totéž je Mtsvane a Mcvane, Rkatsiteli a Rkaciteli apod. Zde jsem si dokonce povšiml, že se název dokonce liší na přední a zadní etiketě: Alazani Valley a Alazany Valley.